מארזי HTPC של Silverstone

את Silverstone אנחנו מכירים כבר כמה שנים בתור יצרנית מארזי HTPC לא יקרים ועם זאת מעוצבים ואיכותיים. קיבלנו שני דגמי מארזים שלהם ובדקנו ...

7:00
  /  
10.07.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן
הקדמה וסקירת ה-Milo

הקדמה

Silverstone  נוסדה בשנת 2003 בטיוואן ונחשבת כיום לאחת מהחברות המוכרות והנחשבות יותר בתחום הציוד למחשבים. בעוד שהתחום העיקרי של החברה הוא מארזי המחשב שלה, היא מייצרת מוצרים נוספים כגון ספקים, מאווררים, גופי קירור ועוד…
בביקורת הזאת נעבור על שניים ממארזי ה-HTPC השונים שיש לחברה להציע – ה-Milo (מיילו) בעל הפרופיל הנמוך וה-Grandia (גרנדיה).
בעוד שהמיילו מיועד לשוק התקציבי והנמוך הגרנדיה מכוונת לשוק הגבוה יותר, ניתן אף לומר כי המיילו הוא גרסה "מקוצצת" של הגרנדיה מאחר ושניהם בעלי עיצוב זהה יחסית, רק שהמיילו נמוך בכ-45 מ"מ מהגרנדיה.
שני המארזים בביקורת באים בגירסה שחורה בלבד, כאשר לגרנדיה יש דגם דומה (אך בעל פאנל קדמי בעיצוב שונה) בצבע כסוף.
הגרנדיה הוא מארז המכוון למשתמשים שרוצים לבנות HTPC מבלי להתפשר על חלקים חלשים יותר, בעיקר בתחום כרטיס המסך. ניתן להכניס לתוך המארז כרטיס מסך בגודל של עד 27.94 ס"מ, מה שמאפשר להכניס את רובם המוחלט של כרטיסי המסך החזקים של ימינו על מנת ליצור HTPC שיכול לשמש גם כמחשב גיימינג חזק. המארז מאוורר די הצורך על מנת למנוע בעיות של חימום יתר של המחשב בעזרת 3 מאווררי 120 מ"מ שבאים עם המארז.
לעומתו, המיילו הוא מארז נמוך המיועד לענות על הצורך של אנשים בעלי מקום מוגבל שבו הם יכולים להכניס את המחשב שלהם. דבר זה בא על חשבון היכולת שלו להכיל כרטיס הרחבה בגודל מלא כמו כרטיסי מסך או כרטיסי טלוויזיה בגובה מלא, אך זה לא מונע מאיתנו מלהשתמש בכרטיס הרחבה בעלי גובה נמוך (Low profile). על אף העובדה הזאת הצליחה חברת סילברסטון לדחוס למארז הזה גם 4 מאווררי 80 מ"מ המאפשרים קירור חזק מאוד במידה ורוצים לדחוס מערכת עוצמתית גם במארז הנמוך הזה.

מפרט טכני

דגם

Milo ML03

Grandia GD05

חומרים

פאנל קדמי מפלסטיק מחוזק באלומיניום

גוף עשוי מפלדת SECC בעובי 0.8 מ"מ

לוח אם

Micro ATX, Mini-DTX, Mini-ITX

כוננים

חיצוני

5.25*1 חיצוני או
קשיח 3.5 בודד או
 זוג כונני 2.5

5.25*1

פנימי

2*3.5 (מתאים לשני 2.5 כל אחד)
1*2.5

2*3.5
1*2.5 או 3.5*1
2.5 * 2

קירור

אחורי

2*8 (אופציונלי)

ימין

4*80 מ"מ

2*120 מ"מ

שמאל

1*120 מ"מ

חריצי הרחבה

4 בפרופיל נמוך +1 רגיל לעזרים

4 +1 רגיל לעזרים

חיבורים קדמיים

2 * USB3 תואם USB2
1 * אודיו
1 * מיקרופון

2 * USB2
1 * אודיו
1 * מיקרופון

ספק

ATX  רגיל

משקל

3.3 קילו

4.7 קילו

גודל

גובה

105 מ"מ

150 מ"מ

רוחב

440 מ"מ

440 מ"מ

עומק

340 מ"מ

325 מ"מ

למרות גודלו הקטן של המיילו, העיצוב שלו מאפשר להכניס לתוכו עד 3 כוננים קשיחים בגודל 3.5" או 5 כוננים קשיחים בגודל 2.5". מבחינת קירור, המארז מגיע עם הכנה ל-4 מאווררי 80 מ"מ בצידו הימני (לא כלולים במחיר).
הגרנדה לעומתו יכול להכיל כונן 5.25" (כונן DVD, בלו ריי וכו'…), 2 כוננים קשיחים בגודל 3.5" ו-2 כוננים קשיחים בגודל 2.5", והוא מקורר עם 3 מאווררי 120 מ"מ הבאים עם המארז. בנוסף, ישנה הכנה נוספת לעוד 2 מאווררי 80 מ"מ.

פתיחת האריזה והרכבה של ה-Milo

אריזה ואביזרים

כצפוי ממארז תקציבי המיילו מגיע באריזת קרטון רגילה עם פירוט מינימלי של המארז עצמו ו"שרטוט" גרפי של המארז, המאפיין מארזים פשוטים לרוב.
די מאכזב אבל מדובר במהלך חכם לחברה שרוצה להוריד את העלות של המארז על מנת להתאימו לשוק התקציבי.

בתוך האריזה ניתן למצוא:

 • 5 אזיקונים רב פעמיים
 • סט ברגים
 • מעביר מ-USB3  ל-USB2 (במידה ואין חיבור USB3 על הלוח אם)
 • חוברת הוראות
 • תופסן לכבלים
 • 4 גומיות צהובות לחיבור כונן קשיח

מבט חיצוני

המיילו מגיע צבוע בצבע שחור בטקסטורה מחוספסת, מה שמונע מונע ממנו לצבור טביעות אצבע מיותרות.
הפאנל הקדמי שלו מכוסה אלומיניום עם גימור מעגלי (ניסיתי לתפוס את הטקסטורה עד כמה שיכולתי), ועליו ניתן להבחין בזוג חיבורי USB3, זוג חיבורי אודיו (אוזניות ומיקרופון) וכפתורי הדלקה והפעלה מחדש.
בחלקו העליון של המארז ניתן להבחין במספר רב של חורים המיועדים להעניק אוורור לגוף הקירור של המעבד היושב מתחת לאזור הזה.
בצד הימני של המארז ניתן לראות את המקום הרב, כל רוחב המארז, שתופסת ההכנה לארבעת מאווררי ה-80 מ"מ המיועדים לקרר את המארז, אם כי לדעתי מדובר על מספר די גדול של מאווררים המיותר עבור רוב מערכות ה-HTPC הרגילות שיוכנסו למארז.
בחלק האחורי ניתן לראות הכנה לספק ATX  רגיל, 4 חריצי LP לכרטיסי הרחבה, חריץ הרחבה בגודל רגיל אופקי למארז המיועד לכרטיסי הרחבה אחרים ובנוסף בהכנה לחיבור VGA (קשה לראות בתמונה) המיועד לכרטיס מסך בעלי פרופיל נמוך בעלי חיבור VGA נתיק (דוגמאות לכרטיסי מסך כאלה – ה-HD5450 וה-HD6450 נמוכי הפרופיל של Sapphire).
בחלק התחתון של המיילו ניתן לראות זוג רגליים קדמי מעוגל בדומה למערכות הסטריאו השונות ואילו הרגליים האחוריות עשויות מגומי.
בצידו הימני ניתן לראות בנוסף 4 גומיות צהובות המיועדות לחיבור כונן קשיח 3.5" בחלקו הפנימי של המארז וכן בפילטר אוויר הנועד למנוע כניסה של אבל לתוך המארז. לצערי אין לו מנגנון יעיל לשליפה, ולכן יש צורך בפירוק מלא על של הפילטר על ידי מברג לצורך ניקויו.

 

מבט פנימי

על מנת להגיע לחלק הפנימי של המארז יש צורך להבריג החוצה 3 ברגים ולהסיר את המכסה שמכסה גם את החלק העליון וגם את צידו השמאלי של המארז.
בפנים ניתן לראות קורת מתכת החוצה באלכסון את המארז על מנת להוסיף לו יציבות מבנה נוספת, אך יש צורך להסירה כאשר רוצים להרכיב חלקי מחשב במארז עצמו.
בצד הימני העליון ניתן לראות את תושבת ה-5.25" המיועדת לכונן DVD או כונן אחר, כשמתחתיו מסתתר מקום לכונן קשיח 3.5" או 2.5". בנוסף, בצד השמאלי ניתן לראות מתקן פלסטיק שחור המיועד גם כן להכיל עליו כונן קשיח 3.5" נוסף.
בצד הימני התחתון רואים את חורי האוורור שנועדו להזרים אוויר קר לספק היושב במקום המדובר.

הרכבה

ההרכבה של המיילו די פשוטה ונוחה, מאחר ואין שום דבר שיפריע למשתמש להכניס ולהרכיב את החומרה לתוך המארז אחרי שמסירים את מוט התמיכה הראשי.
מה שכן היווה בעיה הוא העובדה שהצורב היה גדול מדי מכדי שאפשר יהיה לחבר אותו במחשב הזה. מדובר בסה"כ בפער של כמה מ"מ אבל זה לא עזר ובזמן ההרכבה הצורב היה לא פעיל. בדיעבד, ניתן למצוא בחוברת ההוראות התיחסות לגודל המקסימלי של הספק שאפשר להכניס למארז.

 

סקירת ה-Grandia וסיכום

פתיחת האריזה והרכבה של ה-Grandia

אריזה ואביזרים

בניגוד למיילו התקציבי האריזה של גרנדיה צבועה בגוון שחור עם תצלום של המארז עצמו בצד הקדמי יחד עם פירוט התכונות שלו בשפה האנגלית, כאשר בצד ניתן לראות בפירוט את תכונות המארז בשפות שונות יחד עם תצלום של חלקו האחורי:

בתוך האריזה ניתן למצוא:

 • 5 אזיקונים רב פעמיים
 • סט ברגים
 • חוברת הוראות
 • 4 רגליות גומי לספק כוח
 • מתאם מולקס ל-3 מחברי 3 פינים המיועדים להפעיל את שלושת מאווררי ה-120 שבאים עם המארז

מבט חיצוני

באופן כללי העיצוב די דומה למיילו: חריץ בודד לכונן 5.25", זוג חיבורי USB 2 (ולא 3), זוג חיבורי אודיו וכפתור כיבוי והדלקה.

בצד הימני נמצאים זוג מאווררי 120 מ"מ המיועדים להכניס אוויר קר למארז.
בחלק האחורי ניתן לראות בדומה למיילו הכנה לספק ATX סטנדרטי, ובנוסף ישנו גם חריץ הרחבה אופקי ולא אנכי, אך שלא כמותו ישנה גם הכנה לזוג מאווררי 80 מ"מ.
בחלק העליון ניתן להבחין בחלק מרושת שנועד להוציא את האוויר החם מתוך המארז.
בצד השמאלי ניתן להבחין במאוורר 120 מ"מ נוסף, אך שלא כמו השניים האחרים הוא יכול להכיל גם מאוורר 80 מ"מ. מצידו השמאלי של המאוורר ניתן לראות חורי אוורר נוספים.
צידו התחתון של הגרנדיה דומה עד זהה לחלוטין לזה של המיילו מלבד העובדה שלו יש רגלית גומי נוספת (שלישית) במרכז המארז.

מבט פנימי

על מנת להסיר את מכסה המארז יש צורך להבריג 3 ברגים ולאחר מכן להחליק את המכסה ממקומו.
במבט ראשון כמעט ואי אפשר לראות את החלק התחתון של המארז מכיוון שהוא מוסתר על יד זוג תושבות מתכת, כאשר הימנית מיועדת לכונן 5.25".
התושבת השמאלית מיועדת להכיל את הכוננים הקשיחים השונים.
לאחר הסרה של שתי התושבות הללו (4 ברגים כל אחת), ניתן להוסיף את עמוד התמיכה המרכזי על ידי שני ברגים כדי להקל את ההרכבה במארז.

אוורור

כפי שציינתי בתחילת הביקורת, בניגוד למיילו הגרנדיה מגיע עם 3 מאווררי 120 מ"מ, כאשר לכל אחד מהם יש גם גריל ופילטר המיועדים למנוע מאבק וחוטים לעבור דרכם.

דגם

RL4Z S1202512LIW-3M

יצרן

Globe Fan

מהירות

1200RPM

מייסב

שרוולי

רעש

20DBA

מהנתונים של המאוורר ניתן לראות כי הוא שקט כפי שנראה בהמשך בזמן ההרכבה וההפעלה של המארז, מה שהתברר כנכון בזמן הבדיקות.
דבר נוסף שאפשר להבחין בו הוא העיצוב הלא סטנדרטי של להבי המאוורר בעלי גומות עגולות בגדלים שונים.

הרכבה

המבנה הפנימי של המארז מחייב הסרה של מוט התמיכה המרכזי שלו, הסרה של פלטת הכוננים הקשיחים והסרה של מגש הצורב שלו, ולאחר מכן, חיבור מחדש שלהם למקום יחד עם כל החומרה. לא משימה קלה, במיוחד לאלו הרוצים מארז בעל סדר פנימי על מנת לייעל את קירור חלקי המחשב.
ממליץ מאוד להשתמש בספק מודולרי על מנת להקל על ההרכבה של המארז

בנוסף, במידה ומרכיבים צורב במארז, נוצרת הגבלה לגבי גובה הקירור שאפשר להתקין על המעבד מאחר והצורב חוסם חלק ניכר מגוף הקירור.

סיכום

MILO

מדובר במארז תקציבי בעל פרופיל נמוך ורמת קירור גבוהה עם מקום ל-4 מאווררי 80 צדדיים. חבל רק שהוא מגיע בלי שום מאוורר יחד איתו, אבל אפשר להבין זאת לאור הייעוד שלו לשוק התקציבי.
העיצוב החיצוני שלו יכול להתאים לכל סלון, אולם הדבר היחיד שמפריע הוא העובדה שהצורב נראה באופן די בולט בעין ואינו תואם את העיצוב של שאר המארז, דבר שאפשר לפתור בקלות עם קצת אלתור.
שאלה די חשובה נוספת בשני המארזים הוא פילטר האוויר לספק. בעוד שמדובר בתוספת חשובה העוזרת לשמור על חיי הספק, אופן ההסרה של הפילטר אינו מאפשר לעשות זאת בקלות ומצריך הוצאה והפיכה פיזית של המארז עצמו על מנת לנקות אותו.
לסיכום, מדבור במארז איכותי מאוד על אף מחירו הנמוך עם איכות בניה גבוהה ומבנה פנימי נוח להרכבת מחשב מדיה.

פלוסים ומינוסים

 • + מחיר
 • + 4 מקומות למאווררי 80 מ"מ
 • + פילטר לספק
 • + חיבור USB3 קדמי
 • – פירוק פילטר לספק
 • ציון: 9/10

Grandia

בניגוד למיילו, הגרנדיה הוא מארז המיועד לשוק הגבוה יותר שגם מאפשר התקנה של רכיבי חומרה חזקים ומגיע גם עם כמות נאה של מאווררים בשביל לקרר אותם – 3 מאווררי 120 מ"מ ומקום ל-2 מאווררי 80 מ"מ נוספים. בהתחשב בכך שכל מאוורר 120 מ"מ סביר עולה בימינו 50+ ₪ מדובר על בונוס די מרשים למארז מהסוג הזה.
אולם, הבעיה העיקרית היא ההרכבה. בניגוד למיילו, במארז הזה צריך להתאמץ על מנת להרכיב אותו בצורה מסודרת בעיקר בגלל המבנה המודולרי של פלטת הכוננים הקשיחים שלו והמגש לצורב. בעוד שזה מובן, במארז מהסוג הזה זה עדיין לא אומר שזה דבר טוב. ממליץ בחום לקנות יחד עם המארז ספק מודולרי על מנת להקל בצורה חלקית על ההרכבה שלו.
העיצוב הקדמי עם האלומיניום המוברש נראה מרשים וסולידי ואכן מתאים לשימוש שלו כמחשב מדיה.
לסיכום, מי שרוצה להרכיב מחשב מדיה שהוא יותר ממחשב שנועד להרצת סרטים בלבד ורוצה להכניס רכיבי חומרה חזקים וגדולים למארז שלו, מדובר בבחירה טובה מאוד.

פלוסים ומינוסים

 • + מגיע עם 3 מאווררי 120
 • + פילטר לספק
 • + יכול להכיל כרטיס מסך בגודל מלא
 • – פירוק פילטר לספק
 • – הרכבה מסובכת יחסית
 • ציון: 7.5/10
 תודה לחברת CD-Log על אספקת המוצרים לטובת הביקורת

לדיון בנושא: מארזי HTPC של Silverstone


7:00
  /  
10.7.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

1