SoftXpand 2011 Duo – לא צריך לקנות עוד מחשב

קניתם מחשב אחד לבני המשפחה, אבל הם כל הזמן רבים עליו. אז מה עושים? קונים עוד מחשב? לא! SoftXpand Duo מאפשרת לכם ...

7:00
  /  
25.08.2011
  
מאת: איתי אלון

הקדמה

זוזי! אומר תומר לרוני אחותו, שיושבת מול המחשב ומשחקת במשחק ה-SIMS האהוב עליה, "עכשיו תורי" הוא מתלונן – ובצדק – הרי אחותו כבר תופסת לו את המחשב מהבוקר ולא מוכנה לוותר בקלות…
סיטואציות מסוג זו מתרחשות בהמון בתי אב בישראל ובעולם בכלל, הרי לא כל משפחה יכולה, או רוצה, לדאוג למחשב עבור כל בן משפחה.

אז מה עושים כאשר בני המשפחה "רבים על המחשב"?

בדיוק לשם כך, חברה כחול-לבן בשם Miniframe פיתחה תוכנה הנקראת SoftXpand 2011 Duo, שעליה אכתוב בסקירה זו.
חברת Miniframe הינה חברה מובילה בכל מה שקשור לייעול סביבות עבודה ע"י צמצום מספר המחשבים, ללא פגיעה בכמות העמדות הזמינות. את הפתרונות שלהם ניתן למצוא במקומות כמו אינטרנט קפה, ספריות  ציבוריות, ועסקים קטנים וגדולים כאחד.
פתרונות אלה מביאים לחיסכון בחשמל, תחזוקה, הקטנת בלאי החומרה ועוד.
לאחרונה החליטה החברה לפתח מוצר למשתמש הביתי – תוכנה בשם SoftXpand 2011 Duo. התוכנה מאפשרת להשתמש במחשב PC אחד ולחבר אליו 2 עמדות, כלומר: 2 מסכים, 2 מקלדות ושני עכברים (וכמובן התקני USB כגון מצלמות אינטרנט וכו).

דרישות בסיסיות

  • מחשב PC המריץ מערכת Windows 7 – 32/64bit
  • שני צגים
  • שני עכברים
  • שתי מקלדות
  • כרטיס גרפי בעל 2 יציאות (אחת לכל מסך)
  • לפחות שני חשבונות משתמשים במערכת ההפעלה

איך מתבצע התהליך?

מורידים את התוכנה מאתר החברה (קובץ של 20~ מגה) ומתקינים כרגיל. ניתן להוריד גרסה המתאימה למערכת חלונות מהדורת 32 סיביות וגם 64 סיביות.
לאחר ההתקנה ואתחול המחשב, נקבל על כל צג בנפרד, הודעה "צפה" המזכירה לנו להגדיר את אמצעי השליטה במחשב.
ההגדרה היא פשוטה ביותר – לשליטה במסך מס' 1 כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על המקלדת איתה אנו רוצים לשלוט במסך מס' 1, על שני מקשי ה-Ctrl ועל הספרה "1". לאחר מכן מקלדת זו תשלוט אך ורק בעמדה שמוצגת במסך מס' 1.
בשביל לשייך עכבר נלחץ על הכפתור ימני והשמאלי ביחד ואז על הספרה "1"  במקלדת. לאחר מכן גם עכבר זה ישלוט בעמדה המוצגת במסך מס' 1.
חוזרים על אותו תהליך, רק הפעם עם המקלדת ועכבר השניים והפעם נלחץ על הספרה "2" כדי לשלוט איתם על העמדה שמוצגת על מסך מס' 2.

נוכל להיכנס לפאנל ההגדרות בתוכנה ולשייך התקנים נוספים לעמדות בצורה פשוטה ביותר של גרירת הסמל של הרכיב אותו אנו רוצים, אל העמדה שאליה אנו רוצים שישוייך.
כך, למשל, אם ברשותנו 3 מסכים נוכל לקבוע שעמדה אחת עם 2 מסכים והשנייה עם מסך אחד. אם ברשותנו 4 מסכים, נוכל לחבר שניים לכל עמדה (כמובן בהנחה שיש לנו 4 יציאות למסכים).

בחלון הבא אנו רואים את שיוכי ההתקנים במערכת שלנו, כך ניתן להחליט איזה התקן יחובר לאיזו עמדה. ניתן לחבר מצלמת אינטרנט נוספת ולשייך אותה למשתמש השני:

ומה לגבי המוסיקה?

במידה ויש כרטיס קול 5.1 ערוצים (מה שקיים כמעט בכל מחשב מהשנים האחרונות) ניתן לחבר שתי יציאות שלו לשני זוגות רמקולים, כך שכל אחת מהן הופכת לערוץ עצמאי הניתן לשיוך לעמדה מסוימת. דרך פשוטה יותר היא לחבר את המשתמש השני דרך USB Hub ולעשות שימוש ב-USB Sound Dongle. עצם החיבור דרך USB Hub מאפשר לתוכנה לשייך את הדונגל באופן אוטומטי לעמדה השנייה.

  

 

שימו לב שהתוכנה תומכת בחיבור עד שני משתמשים בלבד – מכאן גם שמה. אין שום בעיה שבמחשב עצמו יהיו גם 10 חשבונות משתמשים, אך רק שניים יוכלו לעבוד בו זמנית.
קיימת אפשרות לבטל את אחת העמדות (במידה ורוצים להתרווח על מספר מסכים) ולאפשר אותה שוב שנצטרך.   

חווית השימוש וביצועים

את התוכנה הפעלתי על מערכת Windows 7 64bit עם מעבד מרובע ליבות בן 3 שנים, וכרטיס מסך של nVidia מדגם 8800gt.
שתי העמדות עבדו כרגיל, לא הורגשה כלל האטה, הפעלתי שני סרטי Full HD על כל עמדה במקביל והסרטים רצו חלק. בנוסף, הפעלתי משחקים עתירי גרפיקה בכל עמדה – ולא הייתה כל הפרעה!
למרות שמדובר במחשב PC אחד, לא הורגשה איטיות כלשהי באף אחת מהעמדות.
דבר אחד שקצת הפריע לי הוא שממשק ה-AERO (שקיפות החלונות של Windows 7) מבוטל ברגע שמשתמשים בשתי עמדות.
כאן אתם יכולים לראות איך הכל היה מחובר אצלי לצורך הבדיקות (תתעלמו מהבלגאן בדסקטופ שלי):

 

 

עלויות

שכן שלי שוקל לקנות שני מחשבים חדשים לשתי בנותיו, וכעת יוכל לקנות רק אחד. היות ובין החדרים שלהן יש קיר מפריד משותף, אין זו בעיה לעשות חור ולהשחיל דרכו מספר כבלים לעמדה נוספת בחדר הצמוד. במקרה כזה – העלות היא מינימלית, כ-150 ש"ח, עבור כבל מאריך למסך + מאריך לכבל רמקולים + מאריך למקלדת ועכבר באורכים של 1 מטר.
במקרה שנרצה להקים עמדה במקום מרוחק יותר, כמו חדר רחוק יותר או אפילו בקומה אחרת, נאלץ להשתמש בפתרונות אלחוטיים המייקרים את החבילה. כך, לדוגמא, תחנת עגינה אלחוטית בסיסית עולה בסביבות 500 ש"ח. זה עדיין זול לעומת מחשב שלם, אך ייתכן שתיתקלו בבעיות קליטה אם החדר מרוחק מידי.
עלות של מסך+מקלדת+עכבר+רמקולים מתחילה באזור ה-700 שח, אך עלות זו קיימת גם בנוסף לקנייה של מחשב חדש.
התוכנה עצמה עולה 49 דולר (180~ ש"ח).

 

שימוש בתוכנה – כאשר העמדה השנייה קרובה
 (קיר משותף או אותו חדר)

שימוש בתוכנה – כאשר העמדה השנייה מרוחקת  – פתרון אלחוטי

מחשב חדש

תוכנה

180 ₪

180 ₪

אין צורך

מסך+מקלדת+עכבר+רמקולים בסיסיים

700 ₪

700 ₪

700 ₪

הארכה

150 ₪

500 ₪

אין צורך

עלות מחשב בסיסי
(קופסה בלבד)

—–

—–

1500 ₪

סה"כ

1030 ₪

1380 ₪

2300 ₪

סיכום

בחדר העבודה שלי נמצאים שני מחשבי PC. כעת, בעזרת התוכנה הזו, אני יכול לוותר על אחד המחשבים ובכך לחסוך בחשמל ולצמצם את פליטת החום בחדר (שגם ככה חם).
מעטים הם הבתים שבהם מחוברים שני מסכים לאותו מחשב, אך רבים הבתים שבמחשב שלהם קיימות 2 יציאות למסך, לכן יישום הפתרון הוא פשוט ונוח – רק צריך לקנות מסך, מקלדת ועכבר ויש לכם עוד עמדה!
SoftXpand 2011 Duo נותנת מענה מצוין לכל מי שזקוק לעוד עמדת מחשב, ברוב המקרים – בעלות מינימאלית.
ובאשר לרוני ותומר – הם כבר מזמן לא רבים על המחשב. חיוך

עלות רשיון: $49

תודה לחברת Miniframe על השאלת רשיון לתוכנה לצורך הסקירה

לדיון בנושא: SoftXpand 2011 Duo – לא צריך לקנות עוד מחשב


7:00
  /  
25.08.2011
  
מאת: איתי אלון