בדיקה מול המצלמה: האם אני סופר טייסטר?

מוטי בודק האם הוא יכול להבחין בניואנסים דקיקים של קפה...מול המצלמה.

7:00
  /  
04.08.2011
  
מאת: מוטי רדומסקי
האם אני סופר טייסטר?

הקדמה

אוכלוסיית בני-האדם נחלקת, באופן כללי, לשלושה חלקים:

  • non-tasters: אנשים שאין ביכולתם לחוש בניואנסים של טעמים. מדובר בכ-25% מהאוכלוסייה
  • tasters: אנשים 'נורמלים', שמרגישים בגוונים שונים ועדינים יותר של טעם. כ-50% מהאוכלוסייה
  • super-tasters: אנשים היכולים להרגיש בניואנסים דקים ובמנעד גדול יותר של טעמים. מדובר בכ-25% מהאוכלוסייה (בסרטון למטה טעיתי וציינתי שמדובר ב-10% בלבד)

קראתי קצת בויקיפדיה והבנתי שההבדל נעוץ במספר בלוטות הטעם שיש לכל אחד על הלשון. בדיוק כפי שיש הבדל במבנה גוף, צבע שיער וצבע עיניים, כך גם מבנה הלשון שונה מאדם לאדם. ככל שיש יותר בלוטות טעם, כך אנו יכולים לחוש במגוון טעמים גדול יותר. מסתבר שהעסק משפיע גם על העדפות מזון – למשל, סוגים שונים של יין או קפה יטעימו לאנשים שונים, בהתאם ליכולתם לחוש בטעמים. ילדים שהם super-tasters הם בררנים יותר באוכל ועשויים לדחות מאכלים מסויימים מגיל צעיר מאוד.

לפני מספר שבועות שאלתי את עצמי, ערב אחד, האם אני באמת סופר-טייסטר ומסוגל להבחין בגוונים השונים של טעמי הקפה, או שאולי אני סתם מפנטז לעצמי פינטוזים, עינטוזים ומזמוזים פוחזים של טעמים נלוזים. האמת שאני מניח שרוב יושבי הפורום שלנו הם סופר-טייסטרים (או הוזים בעליל :-)).

גיגול קצר ומצאתי את supertastertest.com  אשר מוכר ערכה מיוחדת לבדיקה עצמית. החלטתי באחת לרכוש ערכה כזו ולבדוק האם אני סופר-טייסטר או לא.

הבדיקה

הערכה עולה $5 בלבד ומכילה 2 שקיות, בתוך כל אחת יש שני פסי-נייר הטבולים בתמיסה כימית כלשהי. עלון מצורף מסביר שהחומר בטוח לחלוטין לשימוש (אנחנו כ-10 שעות לאחר הבדיקה ועדיין לא צמח לי זנב… כך שיש לשער שאכן מדובר בחומר שפוי).

הבדיקה עצמה פשוטה מאוד: יש להניח פס נייר על הלשון ולחכות לטעם שיבוא.

אם הנייר מרגיש חסר טעם – הרי שאתה non-taster. אם הוא מרגיש מעט מר, אתה taster רגיל, ואם הוא מרגיש מר מאוד, אתה super-taster.

וידאו

קיבלתי את הערכה, פתחתי את המעטפה, והחלטתי לערוך את הבדיקה מול המצלמה, כך שתחוו איתי את הבדיקה הראשונית.

הכל מתועד בוידאו שלפניכם (מצטער, צולם עם אייפון בתנאי תאורה לא אידיאליים):

 

 

לדיון בנושא: בדיקה מול המצלמה: האם אני סופר טייסטר?


7:00
  /  
04.08.2011
  
מאת: מוטי רדומסקי

1