כונן SSD של AData מדגם S501V2

כונני ה-SSD עדיין יקרים מאוד לעומת הכוננים המגנטיים, אולם הם מביאים לשיפור משמעותי מאוד בביצועי המחשב, גם במהירות וגם בשקט ...

7:00
  /  
26.06.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

הקדמה

אחד ממוצרי החומרה היותר חדשים בשוק הוא כונן ה-SSD. מדובר בכוננים קשיחים המשתמשים בטכנולוגיה חדשה יחסית שמבוססת על שבבי זיכרון, בדומה לזכרונות המחשב, לצורך שמירת המידע בניגוד לכונן קשיח רגיל המשתמש בדיסק מגנטי מסתובב.
היתרון הגדול ביותר של הכוננים הללו הוא במהירות העבודה שלהם, הגדולה פי כמה מכונן קשיח סטנדרטי, והעובדה שללא חלקים נעים הכוננים הללו שקטים באופן מוחלט ועמידים יותר.
אחד החסרונות העיקריים של ה-SSD הוא רמת המחירים הגבוהה שלהם יחסית יחסית לכוננים הקשיחים הרגילים שאנו מכירים.
תחום כונני ה-SSD הוא אחד המתפתחים בזמן האחרון כאשר עוד ועוד חברות מתחילות לייצר ולהפיץ כונני SSD. לרוב מדובר על חברות שמייצרות זכרונות למחשב עקב העובדה שבדומה לזיכרונות המחשב כונני ה-SSD משתמשים בשבבים לאחסון המידע שעליהם, כך שמדובר במהלך טבעי לחברות הללו.
בסקירה שלנו נעבור על כונן ה-S501V2 בנפח 64 ג'יגה-בייט של חברת ADATA.

חברת ADATA נוסדה בשנת 2001 בטייוואן, ותחומה המרכזי עד היום היה כרטיסי זיכרון, Disk On Key-ים וזכרונות למחשב. תחום כונני ה-SSD הינו תחום חדש לחברה אך דבר זה לא מונע מהם מליצור כונני SSD איכותיים. בניגוד לחברות אחרות שהתחילו לייצר כונני SSD בשלב מוקדם, חברת ADATA נכנסה לתחום עם ידע וניסיון שנלמד מיצרניות אחרות.

מפרט טכני

יצרן

A-Data

דגם

S501 v2

נפח

64GB

אתר

לינק

גודל

רוחב

69.85 מ"מ

גובה

9.5 מ"מ

עומק

100 מ"מ

תצורה

2.5"

משקל

80 גר'

חיבור

SATA 3

 

קיימות 3 גירסאות נפח בסדרת ה-501V2 והן 64, 128 ו-256 ג'יגה בייט, כאשר ההבדל ביניהן מלבד הנפח הוא מהירות הכוננים. ככל שהנפח גבוה יותר כך גם המהירות.
בנוסף, קיים הבדל מהירות בין סוגי החיבור. בעוד שמדובר על כונן SSD בחיבור SATA3 ניתן לחבר אותו גם ל-SATA2 במידה ואין חיבור מתאים במחשב, אולם ביצועי הכונן ירדו בגלל זה.

 

SATA 2

SATA 3

 

קריאה

כתיבה

קריאה

כתיבה

64GB

265MB/S

75MB/S

355MB/S

75MB/S

128GB

265MB/S

140MB/S

355MB/S

140MB/S

256GB

265MB/S

215MB/S

355MB/S

215MB/S

* מהירות מקסימלית, לא מעשית

כפי שניתן לראות, ההבדל העיקרי הוא במהירות הכתיבה בין גירסאות הכוננים השונות, וככל שהנפח גדול יותר כך מהירות הכתיבה גדלה, בעוד שמהירות הקריאה זהה בין כל הכוננים ועומדת על 265 מגה בייט לשניה בחיבור SATA2 ו-355 מגה בייט לשניה ב-SATA3.

בקרי SSD

מבלי להיכנס להסברים טכניים עמוקים, תפקידו של בקר ה-SSD הוא לקשר בין המחשב לבין הזיכרון בכונן ה-SSD. הבקר גם מכיל בתוכו תכונות נוספות אבל לא נעמיק בהן.
אחד ההבדלים העיקריים בין כונני ה-SSD  השונים הוא סוג הבקר בו משתמשים. במקרה של הכונן הזה מדובר על בקר של חברת Marvell שייחודו העיקרי אל מול שאר הבקרים הנפוצים בשוק כמו ה-SandForce לגירסותיו השונות הוא התמיכה שלו בחיבור SATA3, וזה מאפשר לו להגיע למהירויות גבוהות יותר.

אריזה ואביזרים

ה-SSD מגיע בקופסא קטנה ופשוטה יחסית בצבע לבן עם לוגו החברה מוטבע בגדול בצד שמאל, ומצד ימין מספר פרטים על ה-SSD: נפח, חיבור וגודל.
קיים גם פתח קטן באריזה המאפשר לראות חלק מהכונן עליו כתוב SSD:

בצד האחורי ניתן למצוא תיאור של הכונן במספר שפות ומדבקה עליה כתובה מהירות הכונן בחיבורים השונים:

 

לאחר פתיחת האריזה ניתן לראות את הכונן עצמו יושב בתוך מסגרת פלסטיק שקופה:

ומתחת למסגרת נמצאים מספר אביזרים:

  • מתאם 2.5" ל-3.5"
  • סט ברגים לחיבור ה-SSD
  • סט ברגים לחיבור המתאם
  • חוברת הוראות

הדבר היחיד שצריך להרחיב עליו הוא המתאם, המגיע בצבע תכלת עם שם החברה בלבן ונועד לאפשר לחבר את הכונן במחשבים שאין בהם מקום יעודי לכונני 2.5" אלא רק לקשיחים רגילים בגודל 3.5". מדובר בבונוס די חשוב מאחר ולא מעט מארזים אכן באים ללא מקום יעודי כזה ומתאם כזה יעלה כ-50 ₪, לא סכום גבוה במיוחד אבל עדיין מדובר על פריט נוסף שיש צורך לרכוש אותו.

מבט מקרוב

ה-SSD עצמו מגיע בצבע אפור מתכתי כאשר על צידו העליון מדבקה כחולה עם פרטי הכונן:

בצידו האחורי מדבקה לבנה עם דגם הכונן ומספר ברקודים לזיהוי:

בדיקות ביצועים

מערכת המבחן

מעבד

Intel I5 2500

לוח אם

Gigabyte GA-H67MA-UD2H-B3

זיכרון

Corsair 2X2GB 1600 DDR3 XMS3

כרטיס מסך

 5750 Gigabyte

ספק

SeaSonic 430W

מערכת הפעלה

Windows 7 64bit SP1

 ה-SSD  נבדק פעמיים – בחיבור SATA2  ובחיבור .SATA3

AS SSD גירסה 1.6.4067.34354

SATA 2

SATA 3

 

בעוד שנתוני ה-SEQ קרובים למהירות הרשמית לפי החברה, בבדיקות ה-4K המהירות צונחת די הרבה כמו כל כונני ה-SSD, ועדיין מדובר על תוצאות טובות מאוד.
חשוב לציין כי מלבד בדיקת ה-AS SSD שאר תוכנות הבדיקה לא נועדו במקור לבדיקת כונני SSD. זה לא אמור להפריע בבדיקה אבל זה אפשרי.

ATTO

 

SATA 2

SATA 3

ניתו לראות כאן, כי לעומת הבדיקה הקודמת אנחנו רואים מספרים התואמים באופן די מוחלט את המהירות הרשמית בבדיקות הקבצים מעל ה-8KB ואפילו יותר בחלק מהמקרים.

CrystalDiskMark גירסה 3.0.1a

SATA 2

SATA 3

 כאן, התוצאות נשארות קרובות למהירות המוצהרת עם נפילה ב-4K הדומה לזו שראינו בבדיקת ה-.AS SSD

HD Tune Pro גירסה 4.60

SATA 2

SATA 3

כפי שציינתי עוד קודם לכן, מלבד בדיקת ה-AS SSD שנוצרה לבדיקת SSD, שאר התוכנות לא, ואפשר לראות זאת בבדיקה הזאת עם תוצאות מאכזבות בקריאה בשני המקרים עם מהירות של 200 ו-300 מגה בייט לשניה.

עוד בנושא: Kingston SSD – השדרוג המטורף למחשב שלכם

סיכום

מדובר בכונן SSD מהיר עם חיבור SATA3, מה שעדיין לא נפוץ היום בכונני ה-SSD ומצריך שימוש בבקרים של Marvell. במידה ויש במחשב חיבור SATA3 מומלץ לקחת SSD זה או כל SSD אחר עם חיבור SATA3 טבעי, מאחר וכמו שניתן היה להסיק מהבדיקות מדובר על הפרש ביצועים מאוד משמעותי לטובת חיבור ה-SATA3 מול החיבור הוותיק יותר.
דבר אחד שהפריע לי הוא מידע הנמצא ברשת על הכונן הזה, שבו מסתבר שבניגוד להנחה הרגילה שה-V2 בשם הדגם מציין גרסה משופרת של הכונן, במקרה שלנו מדובר על ירידת ביצועים מול הכונן המקורי, צעד מוזר אך אני מניח שהוא נגרם בכדי לחסוך עלויות ליצרן.

פלוסים ומינוסים

  • + מהיר
  • + חיבור SATA 3
  • + כולל מתאם 2.5" ל-3.5"
  • –  איטי יותר מה-S501 המקורי
  • ציון: 9/10

מחיר: 540 ש"ח.

לשרשור התגובות ודיון בכונן SSD של AData מדגם S501V2.

תודה לחברת CD-Log על אספקת המוצר לטובת הכתבה

7:00
  /  
26.6.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

1