הבהובי מחשבות: מוצרים שמסרבים למות

מצטרפת חדשה לאתרינו פותחת  בנימה קצת נוסטלגית, מתרפקת על נימי העבר, האם היא מתגעגעת לווקמן האגדי או דווקא מברכת את הגעתו של עידן ...

12:30
  /  
15.07.2011
  
מאת: אילנה ברודו

 חיים ומוות של מוצרים אלקטרוניים

גלגולי המוצר

כשלמדתי את הקורס ניהול השיווק למדנו על מחזור חיי מוצר. לכל מוצר או שרות של מותג, ארגון או חברה יש תקופת חיים מוגדרת יותר או פחות, במהלכה הוא עובר מספר גלגולים עד שלבסוף בוחרת החברה להפסיק ליצר אותו.

תנו את זה לילד בן 10 ותשאלו אותו מה זה. בהצלחה

כשמדובר בטכנולוגיות, לעתים חיי מוצרים הם כה קצרים שעד שאלו בכלל מגיעים לארץ כבר קיימים דגמים טובים יותר ומדובר במוצרים שעברו לשלב תחזוקת ביקושים. לדוגמה, מקלטי רדיו הם שוק הולך ודועך שפונה בעיקר לאוכלוסיה מבוגרת שהולכת ונעלמת מהעולם. יש האומרים שגם טכנולוגיות כמו קווי טלפון ביתיים ושידורי הרדיו המשודרים בטכנולוגיה מיושנת באוויר ילכו וידעכו מהעולם.

לא חסרים גאדג'טים שעבר זמנם כליל, כמו הטמגוצ'י, היומן הדיגיטלי (שהפך לימים למחשב כף-יד וכיום עושים את העבודה סמארטפון או טאבלט) ומכשיר הווידאו, ה-VHS.

קטגוריות מסויימות של מוצרי טכנולוגיה נראות כיום גוססות ורק מוצרי נישה נותרים בשוק. לדוגמה, נגני MP3 שרק לפני עשור קבעו שיאי מכירות, כיום נמכרים רק בדגמים מיוחדים (כמו עמידים במים או מובנים במשקפי שמש, למשל) כשבעלי סמארטפונים מזמן עברו לשימוש בנגד המדיה הסלולרי. עד לתחילת השבוע, חשבתי שגם שוק מצלמות הכיס הדיגיטליות, או הקומפקטיות אם תרצו (או mirrorless, או CSC – Compact System Camera), נמצא בדעיכה. האמנתי שבאופן טבעי, גם את מצלמות הכיס הדיגיטליות יחליפו סמארטפונים בעלי חיישנים מרובי פיקסלים ויכולות טווח דינמי גבוה (כמו באייפון 4). לאחרונה יצאו אף דגמי סלולר מבית HTC שמאפשרים שמירת תמונות בפורמט RAW (לא מכווץ, וזה שצלמים מעדיפים להשתמש בו לצרכי עריכת הצילום).

איפה יהיה גליל הפילם הדיגיטלי?

אני מכירה לא מעט צלמים חובבים ומקצועיים. רובם ככולם מחזיקים בבית מצלמת DSLR רצינית לעבודות הצילום ואת הצילום הרגעי עושים עם הסלולרי. אך נראה שיש קהל יעד שלם שעדיין רוכש מצלמות CSC, או כך לפחות אומרים בסמסונג. לדברי סמסונג, מאז שנת 2010, נמצא שוק מצלמות הכיס הדיגיטליות בצמיחה, לאחר תקופה של נסיגה עקב המיתון בארה"ב. אני הופתעתי.

Samsung SH100 - עם כרטיס רשת אלחוטי, העלאה ישירה לפייסבוק, יוטיוב וזום אופטי. מי צריך לצלם בסמארטפון?

Samsung SH100 – עם כרטיס רשת אלחוטי, העלאה ישירה לפייסבוק, יוטיוב וזום אופטי. מי צריך לצלם בסמארטפון?

באירוע צילום של החברה שנערך מוקדם יותר השבוע בתל-אביב, הוצג ים דגמים (13!) של מצלמות דיגיטליות נטולות-מראה שחולקו למספר קטגוריות, בהתאם לקהל היעד, במחירי שוק שנעים בין 500 ל-1,800 שקלים בהתאם ליכולות והתכונות של הדגמים השונים.

נוכחים אחרים באירוע, בדומה לי, תהו מהו הצורך במצלמה כשהסלולרי יודע לתעד רגעים חשובים גם בלי השקעה כספית במצלמה יעודית. אחד מאנשי סמסונג בישראל הסביר שעבור הצרכן הממוצע, הסלולרי משמש לצילום בנסיבות לא מתוכננות, בעוד אירועים או טיולים מצולמים עם אותה מצלמת כיס קלה לנשיאה ובעלת סוללה ארוכת חיים באופן משמעותי מהסמארטפון שסוללתו מתרוקנת חיש קל בעת צילום, במיוחד עם מבזק (פלאש).

הצרכן הממוצע אינו זקוק בדרך כלל ליכולות ה-DSLR וכמובן שלא יסכים לשלם עליהם בכסף ובמשקל וגודל המצלמה. המשתמש הממוצע רוצה את המצלמה שלו פשוטה יחסית – קטנה, זולה, פשוטה לתפעול ואמינה.

כעת אני מוצאת את עצמי תוהה, האם בקרוב יחליפו מצלמות הווידאו הדיגיטליות את מצלמות הכיס, במיוחד אם גודלן יקטן? האם שווקי מצלמות הווידאו הסופר-קומפקטיות ומצלמות ה-CSC יתמזגו? או שמא טכנולוגיות הצילום הדיגיטלי המתפתחות יצליחו להביא לסלולרי החכם את כל הפונקציות הנ"ל?

אז מה אתן אומרות?

הפוסט באדיבות הבלוג, חדשנות זה מדליק: www.techslut.com

לדיון בנושא: הבהובי מחשבות: מוצרים שמסרבים למות


12:30
  /  
15.07.2011
  
מאת: אילנה ברודו

1