Yamaha RXV-671 מנקודת מבטו של משתמש ממוצע

אבי ביטון הינו חבר אתר יקר אשר בן היתר נושא תפקיד של גורו HTmobile. למרות שהוא קרוע על תחום ה- ...

7:00
  /  
16.08.2011
  
מאת: אבי ביטון

רקע

את הרסיברים של חברת Yamaha אני אוהב עוד מהימים של סדרת RXV-X20, לאחי יש (עדיין) את ה-RXV-520, וללא מעט מחבריי יש גירסאות שונות של הרסיברים הללו. אחרי שבעבר בדקתי מספר רסיברים, למדתי לגלות שהשידוך שנשמע לי הכי טוב עם הרמקולים שלי, היה עם רסיברים של Yamaha (יש ברשותי רמקולים קדמיים Tannoy MX3, סנטר Tannoy MXC, סאב של JBL, ולא מזמן הצטרפו לחבורה גם אחוריים Axiom QS8 – V3). סידרה 6 של Yamaha היא סידרה שנמצאית איפשהו באמצע, לא מהסדרות הנמוכות, אבל גם לא מהסדרות הגבוהות – ממוצעת לחלוטין ולדעתי, מספיקה לרוב המשתמשים.

ההחלטה להחליף רסיבר הגיעה כבר לפני מספר חודשים, הרסיבר הקודם Kenwood KRF-V7030D, שקיבלתי בירושה מחבר כבר לא רלוונטי לטכנולוגיה של היום, הוא לא תומך בפורמטי האודיו החדשים, אין לו חיבורי HDMI, ובכלל הוא היה אצלי כדי "לסתום חור" ולא ממש סיפק את הסחורה.
הרסיבר שהיה על הכוונת הוא הרסיבר הקודם מסידרה 6, ה-RXV-667, אבל כאשר בדקתי באתר החברה, למדתי שבקרוב אמור להגיע הרסיבר הנוכחי, ה-RXV-671, ושההבדל העיקרי בין השניים (יש עוד הבדלים, אבל זה עניין אותי במיוחד) הוא חיבור לרשת, לכן, החלטתי להמתין מעט.
לפני כשבוע, ראיתי שהרסיבר התחיל להימכר בארץ ועשיתי משהו שאני לא עושה בד"כ, הזמנתי אותו באותו היום מבלי לבדוק ולהאזין לו קודם, יומיים לאחר מכן, הוא כבר הגיע אלי עם שליח.

מה בחבילה

בחבילה ניתן למצוא את הרסיבר, כמובן, שלט אלחוטי בצירוף סוללות, אנטנות AM ו-FM, חוברות בכל מיני שפות (לא היתה חוברת בעברית), מיקרופון לכיול (או בשפת YAMAHA – YPAO) ודיסק למחשב, עם תיעוד מלא של המוצר ואפליקצית שליטה דרך ה-WEB.

 

 

 

חיבור וכיול

החיבור הוא פשוט, לא ע"י קונקטורים בכבל, אלא ע"י פתיחת בורג שצידו הפנימי הוא מוליך, השחלת הכבל אליו והידוק הבורג , התצורה שבה אני משתמש היא 5.1. חיבור הממיר והמזרימדיה, ע"י כבלי HDMI, וחיבור הרסיבר למסך, שוב, באמצעות כבל HDMI.

 

 

בשביל כיול השתמשתי במיקרופון המצורף, התוצאות ניתנו כבר אחרי כ-30 שניות, ולפי הבדיקה, המרחקים היו מדוייקים, החיתוך של הסאב היה נכון (עד כמה שאני יודע), והדברים היחידים שהייתי צריך לתקן ידנית היו זיוף של 20 ס"מ במרחק של הסאב (לא נורא בהתחשב בזה שהוא יושב כ-4.5 מ' רחוק ממני) ותיקון של גודל הקדמיים ל-Large.

 

 

GUI

לרסיבר יש OSD (On Screen Display), מפורט מאד, עם אייקונים מובנים, כשהתפריט צף על פני התמונה הקיימת ברקע ומאפשר לוידאו להמשיך ולהיות מנוגן, רוב האפשרויות נגישות גם בלי תצוגה על מסך הטלויזיה.
 

 

 

 

רשת

כאמור, התוספת המשמעותית ברסיבר הזה לעומת קודמיו היא רשת. חיבור של כבל רשת, ומספר דקות אח"כ קיבלתי הודעה שיש Firmware Update, אני ידוע כמשדרג תוכנות סידרתי ולכן לא חשבתי פעמיים לפני לחיצה על כפתור ה-OK.
10 דקות אח"כ, התקבלה בקשה לכיבוי הרסיבר ולהפעלתו מחדש כדי לעדכן את הקושחה החדשה. אני נבוך לומר שאפילו לא בדקתי מה הוסיפה הקושחה הזו, אבל, שיהיה.

הרסיבר מצויד ב-DLNA וזיהה מיידית את המחשב שמחובר לרשת (WIN 7) ואת התכנים המשותפים בו. אל תנסו לחפש תמיכה בשמות קבצים בעברית – אין כזו והכתב מופיע כג'יבריש. הנגן ידע להתמודד עם כל התכני ה-MP3 שיש לי ללא שום בעיה, אבל לא הצליח לזהות את קבצי ה-FLAC (גם ב-WMP במחשב תכנים אלו לא מזוהים).

יכולת רשת נוספת שיש ברסיבר, היא Napster שהיום מתפקדת כחנות מוסיקה מקוונת. הכניסה ל-Napster דורשת מן הסתם שם משתמש וסיסמה, ומכיוון שאני לא מנוי ברשת הזו, המשכתי הלאה לאופציה הבאה.

 

רדיו-אינטרנט – מאות תחנות רדיו מכל רחבי העולם בכל הסגנונות ובכל סוגי המיונים – לפי מדינות, לפי סגנונות, הנשמעות ביותר וכו'… כולן זמינות בלחיצת כפתור פשוטה. 

 

תוספת הרשת נותנת לנו גם את האפשרות לשלוט ברסיבר דרך מכשירי סמארטפון, ישנה אפליקציה ייעודית ל-iOS וישנו Widget למכשירי Android.
מכשיר האייפון שברשותי הוא 3G עם מ"ה 3.1.3 ולכן האפליקציה לא נתמכת בו (נתמכת מגירסה 4.0 ומעלה) אז לא בדקתי את האופציה הזו, אבל אני כן משתמש ב-Widget של ה-Android ולמרות שהוא די בסיסי ולא נראה מושקע כמו האפליקציה לאייפון שמגיעה עם אייקונים זהים לזה של ה-UI של הרסיבר, הוא עושה את עבודתו בצורה הטובה ביותר, רק להכניס את כתובת ה-IP של הרסיבר והוא מיד מזוהה.
חשוב לציין שהאפליקציה לאייפון היא אפליקציה רשמית של Yamaha ואילו ה-Widget של Android נוצר ע"י חברה אחרת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חיבור USB/DOCK

לרסיבר יש כניסת USB שמשמשת גם כחיבור DOCK לאייפון/אייפוד. בבדיקה עם DOK, כל התכנים (MP3 ו-FLAC) זוהו ונוגנו בצורה חלקה ובלי שום בעיה.
 

 

 

חיבור של האייפון לאותה כניסה הניב גם הוא את אותן התוצאות, 2 ספריות היו גלויות לרסיבר, מוסיקה ווידאו, בעוד שתכני וידאו לא יכולים להיות מנוגנים דרך הרסיבר (והאמת שאין גם תכנים כאלו על המכשיר) אוסף השירים נוגנו כולם בהצלחה, הכל דרך השלט של הרסיבר, בנוסף, האייפון נטען כאשר הוא מחובר לכניסה זו.

DSP

למרות שיש הרבה אנשים שלא אוהבים להשתמש במצבי השמע המגוונים של Yamaha, אין ספק שמדובר באפקטים שלפעמים יכולים להפיח חיים חדשים במוסיקה. נכון, לא כך הקליטו את הקטעים, ולא כך התכוונו שנשמע אותם, אבל לפעמים לשמוע מוסיקה כאילו היא מנוגנת בהיכל בווינה, או לתת מימד נוסף של חוויה לסרט שמוקרן ב-Yes ומגיע אלינו בסטריאו, יכול להיות מאד נחמד.
מאז ומתמיד היו ל-Yamaha לא מעט אפקטים כאלו, חלקם מוצלחים יותר חלקם פחות, אבל בד"כ עושים את העבודה שלשמה הם נוצרו.

 

 

בסופו של דבר, איך זה נשמע?

כדי לבדוק את הרסיבר במוסיקה, השתמשתי בהקלטת DTS של Dire Straits, באלבומם Brothers in Arms.

אני מכיר את ההקלטה הזו והאזנתי לה רבות ברסיבר הקודם שלי (Kenwood KRF-V7030D), ואין מה להשוות, ההפרדה בין הכלים, הפריטה של מארק קנופלר עם אצבעותיו על הגיטרה, השירה שבוקעת מהסנטר, פתאום נראה שאני מאזין להקלטה אחרת לחלוטין.

מקבצי ה-FLAC מהדיסקוגרפיה של Metallica ניגנתי את יצירת האומנות One מהאלבום And Justice for All…
 

 

 

המסוק בפתיח נשמע כאילו הוא בתוך החדר והלמות רגליו של לארס אולריך על תופי הבאס חודרות אל הבטן, נשמע מושלם.
הקטע האחרון הוא מהופעה Flight 666 של Iron Maiden, גם היא ב-DTS.

 

לעצום עיניים ולהרגיש כאילו אתה שם, רעש הקהל מכל הכיוונים ביחד עם העוצמות של ברוס דיקנסון והנגינה המהירה של הלהקה, עושה חשק לקפוץ מהכורסה.

לבדיקה בסרטים, השתמשתי ב-BD של רובוטריקים 2, עם פסקול DTS-HD

 

בקטעים מסויימים הרגשתי שהסאב עומד להתפרק, הוא נותן את כל כולו ובקטעי המרדף בהחלט יש תמורה לאגרה, הרבה מאד צלילי מתכת חורקת ביחד עם מה שנשמע כאבחת חרבות כשמעל כולם (או שמא נאמר, מתחת לכולם) שולטים הצלילים הנמוכים, הרבה יותר טוב מהרבה בתי קולנוע בארץ.

עוד סרט שהתנגן אצלי היה שודדי הקאריביים, עם פסקול DTS.

בקטע של תקיפת הפנינה השחורה באישון הליל ניתן לשמוע את הפגזים כאילו הם נוחתים לידי, הבית כולו רעד, גם פה ניתן היה לשמוע נהדר את אבחות החרבות בקרבות שבין השודדים לוויליאם והצלילים מקיפים מכל הכיוונים וגרמו לי מדי פעם להסתובב אחורה כדי לראות שבאמת מדובר ברמקול ולא במישהו מבני הבית.

סיכום

חיפשתי רסיבר טוב, שיעשה את העבודה וייתן לי תמורה מלאה עבור מחיר סביר. ה-RXV-671 הוא בהחלט רסיבר כזה, אני הייתי אומר שהוא יותר חזק בסרטים ובאפקט הסראונד שהוא נותן, אבל גם בנגינה של קטעי סטריאו הוא לא בדיוק חלש.
את התמורה לתשלום אני קיבלתי, הסרטים נשמעים אחרת, המוסיקה נשמעת יותר חיה, יש תמיכה ברשת, שליטה ממכשירים ניידים, תמיכה ב-HDMI 1.4, ועוד היד נטויה, הרסיבר הזה תפור למידותיי, ובהחלט מהווה את השידרוג שכל כך התבקש אצלי.

מחיר מומלץ לצרכן: 4500 ש"ח

לדיון בנושא: Yamaha RXV-671 מנקודת מבטו של משתמש ממוצע


7:00
  /  
16.8.2011
  
מאת: אבי ביטון

1