לפודקסטר המקצועי: מיקרופון מקצועי למהדרין Blue mic

חברת Blue mic האמריקאית נוצרה ב-95 בכדי לאפשר למוזיקאים להקליט אודיו באיכות הגבוהה ביותר.כיום הם נכנסים גם לתחום הביתי. קבלו ...

8:00
  /  
02.08.2011
  
מאת: עפר לאור

כחובב פודקסטים מושבע, וכיוצר חובב של פודקסטים (עמכם ההתנצלות על כך שלקחנו חופשה בת שנה מהפודקסט שלנו) כשראיתי את ה-Yeti Pro בתערוכת CES נדקלתי עליו לחלוטין.

אני לא מוזיקאי חובב אבל יש משהו במיקרופון ענקי במיוחד שמושך כל חובב טכנולוגיה באשר הוא. ה-Yeti Pro מגיע לגובה של כ-20 ס"מ, שוקל בסביבות 1.55 ק"ג (המיקרופון עצמו שוקל 550 גרם) ונראה מיליון דולר.

מדובר במיקרופון מקצועי לחלוטין מחברת Blue mic שכבר למעלה מ-15 שנה מייצרת מיקרופונים לתעשיית המוזיקה. לפני מספר שנים היא התחילה להתייחס לשוק ה-Prosumer, כלומר משתמשים מתוחכמים שמגיעים גם לרמה של מקצוענים אמיתיים. המהפכה מבחינתם התחילה כאשר אפל הוציאה את Garage band, תוכנה שאיפשרה לכל אחד לעשות מיקס ביתי, להקליט מוזיקה או פודקסט.

כיום כל אחד יכול להקליט בביתו כמעט כל דבר וסטודיו ביתי נחשב דבר שהוא ברור מאליו. מה שלא ברור מאליו הוא אמצעי ההקלטה. ובכן, ה-Yeti pro מגשר בין השלב הביתי לשלב המקצועי באלגנטיות רבה. דבר ראשון הוא בולט ואם אתם רוצים להקליט וידאו-פודקסט, זה בדיוק מה שצריך במיקרופון. הוא כולל יציאת USB שנותנת לו כח, חיבור אוזניות לפידבק מיידי, חיבור צידי עם בסיס כבד ויפה (ניתן להחליף בבסיס מקצועי ומבודד יותר במידה ואתם חוששים מרעשים או מתזוזות), חיבור תחתי למעמד, וכן חיבור שמאפשר קישור למערכת הקלטה מקצועית דרך חיבור XLR עם 5 פינים (דרך כבל מתאם שמצורף בחבילה אפשר להעביר את זה לחיבור XLR 3 פינים רגיל).

מכיוון שאנחנו חוקרים את הצד המקצועי של כל דבר, כמובן שקפצנו על ההזדמנות לבחון דרכים חדשות להקליט את עצמנו באיכות גבוהה מבעבר. את ה-Yeti pro בחנו רק דרך חיבור USB.

העיצוב של ה-Yeti pro כבד למגע אך כאמור נראה ומרגיש כמו מיליון דולר. חשבו כאן על כל פרט וכל הכפתורים והמחברים מבהיקים ומקצועיים. חיבור ה-mini USB היה ראוי שיגיע עם חיבור הברגתי בכדי למנוע בריחה של הכבל (יש לי מצלמות כאלה למשל), אבל זה באמת בקטנה.


המיקרופון עצמו משתמש בשלושה קפסולות נדחסות (condenser capsules) של 14 מ"מ מתוצרת החברה. אלה מפיקים 0.009%THD בטווח תדרים של 15HZ-22KHZ. הרגישות של המיקרופון 4.5mV/Pa בתדר 1Khz – כל זה לכדי 114dB יחס אות לרעש.

חיבור ה-USB מאפשר קצב דגימה של 22KHZ ועד 192Khz ב-24ביט. המיקרופון כולל גם ממיר A/D ברמה גבוהה שמיועד לשמר את האיכות של קצב הדגימה הזה גם בחיבור האנלוגי.

למיקרופון כפתור MUTE ואפשרות לשלוט על הווליום של האזניות שמחוברות דרכו.

מצידו השני יש שני כפתורי, הראשון שולט ב-GAIN (עוצמת הווליום כאשר מקליטים), והשניה באופי האות שנקלט.

למה הכוונה? האייקונים מעט קשים לפיענוח אבל בגדול (מימין לשמאל):

  • Stereo (הימני ביותר בתמונה) מיועד להקלטות ווקליות, ולפעמים לכלי נגנינה.
  • Cardioid (דמוי לב) – מיועד לנו הפודקסטרים, כמו גם לכל דבר ווקאלי. המיקרופון מגיב רק לצלילים מכיוון אחד (של זה שמקליט)
  • Omni directional (עיגול) – מקליט מארבע כיווני הרוח. כלומר, הקלטות של שיחות ועידה, קבוצות, הקלטות מהשטח וכו'.
  • bi directional (שני כיוונים) – לראיונות שבהם שני אנשים נמצאים זה מול זה ומקליט את שניהם.

התקנה של המיקרופון במחשב זה סיפור לא מסובך במיוחד אך דורש תשומת לב. המיקרופון עצמו אינו מגיע עם דרייבר והדרייבר גם אינו מזוהה כשחוברים לרשת. בשביל להוריד את הדרייבר צריך להגיע לאתר של Blue mic כאן.

לאחר ההתקנה מומלץ לעשות REBOOT למחשב פשוט מכיוון שההתקנה מוסיפה אייקון קטן לצד המחשב שמאפשר להגדיר מני הגדרות מתקדמות למיקרופון, כגון כמה זמן Buffer יש לו – דבר שמאוד עוזר עם מחשבים פחות חזקים.

עכשיו אפשר לגשת לדברים הכיפים – ההקלטות. לקחתי מספר אפשרויות שזמינות למרבית האנשים: מיקרופון מובנה של המחשב, webcam (במקרה שלי Pro 9000 של לוגיטק) ואייפון לשם ההשוואה. החדר שהקלטתי בו הוא חדר אופייני בישראל – מהדהד למדי ורחוק מאידאלי לצרכי הקלטת סאונד.

המסקנות שלי מהניסוי הם שאיכות הצליל של ה-Yeti Pro עוברת באופן משמעותי ביותר את זו של מיקרופונים סטנדרטיים ובוודאי כאלה שזמינים למרבית האנשים. להפתעתי דווקא מצב Omni שאמור להיות מותאם להקלטות איזוריות נתן תוצאות נפלאות. לא שמעו אפילו שריד מההדהוד של החדר (לפחות לא באזניים שלי), וגם לא מרעשי הרקע שהם יחסית חזקים בחדר העבודה שלי (הרבה מאוד מחשבים מרשרשים שם, מזגן וכו').

מה שמעניין היה שבהקלטות שניסיתי לשלב וידאו מה-webcam, כגון ביוטיוב, הקלטות במחשב וכו', היו לי גמגומים (סוג של dropped frames של אודיו). יתכן שהעומס של וידאו ואודיו במקביל כבד מדי בשביל המחשב שלי.

מחיר: המיקרופון לא נמכר בצורה מסודרת בארץ. ניתן לרכוש אותו דרך היצרן ישירות.
באתר היצרן ה Yeti עולה  150 דולר וה- Yeti Pro עולה 250 דולר.
באתרי מכירות אונליין אחרים כגון אמאזון, יעלה המוצר כ 93 פאונד.

לאתר היצרן לחץ כאן 

לדיון בנושא: לפודקסטר המקצועי: מיקרופון מקצועי למהדרין Blue mic


8:00
  /  
2.8.2011
  
מאת: עפר לאור

1