כרטיס טלוויזיה CaptureHD של AverMedia – טלויזיה במחשב שלכם

ל-AverMedia, יצרן כרטיסי הטלוויזיה הותיק, יש את כרטיס הטלוויזיה CaptureHD היודע להקליט שידורי HD ונמכר במחיר השווה לכל נפש. בדקנו עד ...

7:00
  /  
20.07.2011
  
מאת: דורון נמרוד
הקדמה ותיאור המוצר

הקדמה

את חברת AverMedia אני מכיר שנים רבות. כבר בתחילת שנות ה-90 יצא לי לעבוד עם כרטיס טלוויזיה מקצועי של החברה, אותו חשבנו לשלב באבטיפוס להדגמת יכולות של מחשב משולב עם ממיר כבלים בעל יכולת לעשות קניות דרך השלט רחוק, בחברת סטארט אפ קטנה בה עבדתי. המיזם הזה לא כל כך הצליח, אולם AverMedia כן המשיכה לאורך השנים להוציא כרטיסי טלוויזיה מקצועיים וביתיים, תוך שמירה על רמת איכות גבוהה של המוצרים.

כרטיס ה-CaptureHD שלהם, אשר יצא לפני כשנה, היכה כאן גלים רבים, בעיקר בגלל מחירו הזול יחסית למוצר אחר ללכידת HD של Hauppauge, הלא הוא ה-HD PVR שעולה כ-1500 ש"ח. במחיר של כשליש מכך, הוציאה AverMedia כרטיס שגם יכול ללכוד שידורי HD, והוא עם כניסת HDMI בנוסף לכניסת Component. יש לציין שהמוצר שונה מזה של Hauppauge, ועל הבדלים אלו נדבר בהמשך.


 

הכרטיס

הכרטיס הינו כרטיס פנימי למחשב והוא מגיע בתצורה נמוכת פרופיל, כך שיהיה אפשר להתקינו גם במארזי Low Profile. החיבור שלו ללוח האם הוא חיבור PCI-Express x1, הקיים כיום בכל לוח אם מודרני. לכרטיס יש יכולת לכידת וידאו ואודיו בחיבור אנלוגי (S-Video, Composite ו-Component) ודיגיטלי (HDMI). לכידה מחיבור HDMI אפשרית רק ממקורות שהם נטולי הגנת HDCP. לממירים של יס והוט יש הגנה כזו לחלק מהערוצים, ולכן בערוצים המוגנים תוכלו רק לצפות בתכנים דרך המחשב ולא להקליט אותם. מיציאת ה-Component של הממירים של יס והוט תוכלו להקליט את כל ערוצי ה-HD בלי בעייה ואף באיכות שלא נופלת מחיבור HDMI.
לכרטיס יש גם כניסת RF איתה תוכלו לקלוט ולהקליט שידורי DVB-T (נקראים גם DTT, דוגמת שידורי עידן+ החינמיים), רדיו FM וגם שידורי טלוויזיה אנלוגיים (הולכים ונעלמים מעולמנו, בנוסף לרשות השידור והרשות השנייה אשר כיבו את המשדרים האנלוגיים שלהם, גם חברת הוט לאט לאט מכבה את כל השידורים האנלוגיים שלה).

לכרטיס שלושה חיבורים עיקריים:

 • שקע HDMI המשמש ככניסה לכל החיבורים האנלוגיים בעזרת צמה מיוחדת המגיעה עם הכרטיס.
 • שקע HDMI המשמש ככניסת HDMI דיגיטלית.
 • שקע RF לקליטת שידורי טלוויזיה ורדיו קרקעיים.

 

הבחירה בשקע HDMI כאמצעי להעברת אותות ה-S-Video, Composite וה-Component הישנים יותר היא די משעשעת, אך מדובר בסה"כ בחיבור טוב ואמין המסוגל למעשה להעביר אותות רבים מסוגים שונים ועם סיכוך טוב למניעת רעשים ו-Crosstalk.

מה באריזה?

הכרטיס מגיע בקופסת קרטון צבעונית עם אביזרים שהם די סטנדרטיים לכרטיס טלוויזיה:

 

 • צמת חיבורים שבקצה האחד שלה תקע HDMI (לא משמש להעברת סיגנל HDMI!) ובקצה השני שלה חיבורי וידאו ואודיו אנלוגיים.
 • Bracket חלופי עבור מארזים נמוכי פרופיל (Low Profile).
 • כבל בעל תקע RF וחוט עם אנטנת FM גמישה
 • שלט רחוק אינפרה אדום
 • 2 סוללות AAA לשלט
 • כבל שבקצהו מקלט לשלט האינפרה אדום
 • דיסק תוכנות ודרייברים
 • 2 חוברות הוראות, אחת לכרטיס ולתוכנות שלו ואחת לתוכנת ה-SnugTV, תוכנה המאפשרת צפייה בתכני הכרטיס דרך האינטרנט.
 • מדבקה קטנה לבידוד הכרטיס מכרטיסים אחרים במחשב.

צמת החיבורים מפצלת את תקע ה-HDMI ל-2 צמות משניות עם החיבורים הבאים:

 

 • כניסת Component המאפשרת הקלטת HD – שקעי RCA אדום, כחול וירוק.
 • כניסת Audio עבור חיבור ה-Component – שקעי RCA אדום ולבן המסומנים עם תוויות קטנות L ו-R (כדי שנבדיל בין התקע האדום של האודיו לבין התקע האדום של ה-Component).
 • כניסת S-Video.
 • כניסת Composite – שקע RCA צהוב.
 • כניסת אודיו משותפת עבור חיבור ה-S-Video וה-Composite (שהם למעשה חיבורי SD).
 • כניסה עבור מקלט האינפרה אדום של השלט רחוק – שקע 2.5 מ"מ.


ואיך נבדיל בין השקע האדום של האודיו לבין השקע האדום של ה-Component? תוויות L ו-R…

הצמה מחולקת כאמור ל-2 קבוצות – חיבורי HD וחיבורי SD, ע"י שרוולים שחורים, כדי שנבדיל בין השקעים השונים (יש בערכה שני שקעים לבנים ו-3 שקעים אדומים שעלינו להבדיל ביניהם). ריבוי השקעים האדומים והלבנים הם פתח לכאב ראש של התמיכה הטכנית של החברה וחיבורים לא נכונים אצל משתמשים שהם לא כל כך מנוסים בחיבורי וידאו ואודיו. חבל ש-AverMedia לא השקיעה עוד כמה שקלים בתוויות ברורות יותר שיעזרו לנו להבדיל בין החיבורים.

השלט

השלט הינו קטן וקומפקטי, כפי שניתן לראות בתמונה:

 

כפי שניתן לראות, הוא כולל סט כפתורים הדומה לזה שיש בשלט תואם MCE IR, אך בסדר שונה. ספרות מלמעלה, חיצים, העברת ערוצים, כפתורי Trickplay מלמטה וגם קיצורי דרך לתפריטים השונים בתוכנה.

השלט מרגיש טיפה זול ו"פלסטיקי" יתר על המידה, אין לו כלל נורית חיווי המציינת כי כרגע מתבצע שידור אינפרה אדום, וכמו כן, שיטת השידור שלו לא סטנדרטית ואינה תואמת MCE IR. כמו כן, AverMedia, כמו בשאר המוצרים שלהם, לא מספקים עם ערכת האינפרה אדום גם IR Blaster, החשוב עבור העברת ערוצים אוטומטית בהקלטות מתוזמנות בממירים דוגמת אלה של יס והוט, וחבל, כי זהו פריט שהוא די מתבקש לצורך ייעודו העיקרי של הכרטיס – הקלטה מממירי ה-HD של יס והוט.
עקרונית ניתן לפתור את הבעייה די בנקל ע"י ויתור על השלט של AverMedia ורכישת ערכה מלאה תואמת MCE IR המתחברת בנפרד ב-USB אל המחשב (כ-140 ש"ח) וכוללת גם IR Blaster ושלט איכותי יותר, אולם בהמשך נראה שהתוכנה והדרייברים של הכרטיס לא ממש מאפשרים את התמיכה ב-IR Blaster.

תוכנה והקלטות

תוכנות ודרייברים

את התוכנות והדרייברים העדפתי כתמיד להוריד ולהתקין מהאתר של היצרן ולא מהדיסק המגיע עם המוצר. חבילת ההתקנה כוללת את הדרייברים, תוכנת מדיה סנטר של AverMedia לצפייה והקלטה בכל הכניסות, ואת התוכנה SnugTV, המאפשרת בדומה ל-SlingBox להזרים את מה שהכרטיס לוכד דרך האינטרנט לקליינטים כמו מחשב נייד מחוץ לבית, סמארטפון, מחשב טאבלט וכו.

תוכנת המדיה סנטר של AverMedia (לא להתבלבל עם המדיה סנטר של מיקרוסופט המגיע עם Windows 7, מדובר בתוכנות שונות) כוללת ממשק נאה העובד גם עם עכבר. בדומה ל-Boxee, בתזוזת עכבר מופיע באופן רגעי סרגל עם פאנל כפתורים ללחיצה, בעוד עם שלט רחוק ניתן להגיע באופן ישיר אל רוב הפונקציות של התוכנה בקלות ובנוחות, וזוהי גם הדרך המומלצת לעבוד עם התוכנה.

 

ניתן לראות שהתוכנה כוללת גם תפריטי תמונות, מוסיקה, צפייה בסרטים ובתכני וידאו כלליים, אולם הייעוד המרכזי שלה הוא כמובן צפייה בשידורי טלוויזיה והקלטתם, וכל זאת באיכות HD.


תפריט ה-TV. למטה ניתן לראות את סרגל הכפתורים המופיע כאשר משתמשים בעכבר.

בתפריט ה-TV, ניתן לבחור כמה מצבים:

 • צפייה ישירה בשידורים.
 • צפייה יחד עם TimeShift, אשר בדומה ליס מקס והוט מג'יק מאפשרת לכם לעצור שידור חי ואז לקפוץ אחורה וקדימה בשידור החי. שימושי לעצירת שידור לצורך הליכה לשירותים או להביא משהו מהמקרר, וכמובן לדילוג על פרסומות (אם התחלתם לצפות מספיק מאוחר) של הערוצים המסחריים.
 • צפייה בהקלטות שביצעתם.
 • תכנות הקלטה מתוזמנת.
 • טלטקסט.

למעלה ניתן לבחור את הכניסה בה מעוניינים לצפות. הכניסות האפשריות הן HDMI, קומפוננט, S-Video ו-Composite, וגם קליטת שידורי DVB-T ואנלוגיים. שתי הראשונות הן כניסות באיכות HD ושתי הבאות אחריהן הינן באיכות SD. ניתן כמובן לעבור למסך מלא כדי לצפות בשידורים.


קפטן קירק בחליפת עורכי דין? מוזר…

איכות התמונה המתקבלת מצויינת וחדה, והתנועה חלקה לחלוטין. לא הצלחתי כמעט להבחין בהבדל בין צפייה ישירה מהממיר לבין צפייה דרך הכרטיס והמחשב. ניתן בהחלט לומר שהכרטיס עושה את העבודה שלו, וזהו פתרון נהדר למי שלא מעוניין ברסיבר שימתג את התכנים, או בעל רסיבר ישן ללא כניסות HDMI או קומפוננט באיכות HD. ניתן "למרכז" ב-HTPC שלכם את כל התכנים – צפייה בשידורי הוט או יס יחד עם צפייה בתכני וידאו הנמצאים על ה-HTPC.


צפייה בשידורי HD עם יכולת TimeShift – מאפשרת עצירת שידור HD חי

בחיבור Component הצלחתי להקליט בלי בעייה מכל ערוצי ה-HD וה-SD של הוט, ובאיכות שלא נפלה כלל מהאיכות שהתקבלה מכניסת ה-HDMI.
דרך HDMI, כאמור, ניתן להקליט מכל ערוצי ה-SD של יס והוט, אולם מחלק מערוצי ה-HD של יס והוט לא תוכלו להקליט דרך HDMI בגלל הגנת HDCP שיש בחלק מהערוצים.
בעייה נוספת שנתקלתי בה – בערוצים המשדרים ב-Dolby Digital, לא היה סאונד. נראה שהכרטיס או הדרייברים לא יודעים לפענח את זה כלל! ערוצים המשדרים ב-PCM סטריאו וללא הגנת HDCP כמובן נקלטו בלי בעייה ועם סאונד מלא בכניסת HDMI.

תוכנה נוספת המגיעה עם הכרטיס היא ה-SnugTV. זוהי תוכנה היושבת ברקע של מערכת ההפעלה, ובעת הצורך מתעוררת כדי להזרים את התכנים שלכם לקליינטים חיצוניים בבית ומחוצה לו, דרך הרשת הביתית והאינטרנט. למעשה, התוכנה הזו הופכת את ה-HTPC והכרטיס שלכם למוצר הדומה ל-SlingBox. יש לציין שלא התעמקתי בתוכנה והתרכזתי בעיקר ביכולות הצפייה וההקלטה הישירה של הכרטיס.

 
זוכרים שהייתה פעם חברת כבלים שנקראה "גוונים"?…

הקלטות

הכרטיס, כאמור, מאפשר להקליט ולדגום שידורי וידאו המגיעים אליו בכניסות שלו, וב-HD הוא מסוגל להקליט באיכויות של 720P ו-1080I. יש לציין, שבשונה מהמוצר היקר של Hauppauge, הכרטיס אינו כולל דחיסה בחומרה ל-H.264 אלא דחיסה בתוכנה ל-MPEG2. המשמעות היא שתהיו חייבים מחשב עם מעבד חזק ומודרני כדי לעבוד איתו. על מעבדי ה-ATOM של אינטל או ה-Fusion של AMD אין בכלל מה לדבר, אך כמעט כל מעבד דו ליבתי ומעלה למחשב שולחני הנמכר כיום, בין אם זה AMD Athlon II x2 250 ומעלה או אינטל Core2Duo או Core i3 ומעלה יספיקו למשימה. לי יש בבית מעבד דו ליבתי ישן יותר של AMD, ה-Athlon x2 4200, שהוא די חלש, ולכן בהקלטת תכני HD המעבד פשוט לא עמד במשימה וקפץ לניצול של 100% בשתי הליבות:

 

המשמעות מבחינתי הייתה שההקלטות היו באיכות תמונה מעולה, אולם היו איבודי פריימים פה ושם והתנועה בהקלטות ה-HD לא הייתה חלקה לגמרי. בבדיקה נוספת שעשיתי עם הכרטיס אצל חבר עם מחשב בעל מעבד חזק יותר, ההקלטות כמובן היו חלקות ולא הייתה בעייה של איבודי פריימים. יש לציין לחיוב שלמרות שהמעבד במחשב שלי חלש, התוכנה של AverMedia לא נחנקה או קרסה במהלך ההקלטות והראתה יציבות ואמינות.

ההקלטות היו באיכות דומה מאוד למקור, והבדל האיכות מהשידור המקורי, גם אם קיים, הוא קטן מאוד. אולם יש לציין, שבגלל שהדחיסה היא ל-MPEG2 ולא ל-H.264, קבצי ההקלטה באיכות HD גדולים מאוד, כ-225MB לכל דקת הקלטה. המשמעות היא, שעבור כל שעת הקלטה תצטרכו 13-14GB פנויים על הכונן הקשיח שלכם. זהו בערך הגודל של ריפ מלא של בלו ריי לסרט של שעתיים, אך מדובר בהקלטה של 720P/1080I ולא של 1080P. הקבצים המתקבלים הינם קבצים סטנדרטיים בסיומת MPG.
ישנן בתוכנה גם אופציות הקלטה ב-H.264, אולם מדובר בהקלטה ברזולוצייה נמוכה יותר עבור לצפייה בנגני MP4 ניידים וטלפונים סלולריים.
ניתן כמובן לדחוס את קבצי ה-MPEG2 לאחר ההקלטה ל-H.264 ובכך לחסוך מקום על הכונן הקשיח, וישנן לא מעט תוכנות חינמיות ולא חינמיות העושות את זה, אולם יש לזכור שמדובר בפעולה ארוכה הגוזלת זמן רב וכוח עיבוד מהמעבד של המחשב.

כאן ניתן לראות כיצד מתכנתים הקלטה בתוכנת המדיה סנטר של AverMedia:

 

 אופציית ההקלטה מאפשרת לתזמן הקלטה בדומה למה שעשינו בשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 עם מכשיר וידאו או DVD מקליט. קובעים את הכניסה ממנה מקליטים (למשל, HDMI או Component), את שעת ההתחלה ואת משך ההקלטה.
למרבה הצער, אין בתוכנה תמיכה ב-EPG (לוח משדרים ממוחשב), המאפשר לנו לבחור בנוחות תוכנית מלוח השידורים, בדומה למה שניתן עם יס מקס והוט מג'יק. כמו כן, אין בתוכנה תמיכה ב-IR Blaster (שגם לא מסופק עם המוצר), ולכן תיאלצו לתכנת במקביל גם את הממיר שיעבור לערוץ ממנו אתם רוצים להקליט את התוכנית המתוזמנת.

נקודה חלשה נוספת – ההקלטה מכניסות ה-HD (ה-HDMI והקומפוננט) של הכרטיס נתמכת אך ורק בתוכנה של AverMedia. הדרייברים של הכרטיס, נכון להיום, נתמכים בתוכנות דוגמת המדיה סנטר של מיקרוסופט (הכולל EPG מלא ותמיכה ב-IR Blaster) רק עבור כניסות ה-SD של הכרטיס (S-Video ו-Composite) אך לא עבור כניסות ה-HD. לכן, גם אם תקנו ערכת MCE IR מלאה, לא תוכלו להעביר ערוצים באופן אוטומטי כי אין תמיכה ב-IR Blaster בתוכנה היחידה בה ניתן להקליט HD – התוכנה של AverMedia.
המשמעות המעשית – כדי להקליט מערוצי ה-HD של יס והוט תצטרכו לתכנת באופן "ידני" את זמני ההקלטה בתוכנה של AverMedia (ללא EPG נוח) ובנוסף תצטרכו גם לתכנת את הממיר עצמו שיעבור אל הערוץ הרצוי. זה קצת יותר מדי שנות ה-90, לא?…


רשימת ההקלטות – ללא תמיכה ב-EPG

סיכום

מדובר בכרטיס לכידה וטלוויזיה שהוא בסה"כ בעל חומרה מעולה ואיכותית. גם ההקלטות וגם הצפייה בשידורי HD דרך מחשב נותנות איכות תמונה חדה ותנועה חלקה. זהו כרטיס שיכול גם לשמש להקלטת המשחקים שאתם משחקים ב-PS3 ו-XBOX, והכל באיכות HD. הכרטיס מומלץ מאוד גם לעורכי וידאו הרוצים לעבוד ברזולוציית HD ולדגום תכנים גם ממקורות שאין להם חיבור DATA דיגיטלי אלא רק יציאות HDMI ו/או קומפוננט.
מערוצי ה-HD של יס והוט, כאמור, ניתן להקליט בחיבור HDMI כל עוד אין הגנת HDCP של ספק התוכן או שידור ב-Dolby Digital, שהכרטיס או הדרייברים נכון להיום לא יודעים לפענח. בחיבור Component כמובן ניתן להקליט הכל, אם כי מהערוצים המשדרים בסראונד תוכלו להקליט רק סאונד סטריאופוני.


חומרה איכותית ועדכנית

חסרון נוסף הוא הדחיסה בתוכנה ל-MPEG2 במקום דחיסה בחומרה ל-H.264, המצריך מעבד חזק ושטח איחסון רב עבור הקלטות HD. שוב, עבור אלה שלא מקליטים הרבה על בסיס יומיומי, זה לא כל כך נורא ובסה"כ מחירי האיחסון כיום מאוד זולים, וכונן קשיח של 2TB עולה פחות מ-400 ש"ח.

אבל ללא ספק, עקב האכילס של המוצר הוא התוכנה והדרייברים המגיעים עם הכרטיס. חוסר התמיכה של התוכנה של AverMedia בלוחות משדרים (EPG) וב-IR Blaster להעברת ערוצים אוטומטית בממיר, וחוסר התמיכה של הדרייברים בתוכנות מדיה סנטר סטנדרטיות דוגמת המדיה סנטר של מיקרוסופט בכניסות ה-HD, מהוות מכשלה לא קטנה עבור אלה הרוצים להקליט תכנים מערוצי HD באופן יומיומי.

בסופו של יום, מחירו הסביר של הכרטיס והתוכנה היציבה המגיעה איתו בהחלט יכולים לשמש אתכם אם אתם לא מקליטים הרבה, אוהבים לצפות בשידור חי עם יכולת מעולה ל-TimeShift ולא אכפת לכם לעבוד טיפה יותר קשה בשביל לתזמן מראש הקלטת HD משובחת.

מחיר: 600 ש"ח.

 

תודה לחברת איסטרוניקס על השאלת המוצר לבדיקה.

לדיון בנושא: כרטיס טלוויזיה CaptureHD של AverMedia – טלויזיה במחשב שלכם


7:00
  /  
20.7.2011
  
מאת: דורון נמרוד

1