מעמדי היי-אנד לרמקולים: Track Audio 400

קניתם רמקולים מדפיים יוקרתיים ואתם בחיפוש אחר סטנדים הולמים? חברת Track Audio מגיעה לעזרה עם הצהרה כי אלו הסטנדים לרמקולים ...

7:00
  /  
26.07.2011
  
מאת: איתי חזום

הקדמה

סטנדים בתחום האודיו הם בראש ובראשונה מוצר שימושי. כל מי שבעליו של רמקול מדפי, סביר להניח משתמש או שקל לרכוש סטנדים כאלו או אחרים. העסק לא נעצר כאן וישנם גם סטנדים (נמוכים) עבור רמקולים רצפתיים וכמובן סטנדים לחלקי המערכת עצמה (הגברה, פטיפונים וכו').

לא צריך להדגיש שסטנדים הם גם מוצר דקורטיבי שמוסיף (או אף גורע) מהמראה של הציוד לו הוא מיועד. תמיד נחמד לראות רמקולים על סטנדים ולא על המזנון או מדף ואי אפשר שלא לאהוב את המראה של מגברי הספק שיושבים על סטנד רצפתי יעודי להם.


Spendor BC1 מעל ה- Track Audio 400

מה שעדיין שנוי במחלוקת הוא נושא הסאונד עצמו… האם הנחה של ציוד כזה או אחר על סטנד יעודי באמת "ישפר" את הסאונד שלו? דבר אחד בטוח – היגיון טכני יש פה. רמקולים לדוגמא נוהגים לרעוד ולזוז (תודות לתדרים הנמוכים אותם מפיקים הוופרים) ורמקול שאינו מבודד כראוי יבזבז את האנרגיה שלו על להזיז את התיבה או הרהיט עליו הוא יושב במקום את האויר. דוגמא נוספת היא פטיפון שזקוק לבידוד על מנת לא לקבל וויברציות לא רצויות אשר עלולות להשפיע על "המנגנון העדין" שרץ לו על התקליט.

על היצרן

Track Audio ממוקמים לא רחוק מלונדון שבאנגליה. מדובר על מותג שנוסד ביוני 2010 על ידי חברה בעלת ותק וניסיון של יותר משלושים שנה בתחום העיבוד שבבי לתעשיות הרכב, חלל ורפואה. בתור חובבי אודיו הם החליטו ליישם את הידע והטכנולוגיה שברשותם לבנייה של סטנדים לרמקולים. היצור עצמו נעשה במפעל שורץ מכונות CNC אשר נושא תקן איכות ISO 9001. חברת Track Audio מתגאה באיכות החומרים שבשימוש וטוענים שהסטנדים יהיו מורכבים מאותם החומרים ואותה בקרת האיכות לכל אורך החיים של החברה על מנת שאם לקוח זקוק לחלק כזה או אחר, הוא יקבל את אותו החלק כמו בסטנד שהוא רכש לפני זמן רב (על הדרך כל סטנד מקבל עשר שנים אחריות מלאה על כל החלקים).


ייצור חלקי הסטנדים מקרוב על ידי מכונת CNC


חברת Track Audio הינה חברה בעלת ותק וניסיון של יותר משלושים שנה בתחום העיבוד שבבי לתעשיות הרכב, חלל ורפואה

הדגמים עצמם מודולרים וניתן לרכוש מספר תצורות (מגבהים של 200 מ"מ ועד 700 מ"מ) עם פלטות עליונות בגדלים שונים, שלוש או ארבע רגליות (ספייקים), גימור שחור או כסוף כסטנדרט וצבעים נוספים בהזמנה מיוחדת. הסטנדים מוצעים כיחידות בודדות על מנת לאפשר שימוש לבעלי רמקול סנטר במערכת סראונד. בנוסף החברה מציעה דגמים שכוללים רק פלטה תחתונה בשביל רמקולים רצפתיים או סאבים ואף ערכות של ספייקים בלבד.

על הדגם – 400

הדגם שעומד פה לסקירה הוא בגובה 400 מ"מ, בעל שלוש רגליות ושלוש עמודות. הסטנדים מגיעים כבר מורכבים מראש (רעיון טוב) וארוזים בצורה בהחלט מספקת. לאחר הוצאה מהאריזה (והרגשת המשקל), לוקחים בכיף כמה דקות בשביל להתרשם מאיכות הבניה הפנטסטית. אלו בפירוש סטנדים היי אנד ולא משהו שרוכשים ברשתות חשמל (גם אם שם הם עשויים ממתכת). לטעמי השחור שהגיע אלי מעט מתון מדי ואישית הייתי הולך על הגימור הכסוף שמעט יותר זועק "תסתכלו עלי". זה אולי לא נראה ככה, אבל לטענת החברה זוג של הדגם בגובה 600 מ"מ מורכב מלא פחות מ 160 חלקים.

נתחיל מלמעלה – פלטת אלומיניום מאסיבית, מתחת ממוקמות שלוש עמודות ("צינורות" אם תרצו) אשר למי שתוהה אינן מיועדות למילוי בחומרים כמו חול או עופרת (לא שאני רואה כאן צורך), מתחת לרגליות פלטת אלומיניום נוספת (ומאסיבית עוד יותר) שבקצה הקדמי שלה ישנה בועת איזון (טאץ' מקסים), ולבסוף שלוש רגליות שהן דווקא כל הקטע בסטנדים האלו – מדובר על רגליות שמורכבות מטבעות וספייקים מפלדת אל חלד כאשר בכל רגלית ישנה טבעת אחת לכיוון הגובה (למטרת איזון בעזרת הבועה שלמעלה) וטבעת אחת שמשמשת "לנעילה" של העסק. את הטבעות ניתן לכוון ביד או רק בשביל הקטע בעזרת ידיות מתכת שמצורפות. הספייקים בתחתית יכולים לשבת על השטיח או למי שיש מרצפות/פרקט, ניתן להשתמש במשטחי בסיס שכלולים בחבילה (שהם לבד נראים משגע).


שלוש רגליות שמורכבות מטבעות וספייקים מפלדת אל חלד כאשר בכל רגלית ישנה טבעת אחת לכיוון הגובה


בועת איזון


את טבעות הגובה ניתן לכוון ביד או רק בשביל הקטע בעזרת ידיות מתכת שמצורפות


רגליות שמורכבות מטבעות וספייקים מפלדת אל חלד


מדוייק ואיכותי


טבעות איכותיות לספייקים למי שיש פרקט

הספייקים אגב, אמורים לעמוד בעומס של עד 40 ק"ג כל אחד אך החברה ממליצה לא יותר מ 25 ק"ג.

בפלטה העליונה במקום ספייקים או משהו בסגנון, מקבלים אריזה של… BluTak – כן, החומר הכחול הדביק הזה שבמקרה הזה משמש בשביל "לאבטח" את הרמקולים לסטנד. נו, אני מניח שגם זה פיתרון.

מי שרכש זוג (או יותר) וחושב לנקות אותם עם חומר ניקוי או פוליש כדאי שידע שהחברה ממליצה להימנע מזה על מנת לא לפגוע במרקם החומר.

סיכום

הרמקולים שלי מעט קטנים בשביל הפלטה העליונה של הדגם שבסקירה, אבל עדיין לא הייתי מתנגד לזוג אצלי בסלון. איכות הבניה מעולה, הם נראים יוצאי דופן, ויתנו לרמקולים שלכם לשבת ישר ומאוזן גם אם אתם גרים במגדל פיזה.

יש לציין כי היצרן שומר על קשר הדוק עם הלקוח טרם הרכישה וגם אחרי, עם המלצות על הסטנד המתאים ביותר לרמקולים שברשותכם, איזה גודל פלטה בסטנד כדאי לבחור והגובה הדרוש לסטנד.

חברת Track Audio חסרה נציגות רישמית כיום בארץ ומוצריה ניתנים לרכישה דרך הדילרים אשר מצוינים באתר החברה.

המחיר: 1125 לירות שטרלינג (6200 ש"ח בקירוב).

תודה לחברת Track Audio על אספקת המוצר לטובת הכתבה

 

לדיון בנושא: מעמדי היי-אנד לרמקולים: Track Audio 400


7:00
  /  
26.07.2011
  
מאת: איתי חזום