דונגל אלחוטי וגם חיבור עידן+ לסטרימרים של DUNE

חברת HDi הוציאה לאחרונה דונגל DTT (עידן+) עבור הסטרימרים מתוצרתה. האם יש מדריך שידורים? האם אפשר להקליט והאם זה פתרון ...

7:00
  /  
14.08.2011
  
מאת: עפר לאור

כחובב של מזרימדיות (סטרימרים בעברית) מסוג Dune של חברת HDi, קיבלתי בשמחה שני קיטים שהתחילו לאחרונה להיות משווקים על ידי חברת SGE, היבואנית של Dune בישראל.

DTT, עידן+

הקיט של עידן+ מאפשר קליטה של שידורי ה-DTT החינמיים דרך ה-DUNE ובעצם שימוש בו כסוג של ממיר. עד כה, מעטים מהסטרימרים שנחשפנו אליהם איפשרו זאת וכאשר מישהו היה זקוק לאפשרויות של DTT, האופציה היחידה המומלצת היתה סדרת הסטרימרים של DViCO TViX ו-AC RYAN PlayOn DVR.

כאן מדובר בחיה מעט פשוטה יותר, לפנינו דונגל (עם מאריך חיבור USB) אשר בצד אחד שלו יש חיבור USB ובשני חיבור לאנטנה. האנטנה שמגיעה איתו לא ממש מוצלחת והיא מסוג Rabbit Ears מיניאטורי. אצלי בבית (מודיעין) הודות למשדר חדש שהוצב באיזור, יש קליטה סבירה גם בחדר השינה, שם הוצב לאחר כבוד המכשיר לצורך הבדיקה. למי שיש בעיות קליטה, ניתן להשתמש באנטנה שמשווקת על ידי סקאל או באנטנה מוגברת טובה אחרת.

החיבור הפיזי של הדונגל ל- USB לא עושה בעצם דבר. בשביל להפעיל את העסק, צריך להכנס לתפריטי ההגדרות ובאפליקציות לבחור ב-DVB. שם צריך לסמן שזה צריך להיות פעיל במכשיר ואז לסמן את מקום מגורינו (ישראל). לאחר סריקה, זוהו אצלי 37 ערוצים, מרביתם ערוצי רדיו שעדיין אינם פעילים (תודה לרשות השניה שמחזיקה אותם סתם בשביל הניסויים).

בסוף התהליך מופיע לנו באיזור ה-TV אייקון של DVB-T שאפשר דרכו לצפות בערוצים.

הממשק פשוט אך אפקטיבי – זה כמו רשימת קבצים או שרתים…

איכות התמונה מצויינת לכל הדעות:

הממשק פשטני כאמור, אבל החיסרון הגדול הוא בכך שאין ממש תפריט EPG, למרות שניכר שהמכשיר מזהה את הפרטים של התוכן שמשודר כעת:

ניתן לראות שבמידע אפשר לזהות את קצב הנתונים (מעולה!), וששם התוכנית נמצא שם, אבל הפוך (שימו לב בסוף "ןוילמה לע ףועל" במקום לעוף על המיליון).

לוח שידורים מסודר עדיין אין, וזה בהחלט חסר.

מה שכן יש, זה אפשרות להקליט תוכניות. ההקלטה עובדת עם לחיצה על כפתור ה-REC. תוך כדי ההקלטה יש סימון עיגול אדום מהבהב בפינת המסך, בהחלט לא רעיון מוצלח. עדיף היה לסמן את ההקלטה על המסך הקדמי של המכשיר ולא להטריד את המשתמש עם אייקונים מהסוג הזה (שמתאימים יותר למצלמה דיגיטלית, אבל לא למשהו שמשמש כטיונר). ההקלטה נעשית לתוך הדיסק הפנימי של המכשיר. במכשירי BASE, MAX ו-PRIME יש אפשרות לדיסק פנימי והקלטות תכופות בעצם דורשות עבור נוחות שיהיה מותקן דיסק רגיל ולא Disk on key).

ההקלטה נעשית בפורמט TS, אך שם הקובץ נשמר לפי שם סדרתי ולא לפי שם התוכנית או לפי מיון אחר כלשהו, כך שצריך לזהות לפי התאריך את ההקלטה המתאימה.

איכות ההקלטה מצויינת ומה שהכי יפה הוא שזה אחד המכשירים הבודדים (ביחד עם ה-TViX S1 וה-TViX 6640) שמאפשרים שמירה של התכנים בפורמט שניתן אח"כ לערוך או להעלות ליוטיוב. אני לא בטוח שזה משהו שהזכייניות בישראל שמחות על כך, אבל זה בהחלט מקל על החיים.

להזכירכם שה-Dune מאפשר שיתוף של התוכן דרך הרשת המקומית כך שאין בעיה להקליט ואז לצפות בתוכן המוקלט בכל אחד מהסטרימרים האחרים או המחשבים שיש בביתכם. נוח ביותר.

חשוב לציין שמדובר בטיונר בודד, כך שאין אפשרות להעביר ערוץ בעת ההקלטה. העברה כזו תגרום לסגירת ההקלטה. יש גם לציין כי אין אפשרות לצפות בהקלטה ולהקליט תוכנית במקביל.

דונגל אלחוטי

ועוד מילה קצרה על הקיט האלחוטי. מדובר במקלט צד שלישי שתואם ל-Dune (הוא מגיע גם עם תוכנה ל-PC). הצבע שלו טיפה בולט (לבן עם אנטנה בוהקת), החיבור שלו פשוט מאוד והקליטה טובה. מצד שני, היתרון הבולט ביותר של ה-Dune הוא האמינות שלו ברשת והיכולת שלו להזרים תכנים שבד"כ קשה מאוד להעביר ברשת. החיבור של המקלט היה פשוט וזריז וכך גם ההגדרות. מצד שני, גם עם 802.11N התקשתי להזרים תכנים מאוד זריזים דרך הרשת (קרי:40 מגה ומעלה), כך שלמי שיש תכנים כבדים, רצוי להשאר עם כבל חוטי בלבד.

סיכום

רצוי היה לשפר מאוד את הממשק בין הסטרימר לדונגל וגם להגביר את התאימות שלו מול שידורי עידן+ בארץ. כמובן שמדובר בשיפורי תוכנה ואנחנו מקווים שהנושא יפתר בזריזות, כי סה"כ מדובר בתוספת מבורכת לתחום המקלטים של ה-DTT בישראל.

מחיר הדוגנל האלחוטי: 140ש"ח.
מחיר הדונגל עבור שידורי עידן+: 280 ש"ח.

תודה לחברת SGE, יבואנית Dune בישראל, על השאלת המוצרים לצורך הבדיקה

לדיון בנושא: דונגל אלחוטי וגם חיבור עידן+ לסטרימרים של DUNE


7:00
  /  
14.8.2011
  
מאת: עפר לאור

1