הוספת טיימר למטחנת Rancilio Rocky

אבשי התקין טיימר דיגיטלי במטחנת הרוקי שלו והפך אותה לאוטומטית לחלוטין. מדריך מצולם.

7:00
  /  
13.07.2011
  
מאת: אבשלום גיל-עד
 הקדמה

הקדמה

כפי שידוע, אחד הפרמטרים החשובים המשפיעים על איכות האספרסו הוא כמות הקפה הטחון אותו חולטים. השאיפה כמובן, היא לשמור על אחידות ככל הניתן בכמה שיותר פרמטרים ולנתון זה יש השפעה משמעותית יחד עם עובי הטחינה, יציבות הטמפרטורה, וזמן החליטה.

קיימות מספר שיטות על מנת לשמור על אחידות בכמות הקפה. הידועה והפשוטה בינהן היא מילוי הסלסלה עד סופה בקפה וישור בעזרת האצבע או מכשיר אחר. שיטות נוספות הן שקילה של הקפה או קציבת זמן הפעלת המטחנה על ידי טיימר.

שיטה זו האחרונה יושמה במספר מטחנות כגון ואריו המספקת ממשק ידידותי ומאצ'ר אלקטרונית אשר ידועה באיכות הטחינה המעולה שלה. מאפיין נוסף של מטחנות אלו הוא מחירן הגבוה – 2000 ₪ וצפונה.

ברשותי קיימת מטחנת רוקי של רנצ'יליו שרכשתי מיד שניה. מטחנה אמינה וחזקה שלא ראיתי צורך בהחלפתה הן משום שענתה לצרכי והן מסיבות פיננסיות אך מכיוון שרציתי ביכולת לשחזר פעם אחר פעם את כמות הקפה הנטחן התחלתי לחשוב כיצד ניתן להוסיף טיימר למטחנה בצורה חיצונית.

בחירת הטיימר והרכישה

החיפוש אחר הרכיב המתאים באינטרנט לא ארך זמן רב, לאחר עיון קצר בטיימרים של תאורה לחדרי מדרגות ורכיבים אחרים שמתי עיני על הטיימר הזה של חברת סינית בשם SESTOS מדגם B2E-2R-220 שענה לכאורה על כל הדרישות ויותר (מה שיסתבר בהמשך כדבר לא הכי פשוט ויצריך מניפולציות על מנת לענות באמת על מה שצריך) ובמחיר של כ-30$ כולל משלוח לארץ, כשליש ממחיר של רכיבים דומים. לרכיב יש גם תו תקן אירופי CE מה שמעיד על איכותו ואמינותו.

הטיימר הוצג כמאפשר ממסור (RELAY) של שני מעגלים בקבוע זמן שונה עבור כל מעגל, תכונה שבה התכוונתי להשתמש עבור מנה רגילה וקבועה אך בדיעבד הסתבר כי הדבר אפשרי רק במתאר הפעלה שלא מתאים לשימוש במטחנה ולכן עבורי היה רלוונטי רק למיתוג מעגל יחיד.

לטיימר מסך בעל 2 שורות,אחת עבור הזמן הרץ ואחת עבור זמן היעד וממשק הפעלה נוח יחסית.

הזמנתי את הרכיב שהגיע אחרי כשלושה שבועות ללא דרישה למכס באריזה קטנה וקומפקטית כמו כל ההזמנות מאתרים סיניים כמו DEALEXTREME ודומיו.

rnrnrnrn

rnrn

יוצאים לדרך

בחינה, הרכבה ראשונית וקנפוג של הטיימר

השלב הראשון היה חיבור המינימלי לחשמל. הטיימר נדלק וישר התחיל לספור אחורה את פרק הזמן שהוזן במפעל ועצר. לחיצה על כפתור ה-RST גרם להפעלת הטיימר מחדש עד שנעצר.

rnrn

rnrn

השלב השני היה הקנפוג הראשוני של הטיימר. לחיצה ארוכה על כפתור MD – Mode הכניסה לתפריט ההגדרות.

הגדרה ראשונה: יחידות זמן- שניות, דקות או שעות. לטיימר ישנן 4 ספרות המחולקות ל-2 קבוצות המופרדות בנקודה עשרונית. בחרתי כמובן במוד SEC המאפשר הגדרה בין 0.01 ל-99.99 שניות.

הגדרה שניה: מעלה/מטה- הגדרה תצוגתית – האם הזמן ירוץ מ-0 כלפי מעלה או יספור לאחור מהזמן המוגדר עד 0.

הגדרה שלישית: הרצה יחידה/הרצה מחזורית – כפי שהסברתי למעלה לטיימר יש שני זמנים שאותם ניתן להגדיר: A ו-B. הגדרת הזמן השני רלוונטית רק עבור המוד המחזורי שזהו זמן ההמתנה בין כל הפעלה של הטיימר. (בזמן ההמתנה הוא ממסר מעגל נוסף אך זה לא רלוונטי אלינו). כמובן שהמוד שבחרתי הוא הרצה יחידה.

הגדרה רביעית: הגדרת אות הכניסה- בגדול מאוד האם הזנה של 12V או של 0V תגרום להפעלת הטיימר בעזרת המתג החיצוני.

הגדרה חמישית: נעילה – נעילת כל הכפתורים למעט כפתור ה-RST.

השלב השלישי היה הרכבת מתגי ההפעלה החיצוניים. לטיימר יש 2 כניסות להזנה חיצונית: RST ו-GATE. ההבנה הראשונית שלי היתה שכניסת ה-GATE נועדה להזנת אות להפעלת הטיימר כאשר מקצרים רגעית ל-0 או 12V בהתאם למוד ההפעלה וכניסת ה-RST על מנת לעצור את הפעלה ולאפס את הטיימר.

לאחר שחיברתי מתג קפיצי דו מצבי שהרגל האמצעית שלו חוברה ל-0V, רגל אחת ל-RST והרגל הנותרת ל-GATE, נוכחתי לדעת שהרכיב לא עובד כפי שצפיתי אלא בצורה הבאה: RST אכן מאפס את הטיימר אך הוא מתחיל לעבוד ישירות לאחר הלחיצה מה שאומר שהיא בעצם כניסת ההפעלה. כניסת ה-GATE גורמת לעצירת הטיימר כל זמן שהכניסה מקוצרת. ברגע שעוזבים את המתג הטיימר ממשיך לספור מהנקודה בה הוא עצר.

rnrn

rnrn

המצב הזה בשילוב עם ההפעלה האוטומטית בעת חיבור למתח יצרה בעיה – הטיימר יעבוד מחזור בודד כל פעם שתהיה קפיצה של מתח/הפסקת חשמל/הדלקה וכיבוי של הטיימר. על מנת להתגבר על הבעיה הפכתי את את הטיימר הקפיצי הדו מצבי לקפיצי רק בצד אחד שלו כאשר הצד השני מתנהג כמתג רגיל וזאת ע"י פירוק המתג והוצאת קפיץ מצד אחד שלו. כעת הצד הקבוע של המתג מחובר ל-GATE אשר אחראי על עצירת הטיימר וזה ישמש למעשה כנצרת בטיחות לטיימר לאחר סיום השימוש וצד הקפיצי ישמש על מנת לאפס את הטיימר ולהתחיל טחינה חדשה.

rnrn

rnrn

קפיצה קטנה בזמן – לאחר שחיברתי את הטיימר למטחנה גיליתי שלמרות שנראה בעת חיבור הטיימר למתח כאשר מתג ה-GATE לחוץ שהטיימר לא רץ הסתבר שלא רק שהוא כן רץ אלא שהוא ממשיך לעבוד ללא הפסקה עד ללחיצה על RST שתגרום להפעלה מסודרת של הטיימר ואז עצירתו.
על מנת להתגבר על הבעיה הזו נמצא פתרון מאוד פשוט – חיבור שני הצדדים, הקבוע והקפיצי של המתג לכניסת ה-RST. כאשר המתג הקבוע לחוץ הוא כל הזמן מאפס את הטיימר ולא מתחיל לעבוד ולכן נותן מענה למצב הבעייתי שנוצר.

הרכבת הטיימר

פירוק המטחנה ומבנה המעגל החשמלי

שלב ראשון היה פירוק החלק העליון של המטחנה וניקויו "על הדרך" כפי שמוסבר במאמר: ניקוי מטחנת רנצ´יליו רוקי ושיפור הטחינה לפי ´שיטת הטפלון´
לאחר מכן הפכתי את המטחנה ופירקתי את המגש התחתון ע"י פתיחת שלושה ברגים.

rnrn

rnrn

כעת נגלה אלי המראה המלבב של הקרביים החשמליים של הרוקי והיה אפשר כבר להבין מה הולך למה.

rnrn

rnrn

על מנת שיהיה ניתן להמשיך ולעבוד נדרש לפרק את גב המטחנה, זאת על ידי בורג שנמצא ליד סכיני המטחנה בחלק העליון כמתואר בתמונה:

rnrn

rnrn

כל גוף המכונה חשוף, המתגים מנותקים ואפשר להתחיל לעבוד…

rnrn

rnrn

שילוב הטיימר במעגל החשמלי של המכונה

רעיון השילוב הוא מאוד פשוט וכולל בחלקו הראשון הזנה של מתח מהמטחנה אל הטיימר ובחלקו השני והמורכב יותר קיצור מתג ההפעלה הקפיצי המקורי של המטחנה על ידי יציאות הממסר של הטיימר.

בנוסף מתג ההפעלה הקפיצי של המטחנה הוצא ממקומו והועבר אל הפאנל של הטיימר. דרך החור שנוצר הועברו כל החיווטים אל הטיימר. 

rnrn

rnrn

הגיע הזמן לבדיקה ראשונה… עובד!

rnrn

 

 

rnrn

זיווד

עכשיו, שהכל עובד אפשר להתחיל והרכיב את המכונה בחזרה.

rnrn

rnrn

לצורך זיווד הטיימר קניתי באחת מחנויות האלקטרוניקה בשדרות הר-ציון בתל אביב מארז נחמד שהתאים בדיוק למימדי הטיימר והמכונה. הוא הגיע עם פאנל אלומיניום משני צדדיו.

rnrn

rnrn

בתוך הקופסה קיימות מספר תושבות שנועדו כנראה להתקנת לוחות אלקטרונים. התושבות הללו הוצאו אחר כבוד והאזור שוייף על מנת להסיר את השאריות.

rnrn

rnrn

השלב הבא היה חיתוך פאנלי האלומיניום. בפאנל האחורי נעשה חיתוך קטן בפינה בעזרת קאטר על מנת שהיה ניתן להעביר את החיווט אל הטיימר. הפאנל הקדמי נחתך ל-3 ע"י ביצוע שריטה עמוקה ככל הניתן בעזרת סכין יפני ואז כיפוף מחזורי עד שהאלומיניום נשבר. לאחר שנחתכו החלקים, החלק האמצעי הוצא והשאיר מקום לטיימר כפי שמודגם בתמונה.

rnrn

rnrn

כעת היה נדרש לחתוך חור מלבני בכל אחד מלוחות האלומיניום על מנת להתקין את המתגים. מסתבר שמדובר במלאכה לא קלה בכלל. לאחר מספר נסיונות שלא צלחו כמו חיתוך בסכין יפנית וקידוח בעזרת מקדחה ניסיתי ללכת לכמה בתי עסק שלא הסכימו לעשות את המלאכה או שביקשו מחיר מופרך עבורה. בסוף הפתרון היה פשוט מאוד: שימוש במחורר דפים משרדי שחתך את האלומיניום כמו חמאה. לאחר שחוררתי מספר חורים נכנסתי עם מסורית קטנה לישר שאריות עודפות ובסוף שייפתי עם נייר לטש.

עכשיו נשאר רק להרכיב הכל, לקבע את הקופסא על המשטח התחתון של המטחנה ולהדפיס כיתובים מתאימים.

סוף דבר

סוף דבר

התוצאה לפניכם:

rnrn

 

 

 

rnrn

ואיך הקפה אתם שואלים?

אחרי שהסתיימה ההתקנה עברו כמה ימים של ניסוי וטעיה על למציאת זמן הטחינה המתאים שיתן בשילוב עם עובי הטחינה את זליגת הקפה המתאימה. לאחר שנמצא הזמן הזה (אצלי עומד על 19.7 שניות) החזרתיות בהכנת הקפה מדהימה. למרות שבהתחלה הייתי בטוח שאדרש לשחק מדי כמה ימים עם זמן הטחינה בגלל התישנות הקפה באופן מפתיע זה לא קורה בפועל.

בסיכומו של עניין אני סבור שעבור מי שאוהב את ההתעסקות והבניה, הזמן שהושקע בפרוייקט מצדיק את התוצאה כמובן גם לאור זה שגם תהליך העבודה היה מהנה ומאתגר.

לדיון בנושא: הוספת טיימר למטחנת Rancilio Rocky


7:00
  /  
13.7.2011
  
מאת: אבשלום גיל-עד

1