ביקורת רמקולים – Monitor Audio Silver RX6

Monitor Audio הציגו לאחרונה את סדרת ה-Silver RX החדשה שלהם.  בדקנו האם הרמקולים הרצפתיים מהסדרה אכן "נוצצים", כפי שמשתמע משמם.

7:00
  /  
19.06.2011
  
מאת: יונתן פת-יה
מבוא

הקדמה

אם ישאלו אותי, בהחלט אצהיר כי רמקולים הם המרכיב המשפיע ביותר על אופי הצליל של המערכת. לטעמי, האלקטרוניקה היא שמביאה את הרמקול לידי ביטוי, אך הרמקול עצמו הוא "בעל הדעה". לפיכך, אפשר להבין מדוע המגוון הקיים בתחום הרמקולים הוא עצום – ישנם אין ספור רמקולים בעלי מאפייני צליל שונים, שיטות בניה שונות, גדלים שונים והמון הבדלים נוספים. לא בטוח כי רמקול שישמע טוב לאדם אחד יהיה לטעמו של אדם אחר. יותר מזה – רמקול שנשמע טוב בסגנון אחד של מוזיקה לא מחייב שיספק את הסחורה בסוג אחר.

למעשה – מי בעצם הגדיר מה זה "טוב"? עבורי, רמקול טוב זה רמקול שנותן לי הנאה, וזה מה שאני מחפש כשאני מעוניין לרכוש רמקול – שיהיה טוב לפי ההגדרה שהרגע נתתי ושיכנס בתקציב. וזהו.

חברת Monitor Audio

חברת Monitor Audio הוקמה ב – 1972 ע"י Mo Iqbal ובמהירות התפרסמה בזכות שימוש בחידוש המהפכני שלהם, ה- Metal Dome Tweeters. כיום MA היא חברה בע"מ, הנמצאת בבעלות בריטית, אשר פונה אל נתח השוק מטווח הביניים ועד עולם ה- Hi End. לזכותה של החברה ייאמר שרוב מוצריה מצטיינים בערך תמורתי גבוה. החברה מתגאה לא רק באיכות הסאונד של מוצריה, אלא גם במחקר, פיתוח והטמעה תמידית של שיפורים וטכנולוגיות החדשות. בספטמבר 2009 הציגה חברת Monitor Audio הבריטית את סדרת Silver החדשה בשם RX שהחליפה את סידרת ה-RS המוצלחת שהייתה בשוק מ-2005 וזכתה להמון ביקורות חיוביות.

סדרת Silver RX החדשה מכילה את הסט המלא למוזיקה רב ערוצית ולקולנוע ביתי, החל מרמקולי מדף (למשל ה RX1 שסיקרנו פה), דרך רמקולים רצפתיים וכלה בסאבוופר. כמו כל הרמקולים של מוניטור אודיו, גם סידרת ה- Silver RX תוכננה ועוצבה במפעלי החברה בבריטניה והייצור עצמו (כמובן) נעשה במפעל של החברה בסין.
בביקורת זו נעסוק ברמקול הרצפתי הקטן בסדרה, ה-RX6 (יש לו אח גדול אשר נקרא RX8).

תיאור כללי

החברה מספרת לנו כי בעצם כל הרמקול הזה הוא "חידוש", או לפחות הוא משתמש ברכיבים מפיתוחיה האחרונים של החברה. תכנון זה כולל שימוש בטוויטר חדש שהחברה פיתחה לסדרת ה-RX, יחידות באס ומיד-באס מסוג C-CAM בגודל 6 אינץ' ומדורים נפרדים עבור האלמנטים השונים.
פירוט השינויים והשפעתם, לטענת החברה:

  • טוויטר ה-C-CAM החדש הכולל חדר אחורי מאפשר לקבל צליל מדויק יותר.
  • חידות הבאס והמיד-באס משתמשות בטכנולוגית ה-RST , המספקת עמידות משופרת בפני עומסים ושיפור בניקיון תחום התדרים.
  • בס-רפלקס הכולל 2 חדרים עם כיוונון דיפרנציאלי.

נתונים טכניים
פורמט המערכת: 2.5 way
תחום תדרים – 38Hz – 35kHz
נצילות – 90dB
התנגדות נומינאלית – 6ohm
SPL מקסימאלי – 114.8dBA
עוצמת RMS – כ-125W
עוצמת מגבר הספק מומלצת – 40-125W RMS

דרייברים
1x 6" RST Bass Driver
1x 6" RST Bass/Mid Driver
1x 1" C-CAM gold dome tweeter

מידות (גובה, רוחב, עומק) במ"מ 905, 275, 310.
משקל ליחידה: 16.4 ק"ג

עוד בנושא: רמקולים Monitor Audio RX1
Monitor Audio Platinum PL200 – מוניטור אודיו הולכת על מדלית פלטינה!
סאבוופר: Monitor Audio PLW15

בניה וגימור
הרמקול בנוי מ- MDF קשה, בעובי 19 מ"מ, בציפוי עץ איכותי או ציפוי מבריק (Piano) לבחירה. שיפור איכות עץ התיבה בגרסא החדשה אפשרה הורדת השפעת התיבה על ניקיון הצליל. גימור ה-Gloss היוקרתי מגיע בצבעים שחור או לבן, וגימור עץ קיים בשחור, אגוז, טבעי ו-rosenut. הרמקול בעל גריל ממוגנט, אשר מתחבר ומתנתק בקלות.

בחזית נמצאים שלושת הדרייברים – הבאס, המיד-באס והטוויטר. כל דרייבר מוברג לקופסה באמצעות בורג בודד מתוח, אשר מחובר לצד האחורי של הקופסה. לטענת החברה, הדבר תורם להפחתת הויברציות בין הדרייבר עצמו וקופסת הרמקול. בנוסף, הבורג בעצם משמש כתמיכה ומבטל את הצורך בשימוש במבני תמיכה סטנדרטיים. בנוסף, קיים פורט אשר ממוקם מתחת ליחידת הבאס.


פורט הבאס החזיתי – תחתון

בצד האחורי ישנו פורט נוסף אשר ממוקם בחלקו העליון של הרמקול, מול יחידת הטוויטר. שני הפורטים הללו משתמשים בטכנולוגיה חדשה של החברה בשם HiVe II. הפורט הבנוי בשיטה זו חרוץ לאורכו, וכך מתאפשרת זרימת אוויר מהירה יותר תוך הפחתת ה"מערבולות", דבר אשר תורם לקבלת באס דינאמי ומהיר יותר.

עוד מאחור ישנם חיבורי הרמקולים, כ-4 במספר, המאפשרים Bi-Wiring / Bi-Amping.

מערכת הבדיקה

מקור: HTPC עם כרטיס קול ASUS Xonar Essence ST בתור טרנספורט.
ממיר: Emotiva XDA-1
רסיבר: Yamaha RX-V3067

הממיר מחובר לכניסת ה-Multichannel האנלוגית של הרסיבר כמובן, וזה עובד במצב Pure Direct.
התוכנה היא J. River Media Center (גרסה 16), המוסיקה בפורמט FLAC ו-WAV והפענוח נעשה תוך שימוש בדרייבר ASIO שכן דרייבר ה-ASIO של כרטיס הקול מתאים את תדר הדגימה לזה של החומר המושמע.

החדר הוא סלון בגודל 5.5X6 כאשר צד אחד כולו תריסים. החדר ללא תיקונים אקוסטיים מיוחדים – מלבד ה"המלצות השגרתיות" כגון שטיחים, וילונות וכד'.

מבחן ההאזנה

הקדמה

כיוון שביקורת, ברגע שאיננה מבוססת על נתונים בלבד, אינה יכולה להיות אובייקטיבית לחלוטין לדעתי ראוי שאתן קצת רקע על עצמי בהקשר זה:
הרמקולים שברשותי הינם Focal Chorus 816V והמוסיקה אליה אני מאזין בעיקר היא רוק על שלל סוגיו – אך גם פופ ווקאל תופסים, ולמעשה, כל דבר שכיף לשמוע.
בקצרה, אני עם ראש פתוח בתחום אבל העיקר זה רוק וכשהלכתי לקנות רמקולים ה-816V היו הרמקולים הכי טובים שמצאתי עבורי (בהקדמה למעלה הסברתי מה זה אומר "טוב").

עם זאת, חשוב לי במידת מה שגם סגנונות אחרים, שאני לא שומע כדרך קבע, ישמעו גם הם בצורה שתגרום לי לרצות להאזין וזו מבחינתי נקודת זכות לרמקול – אקדים את המאוחר ואומר כי זה למעשה בדיוק מה שה-RX6 מציג.
לא הצלחתי למצוא סגנון מוסיקה שהרמקול הזה מצטיין בו בצורה יוצאת דופן, וגם לא הצלחתי למצוא סגנון שהרמקול הזה לא מסתדר איתו.
מבחינתי, זה אומר שאי אפשר להצביע על אופי מסוים שיש לרמקול הזה – למעשה הוא לא עונה לשאלה של האם הוא "טוב" לפי ההגדרה שהוצגה בהקדמה, אלא שהוא נכון ומשקף את המציאות, ואז השאלה הופכת להיות – "האם המוסיקה עצמה טובה ?"

זה רמקול שכיף להאזין איתו לכל סגנון של מוסיקה – זה באמת מוצר שאפשר להגיד שהוא All Rounder אמיתי.
הרמקול נוטה לכיוון ה-Laid Back – הוא לא in your face כמו למשל ה-DALI IKON 5 (שמבחינת מחיר עומד פחות או יותר באותה קטגוריה עד כמה שזכור לי), אך עם זאת הוא גם לא Laid Back באופן מובהק לחלוטין אלא בצורה עדינה למדי.

קטעים נבחרים

להלן מספר התרשמויות מחלק מהקטעים שהושמעו עם הרמקול

B.B King & Eric Clapton – Riding with the King
זהו השיר הראשון אשר פותח את האלבום המעולה הזה, הנושא את אותו השם. בשיר זה הניטראליות של הרמקול בלטה מאד, הן בשחזור קולות הזמרים והן בשחזור התזמורת. הוצגה במה רחבה, כל כלי תפס את מקומו הנכון ונשמע בבירור. הקלידים נשמעו לאורך כל הדרך ולא נבלעו אל תוך הרקע למרות שעוצמתם שולית למדי ביחס לשאר – בקיצור, חוויה לאורך כל שניה ושניה מהשיר, גם לקראת הסוף בקטעים העמוסים בכל התזמורת והליווי.

 

Madonna – Imagine
כיסוי של מדונה לשיר של ג'ון לנון, אשר לדעתי עולה בביצועו זה על המקור (אני יודע, חלקכם אומרים לעצמכם "שטויות! על מה הוא מדבר?"). כבר בהתחלה מבינים שהרמקול הזה יודע לשחזר הקלטות בצורה אמינה מאד והמאזין נזרק ישר לתוך אמצע הקהל צמוד לבמה. קולה של מדונה נשמע בעומק ובבירור ראויים להתפעלות, וכל מכת תוף עמוקה ומדויקת וממש מכה בבטן.

 

 

Sarah Brightman – Fleurs Du Mal
חוויה עוצרת נשימה – הרמקול מצליח לעמוד בכבוד אל מול המהירות של שיר זה, ומעביר את כל האנרגיה שבביצוע. שרה ברייטמן עם קולה הגבוה נשמעת היטב בחוזק ובבירור, המקהלה תפסה את מקומה וגם זו נשמעת ברקע בבירור, וכל כלי של התזמורת גם הוא נשמע ללא אף חוסר, כל אחד מהם נותן את כולו בשיר זה, במלוא הרגש והווליום.

 

 

James Blunt – Goodbye My Lover
שקט בחדר, רק ג'יימס והפסנתר נמצאים – כאילו הם נמצאים על הבמה מולך, אך לא קרוב אליך אלא מעט רחוק, ועם זאת, קולו נשמע בעומק ובניקיון ברמה גבוהה מאוד כאשר כל תו שיוצא מהפסנתר נשמע מדויק, כאילו הפסנתר נמצא לידך. צליל זה, יחד עם המילים, הופך את הביצוע למרגש מאוד.

 

 

Snow Patrol – If There is a rocket tie it to me
כל פריטה על מיתרי גיטרת-הבאס לפני קטע הכניסה לפזמון נשמעת בעומק. במהלך הפזמון קטע התיפוף המהיר לא מצליח לעייף את הרמקול וזה מצליח לעמוד בקצב ולהשמיע אותו היטב מבלי להישאר מאחור. במהלך כל ה"ברדק" הזה, סולן הלהקה עדיין נשמע בבירור ובעוצמה.

 

 

 


סיכום

ה-Monitor Audio Silver RX6 הינו רמקול רצפתי אשר אין לו אופי צליל מסוים אלא מציג חזות ניטרלית. חברת Monitor Audio שילבה בו מספר טכנולוגיות חדשות, הן בתכנון והן בדרייברים אשר תורמים לתוצאה הסופית ומספקים את מה שהחברה מבטיחה. הרמקול נציל ולא היה נראה שהוא קשה לדחיפה. על אף שהרסיבר שברשותי (אשר שימש גם כהגברה בביקורת זו) בעל הגברה יחסית חזקה סביר להניח שגם רסיברים עם הגברה נחותה יותר יתמודדו איתו בכבוד. באשר למגברי סטריאו יעודיים – שם לבטח לא אמורה להיות בעיה בנושא.

לטעמי, ישנה תמורה מאוד גבוהה למחיר, ובהחלט הוא מתחרה ראוי לרמקולים אחרים ברמת מחיר זו (אם לא מנצח אותם). בנקודת זמן זו ועם הציוד שברשותי כרגע, אם הייתי צריך לרכוש רמקולים ולא היה ברשותי התקציב ל-816V שיש לי כרגע אלא תקציב שמתאים למחיר ה-RX6 ומתחריו, אזי ה-RX6 היה המועמד המוביל.

מחירים

  • RX6 בגימור שחור ולבן: 8990 ש"ח.
  • RX6 בגימור עץ רגיל: 7490 ש"ח. 

להמשך דיון בנושא Monitor Audio Silver RX6.

תודה לחברת קונקטור על השאלת הרמקולים לטובת הכתבה

 


7:00
  /  
19.6.2011
  
מאת: יונתן פת-יה

1