boxee יצאה בגרסה לאייפד. בדקנו.

לאחר פיתוח של חודשים ארוכים, אתמול יצאה רשמית האפליקציה של בוקסי לאייפד. לקחנו אותה לסיבוב מסביב לשכונה.


הקדמה

את האפליקציה של BOXEE לאייפד ראינו לראשונה אצל אחד מעובדי החברה בגרסאת אלפא כבר לפני חודשים רבים בתערוכת CES בתחילת השנה. זמן הפיתוח לקח זמן רב למדי, אך בהחלט ניכר שמחשבה רבה הוכנסה לאפליקציה. עכשיו שהאפליקציה זמינה להורדה עבור כל מי שיש לו גישה לחנות App Store, אפשר כבר לסקור את התוכנה ולעבור על יכולותיה.

תכנים חברתיים

לאחר שאתם עושים Login ראשוני, המסך הראשי מחולק בעצם לשלושה טורים (או שורות, תלוי איך מחזיקים את האייפד), כאשר הראשון מציג את התכנים של החברים שלי, השני את התכנים שסימנתי להציג מאוחר יותר והשלישי כולל תכנים פופולריים שבוקסי מאמינים שיעניינו אותי. מרבית התכנים מגיעים מתוך Youtube אך לא רק דרך שם. התכנים של החברים מגיעים בעצם מתוך החיבור של החשבון שלי בבוקסי ולכן תכנים מומלצים על ידי חברי בפייסבוק או בטוויטר  יוצגו כאן. כך גם לגבי Watch later – זו בעצם רשימת צפיה אוניברסלית שניתן להוסיף אליה מתוך הבוקסי בוקס, מתוך אפליקציית בוקסי ל-PC או דרך האפליקציה באייפד. עוד תוספת נחמדה היא "bookmarklet" שזה בעצם נראה כמו bookmark של דפדפן רגיל (ניתן להתקין את זה בכמעט כל דפדפן, כולל בספארי שעל גבי האייפד עצמו) אשר במקום להעביר לכתובת כלשהי, הוא בעצם קטע קוד קטנטן שדואג להעביר את הדף שאותו אתם צופים כרגע למאגר ה Watch later ומשם הוא יכול להגיע לכל בוקסי (חומרה או תוכנה).

ברגע שבוחרים קטע כלשהו לצפיה, ניתן לראות תקציר שלו, פרטים נוספים ואפשר לסמן אותו כמשהו שאנחנו אוהבים (בכדי שזה ישותף באחד מהבוקסים האחרים – למשל ה-Boxee box),

ניתן לסמן שאהבתם את זה…

אם אנחנו מחזיקים ב-Boxee box אפשר לשתף את זה לשם ואז זה יתנגן על גבי ה-boxee box.

הבעיה היא שזה רק מתחיל לנגן ואין שליטה אמיתית, כגון Trickplay או העברה לתוכן אחר או אפילו עצירה. לשם כך צריך שלט. בכלל, התוכנה אינה משמשת כשלט ל-Boxee וזה חבל מאוד.

יש גם תמיכה ב-Air play, כפי שניתן לראות, כך שבעצם אם יש לכם קופסא או מכשיר שתומך ב-air play, ניתן להציג את כל התכנים גם בדרך זו.

התוכנה עדיין לא יציבה לחלוטין ובמהלך הבדיקות קרה לא פעם שוידאו לא ניגן או שפתאום לא היתה תגובה והיה צריך לצאת ולהכנס מוידאו ספציפי. גם כמות האינטרקטציה שיש לגבי התוכן מעט מוגבלת, אם מדובר בפייסבוק, חבל שלא ניתן כבר להגיב על התוכן הישר מהמסך של האייפד. בעצם אין יתרון עצום מעל שיטוט בפייסבוק דרך הדפדפן המובנה של האייפד.

מדיה ביתית

בתחום המדיה הביתית, צריך תוכנה נוספת (סוג של DLNA server) בכדי להתחבר. לשם כך האייפד מפנה אותנו ל-boxee media manager, תוכנה דומה לשרת DLNA מהסוג שהתרגלנו אליו כל כך מכל המסכים והמוצרים השונים והמשונים שבדקנו. ההתקנה זריזה למדי וקל מאוד להסתדר עם התוכנה.

האמת שחבל שה-Boxee box עצמו לא דואג לכל הנושא הזה. הוספת תוכנה נוספת לכל העסק מסרבל את כל העניין. התוכנה ככל הנראה אינה DLNA מכיוון שתוכנת boxee לאייפד לא זיהתה שום דבר עד שלא התקנתי את ה-Media manager.

 לאחר מכן בעצם ניתן לטייל בין הספריות והקבצים השונים באופן די פשוט.

גרירה של כל הספריות ימינה מגלה דרך חדשה לעשות Refresh שלא לחלוטין אינטואטיבית ברגע הראשון…

ניתן לראות פרטים מסויימים על הקבצים, אבל לא ברמה שהתרגלנו מתוך Boxee ב-PC או Boxee box.

ניגון עבד כראוי, אם כי היה ברור שנעשה ברקע Transcoding בכדי לאפשר זאת. האיכות היתה פחות טובה באופן מורגש מאיכות הוידאו המקורי.

לא נצפו גמגומים, אם כי היו מדי פעם בעיות שונות. ניתן היה לנגן את התוכן גםכאן ישר דרך הבוקסי בוקס, אך לא ניתן היה לשלוט בנגינה או לעצור אותה לאחר שהתחלנו… ברור לחלוטין שיש כאן המון עבודה מצד החברה בכדי להגיע לשלמות.

ניתן לצפות על מסך מלא, להזרים את הקובץ ל Air play, לנגנו דרך HDMI (עם כבל מתאים) וכו'.

התוכנה גם עובדת מצויין באוריאנטציה אנכית:

וידאו

לא הסתפקנו להציג רק את האייפד אלא את כל הגרסא האחרונה של Boxee box. יש הרבה פיצ'רים אז זה די ארוך, אבל האייפד, ו-Air share מוצגים לקראת הסוף של הוידאו.

סיכום

באופן כללי ניתן לראות ניצנים של הרעיון של בוקסי, אך ברור לחלוטין שמדובר כאן רק בהתחלה ולא במוצר מוגמר. הרעיון הוא כמובן ליצור ecosystem דומה לאפל אשר יאפשר אינטרקציה בין שלושת החלקים השונים שבוקסי מספקים כיום – האייפד, ה-Boxee box ותוכנת ה-Boxee ל-PC (או מק).

נתחיל בחלק החברתי. הוא מאוד "צרכני" שזה מצויין למסך גדול (מה שנקרא בעגה המקצועית six foot interface), אבל פחות מתאים למסך אישי. חסר האפשרות לעשות אינטרקציה כגון להגיב לוידאו ואפילו להוסיף תכנים שצולמו או נמצאים על גבי האייפד.

בצד של המדיה הביתית, הצורך באפליקציה נוספת במקום ה-Boxee עצמה (בצורת Boxee box או כתוכנה) זה חיסרון נוסף. המידע שמוצג על התכנים אינו מסודר ויפה כפי שהוא נעשה בתוכנות האחרות וכאן עוד נדרשת עבודה. בתאכלס, היינו רוצים לראות ממשק כמעט זהה לזה של הבוקסי גם כאן. חסר לי היכולת להגיע לאפליקציות ותכנים, אפילו אם אלה ימשכו בצורה כלשהי מהבוקסי בוקס במקום להיות מוצגות טבעית על האייפד.

התכנים מוצגים ללא יכולת תרגום או יכולת גישה מחוץ לבית (למשל דרך רשת סלולרית כפי שניתן עם אפליקציית Air video). יציאה מהאפליקציה גורמת לה לשכוח את מקומה ולחזור שוב לרשימת השרתים. אין שליטה על איכות הוידאו (ככל הנראה זה אדפטיבי).

בקיצור, מדובר על התחלה מעניינת, אך המוצר עדיין אינו מלא או מספק בכדי לתת פתרון מלא לבית. יש כאן הרבה הבטחה, עם זאת, הרבה פוטנציאל להפוך את האייפד למסך לא רק יותר אישי אלא למתוחכם דיו בכדי לשלוט על הסלון מצד אחד או להתנתק ממנו ולהפוך למסך עצמאי ואינטרקטיבי יותר.

עם זאת נאלץ להמתין לגרסאות מתקדמות יותר של התוכנה בכדי לקבל את היכולות המתקדמות הללו.

לדיון בנושא: boxee יצאה בגרסה לאייפד. בדקנו.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
10.08.2011
  
מאת: עפר לאור

1