ה-Xtreamer Ultra – המחשב הסלוני האולטימטיבי?

אז מה נסגר? מזרימדיה (סטרימר) או HTPC? יש ויש. אקסטרימר הבינו שלא כולם רוצים מזרימדיה והוציאו HTPC משלהם הסוגר להם ...

7:00
  /  
18.08.2011
  
מאת: דורון נמרוד
הקדמה 

הקדמה

חברת Xtreamer, אשר פרצה אלינו ברוח סערה לפני כשנתיים עם הסטרימר הזול ששבר את השוק, החליטה להיכנס גם לעולם המחשבים הסלוניים, נתח שוק לא מבוטל המורכב מלקוחות שאינם רוצים להיות כבולים למגבלות של סטרימר ומעוניינים באפשרויות הרבות הגלומות בעבודה עם HTPC במקום סטרימר – בחירת מערכת הפעלה, בחירת התוכנה (ומי בכלל אמר שחייבים כל הזמן להישאר עם אותה תוכנה?), שליטה רבה יותר על המקודדים ועל איכות התמונה, גמישות רבה בחיבור התקנים חיצוניים כמו, למשל, מקלט DTT לצפייה בשידורי עידן+, ועוד.
ה-Xtreamer Ultra הוא מחשב קולנוע ביתי קטן יחסית (אם כי לא הכי קטן שיש, ראו תמונות בהמשך) היכול להיכנס כמעט לכל סטנד או מזנון עם כמות מקום מוגבלת. חשוב לי להדגיש כבר בתחילת המאמר:

Xtreamer Ultra זה לא סטרימר (מזרימדיה או נגן מדיה מוכן לפעולה). זהו פשוט מחשב במימדים זעירים, בדיוק כמו כל מחשב הנמצא בחדר העבודה או חדר הילדים בבית שלכם.

מהי המשמעות? אל תצפו לכך שתיגשו לחנות, תקנו את המוצר, ותקבלו איתו מערכת "מהקופסא" שתוכלו לחבר לחשמל וישר לנגן תכנים. למה? כי זהו מחשב בלי שום תוכנה או מערכת הפעלה מותקנת עליו, וגם ללא כונן קשיח פנימי, אותו תצטרכו לרכוש בנפרד אם תהיו מעוניינים בכך. אמנם המוצר מגיע עם דיסק און קי (DOK) הכולל לינוקס Ubuntu מותקן ומוכן עם דרייברים וכמה תוכנות עליו כדי לעזור קצת בהתחלת השימוש בו, אולם כפי שנראה בהמשך נראה שמומלץ יותר ללכת על מערכת הפעלה מסודרת על כונן קשיח (או SSD למשקיענים).

מה אנחנו מקבלים?

עם קבלת המחשב, הוצאנו כתבה מיוחדת ובלעדית שהביאה לכם הצצה ראשונה לעבר המוצר. שם הראנו לכם פתיחה של האריזה, את האביזרים המגיעים עם המוצר, ואת ההתרשמות הכללית שלנו ממנו. לא נחזור עוד פעם על כל הדברים שנאמרו שם, אך נסכם בקצרה שוב את האביזרים המגיעים עם ה-Xtreamer Ultra:

 • מקלדת QWERTY זעירה עם Pad עכבר וסוללה נטענת מובנית. בקנייה מסודרת בארץ תקבלו מקלדת עם אותיות באנגלית ועברית עליה.
 • Disk On Key בגודל 8GB, הכולל מערכת הפעלה לינוקס ושלל תוכנות מדיה סנטר חינמיות.
 • כבל USB ל-Mini USB לטעינת הסוללה של המקלדת.
 • חוברת הוראות שימוש למקלדת.
 • בסיס מפלסטיק עליו ניתן להעמיד את ה-Xtreamer Ultra במצב אנכי.
 • סט ברגים קטנים לחיזוק הכונן הקשיח הפנימי (לא כלול) אל המכסה.
 • מכסה פלסטי, אותו שמים בחלק העליון של המחשב לאחר התקנת הכונן הקשיח הפנימי.
 • שלט רחוק "רגיל", המיועד להפעלה יומיומית של תוכנת המדיה סנטר בה תשתמשו.
 • ספק כוח חיצוני, הדומה לספקי כוח של מחשבים ניידים ומזרימדיות.
 • כבל חשמל לספק הכוח (לא "קומקום" אלא "8" עם הארקה) – אנחנו קיבלנו תקע אירופאי.
 • כבל HDMI. 
 • מתאם DVI-I ל-VGA, לחיבור מסכי טלוויזיה בעלי כניסת VGA בלבד ו/או מסכי מחשב ישנים.

כפי שאתם רואים, מגוון האביזרים המגיע עם המוצר עשיר במיוחד וחסר תקדים לעומת אלה שמגיעים עם מחשבים זעירים אחרים של המתחרים הותיקים יותר. בעוד המתחרים מספקים רק חיבור לחשמל, אקסטרימר השכילו לעשות וסיפקו אביזרים רבים נוספים כמו שני סוגי שלטים, מתאמים וכבלים, שלמעשה מאפשרים לנו לחבר את המחשב לרסיבר/מסך ולהתחיל ישר לעבוד על ההתקנות וההגדרות עם המקלדת הזעירה.

קצת נתונים טכניים

 • מעבד: אינטל ATOM D525 1.8GHz
 • כרטיס מסך מובנה: אנוידיה GT218-ION (נקרא גם ION2), עם זכרון 512MB DDR3
 • כרטיס קול מובנה: Realtek ALC892, בעל יכולת ל-DD, DTS ו-LPCM 7.1 דרך יציאת ה-HDMI
 • זכרון פנימי: 4GB DDR3 1333MHz
 • כונן קשיח: לא כלול, יש מסילה נוחה להתקנת כונן 2.5"
 • צ'יפסט: אינטל NM10, NCT5577D
 • הזנת מתח: כניסת מתח DC של 19 וולט
 • גודל: גובה 21.3 ס"מ, רוחב 5.35 ס"מ, עומק 14.2 ס"מ

חיבורי המחשב

 • כניסת Power אותה מחברים לספק הכוח.
 • שקע DVI-I, היכול לשמש גם כ-DVI וגם כ-VGA עם המתאם המצורף.
 • שקע HDMI.
 • שקע eSATA לחיבור כוננים קשיחים מסוג SATA/eSATA.
 • חיבור Ethernet לרשת LAN קווית – 10/100/1000 מגה ביט לשנייה.
 • יציאת SPDIF אופטית.
 • יציאת Audio Out אנלוגית (סטריאו).
 • כניסת מיקרופון (שימושית, למשל, לאפליקציות VoIP כמו סקייפ).
 • יציאת IR חיצונית (EXIR) לחיבור מקלט IR נוסף חיצוני (למשל, כשמציבים את המחשב בתוך מזנון סגור). 
 • 4 שקעי USB מאחורה ועוד 2 שקעי USB מקדימה (אין שקעי USB Slave).

 

ה-Xtreamer Ultra בנוי מרכיבי מחשב סטנדרטיים שהם טובים ואיכותיים, אבל לא הכי חדשים שיש. המעבד הוא ATOM D525, אחד החזקים מהסדרה נמוכת ההספק של אינטל, שהיא גם נמוכת ביצועים יחסית למעבדים החזקים השולחניים. כרטיס המסך המובנה בלוח האם של האולטרה הוא ה-GT218 של אנוידיה. זהו כרטיס מסך מצויין אך טיפה מיושן מסדרת ה-2XX, כאשר אנוידיה מוכרים כיום בעיקר את סדרות ה-4XX וה-5XX. הכרטיס כמובן תומך בצורה יפה מאוד בפענוח חומרה של H.264, אותו מקודד תובעני הדרוש לניגון תכני HD, והוא בעל תמיכה מסויימת בתכני 3D, אך אין לו תמיכה מלאה ב-bit streaming של פורמטי האודיו החדשים (DTS-HD ו-Dolby TrueHD), אלא רק ב-LPCM 7.1.

עוד בנושא: Xtreamer נכנסת לתחום ה-HTPC

אז במה האולטרה בכל זאת שונה מהמחשבים הזעירים האחרים?


האולטרה בהצבה אופקית

מלבד האיבזור העשיר הכלול במחיר, עיצוב המחשב שונה לגמרי מהמחשבים הזעירים שאנו מכירים כיום. מלבד העובדה שהמחשב קצת יותר גדול מהמתחרים, דבר התורם לפיזור חום טוב יותר, נעשה כאן שימוש בצלעות קירור חיצוניות הדומות במראן לצלעות הקירור של ה-Xtreamer Sidewinder, הסטרימר בעל צלעות הקירור שאומצו בחום ע"י אקסטרימר לאחר שפותחו בחברת צד שלישי, שמכרה אותן לבעלי אקסטרימר שסבלו רבות מהמאוורר הקטנטן והרועש שהיה באקסטרימר הראשון שיצא. שאר חלקי המחשב החיצוניים בנויים מפלסטיק שחור בגימור המתיימר להיראות כמו Piano מבריק. ניתן להשכיב את המחשב על צידו, ובעזרת בסיס פלסטי ניתן להעמידו לאורך. הבסיס הפלסטי הוא בעל גימור זול למדי, ובניגוד לשאר החלקים החיצוניים של המחשב הוא לא בגימור מבריק, דבר הפוגם קצת במראה החיצוני של המוצר. כמו כן, הבסיס לא תוכנן כל כך טוב, היה לי קשה מאוד להרכיב אותו על המחשב, וגם ניכר שהמסילות במחשב המתחברות אליו עדינות ושבירות מדי. לכן, ההמלצה שלי היא פשוט להשכיב אותו על צידו ללא המעמד.


האולטרה לעומת ה-Giada Slim N10. מי מעוצב יותר? מי יפה יותר? אתם תחליטו…

אמנם השימוש בצלעות הקירור חשוב מאוד, אולם יש לציין שהן נותנות לו מראה קצת מגושם ומוזר, שלא בטוח שיעבור את מבחן ה-WAF. כמו כן, למרות השימוש המבורך בצלעות הקירור הגדולות, עדיין יש מאוורר באולטרה ולא מדובר במחשב מקורר פסיבית. למי שיש את האקסטרימר הישן עם המאוורר הקטן והרועש בוודאי ייחרד לשמוע על זה, אך מדובר במאוורר גדול יותר, איכותי יותר ושקט הרבה יותר. פה אין שוני מהמתחרים, גם הם משתמשים במאוורר לקירור המחשב.


ואולי זה אני, ה-HTPC הטוב בעיר? האולטרה בהשוואה לתקליטור

שוני נוסף המבדל את האולטרה על המחשבים הזעירים המתחרים הוא שמקלט האינפרה אדום (תואם MCE IR) מגיע מובנה בפנל הקדמי של המחשב, ואין צורך לחבר אותו בצורה מגושמת באופן חיצוני. זה נוח מאוד ופוטר אותנו מהחוטיאדה והדבקת מקלט IR חיצוני למזנון, כפי שאנו נאלצים לעשות במחשב שאינו כולל מקלט פנימי במארז שלו. מי שעדיין ירצה לחבר עינית IR חיצונית, יוכל להשתמש ביציאה אופציונלית הנמצאת באחורי המחשב (EXIR). אין ספק שהושקעה כאן מחשבה רבה ע"י אקסטרימר בהתאמת המוצר להצבתו במקומות לא שגרתיים למחשב כמו מזנון סגור בסלון.
כמו כן, אמנם אצל המתחרים הכונן הפנימי בד"כ כלול במחיר, אולם הוא מקובע היטב בתוך המחשב וכדי להחליף אותו תצטרכו בד"כ להיות בעלי ידע טכני ואף להסתכן באיבוד האחריות על המוצר. האקסטרימר אולטרה זהו המחשב הזעיר היחיד בו בדומה להרבה סטרימרים יש מסילה להתקנה מהירה של כונן קשיח פנימי (גודל 2.5", כאמור לא כלול במחיר), ללא ברגים, וקיבוע הכונן ע"י מכסה מהיר.
כלומר – בעוד היצרנים המתחרים של מחשבים זעירים מייעדים אותם לשימוש כללי יותר ולא רק כמחשב קולנוע ביתי, הרי שכאן אקסטרימר הוציאה מחשב זעיר שהותאם ספציפית לסביבה של קולנוע ביתי. זהו בהחלט צעד מבורך שמאוד היה חסר לי אצל המתחרים.


למעלה – חריצי אוורור. למטה – פתח הכנסה נוח לכונן קשיח פנימי 2.5"

במבחן

הפעלת המחשב

את המחשב חיברתי אל הרשת הקווית הביתית בחיבור Ethernet ואל הרסיבר בסלון בכבל HDMI. שמתי את ה-DOK של אקסטרימר באחד משקעי ה-USB ולחצתי על כפתור ה-Power. אקסטרימר השכילו לעשות והכינו על ה-DOK מערכת הפעלה מותקנת, מוגדרת ומוכנה לשימוש. מערכת ההפעלה היא לינוקס ubuntu, מערכת הפעלה חינמית ובקוד פתוח. המערכת עלתה ב-Theme של OS X (מישהו באקסטרימר הוא כנראה Apple Fanboy), אולם דרך ההפעלה טיפה שונה.
כאשר העליתי לראשונה את מערכת ההפעלה מה-DOK, לקח לה משהו כמו 3-4 דקות לעלות. בהעלאות הבאות הזמן התקצר לכדקה (מדובר בהעלאה מלאה ולא בחזרה ממצב שינה, שהיא הרבה יותר מהירה, עניין של שניות ספורות).
הדסקטופ (שולחן העבודה של מערכת ההפעלה) עצמו מגיע למעשה ריק לחלוטין וללא אייקונים, וחבל. מי שלא רגיל למערכת הפעלה שהיא לא Windows עלול שלא להבין שאקסטרימר כבר התקינה כמה וכמה תוכנות על מערכת ההפעלה, כמו XBMC, Boxee ו-VLC. כדי להגיע אליהם יש צורך לפתוח את תפריטי מערכת ההפעלה, באופן הדומה לכפתור Start של Windows. ניתן כמובן להוסיף עצמאית אייקונים לתוכנות המועדפות עליכם במערכת ההפעלה.


שולחן העבודה של מערכת ההפעלה מבוססת לינוקס המגיעה על ה-DOK

כדי לבדוק את ביצועי המערכת בניגון תכני HD, הרצתי את התוכנות XBMC ו-Boxee. כדי להוציא סאונד דרך ה-HDMI, יש להריץ תחילה תוכנת עזר קטנה המובנית במערכת ההפעלה המותקנת של ה-DOK ולקבוע מאיפה אתם רוצים להוציא סאונד. התוכנה קצת קבורה בעמקי התפריטים של ubuntu, ולא בטוח שכל משתמש ממוצע יעלה עליה, אבל ההגדרה בה פשוטה ומובנת. כמו כן, על מנת לקבל DTS ו-DD ברסיבר, יש להגדיר ב-XBMC וב-Boxee שהיציאה בה אתם משתמשים היא דיגיטלית.
הרצת התוכנות XBMC ו-Boxee הייתה מובנת מאליה, וכל מי שרגיל לתוכנות האלה מ-Windows ירגיש לגמרי בבית. התוכנות עובדות כמובן עם השלט האינפרה אדום המגיע עם האולטרה, וניתן לגשת לרשת הביתית שהיא מבוססת Windows ללא שום בעייה (SMB). תוך כמה דקות הגדרתי את התיקיות ברשת והתחלתי לנגן את התכנים. כל התכנים התנגנו דרך רשת 100 המגה ביט אשר אצלי בבית ללא כל קושי או קרטועים, כולל ריפים מלאים וכבדים של בלו ריי (30-50 ג'יגה בייט לסרט). התכנים התנגנו כמובן לא בעזרת מעבד ה-ATOM החלש יחסית, אלא בעזרת יכולת פענוח החומרה של כרטיס המסך של אנוידיה, ה-GT218.
בחלק קטן מתכני ה-1080P כבדים נתקלתי ב-Tearing קל בסצינות מהירות במיוחד. אני מניח שזה יתוקן בגירסאות מתקדמות יותר של הדרייברים ללינוקס עבור כרטיס המסך של אנוידיה. בכל מקרה, מדובר במקרים בודדים אשר רק חדי העין מביניכם יבחינו בהם.
יש לציין, שהשיטוט בתפריטים של XBMC ו-Boxee במערכת ההפעלה שרצה על ה-DOK איטי קצת, ופה ושם צריך לחכות מספר לא קטן של שניות עד שנפתח תפריט מסויים או תיקייה ברשת. לטעמי זה היה קצת מייגע ומאכזב.


כאן הכונן הפנימי (פתח עליון) כבר נמצא בתוך האולטרה

החלטתי לנסות ולהתקין כונן קשיח פנימי ועליו Windows 7 32 bit. אמנם למחשב יש 4GB זכרון ומערכת הפעלה של 32 ביט מזהה רק 3GB מתוכם, אולם גם ככה מדובר בכמות זכרון שהיא מעל ומעבר להפעלת HTPC ייעודי כולל כמה תוכנות הורדה ברקע ודפדפן פתוח בכמה טאבים באתרים שונים. כמו כן, מערכת הפעלה של 32 ביט קלה יותר להגדרה והתקנה, בעיקר בכל מה שקשור למקודדים ונגני מדיה.
המחשב מגיע ללא כונן אופטי, ולכן יש להתקין את מערכת ההפעלה בעזרת DOK שאתם מכינים או בעזרת כונן אופטי חיצוני. אני נתקלתי בבעיות עם DOK 8GB של סאנדיסק אשר ברשותי ולא הצלחתי בשום אופן להתקין איתו Windows 7, אבל לאנשים אחרים שהתקינו מערכת הפעלה עם DOK לא היו בעיות. בעזרת כונן אופטי חיצוני הכל עבד לי מצויין.


האולטרה עם המכסה עליו – שגם מקבע את הכונן הקשיח הפנימי, אם יש

זמן ההתקנה קצר יחסית – רבע שעה למערכת ההפעלה, רבע שעה נוספת להתקנת הדרייברים שאקסטרימר מספקים בתיקייה על ה-DOK שלהם, ועוד כמה דקות להתקנת XBMC או בוקסי. לאחר האיטיות המרגיזה של הלינוקס שעלה מה-DOK של אקסטרימר, שמחתי מאוד לגלות ש-Windows 7 רץ על המחשב הזה באופן זריז למדי, כל התפריטים נפתחים מהר ובקלות, וגם XBMC ובוקסי נהיו מהירים וקלילים במיוחד, גם בעיון בתיקיות עמוסות תכני HD ברשת הקווית הביתית. דבר נוסף – נגינת כל תכני ה-HD הייתה טובה יותר ונטולת Tearing לחלוטין ברזולוציה של 1080P60. ברזולוציה של 1080P24 נתקלתי עדיין ב-Tearing קל מאוד פה ושם, אולם מדובר במקרים נדירים הרבה יותר מאשר בלינוקס, ואני מניח שבגירסאות הבאות של הדרייברים ל-Windows של אנוידיה גם זה יתוקן.

עוד בנושא: ה-Xtreamer Ultra – הצצה ראשונה

מקלט השלט המובנה לא עבד ב-Windows 7 לאחר התקנת הדרייברים המסופקים ב-DOK (לא קשורים לשלט הרחוק), אולם באתר של אקסטרימר ניתן להוריד עדכון BIOS ועדכון דרייבר, שהם מסדרים את הבעייה הזאת, עניין של עוד 10 דקות התקנה (2 ריסטרטים למחשב דרושים לכך). לאחר ההתקנה הזו, השלט עובד באופן תקין עם תוכנות מדיה סנטר כמו בוקסי, למעט בעייה קטנה אחת: בשלטים מקוריים תואמי MCE IR ישנם כפתורים נפרדים עבור Play ו-Pause, בעוד בשלט המסופק עם האולטרה יש כפתור אחד משולב ל-Play/Pause. הכפתור הזה פשוט לא עובד בבוקסי, וכדי לבצע את הפעולה הבסיסית של עצירה בנגינת סרט, שהיא בעצם החשובה ביותר בעת צפייה בתכנים, תצטרכו במקום זה ללחוץ פעמיים על OK כדי להגיע לכפתורים הוירטואליים המופיעים על גבי המסך בתוכנה. די מרגיז, אבל המקלט המובנה סטנדרטי לחלוטין, ולכן אם תשתמשו בשלט אוניברסלי או בשלט אחר תואם MCE IR שיש לו כפתורים נפרדים ל-Play ו-Pause, תקבלו תיפקוד מלא ללא בעיות. יש לציין שבמדיה סנטר של מיקרוסופט (7MC) הכפתור הזה עובד מצויין.


Boxee. אפשר להפעיל גם מהלינוקס שעל ה-DOK וגם מ-Windows המותקן על כונן קשיח פנימי

לאור ההתנסות של התקנת Windows 7 לעומת הפעלת מערכת ההפעלה שעל ה-DOK, ניתן לומר שלמרות הכוונות הטובות של אקסטרימר בהכינם את הלינוקס על ה-DOK, מי שבונה על הרצת האולטרה ללא כונן קשיח פנימי עלול להתאכזב מהאיטיות הרבה של מערכת ההפעלה המותקנת עליה. מומלץ בחום להוסיף למחשב כונן קשיח פנימי (מי שרוצה להשקיע קצת יותר יכול אף ללכת על כונן SSD) ולהתקין עליו מערכת הפעלה. לא בדקתי את זה, אולם אני משוכנע שגם לינוקס ירוץ מאוד חלק ומהר בהתקנה על כונן קשיח במקום על DOK.
למרות האמור לעיל, אציין שממש לאחרונה יצאה הפצה מאוד מוצלחת של מערכת הפעלה מבוססת לינוקס הנקראת OpenELEC. מערכת זו מינימליסטית במיוחד וכוללת אך ורק את מה שדרוש להרצת XBMC, ללא כל רכיבי התוכנה המיותרים הכלולים בד"כ בהפצות הכלליות של לינוקס. כמה משתמשים דיווחו פה שהיא עולה ורצה באופן מהיר וקליל מ-DOK. בהחלט שווה לנסות למי שלא רוצה להשקיע בכונן קשיח פנימי ובמערכת הפעלה בתשלום.

בדיקות וביצועים

כדי לבדוק את התחממות המחשב ויכולת נגינת תכני ה-HD הכבדים, השתמשתי תוכנת העזר Speedfan יחד עם התוכנה Boxee, העובדת בצורה מובנית ונוחה עם פענוח החומרה (DXVA ב-Windows) של כרטיס המסך של אנוידיה המובנה באקסטרימר אולטרה. בניגון ריפ מלא של בלוריי המאוחסן על הכונן הקשיח הפנימי שהוספתי לאולטרה, שדי התחמם בעצמו, הגעתי לטמפרטורות מקסימליות של כ-60 מעלות בליבת כרטיס מסך, כ-55 מעלות בכונן הקשיח ובאזור ה-45-50 מעלות בליבת המעבד. הטמפרטורות אולי נשמעות גבוהות, אולם גוף המחשב עצמו היה לא יותר מחמים למגע, הודות לצלעות הקירור האימתניות שלו, וגם לאחר שעות רבות של ניגון תכני ה-HD הטמפרטורה נשארה יציבה על הערכים שציינתי. המאוורר המובנה, גם אם לא דומם לחלוטין, הוא יחסית שקט מאוד. אמנם אין כמו קירור פסיבי, שהוא הכי שקט שיש, אולם לדעתי רובכם לא ממש יוטרדו מהרחש הבוקע מהמאוורר. יש לציין שהרשמים הם ממאוורר חדש, וסביר להניח שעם הזמן המיסבים שלו יישחקו והוא ירעיש יותר ויותר, עד כדי כך שתצטרכו להחליף אותו, אבל בסה"כ, ניתן להגיד שמדובר במחשב שקט להפליא.

נגינת התכנים עצמה חלקה ויציבה, למעט ה-Tearing הקל ב-1080P24 שציינתי קודם, שאני מאמין שייפתר בגירסאות הדרייבר הבאות של אנוידיה.

סיכום

אקסטרימר פרצו ברוח סערה לעולם ה-HTPC, והוציאו מחשב שבו לראשונה חשבו כמעט על הכל כדי שישמש כמכשיר מולטימדיה שיש בו (שוב, כמעט) את כל מה שצריך. המוצר מהווה פתרון מצויין לכל מי שחושש לרכוש סטרימר ורוצה את הגמישות האינסופית באפשרויות גלישה בכל אתרי ה-online video, תמיכה מלאה בקליטת שידורי עידן+ (שידורי ה-DTT) עם דונגל USB מתאים, התקנת כל תוכנה או סקין לתוכנה שרק יחפוץ בה, ועדכון מקודדים לנגינת כל תוכן מסוג חדש שעשוי להופיע בעתיד. מחירו של האקסטרימר אולטרה, הדומה למחיריהם של המחשבים הזעירים המתחרים, כולל מגוון חסר תקדים של אביזרים המאפשר לכם לעבוד עליו בהתקנות ללא שום צורך בקניית אביזרי חומרה נוספים.
למוצר יש כמובן יתרונות רבים אך הוא אינו חף מחסרונות. למי שעובר על החסרונות ומגיע למסקנה שהם אינם נוגעים לו במיוחד, המוצר הזה מומלץ בהחלט, ויתרון נוסף – הוא בעל שירות ותמיכה מלאים בקנייתו בארץ.

יתרונות

 • מעבד ATOM מהחזקים יותר שיש בסדרה הזו וכרטיס מסך זעיר מובנה חזק יחסית, ה-GT218 של אנוידיה.
 • פיזור מעולה ויציב של חום ע"י שימוש בצלעות קירור חיצוניות ומאוורר גדול, איכותי ושקט.
 • פתח ומסילה נוחים במיוחד להרכבה מהירה של כונן קשיח פנימי.
 • מקלט תואם MCE IR המובנה במחשב מאחורי הפאנל הקדמי.
 • יציאת EXIR לחיבור עינית חיצונית נוספת להצבה במזנון סגור.
 • פתחי USB רבים (6), גם מקדימה וגם מאחורה.
 • שקע eSATA – מצויין להעברת קבצים מהירה במיוחד.
 • כניסת מיקרופון לתמיכה בתוכנות כמו סקייפ.
 • יציאות VGA ו-DVI בנוסף ל-HDMI – מצויין עבור חיבור למסכים ישנים יותר או מסכים שנשרפה בהם כניסת ה-HDMI.
 • מגוון חסר תקדים של אביזרים נלווים הכלולים במחיר – שני התקני שליטה מרחוק (מקלדת זעירה ושלט), DOK עם מערכת הפעלה חינמית מותקנת ומוכנה לשימוש ועוד.
 • הפעלה מושלמת של המחשב כשהוא כבוי (וכמובן גם כאשר המחשב נמצא ב-Sleep) מכפתור ה-Power בשלט.
 • בהתקנת Windows 7 או מערכת הפעלה אחרת על כונן קשיח (או SSD) פנימי המחשב רץ בסה"כ בצורה זריזה ונעימה לשימוש.

חסרונות

 • סידרת ATOM של אינטל נחשבת מיושנת קצת עבור מחשב היוצא ב-2011. הייתי מעדיף לראות מחשב מבוסס AMD E-350, למשל.
 • כרטיס המסך GT218 גם הוא קצת מיושן, והיום אנוידיה כבר מתרכזת בסדרות GT4xx ו-GT5xx.
 • תמיכה חלקית בלבד בוידאו 3D (ה-nVidia 3D Vision לא כולל תמיכה בפורמטים המגיעים על תכני בלו ריי מוגני זכויות יוצרים).
 • פורמטי אודיו מתקדמים: תמיכה ב-LPCM 7.1 בלבד. לא ניתן לעשות bit streaming ל-DTS-HD ו-Dolby TrueHD המגיעים בתכני בלו ריי מלאים של 30-50GB לסרט (הפורמטים הדיגיטליים הישנים יותר המגיעים בד"כ בקבצי MKV דחוסים – DTS, Dolby Digital ו-PCM סטריאו כמובן נתמכים).
 • הפצת הלינוקס שאקסטרימר הכינו ב-DOK המצורף איטית, מייגעת ומסורבלת, וזה עלול לתת חוויית שימוש ראשונית מתסכלת ומאכזבת עבור משתמשים טכנופוביים שאינם מעוניינים להתקין מערכת הפעלה בעצמם.
 • בשלט האינפרה אדום המצורף אין כפתורים נפרדים ל-Play ו-Pause, דבר הגורם לבעיות תאימות עם חלק מהתוכנות.
 • הבסיס להעמדה אנכית של המחשב בנוי מחומרים זולים וקשה מאוד להרכבה.

המוצר Xtreamer Ultra מופץ בבאג במחיר של 1,599 ש"ח. 

תודה לחברת אקסטרימר עבור אספקת המוצר לטובת הכתבה

לדיון בנושא: ה-Xtreamer Ultra – המחשב הסלוני האולטימטיבי?


7:00
  /  
18.8.2011
  
מאת: דורון נמרוד

1