מזרני TEMPUR של הולנדיה

עפר לאור מנסה שני מזרונים שונים מבית הולנדיה - TEMPUR.

1:00
  /  
30.06.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

טכנולוגיה בבית זה לא רק מסכים או מוצרי אלקטרוניקה. גם במזרונים מתברר יש לא מעט טכנולוגיה. לקחתי לסיבוב (למשך חודש בכל פעם) שני מזרונים שונים מבית הולנדיה – TEMPUR לנסיון.

כדאי להסביר קודם במה מדובר ועל הרקע לכל הסיפור. מאז הצבא, שם היו לי בעיות גם לא קלות, נמנעתי באופן קיצוני מכל דבר שהזכיר לי את מזרני הגומאוויר הצבאיים. כמובן שמיד כשיכולתי רכשתי את המזרן מבוסס הקפיצים היוקרתי ביותר בכל עת. אבל לאחרונה, המזרן שלי ושל אשתי התעייף. כמעט 15 שנה בהחלט מעייף מזרן קפיצים ונפלה ההחלטה להחליפו.

האופציות ברמות הגבוהות אינן רבות. יש מספר חברות מובילות בתחום הקפיצים עם מספר הבדלים בינהם. ביקרנו בכולם. לחלקם יש יכולת לבודד קפיצות של השכן שלכם למיטה כך שלא יעיר אתכם (בתור מתגלגל סביבתי, זו היתה אחת ההגדרות הקריטיות שלנו), וחלקם מגיעים גם עם Memory foam. כלומר, חומר מיוחד אשר לומד את צורת הגוף שלכם ומתאים את עצמו אליו.

הפונקציה הזו הופכת חשובה יותר, שכן מזרן מגיע לרוב כלוח די שטוח, כאשר הגוף שלנו מתברר טיפה פחות ישר. ההפרשים גורמים לכאבי גב, וזה בהחלט משהו שמאוד לא רציתי בו.

עשינו נסיון עם שני מודלים שונים מאוד של TEMPUR, שניהם היו מעניינים וטובים, והם מציגים גישה שונה לחלוטין למזרן שהתרגלתי אליו עד כה. הרקע הוא סדרת חומרים אלסטיים שהגיעו מתעשיית החלל לתחום המזרנים. מזרן ממוצע מורכב ממספר שכבות שלהן כאשר המטרות של כל שכבה היא או לייצב או להיות גמישה יותר בכדי ללמוד את צורת הגוף.

גם דרגות הקשיחות מאוד שונות בין המזרנים השונים. כאשר הייתי צעיר (ויפה?) הסברה הפופולרית היתה שרצוי מזרן גמיש ורך. כאשר רכשנו את המזרן האחרון שלנו, הסבירו לנו שדווקא מזרן קשיח יותר עדיף לבריאות הגב. כיום, הסברה (או לפחות הטענה) היא שעם מזרן טוב, זה פחות משנה אם הוא רך או קשיח, ושלא ממש רצוי ללכת על אף אחת משתי הקיצונית.

TEMPUR 25 – או Sensation

כדאי לציין שהמספר הוא גם מספר מודל אבל הוא גם עובי של המזרן (25 ס"מ). מדובר במזרן כבד (כל המזרנים של TEMPUR כבדים למדי) ויכול להגיע או בשתי יחידות בודדות או ביחידה אחת גדולה לפי הגודל שתזמינו. את המזרנים הנחנו על מיטה סטנדרטית, שכן פחות מדבר אלינו היכולת לשנות את הזויות של המיטה בגרסאות שונות. מהכרותי עם אנשים שרכשו את האופציה הזו, לאחר כמה חודשים הם לרוב משאירים את המיטה במצב שטוח, בסופו של דבר…

השוק העיקרי היה לנו ולילדים בחוסר של הקפיציות של המזרן. כלומר, כולנו ידענו שכאשר מתיישבים על המזרן יש אלמנט קפיצי כלשהו. ההעלמות של הקטע הזה מהחיים בהחלט דרש הסתגלות לא קצרה.

לפי הספציפיקציות של הולנדיה, המזרן מורכב מ-2 ס"מ טמפור, ואז 5 ס"מ טמפור רגיש טמפרטורה, ולבסוף 14 ס"מ קצף פולימר.

המזרן הזה היה קשיח למדי, ולמרות שהוא לומד את הגוף, בכל זאת הרגשנו (בתור אנשים לא נורא כבדים) שאנחנו בסופו של דבר צפים מעליו ולא שוקעים לתוכו. השוק מהמעבר ממזרן קפיצי למזרן הזה לא היה מאוד גדול. עקומת הלמידה לקחה כשבוע וחצי. כדאי לציין שהמזרן הרגיש "חם" יותר מאשר מזרן קפיצים, כלומר, בניגוד למזרן הקודם שלנו לא היה מאוד קר בכניסה למיטה ובקיץ חם הרגשנו יותר חם מאשר במזרן הקודם שלנו.

יש כאן כמובן את האלמנט של הלימוד ההדדי. מצד אחד המזרן לומד את הגוף שלנו, ומושפע מהשילוב של חום הגוף ומהמשקל שלנו, אבל זה מזרן שיותר מתאים למי שלא רוצה את התחושה המחבקת שמזרן מהסוג הזה יכול לתת. זה יכול להתאים גם למי מאיתנו שמשקל הגוף שלו מעל הממוצע וזקוק לתמיכה יותר חזקה. בתור אחד שרגיש לכאבי גב, לקח לי כמעט כשבוע להתרגל למזרן אך בסופו של יום מצאתי שהוא מעט קשה מדי בשביל הגב הפרטי שלי.

TEMPUR 22 – או Deluxe

כאמור, מדובר גם על מודל וגם על עובי המזרן. בתאכלס מדובר על חיה שונה לחלוטין מה-TEMPUR 25. מדובר במזרן הרבה יותר "מחבק". כלומר, כאשר מתיישבים עליו מיד מרגישים שקיעה. זה מזרן מחבק הרבה יותר וכזה שבאמת נותן תחושה שהוא עוטף אותך.

לפי הספציפיקציות של הולנדיה, מדובר על כיסוי Velour חיצוני מרופד בתוכו עם 2 ס"מ של טמפור, ומתחתיו שכבת טמפור רגישת טמפרטורה בעובי 9 ס"מ ומתחתיהם 11 ס"מ של קצף פולימר. את כל זה מניחים מעל שכבת אוורור (שמבודדת בין המזרן לקרש המיטה).

המזרן רך בהרבה ובסופו של דבר, מרגיש שהוא לומד אותך הרבה יותר. התחושה בהתחלה משונה מאוד, השקיעה הזו אמורה להפחית התגלגלויות באמצע הלילה. לגב הרגיש שלי זה מרגיש הרבה יותר טוב ויש לי הרבה פחות כאבי גב ולחצים מכפי שהיה לפני כן. מצד שני, החיבוק הזה בא במחיר קל של חום – בקיץ הישראלי ולמרות שכבה נוספת מעל המזרן שאמורה לתת לו לנשום, זה מרגיש הרבה יותר חם ממזרן מבוסס קפיצים.

בסופו של תהליך קשה לי להגיד חד משמעית שמזרן כזה הוא בהכרח נוח יותר ממזרני קפיצים מהדרגות הגבוהות ביותר.  יתכן מאוד שהסיבה לכך היא שנים רבות של הרגל עם מזרנים מהסוג הזה. אנחנו בכל מקרה, החלטנו להשאר עם ה-TEMPUR 22, שהוא (כמה מפתיע) דווקא הרחוק יותר מהמזרן הקודם שלנו. אפקטיבית זה עובד, יש פחות כאבי גב, זה נוח מאוד, אם כי המחיר בהחלט אינו שווה לכל נפש ועלול להגיע כמעט לכפול ממזרן קפיצים מהסוגים הטובים יותר. 

לחוששים אני יכול לאשש את העובדה שזה אכן מרגיש נוח ולמרות הדרישה של זמן להסתגלות זה בסופו של דבר עובד. בניגוד למזרן רגיל, האחריות היא הדרגתית, כלומר, ככל שהזמן עובר, כך במידה ויש בעיה רצינית תאלצו לשלם יותר. מכיוון שהגענו בעקבות המלצה של קרובי משפחה שמשתמשים במזרן כזה כבר מספר רב של שנים (דו ספרתי) מפלס החשש שלנו ירד משמעותית.

מה אתכם? מעדיפים מזרן קפיצים, או טכנולוגיה לומדת מבנה גוף מדור החלל?


1:00
  /  
30.6.2011
  
מאת: עפר לאור

1