סרט לסופשבוע: הארי פוטר ואוצרות המות חלק 2

לפני 10 שנים יצא הסרט הראשון בסדרת "הארי פוטר". מאז זרמו הרבה דולרים בנהר, התחלפו במאים, שחקנים ועכשיו - 10 ...

15:00
  /  
29.07.2011
  
מאת: איתמר נמרוד

תם ונשלם: הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2

הכל התחיל בשנת 1997, אז הוציאה סופרת בריטית מתחילה בשם ג'יי-קיי רולינג, ספר פנטזיה בשם "הארי פוטר ואבן החכמים" שסיפר על ילד קוסם ועל ההרפתקאות שלו ושל חבריו בבית-הספר לקוסמים. הספר הפך מיד ללהיט ענק והוליד שורה של ספרי המשך. לא עבר זמן רב וגם בהוליווד שמעו על הנער הקוסם והחליטו שהם רוצים לעשות ממנו סרט. אולפני וורנר זכו לקנות את הזכויות ובחורף 2001 יצא לבתי-הקולנוע העיבוד הקולנועי ל"הארי פוטר ואבן החכמים" שהפך כצפוי ללהיט ענק בקופות בכל רחבי העולם, הפך את דניאל רדקליף (שגילם את הארי פוטר), רופרט גרינט ואמה ווטסון (שגילמו את חבריו רון והרמיוני) לכוכבי ענק, קיבל ביקורות טובות ורעות כאחד והוליד שורה של מחוות וחיקויים.

בעשור האחרון יצא כל שנה למסכי הקולנוע סרט בסדרת "הארי פוטר", הסרטים השתנו ביחד עם העלילה של הספרים ונהיו אפלים יותר, מותחים יותר ומלאים באקשן (4 במאים סה"כ ביימו את סרטי הסדרה-כריס קולומבוס, אלפונסו קוארון, מייק ניואל ודייויד ייטס). גם שלושת השחקנים הראשיים התבגרו במהלך הצילומים וגדלו ביחד עם קהל המעריצים שלהם שבא לראות אותם כל שנה מחדש עד לסרט האחרון. כדי לשמור על המתח וגם כדי לצבור עוד רווחים, החליטו באולפני וורנר לחלק את הסרט האחרון בסדרה "הארי פוטר ואוצרות המוות" לשני חלקים. הראשון יצא בנובמבר שעבר והשני יצא לפני שלושה שבועות בכל העולם וכדי "להעצים יותר את החוויה" כלשונם, הוא צולם בטכניקת תלת-מימד.

הסרט עצמו תופס את הארי פוטר וחבריו בדיוק באותה נקודה בה הסתיים הסרט הראשון, שבו לורד וולדמורט (רייף פיינס) וחבר נאמניו, מנסים לתפוס את פוטר ולהרוג אותו ותוך כדי זורעים הרס ברחבי לונדון. בסרט השני הארי וחבריו ממשיכים לחפש אחר אוצרות המוות במטרה להשמיד את כולם כדי שיוכלו להתעמת עם וולדמורט ולחזור לחיים רגילים, כמובן שבכל סרט של הארי פוטר הם מסתבכים עם לא מעט טיפוסים מפוקפקים ועוברים הרפתקאות שונות ומשונות עד לעימות הגדול עם וולדמורט.

בגלל שהחלק הראשון היה מאוד משעמם, היוצרים החליטו להכניס את כל קטעי האקשן לסרט האחרון בסדרה והסרט מלא בסצינות אקשן מרהיבות ומרתקות שגורמות ל-130 הדקות של הסרט לעבור במהירות מטורפת. הבעיה האמיתית עם הסרט הזה היא התלת-מימד. לפי דעתי צילום של סרט בתלת-מימד, מעבר לכך שהוא גורם לאפקטים להיראות ריאליסטיים יותר ומכניס את הצופה לסרט, הוא גם אמור לשרת את הסיפור, בגלל שהסרט מלא באפקטים ופרטים קטנים שצריך להתמקד בהם כדי להבין את מה שהולך בעלילה, הצילום התלת-מימדי מקשה את המיקוד וקצת הורס את חוויית הצפייה. אז נכון, האפקטים נראים הרבה יותר טוב והצופה מרגיש שהוא נמצא בתוך העולם של הארי פוטר, אבל הצפייה מתישה וגורמת לצופה לצאת מהאולם חסר אנרגיות וטיפה מאוכזב. אז אם אתם רוצים ללכת לראות את הסרט בקולנוע, לכו לגרסא הרגילה ואם יש לכם את הסבלנות, חכו ל-Blu-ray.


הרי פוטר ואוצרות המוות חלק 2: לצפות רק בקולנוע או ב- Blu-ray

מבחינת העלילה, חוץ מהספר הראשון של הארי פוטר, שאותו קראתי כדי להבין על מה כל הבאזז סביבו, לא קראתי את כל הספרים האחרונים שיצאו בסדרה כי הם לא עניינו אותי. לי באופן אישי יש בעיה עם סרטים שמבוססים על ספרים כי כשראיתי כמה כאלה אחרי שקראתי את הספרים, גיליתי שהם לא ממש נאמנים לספר עצמו ושהתסריטאים משאירים רק את הפרטים הממש חיוניים כדי שהצופים שקראו את הספר יוכלו להתחבר לסרט ושאלו שלא קראו יוכלו להבין את העלילה, מה שלצערי די נכון כי אי אפשר להכניס ספר של 500 עמודים לסרט של שעתיים ומעלה והתפקיד של התסריטאים במקרה הזה זה להתאים את הספר למסך הגדול בצורה הכי טובה. היו אנשים שישבו מלפני ומאחורי באולם שאמרו שמצד אחד הסרט לא נאמן בכלל לספר, שקיצרו אותו בצורה דרסטית וששינו חלק מהפרטים, אבל מצד שני, הוא מאוד ראוי לצפייה כי הוא עשה סיכום נהדר לכל סדרת הסרטים והספרים, חיבר את כל הקצוות ביחד וסיים את הסדרה כמו שצריך, ככה שגם מעריצים מושבעים של הסדרה וגם כאלה שלא קראו את כל הספרים אבל ראו את כל הסרטים כמוני, יכולים להבין וגם לצאת מרוצים, אני ,מסכים איתם בקטע הזה וחושב שלמרות המגבלות התסריטאיות והתלת-מימד שמקשה על הצפייה, כדאי ,ללכת לראות את "הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2" ולהיפרד בצורה מכובדת מתופעה תרבותית ששינתה ללא מעט אנשים את הדרך בה הם קוראים ספרים וצופים בסרטים.

בשורה התחתונה– תלכו לראות, אבל תוותרו על גרסת התלת-מימד.

"הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2"- ארה"ב/בריטניה 2011, 130 דק'. בימוי: דייויד ייטס, תסריט: סטיב קלובס וג'יי-קיי רולינג, שחקנים: דניאל רדקליף, רופרט גרינט, אמה ווטסון, רייף פיינס, אלן ריקמן, מייקל גמבון, מגי סמית', רובי קולטריין, הלנה בונהם קרטר, גארי אולדמן

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: הארי פוטר ואוצרות המות חלק 2


15:00
  /  
29.07.2011
  
מאת: איתמר נמרוד