סיכום אירוע WWDC – אפל מציגה את ה iOS5

IOS5 החדשה תשלב מאפיינים שהיו חסרים למשתמש עד כה כמו טאבים בדפדפן, שיפורי מצלמה ומייל וגם תוספות חדשות כמו גיבוי וסנכרון ...

22:50
  /  
06.06.2011
  
מאת: אלי חבוש

[וידאו IOS5 בסוף המאמר]

אירוע אפל הפעם לווה בשמועות רבות בנוגע למה שנוכל למצוא בiOS5, יותר ממה שליוותה כל השקה של אפל בעבר. ועדיין, אפל הצליחה להפתיע באפליקציות ופיצ'רים חדשים ולמרות שרובם נראו כאילו הועתקו מאפליקציות קיימות של חברות אחרות, סטיב גובס הוכיח לנו שוב שאפל יודעת לעשות את זה טוב יותר ולכל הפחות בצורה נוחה יותר למשתמש הרגיל.

קשה שלא לשמוע ולראות את החשיפה של גרסת ה IOS החדשה והמאפיינים החדשים שנוספו לה ולא לחשוב בקול רם שרוב רובם של האפליקציות והמאפיינים שהוספו אינם חדשים בעצם. את רובם כבר ראינו מזמן בפלטפורמות שונות ורובם כבר מזמן הפכו למוצר הכרחי עבורנו. אבל אפל כמו אפל, יודעת לקחת שיחת וידאו שקיימת שנים ולשווק אותה בתור מוצר חדש לגמרי שלא הכרנו עד כה.

המטרה של אפל בכל גרסאות המערכת שלה היא לקחת משהו, מאפיין מסויים, מוצר מוכר ולעשות אותו נוח וידידותי יותר. אז נכון שלעתים הם מפשיטים את אותו מוצר, מגבילים אותו קצת ומשאירים אותו עם אפשרויות בסיסיות בלבד, אבל ההסטוריה מלמדת אותנו שבשורה התחתונה, המשתמש הפשוט לא רוצה יותר מזה. ואת זה אפל למדה וכך היא מציגה בכל מערכת הפעלה שלה מאז ה IOS הראשון ואת זאת ניתן גם ללמוד מה OSX החדש שהוצג היום, ה Lion שגם הוא, מביא את הטכנולוגיה קצת קרוב יותר אלינו, המשתמשים הפשוטים.

וכמו שסטיב ג'ובס אמר במשפט שממצה את הכל – It just works.

גרסת מערכת ההפעלה החדשה תהיה זמינה לכולם החל מהסתיו. SDK למפתחים ניתן להוריד כבר היום.

הגרסה החדשה תתמוך בכל המכשירים מגרסת 3GS ומעלה. 

אז מה היה לנו שם? 

נוטיפיקציות: 

מכשירי האייפון עד כה הציגו לנו את ההודעות הקופצות במעין בועה על גבי המסך שלעתים הפריעה למהלך התקין של העבודה או הציקה לנו בעיניים. אחת השמועות, שהתבררה כנכונה גרסה שאפל מתעתדת לשנות את סגנון ההודעות הקופצות ולארגן אותן במבנה מסודר יותר.

את ההודעות שיקפיץ לנו המכשיר נוכל לצפות במסך הנעילה או באמצעות החלקת האצבע למטה מראש המכשיר. נוכל לצפות בהודעות מערכת, שיחות שלא נענו, הודעות וכו'. (מישהו אמר אנדרויד?)

נראה לכם מוכר?
אל תתפלאו. אפל שכרה את המפתח שיצר את ה Mobilenotifier שניתן היה להתקין דרך הסידיה ומכאן נולד הפיצ'ר הנוכחי. (בהרחבה ניתן לקרוא כאן) 

עיתונים:

אפל הוסיפה אפליקציית דוכן עתונים בגרסה החדשה שבאמצעותה ניתן לעשות מינוי ולקרוא את כל המגזינים הנחשבים. לא ממש ישים לישראל.
Vanity Fair, Popular Science, Esquire, GQ, Oprah 

טוויטר:

אינטגרצייה של יישום הטוויטר במכשירי אפל. המטרה על פי גובס היא שלמשתמשים יהיה נוח יותר לעבוד עם היישום החברתי במכשיר. האפליקציה מתממשקת עם תוכנות צד ג' במכשיר בצורה טובה יותר. ניתן לצייץ דרך תוכנה, לשלוח מפות ופרטים ביתר קלות כעת.

דפדפן ספארי:

עם הנתון שהציגו באפל שבו כמעט 2 מתוך 3 אנשים גולשים במכשיר הסלולרי שלהם דרך דפדפן הספארי, היו חייבים באפל לשפר את חווית הגלישה בו ולהוסיף לו מאפיינים הכרחיים אחרים שלכל דפדפן אחר כבר יש.
בדפדפן יתווסף כפתור "מסך מלא" שיציג את הדף ללא הטאבים והכפתורים מסביב.

 

כפתור "קרא אחר כך" שמטרתו….ובכן, לקרוא את הדף מאוחר יותר בצורה לא מקוונת.
וגולת הכותרת בשינוי בדפדפן – טאבים. ניתן לעבור בין טאב לטאב במהירות על ידי לחיצה על גבי הטאב. מוזר שעד כה לא ראינו את האופציה הזו במכשירי אפל, אבל הנה זה קורה.

תזכורות:

הורדתם תוכנות לרשימת מכולת ומטלות? מעכשיו תקבלו את זה מובנה כאפליקציה בגרסה החדשה.
בעזרת אפליקציית התזכורות החדשה ניתן להוסיף רשימת קניות, מטלות ותזכורות. ניתן לשלב את התזכורות ביומן ואפילו לשלב תזכורת שתזכיר לכם לקנות חלב בדיוק כשאתם עוזבים את המשרד (שרות מבוסס מיקום). 

מצלמה:

אחד השימושים הרבים שמבצעים עם המכשיר הסלולרי הוא צילום. בין אם בוידאו ובין בסטילס, אנחנו יודעים שהתזמון הוא הכל. עד כה היינו צריכים לפתוח את המכשיר, להסיט את פס הגלילה לפתיחת הנעילה וללחוץ על אפליקציית הצילום.
מעתה, ישולב כפתור לאפליקציית הצילום כבר במסך הנעילה להפעלה מהירה.

אפליקציית המצלמה שופרה גם היא. ניתן לבצע צביטה לזום או לגעת במקום שאנחנו רוצים לשפר את החשיפה שלו על גבי המסך.
את התמונות שצילמנו ניתן יהיה לערוך מעתה על גבי האייפון עצמו ללא הורדת תוכנה ייעודית. התוכנה המובנית של הגלרייה תתן לנו מעתה אפשרות לערוך תמונות, לחתוך, להוריד עיניים אדומות ולשפר את האיכות בנגיעה אחת.

דואר:

גם יישום הדואר שופץ בשינויים קטנים אך משמעותיים.
בגרסת ה IOS החדשה ניתן מעתה לגרור כתובת ממקום למקום (למשל משדה TO לשדה BCC), לסמן הודעה כלא נקראה, הוספה תמיכה ב RTF, לבצע חיפוש בהודעה כולה, לסמן הודעות באמצעות דגלים ועוד.
נוסף אף מילון מובנה. הקלקה על מילה מסויימת תציג תפריט שבו ניתן לבחור ביאור של המילה.

מקלדת:

במקלדת בוצע שינוי קטנטן שמתאים יותר למכשירי האייפד הגדולים יותר. ניתן לפצל את המקלדת לשתיים על ידי הקלדה על המקלדת והחלקת האצבע למעלה.
פיצול המקלדת יוצר שני סטים של מקלדות, אחת בכל צד של המכשיר, להקלדת אגודלים נוחה.

 

מתנתקים מהמחשב:

באפל רוצים שלא תצטרכו את המחשב עוד. אחת מהדרכים לזרוק את המחשב שלכם הוא התייתרות הצורך במחשב לצורך אקטיבציה ראשונית עם האייטונס. אין צורך עוד לחבר את המכשיר למחשב על מנת לאקטב אותו. הוצאתם את המכשיר מהקופסא? רואים הודעת ברוכים הבאים וניתן להגדיר אותו ללא חיבור למחשב.
עדכוני קושחה ייעשו מעתה OTA ("מהאוויר") וללא צורך בחיבור והורדת הקושחה למחשב. גם העדכונים יהיו עדכוני דלתא, כך שהקובץ שיעודכן במכשיר יהיה בגודל השינויים שנעשו בלבד ולא כל הקובץ כולו.

 

מרכז המשחקים:

קיימים למעלה מ 100,000 משחקים ב IOS.

במרכז המשחקים ניתן לצפות בתוצאות של החברים ולראות מה הם עשו. ניתן לרכוש משחקים ישירות ממרכז המשחקים ולשחק במשחקי תורות נגד החברים.

 

iMessage:

מכירים את תוכנת המסרים Whatsapp? גם אפל מכירים והחליטו שתוכנה כזו תתאים להם מאוד ולכן הם יצרו את אפליקציית ה iMessage – תוכנת מסרים שאינה תלויה בספק הסלולרי. התוכנה שולחת מסרים ממכשיר אפל למשנהו באמצעות הרשת.
השונה מתוכנות מקבילות אחרות שכבר הכרנו זה שהתוכנה יודעת לשלוח מסרים רק למכשירי אפל אחרים ואינה יודעת לשלוח למכשירים אחרים כדוגמת מכשירי אנדרויד. כן, גם פייס-טיים כזאת. ככה אפל רוצה.

 

icloud: 

ג'ובס יודע מה אנחנו רוצים. לדעתו המכשירים היום השתנו. בכל המכשירים יש את הכל וכולם רוצים שהמדיה יתלווה אליהם לכל מקום ולכן המרכז הדיגיטלי הולך לעבור לענן.

 

סנכרון הענן של אפל יהיה למעשה שילוב של שרת אקסציינג עבור הודעות דואר אלקטרוני ומעין תוכנת דרופ-בוקס עבור קבצים, תמונות ומדיה אחרים.
כל דבר שיעודכן במכשיר, החל ממסמכים וכלה בצילומי תמונות יעלה לענן באופן מיידי ויידחף לשאר המכשירים שלנו התומכים בשירות הענן.

השירות לא ייתמך רק במכשירי אפל אלא ניתן יהיה למשוך את הקבצים ולצפות בהם גם ממחשבי PC.
דרך הענן ניתן לעדכן יומן, אנשי קשר, תמונות, וידאו, מסמכים ועוד… 

כמעט בדומה למכשירי אנדרויד, גם כאן ניתן יהיה להזין במכשיר אייפון חדש את נתוני הזיהוי שלנו ומיד לקבל את כל המידע והקבצים שגיבינו לענן.

אלא שהתמונות שיישלחו לענן יישמרו שם ל-30 יום בלבד. ניתן אמנם להוריד אותם ולשמור במכשירים השונים וב PC (עד 1000 תמונות במכשירי המובייל וללא הגבלה במכשירי PC ומק), אך למעשה השרות הוא לא גיבוי של ממש אלא בעצם העברת התמונות בין פלטפורמות שונות. 

אותו הדבר ייעשה גם עבור שירים באייטונס. ניתן להוריד שירים ולסנגרן אותם לכל המכשירים שלנו, עד 10 מכשירים ללא תשלום נוסף עבור השיר. האיכות היא 256Kbps AAC

 

והכי חשוב – כל השרות הזה שמבטל למעשה את שירות ה MobileMe ששווק עד כה במחיר של 99 דולר לשנה, יינתן בחינם ! 

 

 וידאו IOS5:

 

 

להמשך דיון בפורום

תמונות: Engadget.com

22:50
  /  
6.6.2011
  
מאת: אלי חבוש

1