HP משנה את כל תמהיל העסקים: מוכרת את WebOS

כל אלה שהרימו גבה כש-HP רכשו את פאלם באפריל עבור 1.2 מיליארד דולר, מרימים את הגבה השניה עכשיו...

10:00
  /  
19.08.2011
  
מאת: עפר לאור ומרטין סבג

פאלם, החברה שמאז הפאלם פיילוט הצליחה שוב ושוב לחזור מהמוות ומיד לחזור שוב לשום-מקום, הצליחה לעשות זאת שוב.

רק לפני ארבעה חודשים רכשה HP בחגיגיות את Palm מתוך כוונה להכניס את WebOS לכל דבר זז – כולל מדפסות, שרתים משרדיים וטאבלטים. הכניסה של ענקית ה-Enterprise לתחום הסלולר הפיחה רוח חיים בתעשייה שחשבנו שנשארו בה רק מיקרוסופט, גוגל ואפל. 

מצד שני, זה היה מאוד לא ברור כיצד זה יעבוד. איך HP תוכל להמשיך ולעבוד עם מיקרוסופט באופן כה הדוק כשהיא בעצם מתחרה ישירה שלה?

גם לא ברור שיש כאן בכלל ביזנס-קייס, למרות החוזק שיש ל-HP בתחומי ה-Enterprise, היא דווקא פחות חזקה בריטייל (שם יש לה תחרות חזקה מ-DELL, אפל, ועוד חברות רבות) ואין לה שום הכרות עם שוק הטלפוניה העולמי או קשרים עם הספקיות, תנאי בסיסי להצלחה בארה"ב.

HP שחררה בעצם מוצר אחד תחת הכובע של WebOS בתחום הזמן הזה – טאבלט שהיה דווקא לא רע, אך לרוע המזל הוא הגיע מאוחר מדי ופשוט לא היה בו עניין. HP בעצם לא הציעה כאן משהו שמשך את הלקוחות הענקיים שלה. אם כבר ההיפך, ללא קשר כמה היא הוזילה את הטאבלט שלה, היה אפס עניין מצד הצרכנים לרכוש את זה. הצרכנים כיום מחפשים בעיקר לוחות ממוחשבים עם לוגו של תפוח בחלקם האחורי. העובדה שלקוחות גדולים מאוכזבים מ-HP ומעוניינים להחזיר סחורה בכמויות ענקיות זה דבר ללא תקדים אצל ענקית המחשוב.

לאחר כ-4 חודשים, הודיעה אתמול החברה על שינוי מהותי בכל העסקים שלה.את עסקי המחשוב היא ככל הנראה תפצל לעסק נפרד מ-HP (שעושה המון דברים כיום). כזכור לפני שנים רבות רכשה HP את המתחרה הגדולה שלה, חברת קומפק, והשתלטה על אחוז ניכר מעסקי המחשוב המשרדיים הגדולים. מייקל דל הציע ל-HP דרך טוויטר לקרוא לחברה החדשה שהם יפתחו "COMPAQ" ספק בהלצה וספק ברצינות (האמת שיש סיכוי שזה אפילו יקרה…)

הסימנים על WebOS היו על הקיר, HP לא הצליחה להסביר למה ללקוחות שלה צריך לעניין שיש במדפסות מערכת הפעלה כה מתוחכמת או למה צריך לעניין אותם טלפון עם עוד מערכת הפעלה, כאשר מבחינת הלקוחות כבר ברור שיש שני שחקנים מובילים (ומיקרוסופט עדיין במצב לא ברור).

השאלה היא כמובן מה עכשיו. האם HP תנסה למכור את WebOS או את PALM? אם כן, מי בכלל יהיה מעוניין בחברה הזו? יש להם קטלוג פטנטים לא קטן וגם לא מעט אנשים ורעיונות טובים, אך רקורד עסקי עלוב במיוחד בעשור האחרון. אם גוגל לא היו מכריזים על רכישת מוטורולה מובייל בשבוע האחרון, אני מניח שהם היו הקנדידט המועדף. כרגע, פשוט לא ברור אם יש לחברה הזו בכלל סיכוי או עתיד.

 בהודעה דרמטית, הכריזה HP על הסגירה של פרוייקט מערכת ההפעלה WebOS שרכשה את PALM תמורת 1.2 מיליארד דולרים. מערכת ההפעלה, שרבים האמינו כי היא באמת יכולה להוות תחליף ל-iOS של אפל, נסגרת ע"י HP, שנתיים לתוך הפרוייקט.

המערכת תוכננה להיות גם בטאבלטים תוצרת HP. החברה ציינה בהודעה כי היא עדיין תבחן שימושים למערכת ההפעלה הזו, אולם כרגע אין צפי למכשירים שצפויים לצאת.

ה-palm pre, הטלפון הראשון (מופיע בתמונה) אשר כלל את מערכת ההפעלה, יצא, פחות או יותר במקביל לאייפון ולמרות שהחומרה היתה רק מעט מעל הממוצע (סליידר בצורת חלוק נחל), מערכת ההפעלה היתה באמת מתקדמת מאוד וכמו שמערכת הפעלה של טלפון חכם, צריכה להיות. להבדיל מהאייפון בזמנו, מדובר על מערכת multi tasking אמיתית עם קישור בין חשבונות ושירותים בצורה חכמה ואוטומאטית (ג'ימייל, פייסבוק, AIM ו-Yahoo Contacts), כך שלא חשוב דרך איזה שירות שלחת הודעה לנמען, על התכתובת איתו הופיעה בחלון אחד (יעיל!).

היה ברור ש-palm לא יכולה להרים את הפלטפורמה התוכנתית הנהדרת הזו לרמות שהיא צריכה להיות ומישהו חזק בתחום החומרה יצטרך להיכנס לזה. בתחילה חשבו ש-GOOGLE עשויה אבל לא, כי האנדרואיד היה כבר בקנה. HTC היתה שחקנית פוטנציאלית מצויינת כי היא מייצרת חומרות נהדרות אבל לא מערכות הפעלה, אולם כש-HP הודיעה כי היא רכשה את palm, זו היתה הפתעה ולחובבי ה-webOS, לא בהחלט נעימה…

החברה הכריזה רק בחורף שעבר על ה-pre3 וה-Touchpad, אולם, כמו שאומרים – מאוחר מידי, מעט מידי….

מעניין אם החברה תחזיר את הכסף לאלו שביצעו הזמנות מוקדמות של המכישירים הללו. למרות ש-HP טוענת שהיא תחפש יצרנים, צד שלישי, למכור להם את מערכת ההפעלה לשימוש על החומרות שלהם, אני מסופק אם מישהו באמת ירים את הכפפה ויותר מזה, אם לקוחות יירכשו את זה….

לבסוף, HP הכריזה גם על רכישת Autonomy בעלות של כ- 10 מיליארד דולר. זו חברה שפחות מוכרת בישראל אך עוסקת בעיקר בפתרונות תוכנה ל-Enterprise ששם HP בעצם מצליחה הכי הרבה ביחד עם חברות כמו אורקל ומיקרוסופט. הרכישה הזו שמה אותם בקו אחד עם המתחרות הללו בתחום פתרונות התוכנה. מצד שני, אין ספק שהמהלכים של החודשים האחרונים מערערים את שמה הטוב מאוד של HP שעד לאחרונה היה תחת שמה כמעט ורק הצלחות.

חבל מאוד שכך נגמר הסאגה של Palm ו-WebOS. אי אפשר שלא להרגיש רע כי באמת יש כאן מוצר לא רע וצוות פיתוח עם לא מעט הברקות שפשוט מעולם לא קיבל צ'אנס – הם עשו הכל מאוחר מדי, לאט מדי ותמיד תחת כובע של מישהו שלא יכול באמת להצליח.

תהיה נשמתה צרורה בצרור המדפסות (זכויות לגיזמודו)

לדיון בנושא: HP משנה את כל תמהיל העסקים: מוכרת את WebOS


10:00
  /  
19.8.2011
  
מאת: עפר לאור ומרטין סבג

1