ניווט ירוק – הטרנד במערכות ניווט

לאחרונה כשמחירי הדלק מרקיעי שחקים ואין עדיין פתרונות ממשיים לחיסכון בהוצאות חוץ מאשר השבתת המכונית -  האם הישועה תבוא בקרוב ...

11:00
  /  
19.07.2011
  
מאת: צבי וורובל

אני לתומי חשבתי שכל מכוני המחקר עסוקים בתכנון הרכב החשמלי העתידי, אך מסתבר שישנם כאלה שעוסקים בייעול השימוש ברכבים הקיימים וכי אחד המחקרים שנערך ע"י מכון אמריקאי מראה תוצאות חיוביות.

תוכנת Green-GPS, שפותחה על ידי מדעני מחשב מאוניברסיטת אילינויUrbana – Champaign, פועלת כמו כל תוכנת ניווט GPS, רק שבנוסף לחישוב מסלולים הקצרים והמהירים ביותר, היא גם מייעצת על המסלול היעיל ביותר מבחינת צריכה בדלק.

התוכנה פועלת בטלפונים סלולאריים המקושרים למחשב המכונית, באמצעות מתאם אלחוטי זול, המאפשר להשתמש בפתרון זה במכוניות שיוצרו החל משנת 1996.

מידע על ביצועי המנוע ועל צריכת הדלק נטען ממחשב הדיאגנוסטיקה של המכונית אל הטלפון, אשר משתמש בנתונים אלה בכדי לחשב את המסלול הירוק ביותר.

"נכון לעכשיו, לפחות 30 אחוז מהאנרגיה הכוללת בארצות הברית מבוזבזת על מכוניות", קובע החוקר הראשי טארק אבדלזכר, פרופסור למדעי המחשב וחוקר מעבדה. "אפילו על ידי חיסכון של 5 אחוז ממחיר זה, אנו יכולים לחסוך את אותה כמות האנרגיה שהושקעה עבור כל התשתיות של טכנולוגיית המידע במדינה".

 

פיט וארניי, מנהל תחבורה ושירותי רכב בקמפוס הוסיף  כי  "פחות כסף שאנחנו נוציא על דלק, זה יותר כסף שאנחנו יכולים לכוון לעבר שמירה על דברים אחרים בקמפוס".

עד כה, תוכנת ה- Green-GPS נמצאת בניסוי אצל מאתיים נהגי מכוניות הנוסעות ברחבי קמפוס Urbana-Champaign.

בממצאים של הניסויים ראשוניים, החוקרים גילו כי בעקבות שימוש בתוכנת Green-GPS,  נמצא חיסכון בדלק של 13 אחוז ויותר בנסיעה במסלול המהיר ביותר וחיסכון של 6 אחוזים בנסיעה במסלול הקצר ביותר.

אבד לזכר מקווה כי שיתוף הפעולה עם חברת IBM יפתח הזדמנויות לבחון את השימוש בתוכנת  Green-GPS באזורים עירוניים עם עומסי תנועה ועם רמזורים ועצירות מרובות.

 

חשוב להבין כי ככל שהנהגים יקדימו לאמץ את הפתרון של Green-GPS, כך תרד בצורה משמעותית צריכת הדלק ובמקביל תופחת פליטת CO2, הגורמת לזיהום האוויר.

מעניין אם כל חברות הניווט מתכוונות ליישם פתרון דומה עבור המכשירים ותוכנות הניווט שלהן. בגרסאות תוכנת הניווט IGO האחרונות ישנה האפשרות לבחור "מסלול ירוק" אשר לוקח בחשבון את נתוני צריכת הדלק (מחיר/כמות ועוד).
סביר להניח כי מעכשיו החברות הניווט ישקיעו יותר מאמצים בבדיקת ביצועי התוכנה על מנת לוודא כי היא מנווטת לכיוון הנכון.

מקור תמונות http://www.csl.illinois.edu/

 

לדיון בנושא: ניווט ירוק – הטרנד במערכות ניווט


11:00
  /  
19.07.2011
  
מאת: צבי וורובל

1