מקרן מיצובישי HC9000D

אחרי ציפייה ארוכה נחת אצלנו לביקורת אחד ממקרנים המסקרנים ביותר לשנת 2011 המיצובישי HC9000D, העברנו את הבחור טירונות והנה התוצאות.

7:00
  /  
21.08.2011
  
מאת: יניב דיין

הקדמה 

חברת מיצובישי, אחת מהחברות הותיקות והמוערכות למקרנים הוציאה בתחילת השנה את מקרן ה-SXRD הראשון שלה שגם מתיימר להיות מקרן דגל מבחינת תמונה בדו מימד וכמובן לתמוך בתלת מימד אקטיבי, וכל זאת במחיר של פחות מ-$7000 בארה"ב. מדובר במקרן מרשים מאוד, עמוס בתכונות, תפריטים  ונוח מאוד להתקנה. בצוות הבדיקה היו נוכחים עפר, מרטין, חיים ואנוכי ולפניכם תוצאות הסקירה. 

מבנה המקרן

מדובר במקרן גדול מימדים המגיע במארז מודרני בצבע שחור נוצץ. בחזיתו של המקרן נמצא מכלול העדשה שבאופן לא מפתיע כולו חשמלי (זום, פוקוס, צידוד עדשה אופקית ואנכית), מה שהופך את המקרן לנוח להתקנה. משני צידי העדשה נמצאים חריצי כניסת האוויר וחיישן IR קדמי.

צידו הימני של המקרן מכיל את גריל יציאת האוויר ובלי לצחוק בחורף הוא בשקט יכול לשמש כמפזר חום.

את פאנל הכניסות נמצא בצידו השמאלי של המקרן והוא את כל כניסות הוידיאו האפשרויות (פירוט בהמשך), יציאה למשדר ה IR לצורך סנכרון המשקפיים האקטיביים ולבסוף כניסה טורית לחיבור המקרן למחשב לצורך עדכוני תוכנה ועוד.

מפאת חוסר תקציב נאלצנו להתפשר קשות בנושא דוגמנית הבית

בחלקו האחורי של המקרן נמצא מתג ההדלקה הראשי, חיישן IR אחורי, דלת נורת המקרן וכן עוד פתח כניסת אוויר.

בחלקו העליון של המקרן נמצא  פאנל הבקרה הידנית המכיל גישה לתפריט ראשי, החלפת כניסות וידאו, לחיצי חצים ואשרור. כפתור הדלקה ממצב המתנה וכמובן 2 נוריות חיווי למצב המקרן.

השלט

השלט של המקרן מוצלח למדי מכיוון שמיצובישי לא חסכו בלחצנים ישירים למגוון תכונות. ראשית לכל כניסות הוידיאו יש לחצן יעודי, לכיווני הבהירות, ניגודיות, גמא, חדות, טמפרטורת צבע, כיווני צבע גם כן יש לחצן. מכיוון שמדובר במכלול עדשה שכולו חשמלי יש לחצנים ייעודיים לזום/פוקוס וצידוד העדשה וכמובן להפעלת הצמצם הדינאמי. השלט עצמו מואר בצבע אדמדם.

יחידת הסנכרון למשקפי תלת מימד

היחידה הקטנה מתחברת בכבל דמוי S-Video אל המקרן ושולחת אותות אינפרא אדום אל חלל החדר לכיוון המסך. האור החוזר מקירות החדר והמסך מסנכרן את המשקפיים. למרות ריבוי דיודות האינפרא – תשעה במספר ביחידה, התקשינו מאוד לסנכרן את המשקפיים, ואני לא חושב שלדקה אחת לכולנו היה אות רציף. בכל מקרה, ברור לנו שבהתקנה קבועה ניתן לשפר את המצב. לא ברור לי איך במקרן שמהווה את הטופ של החברה לא דאגו למערכת RF או Bluetooth כדי לסנכרן את המשקפיים והסתפקו רק ב IR.

המשקפיים

ניכר שמדובר במשקפיים דור ראשון. הן גדולות, מסורבלות ולא כל כך נוחות. הן פועלות על סוללה מסוג CR2032 ולפי היצרן הן אמורות להחזיק כ-150 שעות של עבודה. דווקא למי שכבר מרכיב זוג משקפיים, גודלן מהווה יתרון, והן מתלבשות די טוב. אחרי זמן מה הן מתחילות להציק באף.

התקנה ראשונית וכיולים

קל מאוד להתקין את המקרן וזאת בזכות יחידת עדשה מאוד מוצלחת שכולה ממונעת חשמלית. מייד עם הדלקת המקרן וחיבורו לנגן Oppo BDP95, הכנסנו את הסרט אווטאר רק כדי לראות את התמונה אותה מפיק המקרן. מדובר היה בתמונה קולנועית, נעימה מאוד לעין ובהירה מאוד! גילינו שהנורה נמצאת במצב High, העברנו ל-Normal והתחלנו במדידות וכיולים.

למקרן אינספור תפריטים המאפשרים להביא אותו למצב כיול מושלם. הם מאוד מפורטים אבל מצד שני לא נוחים. כמעט ולא היו תבניות כיול, אין פירוט מה כל תפריט עושה והחלוקה שלהם לא תמיד הייתה הגיונית.

את כל המדידות והכיולים עשינו במצב Cinema והמטרה לא להביא את המקרן למצב מושלם (שדי אפשרי לאור התפריטים ויכולות הכיול של המקרן), אלא לתת לכם תחושה איך המקרן מתפקד Out of the box.

ראשית בדקנו בעזרת מטריצה האם יש Misconvergence לפאנלים. ראינו סטייה של פיקסל אחד, תיקון קטן דרך התפריט של Pixel Adjust הזיז את הפאנל למצב מושלם. את המקרן הנחנו על ארגז לא כל כך מאוזן ולכן המטריצה לפחות בקצוות  שלה לא הייתה ישרה לגמרי, תיקון קטן דרך התפריט Rotation Adjust הביא את התמונה לאיזון מוחלט.

שליטה מלאה במיקום לוחות ה SXRD לצורך התאמה מושלמת

עברנו לכייל את הבהירות ומייד הבחנו שחסרים לנו גווני אפור, גילינו ש HDMI Input נמצא במצב Standard ולא נמצב Enhanced. שינוי המצב פתר את הבעיה ויכולנו לכייל את הבהירות והקונטקסט. נתון הבהירות שמדדנו היה 77 ניט למטר רבוע.

ה-Grayscale שמדדנו הגיע ל-6350 (אידיאלי הוא 6500)

החתימה הספקטרלית מעניינת במיוחד. המקרן ממש שולח את כל שלושת הצבעים על גבי גלי אור עם רוחב סרט מאוד חד ומצומצם. מצד אחד זה מעניין כי מקרנים לרוב לא מצליחים להגיע לחדות כזו בציר הספקטרלי. מעניין גם שנבחר תדר ירוק מרכזי מעט על הצד הצהבהב. עם זאת, העין האנושית לא ממש מבחינה בדקויות הללו (ירוק מבחינתה זה ירוק ללא קשר בטווח התדרים שהאור בפועל משתמש בהן). היתרון הוא בכך שככל שהפסים צרים יותר, כך פחות אנרגיה מתבזבזת ומצד שני יש פחות סיכון לזיהוי מוטעה של צבעים על ידי העין – ולכן התמונה "מדויקת" יותר.

גמוט הצבעים בגרף ה-CIE רחב משמעותית מהתקן. ככל הנראה זה אחת הדרכים של המקרן לבדל את עצמו על ידי מגוון צבעים רחב מאוד. מן הראוי שזו תהיה אופציה (אפילו מועדפת) כי זה המצב המצומצם של הצבע. מצד אחד התמונה שמתקבלת צבעונית מאוד, אבל זה כמובן מפחית מהדיוק של הסצנות במיוחד בסרטים עם צבעים קיצוניים (ע"ע speed racer)

מצב ה-CINEMA של המקרן הניב תוצאות סבירות בכיול, אך המקרן בהחלט יכול להרוויח מכיול מעט יותר מדויק, כאשר הגאמה במצב Cinema יצא 2.0 – מעט נמוך לטעמנו. מצד שני עם קונטרסט כזה התמונה נראית עמוקה והמקרן לא ממש מפסיד מגאמה נמוכה כזו – שככל הנראה תגביר את כמות הפרטים הנראים בטווח הגוונים האמצעי (mid tones).

הקרנה דו מימד

המקרן מפיק תמונה קולנועית, נעימה מאוד לעין ונקייה באופן די מדהים מכל רעש. החדות, עומק השחורים ופירוט הצל מצוינים בכל התכנים שבדקנו.

המעבר בין תמונה כהה לבהירה נעשית במהירות ומאוד קשה להבחין בפעילות הצמצם. עיבוד התמונה מרשים מאוד גם בקטעים קשים כמו סצנת הקרבות במלחמת הכוכבים.

מנגנון החלקת תמונה – Frame Interpolation

למקרן שני מצבים להחלקת תמונה. הראשון נקרא True Film והשני נקרא True Video. במצב הראשון לדעת כל הנוכחים התמונה הייתה נעימה יותר והאפקט פחות אגרסיבי ממצב וידאו. התמונה הייתה נקייה לגמרי מ Judder ללא סימנים של עיבוד תמונה מיותר. לתכני ספורט מומלץ דווקא להשתמש בהחלקת הוידאו. יש לשים לב שבמצב תלת מימד המנגנון הזה מכובה.

הקרנה בתלת מימד

לצורך הפקת תמונת התלת מימד המקרן משתמש בשיטת ה frame sequencing. בשיטה הבסיסית מוקרנים כ-120 תמונות בשנייה, 60 לכל עין, כאשר אותות סנכרון הנשלחים מיחידת המשדר למשקפיים דואגים להסתיר כל עין בזמן. במיצובישי הכפילו את התדר ובשנייה אחת נשלחים 240 תמונות, 120 לכל עין. שיטה זו אמורה להפחית למינימום את ה Crosstalk ואת מאמץ העין. כל זה יפה ונכון על הנייר.

בראשית המאמר הזכרתי שהיה לנו מאוד קשה להיסתנכרן  עם אות האינפרא, אבל ברור לי שמדובר בבעיית התקנה בלבד ולכן הביקורת היא על איכות התמונה בלבד.

בסרט אווטר בדקנו מספר סצנות ובעיקר את סצנת התעופה המרשימה. הצבעים היו יפיפיים, התמונה חדה, אבל ה Crosstalk היה ניכר מה שגרם לאכזבה מאוד גדולה.

עברנו לקבוצת סרטי אנימציה, בכולם בלי יוצא מן הכלל נתקלנו בבעיות Crosstalk ו-Ghosting שהעיבו על ההנאה מהתמונה הגדולה והמרשימה.

מפרט טכני

מערכת הקרנה: 3 פאנלי SXRD בגודל 2 ס"מ ברזולוציה טבעית של 1920X1080 ונורה מסוג UHP בעלת הספק של 230 וואט.

עוצמת תאורה: 1100 אנסי לומנס במצב HIGH, 800 אנסי לומנס במצב LOW

קונטרסט: 150,000:1

חיבורים:

 •  2 כניסות HDMI בתקן 1.4
 • כניסת קומפוננט
 • כניסת VGA למחשב
 • כניסת s-video
 • כניסת קומפוזיט
 • שני טריגרים 12 וולט
 • יציאת משדר סנכרון משקפיים
 • כניסת SERIAL למחשב

עדשה: זום/פוקוס חשמלית  זום של X1.8, יכולת תזוזה חשמלית בציר האופקי והאנכי.

מידות: רוחב 45 ס"מ X גובה 21 ס"מ X עומק 53 ס"מ

משקל: 15 ק"ג

חיי נורה: 2000 שעות במצב HIGH, 4000 שעות במצב חיסכון

סיכום וציונים

אין ספק שמדובר במקרן מרשים מאוד המפיק תמונה יפיפייה, נקייה, קונטרסטית קולנועית מאוד. הוא קל מאוד להתקנה וזאת בזכות מערכת אופטית חשמלית משוכללת, הוא מרשים מאוד בדו מימד, לעומת זאת, הוא פחות מרשים בתלת מימד לאור הבעיות של ה Crosstalk. מפאת גודלו הוא לא מתאים לכל בית, אבל מי שתלת מימד לא מעניין אותו יקבל כאן מקרן מצויין עם יכולת תלת-מימד כ"בונוס".

 • עיצוב: 9 – עדכני ומרשים
 •  איכות בנייה: 10
 • נוחות שימוש והתקנה: 10  – מאוד נוח להתקנה בזכות עדשת זום חזקה (X1.8) חשמלית (פוקוס, זום ותזוזה)
 • תפריטים: 8, תפריטים מאוד מפורטים, אך חסרים תבניות כיול ומנשק משתמש יותר נוח
 • איכות תמונה דו מימד: 9.5. המקרן כמעט מושלם. עוד טיפה ירידה לשחור והיה מקבל ציון מושלם
 • איכות תמונה בתלת מימד: 6 –  למרות שהתמונה שהפיק המקרן הייתה נהדרת, לא הצלחנו למצוא תוכן שנקי מ Crosstalk מה שהפריע מאוד לחווית הצפייה
 • עיבוד תמונה: 9.5, Frame Interpolation טוב מאוד, בעיקר במצב FILM, טיפול מצוין בכל סוגי הסצנות
 • יכולות כיול: 10. ניתן לכייל הכול
 • שלט: 9.5 מכיל גישה ישירה להמון פונקציות
 • חיבורים: 10, כל סוגי הכניסות האפשריות

המחיר המומלץ לצרכן הוא 36,990 ₪

תודה לעלית-אודיו, מפיצי מקרני מיצובישי בישראל, על השאלת המקרן לטובת הכתבה

לדיון בנושא: מקרן מיצובישי HC9000D


7:00
  /  
21.08.2011
  
מאת: יניב דיין