זוג מצלמות אבטחה מבית Compro, ה- IP70 וה- IP570

רוצים להגביר את האבטחה בבית? רוצים לדעת מה קורה בבית שאתם רחוקים? מצלמות IP הן הפיתרון. הכנסו למאמר וראו כיצד ...

8:00
  /  
21.06.2011
  
מאת: ufffnick
הקדמה

מצלמות IP, למה זה טוב?

כמה פעמים שאלתם עצמכם, מה החתולות עושות כשאני לא בבית? מה הילדה עושה שנייה אחרי שמשכיבים אותה לישון? מי מסתובב בגינה כשאנחנו לא בבית? מי גונב אוכל לכלב היישר מהקערה?

ניסיתם לעקוב אחרי בע"ח בצילום וידאו לילי ולא מצאתם אמצעי מתאים כי הפלאש הבריח אותו, או בגלל שהמצלמה או הגלאי לא מצאו אותו בפריים? רוצים לאבטח רכב/בית/מחסן כשאתם לא בסביבה? ובכן יש שלל מצלמות לנושא יקרות יותר ויקרות פחות.

הסקירה תכלול שתי מצלמות של חברת ComPro, האחת היא IP70 שהיא מצלמה סטאטית עם זווית ראייה רחבה והשנייה היא מצלמת PTZ (נו… כזאת שאפשר להזיז לצדדים בשליטה מרחוק) העונה לשם IP570.

מפרטים

אחסוך מכם רשימת תכולה ארוכה והממש לא משעממת ואשאיר למעוניינים לעיין במפרט המצלמה על בסיס ה-Data Sheet של כל אחת מהן. IP70 ו-IP570. אחסוך מכם גם את סירטוני ההמחשה שהחברה מפיצה, מהסיבה שכל אחד מכם יכול למצוא אותן בעצמו ב- YouTube. לעצלנים שבינכם כאן יש המחשה של VGA לעומת מגה פיקסל, כאן תמצאו המחשה של ראיית לילה מבוססת IR וכאן המחשה לממשק המבוסס web.

אז יש מי שיתהו למה אני מקצר דווקא בחלק הכל כך טכני הזה?
ובכן, זה בדיוק מה שקראתי ברגע הראשון שהיו לי הדגמים הנ"ל ביד (כן, אני לא מאלה שרצים לפתוח קופסא לפני שאני יודע מה מחכה בפנים). המפרט מרשים מאוד, עמוס בפיצ'רים שלא יבייש מצלמות אבטחה למוסדות מיוחדים, בבנייה טובה, חומרה איכותית, אופטיקה טובה, עם סייגים קלים שאעלה בהמשך. זו היתה התחושה עם העיון הרחב בנושא ואף עם פתיחת הקופסאות והחשיפה הראשונה למצלמות עצמן.

ברגע הראשון מה שעבר לי בראש היה משהו כמו: "נו… חומרה די דומה בסה"כ, קושחה די דומה, האחת זזה השנייה לא…" עד שהתחלתי להשתמש בהן. מסיבה זו אדבר על כל אחת בניפרד על אף הדימיון הרב בינהן ברמת המפרט

הערות:

 • הסקירה של שתי המצלמות נעשתה הן בחיבור חוטי והן בחיבור אלחוטי עם הדונגל: VideoMate Wl155 התומך ברשת 802.11b/g/n.

 

 

 • מלבד התחממות בזמן עבודה, כמעט ולא הורגש המעבר מתקשורת חוטית לאלחוטית הודות לחיבור המוצלח שלו אל המצלמה. כמעט – מאחר והיו מקרים של מעט Delay בין האירוע לתמונה במסך (של כשנייה-שתיים), שהיה תלוי במרחק המצלמה מהנתב.
 • בשבוע האחרון של הסקירה יצאה גרסת קושחה 2.01 ל-IP70, מאחר ומרבית החוויה היתה על הקושחה הישנה, השארתי אותה כחלק מהסקירה, בנקודות הבדל שחשתי בשימוש בשבוע הנותר הוספתי הערות בהתאם.
זאת שעל המשמר – IP70

IP70 

מה בקופסא?

תכולה:

 • מצלמה IP70
 • כבל רשת RJ-45
 • שנאי
 • מדריך מקוצר
 • דיסק התקנה (מיותר לחלוטין ולא מעודכן)
 • 3 ברגים ו-3 דיבלים לחיבור המצלמה לקיר/תיקרה (מאוד שימושי בדיעבד, במיוחד עם קיומו של מוד להיפוך תמונה במידה ונתלתה על התיקרה)

 

מה בסך הכל רציתי? מצלמת אבטחה סטטית, עם איכות תמונה טובה, שלא תצריך שרת יקר לתמוך בה, שלא יהיה צורך להקליט מסביב לשעון, ראיית לילה, ועם ממשק שליטה מלאה על כל הפרמטרים מרחוק (web), ואם אפשר פשוטה להתקנה ושימוש.

אז זהו, שזה בדיוק מה שקיבלתי, החל מתהליך ההתקנה של ה-iWizrd המאפשר התקנה אינטואיטיבית ופשוטה וכולל פתיחת חשבון עבור כתובת למי שחי עם IP דינמי בחינם, והמשיך בחוויית המשתמש ביומיום.

החלטתם לפתוח בריאליטי "האח הגדול" גרסת השכונה? יש לכם מצלמה בדיוק בשביל זה. בעזרת הפיצ'ר של תיקשורת קולית דו צדדית, מיקרופון (סביר לא יותר) ורמקול (חלש ועם איכות צליל מזעזעת) מובנה במצלמה, תוכלו לתקשר עם מי שנמצא תחת עינכם הפקוחה ולגעור בו שוב ושוב ושוב "נא להתנהג בהתאם".

אצלי שימש כאינטרקום לתינוק בחדר הסמוך, כן אפשר לשמוע במחשב מה קורה בחדר נידח בו יש תינוק ישן (התעורר? רק התהפך?). שתי הדוגמאות הבאות הן טריגר צליל (הראשון) וטריגר תנועה (השני).

לפרנואידים אפשר לבקש מהמצלמה הקלטה בטריגר של צליל, לשלוח SMS, הודעה למייל או פשוט תשאירו את המחשב פתוח ותשמעו את כל מה שקורה בחדר הסמוך. ישנה אפשרות לחבר אל המצלמה מיקרופון ורמקולים חיצוניים כדי לשפר את עוצמה או איכות השמע, או לפזר מיקרופונים בחדר לשמוע טוב יותר על מה משתתפי הריאליטי השכונתי מרכלים.

העסוקים/עצלנים שביננו ימצאו את ממשק ה-mobile הבסיסי מאוד נוח וקל לתפעול שבו מתקבלת תמונה ללא צליל כברירת מחדל, ניתן לשנות אם יש צורך בכך.

אציין בנקודה זו שממשק ה- mobile יכול לעבוד על כל מכשיר סלולרי עם אופציית גלישה, במקרה שלי נוקיה N900. החברה מבטיחה תאימות ל-iPhone/iPad (כמובן) וסמארטפונים בכלל בעלי תמיכה ב-Motion JPEG. הקרימינלים שבקוראים יכולים לוותר על רעיון מצלמה נסתרת. אקצר ואומר:

לא תוכלו להסתיר את המצלמה מ-3 סיבות פשוטות:

 • לצילום לילה יש להשאיר את מטריצת ה-LED חשופה, והיא נראת לעין אדם כמו כן נורת החיווי של תקשורת רשת (בכחול ואדום בהתאם למצב תיקשורת, הניתנת לכיבוי מהממשק).
 • המצלמה רעשנית. בכל פעם שמופעל טריגר או שמישהו עובר ליד המצלמה – פשוט שומעים את המצלמה משחקת עם ה IR, כיבוי ← הדלקה ← כיבוי ← הדלקה. אפשר להקטין את כל הרעשים ע"י תזמון כניסה ויציאה של ה-IR בכך יחסכו המון תיקתוקים מרגיזים.
 • התקמצנתם ולא קניתם את הדונגל האלחוטי (VideoMate Wl155 ) שיאפשר להסתיר את המצלמה (ולא, ליד הראוטר/נקודה בקיר עם כבל שמוביל אליה זה לא מקום מסתור, כל ילד או חתול ממוצע יחשוף אותה תוך לעיסת הכבל).

בצד הטריגרים (נו… זה מה שיגרום למצלמה להתחיל לצלם)  – כאן המצלמה והתוכנה מספקים מגוון מעניין:

 • טריגר תלוי יומן
 • טריגר תלוי צליל
 • טריגר תלוי תמונה

היתרון המשמעותי של הטריגרים (מלבד קיומם במצלמה) הוא הממשק, לא מצאתי דרך פשוטה יותר להגדיר טריגר מאשר כאן, דוגמא למסך טריגר תנועה שהוא המורכב שבינהם (ניתן לבחור עד 3 אזורים בדרגות שונות של רגישות):

החיסרון הוא שהפשטות עולה במחיר של גמישות, הטכנפובים שביננו יצליחו התמודד עם ההגדרה בקלות יחסית. הטכנופריקים (יש מושג כזה?!) – יתאכזבו מההגבלה שזה גורר. אציין שמידרוג הרגישויות לכל טריגר בסך הכל די טוב, ולא חשתי צורך בדרגת ביניים שלא קיימת.

כאן נכנס עוד פרמטר שטכנופריקים יאהבו – כניסה לטריגרים חיצוניים. אם מישהו מיכם החליט שמערך לייזר מאוד חשוב ועקרוני לו לשמש כטריגר הפעלת המצלמה (שיבושם לו) – זה אפשרי לחבר ישירות למצלמה. ישנם שני Input (לטריגרים חיצוניים) ו-Output אחד (למי שרוצה לחבר אזעקה/סירנה/צ'קלקה/מגדלור למצלמה).

החלטתם לשים את המצלמה במכולת של דוד חיים כמצלמת אבטחה כי פשוט אין לו כסף לשלם לחברת אבטחה מסודרת שתבצע התקנות, תיחזוק ומעקב, הגדרתם התראת מייל ו- SMS, יחד עם תמונה של רגע ההפעלה, אבל תרצו שגם יקליט סירטון (נו… אם היא כבר שם…). ובכן, שמירת הסרטים שהוקלטו אחרי הפעלת טריגר (לפרק זמן קצוב הניתן לקביעה מראש) יכולה להתבצע בשני אמצעים:

 • כרטיס microSD (האופציה היחידה הקיימת להקלטה בקושחה החדשה).
 • על שרת (נכון עד לקושחה 1.47, בגירסא 2.01 האופציה הושמטה): תכל'ס, "שרת" נשמע גדול ומפחיד, אבל שורה תחתונה הכוונה שדרך רשת NFS, אל תוך ספרייה בשיתוף ברשת. אציין בנקודה הזו שהקלטה על שרת מעולם לא עבדה באופן תקין: השרת זוהה והיה חיווי במצלמה שיש גישה אליו, אך ההקלטה לא עבדה ולא היה לזה event ב-log.
 • באופן ידני ויזום ע"י המפעיל ניתן לשמור סרט דרך ממשק ה-Web למחשב ממנו מתבצעת השליטה. החיסרון ביחס לקודמים הוא הזמן שיעבור מקבלת ההתראה עד שתיכנסו למחשב.

בשני המקרים הראשונים זו הקלטה על רכיב "מקומי", כלומר לא מצאתי אופצייה של הקלטה לענן ברשת או למחשב מרוחק שניתן להגדרה דרך הממשק הוובי במקרה של תפעול אוטומטי, אך כפי שציינתי ניתן לבצע זאת ידנית. לשם הקלטת וידאו ישנם שני פורמטים לבחירה:

 • MPEG-4
 • H.264

כולן ברזולוציה שבין QQVGA לבין SXGA. כאן תמצאו את המשמעות של כל רצף אותיות שכזה, כאשר עד VGA ניתן להקליט ב-30FPS, מעל VGA ב-15FPS.

בקושחה 2.01 נוספו עוד שני פיצ'רים שאינם ב 1.47 בנושא הוידאו:

 • ניהול רוחב פס אוטומטי (במידה ויש בעיות בקו – המצלמה תגיב בהתאם).
 • אפשרויות וידאו ברמת הדגש על העיבוד תמונה (מוקף במלבן אדום).
 • עדיפות לאיכות התמונה (ללא פיקסול).
 • עדיפות לחלקות התנועה (ללא מריחות).

בשלב זה אמנע מלהיכנס באפשרויות שליטה במצלמה עצמה, אך אציין שהיא מאוד רחבה, מקיפה וכל חובב צילום ימצא עצמו משחק בה הלוך ושוב עד שיגיע למסקנה שהשליטה האוטומטית של הקושחה, עושה עבודה מצויינת ובאמת שאין מה להתערב. אסייג שבמצב אוטומט, בעת תאורה נמוכה, ל-IR יש נטייה להיכנס ולצאת בהססנות למשך מספר דקות עד שמחליט להישאר דלוק (שומעים תיקתוק מהמצלמה של פתיחה וסגירה של מסנן ה-IR). בקושחה 2.01 ההססנות זו לא תוקנה, היא עדיין חיה, בועטת וממש מציקה למי שבחדר. ניתן להקטין תיקתוק זה ע"י כניסה ויציאה אל מצב IR על בסיס יומן, ובכך לחסוך רעש מרגיז ואיתותי התראה למייל ולטלפון ללא סיבה מוצדקת.

להלן צילום מסך של תפריט מצלמה תחת קושחה 2.01:

תפריט השליטה מכיל עוד כמה פיצ'רים כמו מסך מפוצל (למי שיש יותר ממצלמה אחת), מעבר מתוזמן אוטומטי בין מצלמות הבית ומעבר ידני. אבל עזבו שטויות, לטעמי ראיית הלילה זה אחד הפרמטרים אם לא ה… של המצלמה הודות למערכת לדים של IR המובנה בראש המצלמה, ניתן לתזמן הפעלה, או לתת לחיישן האור של המצלמה לקבוע מתי תיכנס לפעולה.

תמונות להמחשה:

 • חושך מוחלט ללא IR וללא מצב תאורה נמוכה
 • חושך מוחלט ללא IR במצב תאורה נמוכה
 • חושך מוחלט עם IR

סיכום

במצלמה זו מורגשת ההשקעה והכוונה של המתכנן  כשהמשתמש הממוצע לפניו, וזה מורגש גם בחסרונות, מבלי לזנוח יותר מידי את ההוא שמעל הממוצע הטכני. התמונה איכותית, הסירטונים טובים יחסית – אל תצפו ל-720p ב-frame rate גבוה, עם מגוון מאוד מעניין של פיצ'רים. נכון לקושחה 1.47: מצאתי קשיים בתמיכה עם תוכנות גלישה שאינן IE. על אף שכתוב שהממשק דרך ה-Web נתמך בתוכנות אחרות, הוא פשוט עבד באופן מנוון, כלומר מרבית הממשק לא היה פעיל (מלבד ה-Setup) ומרבית הזמן ללא תמונה שהופיעה לראשונה ונעלמה לסירוגין בשבוע האחרון לשימוש (לפני שידרוג הקושחה), ללא סיבה ברורה לכך. זו הסיבה שלרוב העדפתי להציץ דרך הממשק המיועד ל-Mobile עם Firefox. כמו כן, בשימוש שעולה על 10 דקות במערכת השליטה דרך ה-IE החלון היה נסגר באופן עצמוני ודרש כניסה מחדש אל ה-IE וכמובן שאל המצלמה, סתם מעצבן. בקושחה 2.01 ניתן היה לקבל את הממשק ב-Firefox וכרום, אך ללא השליטה בתקשורת קולית דרך המצלמה (מיקרופון ורמקול), ללא הקלטת וידאו אך עם תמונה וגישה מלאה אל ה-Setup. הסטרימינג נראה טוב ויציב, אך עדיין היו קריסות ב-IE, לטעמי ניתן לייחס את זה ל-ActiveX של ה-IE, בעוד Firefox וכרום משתמשים ב-plugin של VLC. אציין לחיוב את קושחה 2.01 שהביאה איתה יציבות משמעותית בסטרימינג ובאיכות התמונה, ממליץ מאוד לרוכשים לשדרג אליה כפעולה מקדימה להפעלה והתרשמות, זה יחסוך דקות רבות וארוכות של תיסכול ואיתחולים.

באופן כללי הקושחה 1.47 הרגישה קצת יותר מיד בטא, ואילו 2.01 קצת יותר דומה לגירסא רשמית ראשונה.

 

המגניבה – IP570

IP570

הערה: למצלמה זו לא יצאה קושחה כמו לקודמתה, וכל ההתנסות איתה היו על קושחה 1.499g (כן גם אני חשבתי שזה מספר קצת מוזר).

זוכרים את ה-IP70? (אם לא תחזרו לקרוא מההתחלה). אז ההבדל המהותי בין ה-IP570 לבין ה-IP70 (למשתמש הממוצע, כן?) זה שהיא זזה. למשתמש הקצת יותר מתקדם – יש כאן סנסור מצלמה (קטן יותר), כניסת I/O מורחבת עם קופסאת הרחבה שמגיעה עם המכשיר (וכבל המחבר בינהן, המצלמה והקופסא). בקיצור זו אותה מצלמה (בגדול) אבל יותר, ובגדול.

ממבט חיצוני היא נראת כמו עיצוב של רובוטריק צעצוע משנות השמונים וזה טוב לשלוש שניות ומכוער בשאר הזמן (הדגם האפור), אבל היא מתחילה להרשים כשהיא מתחילה לזוז, הן בזמן התגובה שלה, הן בגמישות הממשק והן בטווח הכיסוי שלה.

מה בקופסא

 • מצלמה
 • כבל רשת
 • שנאי
 • כבל חשמל
 • קופסת הרחבה ל- I/O + כבל לחיבור למצלמה
 • לוחית מתכת לחיבור לקיר/תקרה
 • 5 ברגים + 5 דיבלים

אני לא אסקור שוב אות אותם הפיצ'רים המשותפים למצלמה הקודמת, כי זה לא מעניין כשמדברים על מצלמה שבנוסף ליכולות של ה-IP70, יכולה לפטרל בחלל המצולם (על ציר קבוע) דרך מספר נקודות שתגדירו לה (וסדר מעבר מאחת לשנייה) וזום פי 12 מהמצב הרגיל:

הדובדבן שמגיע איתה הוא פוקוס אוטומטי. לכל התכונות הנ"ל ניתן לקבוע את מהירות הפעולה של כל אחת כדי לכייל את השליטה לנוחות מירבית (מלבד הפוקוס). תכונות אלה שמות את המשתמש צעד אחד ענק עמוק במקום של "האח הגדול". אם במצלמה הקודמת ריגלתם אחרי חדר שלם, כאן תוכלו להתפקס על אירוע נקודתי בחדר, לצאת בזום ולהתפקס על אירוע אחר, או להמשיך להסתכל על כולם. תוכלו לחבר למצלמה מספר מיקרופוניים/רמקולים, מספר טריגרים ומספר אזעקות, תוכלו לבקש מהמצלמה לפטרל בנקודות מרכזיות בחדר תוך קביעת הסדר והזמן שתעביר על כל אחת מהנקודות (הזום יהיה קבוע בזמן הפטרול על הזום האחרון שהשארתם, כן, מבאס). תוכלו לצלם את הילד בצעדים ראשונים מבלי שישים לב שמצלמים אותו (כי ברגע שהוא רואה את המצלמה הוא מפסיק את הדבר המדהים שרציתם לצלם), תוכלו לעקוב אחר בע"ח בבית ובחוץ (זהירות עם מזג אוויר) וכו'… בכל מקרה רצוי מאוד למקם את המצלמה בחיבור לתקרה מהסיבה הפשוטה שזווית ההנמכה שלה קטנה מאוד, בעוד שכלפי מעלה היא לא מוגבלת. כמו כן אופקית תקבלו שדה ראייה אופציונלי של (למה אופציונלי? כי הדונגל תקוע בדיוק מאחורה באמצע השדה, קל מאוד לפתור זאת עם מאריך לכניסת ה-USB שלו):

למרות שאמרתי שלא אחזור על פיצ'רים קודמים, אחזור ואדגיש שוב את ראיית הלילה, והפעם עם המצלמה הזו. אוסיף ואומר שבמקרה הבא המרחק אל הסטנד שעליו החתולות רבות הוא כ- 5.5 מטר בחושך כמעט מוחלט:

זה המקום לשבח את מגוון אפשרויות השליטה הקיימות על תנועת המצלמה, ישנה אפשרות להשתמש בברים מסביב לתמונה כדי למקם את זווית המצלמה (אופקית ואנכית), ישנה אפשרות בשלט בצד, ואפשר פשוט לדקור על התמונה עם העכבר והמצלמה כבר תתמרכז אל הנקודה שנדקרה, זום עובד גם מהבר בצד וגם דרך הגלילה של העכבר:

עוד פיצ'ר חביב זו השליטה מהסלולרי, מאוד מוגבלת, אבל מכילה את העיקר, לא נוחה בכניסה בזום מאחר וצעד התזוזה אינו משתנה בהתאם לפריים ונוצר מצב בו תזוזה של המצלמה נעשת בצעדים גדולים מידי מה שמשאיר הרבה איזורים "מתים" מבחינת הסתכלות בזום:

אז איפה הקוץ באליה הזו?

לא הכל מושלם במצלמה הזו והשניים המתחרים על מקום "צריך לשפר ודחוף" הם הפוקוס האוטומטי והרעש של המנוע שמסובב את המצלמה. ניכר שאת הפוקוס אפשר לשפר קושחתית, ולשם המחשה להלן סירטונים (הן יום והן לילה) שהפוקוס פשוט "מתבלבל" ולא מחליט, עד שבחלק מהמקרים התייאשתי ופיקסתי ידנית (לא פחות מתסכל מהאוטומטי, מאחר והממשק בתחום הפוקוס לא נוח: כפתורי '+' ו '-', אולי היה עדיף לשים בר רציף כמו שיש לזום או להגדיל ולהגדיר את הפוקוס בגלילה של העכבר במקום הזום). יש לציין שבאור יום הבעיה הזו פחותה יחסית ללילה, כמו כן הביצועים מצויינים כל עוד אין תנועה בתמונה בטח שלא תנועה מהירה, מה שגורע מאוד מיכולתה של המצלמה להיות כלי אבטחתי (כמו אחותה הקטנה מתחילת הסקירה).

סירטוני דוגמא לפוקוס באור יום ולילה:

בנושא הרעש, בכל הסירטונים בהם המצלמה זזה שומעים מצויין כמה היא מרעישה. אם מישהו חושב שזה נשמע מאוד רועש בגלל שהמקרופון על המצלמה, אני יכול לומר שזה רועש גם לנוכחים בחדר. רמת רעש מספקת כך שגם בזמן ביקור רועש של חברים שומעים את התזוזה מהצד השני של החדר.


סיכום

מדובר בגאדג'ט מאוד נחמד. קשה להפסיק לשחק במצלמה, קשה להפסיק להציק לחתולות (שכבר פיתוחו אפתיות לקיומה) ומגוון השימושים שקיים בה הוא אדיר.

למי היא תתאים? למי שמחפש את ה-IP70, עם הגמישות המאוד משמעותית הנוספת. כלומר לשים את המצלמה במוד של אבטחה (ללא זום, ללא תנועה) ולהזיז אותה רק כשצריך, כאשר נקודת המוצא שמורה בזיכרון של המצלמה (כן, זה אפשרי). היא רועשת מידי בשביל להזיז אותה מבלי להראות (פורצים יבחינו בה בקלות ותאבדו אותם מיד), הפוקוס האוטומטי לטעמי גורע מהביצועים שלה ואת הממשק של זום+פוקוס אפשר לתכנן הרבה יותר טוב.

בסופו של דבר מאוד נהנתי לשחק איתה, אך בשביל לנתר תנועה בחדר, השתמשתי באחותה הקטנה. היא שימשה כזווית ראייה נוספת ומשלימה שדה ראייה ופרטים (בזכות הזום) שחסרו ב-IP70. על אף דברים אלה אני בטוח שעם מעט חוש המצאתיות אפשר לבנות איתה מערכת הגנה איכותית (לדוגמא סיוע תאורת IR משלימה כדי להקל על הפוקוס האוטומטי, המחוברת ל-Output של המצלמה וממוקם בצורה כזו שכל המרחב המנותר יהיה מואר גם בחושך).

מחירים:
Compro IP70 – 700 NIS
Compro IP570 – 2500 NIS

את מוצרי Compro ניתן למצוא אצל כל המשווקים הגדולים בארץ לציוד מחשבים ואבטחה.

להמשך דיון בנושא זוג מצלמות אבטחה Compro IP70/IP570.

תודה לחברת CD-LOG על אספקת המצלמות לטובת הכתבה

8:00
  /  
21.6.2011
  
מאת: ufffnick

1