סרט לסופשבוע: מורה רעה

בתזמון מושלם על סיום החופש הגדול והחזרה ללימודים, נחתה השבוע בישראל הקומדיה "מורה רעה" עם קמרון דיאז וג'סטין טימברלייק. הסרט ...

14:00
  /  
26.08.2011
  
מאת: איתמר נמרוד

מורה רעה – מורה לחיים

סרט בית ספר הוא סרט שמגיע בדרך כלל בתבנית מסויימת. לרוב זאת תהיה דרמה מרגשת וסוחטת דמעות על מורה חדור אידיאלים שמגיע ללמד כיתה של תלמידים מופרעים/לאמן נבחרת ספורט כושלת/ללמד מוזיקה/מחול/דרמה. בהתחלה התלמידים לא מסתדרים עם המורה והקולגות לעבודה בזים לו, אבל אחרי 90 דקות ולא מעט אירועים דרמטיים שקורים במהלכו של הסרט, התלמידים מקבלים את המורה והוא מחזיר אליהם אהבה. בעבר הסרטים הללו זכו להצלחה ענקית והעניקו לכוכבים שלהם (שבדרך כלל היו אלמוניים עד אז) מועמדות לפרס כלשהו ודחיפה רצינית לקריירה שלהם. במהלך השנים הז'אנר הזה זכה לרענון, הוא נהיה יותר קומי והתמקד בנקודת המבט של התלמידים (לדוגמה: "ילדות רעות" עם לינדסי לוהן ו"בחירות או לא להיות" עם ריס ווית'רספון. השבוע יוצאת למסכים בתזמון מפתיע עם סוף החופש הגדול והחזרה לספסל הלימודים, הקומדיה "מורה רעה" שמחזירה את המורים למרכז העניינים, לוקחת את הז'אנר המוכר ומשדרגת אותו תוך כדי כך שהיא צוחקת עליו, משנה אותו מהקצה אל הקצה ומדלגת בקלילות בין קומדיית סטלנים קלילה ומלאת גסויות לסאטירה חריפה.

גיבורת הסרט היא אליזבת' הולסי (קמרון דיאז), מורה לא שגרתית בכלל שמגיעה לשיעורים שלה כשהיא שיכורה ומסטולה, שהארוס העשיר שלה נפרד ממנה וכדי לשלם חשבונות היא חוזרת ללמד כיתה בחטיבת הביניים. כשסקוט דלקורט (ג'סטין טימברלייק) מורה חדש מגיע לקמפוס, היא מתאהבת בו ומחזרת אחריו. כשהוא דוחה את חיזוריה, היא מחליטה לעשות הכל כולל הכל כדי לשדרג לעצמה את החיים ולהשיג אותו תוך כדי התעלמות מוחלטת מחיזוריו של המורה לספורט (ג'ייסון סיגל) ומשותפתה לעבודה, מורה אנרגטית והזויה בשם איימי סקוורל (לוסי פאנץ' – ההפתעה של הסרט) שגם מחזרת אחרי סקוט. בקיצור, זה אמנם נראה לכם טלנובלה מלאת אינטריגות, אבל אתם לא יודעים כמה שזה מצחיק.

וכעת, אחרי שסיפרתי לכם על העלילה נעבור לביקורת עצמה אבל לפני כן, הנה שאלה קטנה. אתם מכירים את הסרטים הללו שראיתם הרבה מהם, צחקתם טיפה בחלק מהבדיחות, התרגשתם קצת ובעיקר העברתם את הזמן בכיף ולפעמים אתם מוצאים את עצמכם מופתעים לטובה למרות שלא חשבתם טובות על הסרט טרם הצפייה? אז "מורה רעה" הוא בדיוק סרט כזה. בהתחלה חשבתי שהוא יהיה נוסחתי, קלישאתי, שגרתי מאוד משעמם ובכלל לא מצחיק, אבל הופתעתי ממנו לטובה כי לא רק שהוא לוקח את הקלישאות הממוחזרות לעייפה שיש בסרטים האלה ומשנה להן את הצורה, אלא הוא גם קורע מצחוק והוא עושה את זה בזכות שני נכסים עיקריים. הנכס הראשון הוא התסריט שמלא בדיאלוגים שנונים, עמוס במחוות מודעות לעצמן לסרטי בית ספר מיתולוגיים כמו "לסניור באהבה" ו"סיכון מחושב" ומשלב בין סאטירה עוקצנית לקומדיית גסויות למתבגרים. הנכס השני הוא צוות השחקנים שעושה כאן עבודה מדהימה. קמרון דיאז קצת הורידה הילוך בשנים האחרונות והופיעה מצד אחד בסרטי אקשן קלילים שלא דורשים יותר מדי מאמץ ("כמו יום ולילה" עם טום קרוז) ומצד שני בדרמות מרגשות ונוטפות קיטש ("שומרת אחותי" ע"פ הספר באותו השם). ב"מורה רעה" היא חוזרת לשורשים שלה כשחקנית אופי שיכולה לגלם כל דמות וכקומיקאית עם תזמון קומי מדויק ועושה בית ספר לשחקניות קומיות לא פחות טובות ממנה כשהיא נכנסת בקלות לנעליים של אליזבת הולסי. ג'ייסון סיגל קול כהרגלו בתפקיד המורה לספורט, ג'סטין טימברלייק (שמככב בלא מעט סרטים השנה ומלבד "הרשת החברתית" גם נראה אותו בקומדיה "ידידים פלוס" שיוצאת עוד שבועיים למסכים בארץ) מפתיע לטובה בתור סקוט דלקורט, המורה שכולם רודפות אחריו, אבל מי שגונבת את ההצגה מכולם היא לוסי פאנץ' בתפקיד איימי סקוורל שעושה תפקיד מדהים ולפי דעתי עוד נשמע ממנה הרבה בשנים הבאות.

ובשורה התחתונה: כמו שאמרו לנו המורים בבית הספר – יש פוטנציאל והוא בהחלט ממומש, כדאי מאוד לראות.

"מורה רעה"- ארה"ב 2011 110 דק', בימוי: ג'ייק קאסדן, תסריט: ג'יין סטופינסקי ולי אייזנברג, שחקנים: קמרון דיאז, ג'ייסון סיגל, ג'סטין טימברלייק, לוסי פאנץ', פיליס סמית', ג'ון מייקל היגינס.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: מורה רעה


14:00
  /  
26.8.2011
  
מאת: איתמר נמרוד

1