Google Plus – הפלוס של גוגל

שירות הגוגל פלוס הושק כידוע לפני מספר ימים. חלק ממכם שוחים כבר בשירות ואחרים לא מבינים בכלל על מה כל ...

7:00
  /  
05.07.2011
  
מאת: אבי ביטון

הפלוס של Google

בימים האחרונים הרשת געשה במלוא העוצמה, הסיבה, השירות החדש של Google, ה-Google+, השירות שאמור להתחרות בשירות קטן ואנונימי, ה-Facebook. המוני הזמנות עשו דרכן בין משתמשים בדרכים לגיטימיות וגם בדרכים לא הכי לגיטימיות תוך ניצול של "באג". למה המרכאות? כי קיים סיכוי לא קטן שה"באג" הזה היה מכוון, כך או כך, מה שבטוח, הוא תרם המון לבאזזז האדיר שנוצר. האם יש למארק צוקרברג סיבה ממשית לנדודי שינה?

מיד נראה…

מהו ה-Google+?

ובכן, התשובה לשאלה הזו בגדול, היא כמובן, ה-Facebook של Google, אבל אנו ננסה לצלול קצת אל תוך השירות הזה, כדי להבין מה הוא טומן בחובו ומהם ההבדלים בינו ובין ענק הרשת החברתית.

כללי

ממבט ראשון ניתן לראות שהמבנה הכללי של שני השירותים הוא די דומה, מה שב-Facebook נקרא Wall, נקרא פה Stream ובו ניתן בעצם לכתוב כל מה שעולה על רוחנו, לצרף תמונות, סרטונים, לינקים, לתייג אנשים בתמונות וכל מה שאנחנו כבר מכירים מה-Facebook. באותו מקום גם נראה את כל הפוסטים של החברים שלנו ושל החברים שלהם ובעצם של כל מי שנמצא במעגלים שהגדרנו.

 

ומהם מעגלים? ישאלו כל אלו שאיתרע מזלם ולא קיבלו עד עכשיו הזמנה ל-Google+.

Circles

פה בא לידי ביטוי השוני המרכזי בתפיסה של Google לעומת זו של Facebook. אם ב-Facebook כל מי שהיינו מאשרים כחבר היה יכול לראות את מעשינו בשירות ואנחנו היינו יכולים לראות את מעשיו, הרי שב-Google הבינו שיש חברים ויש חברים, ודין חבר ילדות, אינו בהכרח כדינו של החבר מהעבודה, או רחמנא ליצלן, הבוס שאישרנו כי לא נעים לנו.

התפיסה הזו הובילה את Google להפריד בין קבוצות שונות של אנשים שאנחנו מאשרים כחברים שלנו, או יותר נכון, אלו שמצורפים למעגלים שלנו. ישנם מעגלים בנויים מראש, כמו חברים, משפחה, מכרים וכאלו שאנחנו סתם רוצים לעקוב אחריהם, כי הם נראים לנו אנשים מעניינים (כמו בטוויטר), וישנה האופציה להוסיף עוד מעגלים משלנו כאוות נפשנו (כמו למשל: "אישרתי אותם, אבל רק בלית ברירה"). כעת כל שנותר לנו לעשות הוא למלא את המעגלים הללו באנשי הקשר שלנו, את X נשייך למשפחה, ואילו את Y נשייך לחברים. בכל פעם שנעשה משהו ב-Stream שלנו, אנחנו נוכל לבחור אילו מעגלים אנחנו רוצים לשתף.

ניתן לשתף את כל המעגלים, מעגלים מסויימים, מעגלים נרחבים (המעגלים שלי וכל מי שנמצא במעגלים של החברים שלי), פירסום פומבי שאותו יוכל כל מי שעוקב אחרי לראות (גם אם הוא לא נמצא במעגלים שלי), רק אנשי קשר מסויימים (ללא קשר למעגל), נשמע מסובך? אז זהו שלא, מתרגלים מהר מאד.

נוכל כמובן גם למיין את כל ה-Stream שלנו ע"י אותם מעגלים. אני יכול למשל לראות רק את הפוסטים שקשורים למשפחה, או רק את אלו של האנשים שאני עוקב אחריהם (צוויץ, צוויץ).

חשוב לציין שההוספה של אנשים למעגלים איננה דו כיוונית, מה שאומר שאני יכול להוסיף מישהו לאחד המעגלים שלי (והוא גם יקבל הודעה על כך), אבל הוא לא חייב להוסיף אותי, או לאשר אותי.

ד"א, למי שתהה, אותו אחד שצירפנו למעגל שיצרנו קודם (מעגל ה-"אישרתי אותם, אבל רק בלית ברירה"), לא יודע באיזה מעגל הוא נמצא אצלנו.

 


מעגלים – פשוט לגרור את איש הקשר למעגל הרצוי

 

You Like? I Like

הלייק המאוס תופס את מקומו גם פה, רק שפה הוא נקרא +1, חדי העין שביניכם ראו שגם באתרי HT התווספה האפשרות הזו, שבהתחלה היתה מובנית רק בתוך חשבונותיהם של המשתמשים, אבל עכשיו היא נמצאית בתוך השירות.

 

אנחנו מכירים כמה אנשים שברגע שראו את ה-+1 מגיח מכל עבר, הם כבר הבינו שהרשת החברתית החדשה מחכה מעבר לפינה (לא טעיתם חברים).

Hangouts

אם ברצונכם לנהל וידאו צ'אט, תוכלו לעשות זאת בקלות דרך שירות ה-Hangouts המובנה ב-Google+. השירות דורש התקנה קטנה של plugin וזהו, אתם מוכנים. עם מי אפשר לדבר? עם כל מי שתרצו, שיחה עם יחיד, שיחה עם מעגל שלם, עם כמה אנשים, אין גבול לאפשרויות.

אני לא ניסיתי באופן אישי את השירות, אבל ממה שעולה ברשת, עושה רושם שהשירות הזה עובד לא רע בכלל.

 

 

Sparks

תפקידו של ה-Sparks הוא קצת שונה, אתם מגדירים את תחומי העניין שלכם, יש כאלו שמוגדרים מראש ותמיד ניתן להוסיף תחומים נוספים ומנוע החיפוש של Google יימצא ויציג לכם כתבות באותו תחום, כמובן שתוכלו לשתף את כל מי שתחליטו בכתבות הללו.

 

 

הגדרות

מבלי להיכנס עמוק לתוך כל ההגדרות האפשריות, נאמר רק שכמעט כל דבר ניתן להגדרה ולשינוי, אם זה הפרופיל והתמונה שלנו או מי מהמקושרים אלינו יוכל לראות מה אנחנו כותבים, מי מהם יכול לתייג אותנו בתמונות או לראות את תחומי העניין שלנו, אילו פרטים מהפרופיל שלנו אנחנו נחשוף ולמי, אילו התראות נקבל ולאן (ניתן לקבל התראות במייל ולסלולרי), ואחרי כל השינויים והמשחקים שעשינו, נוכל לראות איך הפרופיל שלנו נראה ע"י משתמש כלשהו.

 

רוצים לקשר שירותים אחרים דוגמת Twitter, Facebook, Linkedin וכו'… אין שום בעיה, גם את זה ניתן לעשות די בקלות.

 

 

ניתן לגבות את הפוסטים שלנו, המעגלים, הפרופיל, כמו גם דברים אחרים משירותי Google Picasa, Buzzz ולכווץ אותם לקבצי Zip.

התממשקות לשירותים אחרים של Google

בוודאי שמתם לב שסרגלי הכלים בשירותים השונים של Google השתנו בתקופה האחרונה, הסיבה היא התאמתם לשירות החדש. אנחנו לא צריכים להיכנס לשירות כדי לכתוב פוסט או לראות את ההתראות, הודעות נכנסות וכו'…

בכל שירות של Google ישנו סרגל כלים המותאם לשירות ודרכו נוכל לראות את ההתראות במלואן, להגיב ממנו, ולעשות דרכו כמעט את כל הפעולות שניתן לעשות דרך ה-Stream.

 


סרגל הכלים שמלווה אותנו בכל שירותי Google

אלבום התמונות Picasa זמין לנו בכל עת ואולי זה הזמן להזהיר, אם ההגדרות שלכם באלבומי Picasa התירו לכל אחד לראות את תוכנם (אבל זה לא עניין אותכם, כי למי כבר יש את הפרטים שלכם), הרי שעכשיו הכללים השתנו. ברגע שפתחתם חשבון ב-Google+, ההגדרות של Picasa תקפות וכל התמונות שלכם יכולות להיות זמינות למעגלים שלכם. לכן, אם אין ברצונכם להיחשף יתר על המידה, כדאי לשנות את ההגדרות ב-Picasa.

גם Google Talk נמצא כחלק אינטגרלי מהשירות הזה ותמיד נוכל לפצוח בשיחה עם מכרינו.

סלולרי

אפליקציית Google+ לאנדרואיד שוחררה במקביל לשיחרור השירות, ומלבד כל מה שכבר הוזכר במאמר, היא כוללת בתוכה את ה-Huddle.

 

 

ה-Huddle הוא שירות המאפשר לנו לנהל צ'אטים עם אנשים  בודדים, קבוצות, או מעגלים. גם לאפליקציה יש המון הגדרות, כשאחת המעניינות בהן היא האפשרות לשתף תמונות וסרטונים מהמכשיר ל-Google+.

מה כ"כ מעניין בזה? ובכן, אם נרצה נוכל להגדיר instant upload, או במילים אחרות, ברגע שצילמתי תמונה או סירטון, הוא כבר יעלה ברקע לענן ויהיה זמין מיידית ב-Google+, ניתן להגדיר את זה כך שרק בזמן חיבור לרשת Wifi התוכן יעלה, ובשביל חיסכון בסוללה, ניתן להגדיר שרק בזמן שהמכשיר מחובר לטעינה תתבצע העלאת תכנים.

 

 

וכיאה לאפליקציה של Google יש כמובן גם Widget ייעודי.

 

בקרוב תגיע האפליקציה גם לאייפון.

סיכום

אני משתמש בשירות כבר כמה ימים ומאד נהנה ממנו. הרעיון של המעגלים הוא כ"כ פשוט וכ"כ נחוץ, שקשה להבין איך לא חשבו על זה עד כה (כן, כן, חכמה שבדיעבד…). כרגע השירות עדיין בתולי ומצומצם ולכן גם אין את כל מה שמתלווה ל-Facebook, לטוב ולרע.

אין את הפטפטת האינסופית, תחרויות ה-Like למיניהן, פרסומות מוסוות, אפליקציות נילוות מוזרות (לא, אני לא צריך שיזמינו אותי לבירה וירטואלית) וכו'…, יש רק רשת חברתית.

האם זה השירות שישבור את צוקרברג? האם זהו ה-Facebook killer?
ובכן, זו שאלה שכרגע אין לה תשובה. גם אם זה כן יהיה המצב, זה בטח לא יקרה מחר וגם לא בעוד שנה, יהיה קשה מאד להזיז את מאות מיליוני הגולשים שרגילים ל-Facebook, אבל כנראה שהשירות הזה מפריע קצת לצוקרברג שמצידו בוודאי חושב על מה הוא יכול לתת לנו כדי שנישאר אצלו (הכרזה קרובה על שירות חדש, כנראה שיחות וידאו, השמועות מדברות על שת"פ עם Skype). מה שכן ניתן לאמר, זה שבניגוד לפלופים קודמים כמו Buzz ו-Wave, ניתן לראות שהפעם השקיעו ב-Google לא מעט מחשבה והם בהחלט בדרך הנכונה.

לדיון בנושא: Google Plus – הפלוס של גוגל


7:00
  /  
5.7.2011
  
מאת: אבי ביטון

1