נוקיה הציגה היום את ה N9. מכשיר המריץ Meego.

החברה הפינית מציגה היום את מכשיר ה Meego הראשון שלה, ה N9. על פניו נראה מכשיר מעניין אבל האם מערכת ...

8:00
  /  
21.06.2011
  
מאת: אלי חבוש

חברת נוקיה שהחלה את השת"פ שלה עם מיקרוסופט לפני מספר חודשים הוציאה מאז מספר מכשירים, כולם ללא מערכת ההפעלה של ביל גייטס. היום, תוציא החברה הפינית מכשיר סלולרי נוסף, גם הוא עדיין לא מקבל את מערכת ההפעלה החלונאית אבל הוא כן מריץ את Meego, מערכת ההפעלה שהובטח לנו שתצא השנה והנה היא כאן במכשיר חדש של נוקיה, ה N9.

אנליסטים רבים ברחבי העולם, וגם בישראל כבר הספיקו להספיד את נוקיה ולנבא לה נפילה, אם לא סגירה מוחלטת. במבט ראשון על המכשיר החדש אפשר לומר, אולי לראשונה זה זמן רב, שנוקיה עשתה משהו טוב וחדשני משהו – המכשיר מעוגל, מעוצב יפה ומגיע בצבעים שונים, בעל מסך מולטיטאץ ללא כפתור בית פיזי, ומערכת הפעלה שתומכת בצורה נוחה יותר ממכשיריה הקודמים של החברה במגע אמיתי ושיטוט במסכיו על ידי החלקות אצבע שונות. אבל האם הבחירה במערכת הפעלה שדינה נחרץ כנראה בטרם עוד יצאה היתה בחירה נכונה? 

 

התפריטים נראים ממוקצעים, אחידים ומעוצבים בצורה נוחה לעין כשהשליטה בהם, לפחות בסרטון הוידאו, נראית נוחה.

מה אנחנו מקבלים במכשיר החדש?

  • מערכת הפעלה Meego 1.2
  • מסך אמולד 3.9"  ברזולוציה 854X480
  • זיכרון 16GB או 64GB
  • זיכרון RAM 1GB
  • קישוריות WIFI, BT, NFC
  • מקלט GPS
  • מצלמה 8MP בעלת זיהוי פנים עם אוטו-פוקוס
  •  סוללה המספיקה ל 7-11 שעות פעולה
  • מידות: 116.45X61.2X.7.6mm

 

ה N9 החדש יהיה בעל מיקרו סים, חיישן תאורה, אקסלומטר, מצפן ועוד. ה N9 יגיע במגוון צבעים אותם יוכל לבחור הרוכש והוא עשוי מפוליקרטבונט, חומר שאמור לסייע לו בהגנה מפני שריטות. הצבע של המכשיר מוטמע בתוך החומר כך שגם אם הוא יישרט, זה לא ייראה כלפי חוץ.
מעבר לכך, אומרים בנוקיה, תוך עקיצה ברורה למתחריה התפוחיים כי החומר עוזר לקליטה של המכשיר (או לפחות לא מפריע לה) ואין צורך להחזיק בו בצורה מסויימת כדי לשוחח בטלפון.
נוקיה יודעת לבנות מכשירים והחומרה במכשירי הסלולר שלה נחשבת לטובה ואיכותית לרבות המצלמות שהוטמעו במכשיריה וגם כאן נוכל לראות מצלמה באיכות של 8MP בעלת עדשה של קרל זייס איתה ניתן ליצור תמונות איכותיות גם בתנאי תאורה חשוכים. המצלמה יודעת גם להקליט סרטוני וידאו באיכות 720P.

אבל הדבר המעניין ביותר תהיה התוכנה במכשיר, לא הרבה שונה מכל מה שראינו עד היום והקונספט הוא אותו קונספט אבל עדיין ישנה התרגשות ותקווה של שינוי למרות ש Meego לא ממש התרוממה מאז שהוכרזה לפני זמן רב ונוקיה לא עשתה איתה הרבה מאז ויותר מזה – ככל הנראה לא תראה ממש אור בעתיד.

 

מערכת ההפעלה, לה יש שלושה מסכי בית – אירועים, אפליקציות ותוכנות פתוחות, אמורה לתת תחושה רבה יותר של מגע עם המכשיר. נוקיה מקפידה על מילת ה Swipe בכל הפרסומות ואכן על פי סרטוני הוידאו של המכשיר נראה שהשליטה במכשיר ובעמודי הבית השונים נעשית על ידי החלקת האצבע מצד לצד. ניתן לעבור מחלון לחלון על ידי החלקת האצבע בקלות יחסית.
למעשה, אין בכלל כפתור בית פיזי במכשיר וכולו עשוי ממסך מגע אחד גדול.

גם תפריט קיצורי הדרך הקופץ מתחתית המסך, מופעל על ידי החלקת האצבע מלמטה למעלה (באייפון התפריט מוקפץ על ידי הקלקה כפולה על כפתור הבית).
התפריט הקופץ הוא לא הדבר המוכר היחידי. אפל הציגה רק לפני כשבועיים את מנגנון הנוטיפיקציות שלה במכשיר, לאחר שהמנגנון הזה הוכרז כהצלחה במכשירי אנדרויד וגם נוקיה מקפידה להראות לנו שגם לה יש מנגנון התראות שכזה.
מנגנון ההתראות של נוקיה נמצא בצידו השמאלי של המכשיר וניתן להגיע אליו על ידי החלקת האצבע משמאל לימין (בניגוד למכשירי אנדרויד ואייפון בהם המסך נגלל מלמעלה למטה)

הדפדפן של המכשיר מבוסס Webkit2 ויתמוך בצביטת המסך לזום אין לדף האינטרנט, הקלקה כפולה להתמקדות בטקסט מסויים בדף ויהיה לו מסך מועדפים בו ניתן לראות את הדפים המועדפים שלנו בצורת חלונות תצוגה מקדימה. 

למכשיר יש מגוון של אפשרויות קישוריות כמו אינטרנט אלחוטי, בלוטות ומקלט GPS. בין האפשרויות ישנה גם ה NFC. בטכנולוגיה זו ניתן לבצע פעולות ללא מגע כמעט וללא אינטרקציה מיותרת עם המכשיר. כך למשל, מכשיר שיש לו תמיכה ב NFC יוכל לסייע לנו לרכוש פחית קולה בעמדה אוטומטית או לשלם עבור כרטיסים לרכבת והכל על ידי הצמדת המכשיר לעמדת התשלום.
נוקיה הטמיעה את הטכנולוגיה במכשיר שלה והציגה אפשרויות רבות כמו צימוד אוזניות אלחוטיות למכשיר ללא סרבול מיותר (הצמדת האוזניה למכשיר) או שמיעת מוסיקה בסלולרי והעברת השיר לרמקולים בבית רק על ידי קירוב המכשיר לרמקולים. 
לשם כך תשווק החברה אוזניות מותאמות ומערכת רמקולים שיתמכו כולם ב NFC.

 

הרמקולים של נוקיה בעלי תמיכה ב NFC: 

 

 

 

ה N9 שונה באופן מהותי מהקו המוכר של חברת נוקיה, הן בעיצוב, במסך ובחומרה והן במערכת ההפעלה המרעננת. אז נכון שהממשק מזכיר לנו, כמו תמיד, את האייפון ואולי אף ברמיזה גם את האנדרויד, אבל בתקופה שבה קשה מאוד לחדש ולהציג קונספט שונה לגמרי, גם המכשיר הזה של נוקיה הוא שינוי מרענן.
לא ברור מדוע בחרה נוקיה להטמיע את המערכת מיגו על המכשיר על פני המנגו של מיקרוסופט שלה כבר יש נבואת הצלחה. ה N9 מצליח לעבור את מבחן החומרה ונראה שנוקיה עשתה עבודה יפה בשילוב חומרה טובה בו אולם המבחן של נוקיה יהיה בתחום התוכנה לאחר השקת המכשיר ובתמיכה באפליקציות שתוציא למערכת החדשה.
נוקיה לקחה כאן סיכון לא קטן בשילוב מערכת ההפעלה של מיגו, מערכת שככל הנראה לא נראה אותה עוד בעתיד, על פני הליכה על כמעט בטוח עם המערכת של מיקרוסופט. ימים יגידו האם המהלך הזה היה נבון או לא.

 

 

 

סירטון Hands-On ראשון:

 

 

סירטון ההכרזה על המכשיר:

 

 

 

 

 

להמשך דיון בפורום


8:00
  /  
21.6.2011
  
מאת: אלי חבוש

1