סרט לסופשבוע: הפלישה למערב

אחרי לא מעט ציפיות, טריילרים מעניינים, שמות גדולים שעומדים מאחוריו והצלחה בקופות בארה"ב, המערבון העתידני "הפלישה למערב" הגיע לישראל. מבקר הקולנוע ...

13:00
  /  
19.08.2011
  
מאת: איתמר נמרוד

מערב-אבל לא פרוע

מכירים את הקטע הזה שאתם באים להצגה/סרט עם ציפיות שהולך להיות טוב מאוד ויוצאים ממנו ממש מאוכזבים ועם הרגשה ש"על הדבר הזה בזבזתי זמן ושילמתי כסף"?, זה מה שקרה לי השבוע עם המערבון העתידני "הפלישה למערב". כשראיתי את הטריילר שלו ב- YouTube, הוא ממש עשה לי חשק ללכת לראות אותו. אחר כך הגיעו הכתבות בעיתונים והפוסטרים, הבאזז החיובי עליו ברשתות החברתיות באינטרנט והדיווחים על הצלחה קופתית מרשימה למדי בארה"ב. כל אלו עשו את שלהם והלכתי לראות את הסרט בתקווה להמריא גבוה לשמיים ולצאת ממנו מרוצה ועם חיוך גדול ודבילי על הפנים אבל במקום זה נחתתי מהר וכואב מדי על הקרקע ויצאתי מאוכזב.

אבל לפני שנדבר על הסרט, הנה קצת עובדות עליו. השם המקורי של הסרט הוא "קאובויים וחייזרים" (ואיך עברתו לו את השם ל"הפלישה למערב" אני לא יודע, למפיצים הפתרון). הוא מבוסס על ספר קומיקס באותו השם שיצא בשנות ה-60 ותקציב ההפקה שלו עלה 163 מיליון דולר (ולפי דיווחים בקופות בארה"ב הוא החזיר עד עכשיו מחצית מההשקעה שלו). מי שביים אותו הוא ג'ון פאברו שביים את "איירון מן". המפיקים שלו הם רון הווארד ובראיין גרייזר. סטיבן שפילברג הוא המפיק בפועל ודיימון לינדלוף (מי שיצר ביחד עם ג'יי-ג'יי אברהמס את "אבודים"), אלכס קורצמן ורוברטו אורקי (שכתבו את "אבודים", "פרינג'" ו"זהות בדוייה") אחראים על התסריט.

העלילה של הסרט מספרת על ג'ק לונגרן (דניאל קרייג), פושע נמלט שמתעורר יום אחד במדבר עם צמיד מוזר על היד שלו ומבלי מושג מה קרה לו קודם, הוא מגיע לעיירה קטנה במערב הפרוע של ארה"ב ומתחיל להכיר את האנשים שם וגם מסתבך בתקרית אלימה ומועמד למשפט. לילה אחד אחרי שחללית של חייזרים מתקיפה את העיירה השלווה, הורסת אותה, חוטפת חלק מתושביה ומנסה להרוג אותו, ג'ק מחליט לקחת פיקוד וביחד עם וודרו דולרהייד (הריסון פורד), סוג של טייקון מקומי ויפהפייה מסתורית בשם אלה סוונסון (אוליביה ויילד), הוא יוצא להילחם בהם ולהשיב את השקט לעיירה השלווה.

 

כדי לעשות סדר בבלגן, חילקתי את הביקורת הזאת לשני חלקים. החלק הטוב והחלק הפחות טוב. נתחיל בחלק הטוב. בגלל שיש לא מעט שמות גדולים שמעורבים בהפקה הזאת, ציפיתי שישקיעו רבות בסצינות האקשן ואכן הסצינות הללו הן ליבו של הסרט והאקשן מלהיב ומקפיץ, נראה טוב ונשמע מעולה עם לא מעט פיצוצים, יריות, חלליות שיוצאות מהשמיים וחוטפות אנשים ועוד שאר דברים נחמדים שגרמו לאנשי מחלקת האפקטים המיוחדים, הארט והאיפור לעבוד שעות נוספות. חובבי הקולנוע שביניכם ודאי יזהו לא מעט מחוות למערבונים כמו "הטוב הרע והמכוער", סרטי מדע בדיוני כמו "היום השלישי" ו"מלחמת הכוכבים" וגם קריצה מודעת לעצמה לסדרות סרטי אידיאנה ג'ונס (שמתבטאת בלבוש ובדיאלוגים של הריסון פורד ודניאל קרייג) וג'יימס בונד (דניאל קרייג משחק שם את אותה דמות שהוא שיחק בתור ג'יימס בונד – גבר אלים וחסר טקט עם חיבה לנשק חם ומשיכה לנשים מסתוריות).

אבל עם כל הדברים הטובים שיש לסרט הזה יש לו גם כמה מגרעות שמשתלטות עליו והורסות את חוויית הצפייה. המגרעה הראשונה היא התסריט – בגלל שרוב התקציב הלך על אפקטים, תלבושות ומשכורות לשחקנים, החליטו בהפקה להעסיק את התסריטאים הכי זולים שהם יכלו למצוא משום שהעלילה לא ממוקדת, מלאה בחורים, קופצת מדבר לדבר במהירות ומופרכת ברמה כזאת שאיבדתי את עצמי בתוך הסרט. המגרעה השנייה היא שהסרט מצד אחד  מתוקתק, מרהיב עשוי היטב אבל מצד שני הוא כבד, מעיק ורציני. אין לו את השנינות, הקלילות, העוקץ הקומי והמגניבות שעשתה את הסרט הקודם של ג'ון פאברו "איירון מן", לשעתיים של כיף גדול שגם אחרי כמה צפיות הוא נשאר רענן וקולי ממש כמו שהיה כשראיתי אותו בפעם הראשונה וחבל. יכול מאוד להיות שאם הייתי מוותר על הסרט הזה בקולנוע ובמקום זה הייתי צופה בו בבית עם חברים על חטיפים ובירות סביר להניח שהייתי נהנה יותר, אבל אני כבר ראיתי אותו אז אני מקווה שאתם תנצלו את הטיפ הזה בשבילי ותכתבו לי איך זה היה.

בשורה התחתונה – אפשר לראות, אבל לא בקולנוע אלא בבית, לפחות שם אפשר להריץ קדימה את הקטעים המשעממים.

"הפלישה למערב" ארה"ב 2011 118 דק', בימוי: ג'ון פאברו, תסריט: אלכס קורצמן, רוברטו אורקי ודיימון לינדלוף, שחקנים: הריסון פורד, דניאל קרייג, אוליביה ויילד, סם רוקוול, באק טיילור,  קלנסי בראון, פול דאנו, אביגיל ספנסר

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: הפלישה למערב


13:00
  /  
19.8.2011
  
מאת: איתמר נמרוד

1