עידן+, אושרה הרחבת חבילת ה-DTT ל-18 ערוצים

ועדת השרים אישרה הרחבת השידורים החינמיים הדיגיטליים (עידן+) DTT ל-18 ערוצים. מה זה אומר לגבינו?

12:00
  /  
06.06.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

למי שלא מכיר, ה-DTT היא חבילת שידורים חינמית דיגיטלית אשר משודרת בישראל על ידי הרשות השניה. מדובר ביוזמה מבורכת שמטרתה הראשונה היא להפטר מהשידורים האנלוגיים הישנים ולעבור לשיטה חדשה ואיכותית יותר לקליטת התוכן. 

הטכנולוגיה מאחורי השיטה היא פשוטה למדי, במקום לשדר ערוץ אחד אנלוגי בזבזני, ניתן לקודד עליו כ-6 ערוצים דיגיטליים איכותיים יותר ובעלי יכולת קליטה טובה יותר. על ידי המרה של השידורים האנלוגיים בישראל, ניתן יהיה בעלות לא יקרה להרחיב ולשפר את השידורים הללו שמעטי מעטים היו נהנים מהם בעבר.

ועדת שרים אישרה את הרחבת חבילת ה-DTT ל-18 ערוצים. על פניו זה נשמע כלל לא רע, אבל כפי שהסברנו בעבר, הרחבת החבילה היא לאו דווקא רק דבר טוב.

אז מה יהיה לנו שם?

כדאי להבין שהרחבת החבילה ל-18 ערוצים תעשה בשתי פעימות לאורך השנתיים הקרובות. הדבר יתבצע על ידי הוספת תדרים לחבילה. הוספה זו תתבצע על ידי הרחבת שני התדרים שבשימוש כיום (UHF 26 ו-29) לבין 4-6 תדרים נוספים אשר יוקצו מתוך התדרים אשר בשימוש כבר כיום לטובת ערוצים 1 ו-2 האנלוגיים.

בשביל שזה יקרה, צריך קודם לכבות את המשדרים האנלוגיים ולהסב אותם לשידור דיגיטלי. המרה זו נעשית בהדרגה, בכדי למנוע תלונות מסיביות של לקוחות בכל הארץ בשל כיבוי כלל ארצי קולקטיבי. בינתיים לא כובו כל המשדרים האנלוגיים וגם איכות הקליטה של התדרים הקיימים אינה מושלמת. יש צורך לשדרג גם את הקליטה, בעיקר באיזורים אורבניים כבדים (רמת גן, תל אביב) ובמקומות שונים בארץ לפני שחבילת ה-DTT תהיה אלטרנטיבה מספקת.

ברגע שזה יקרה, ניתן יהיה להקצות את התדרים החדשים. צריך לזכור שבשביל קליטה באיכות תמונה סבירה, לא רצוי להעביר יותר מ-6 ערוצים על גבי תדר בודד ב-DTT. ניצן חן, יו"ר הכבלים והלווין, הכריז לאחרונה שזכייניות ערוצים 2 ו-10 יוכלו (וככל הנראה יאלצו) לעבור לשידורי HD. זאת בנוסף לערוץ 1 ב-HD אשר יועבר בתשתית ה-DTT.

אם נוסיף לחמשת הערוצים הקיימים בחבילה (1,2,10,33, 99) את הערוצים שככל הנראה יכנסו לחבילה ראשונים (ערוץ 23 הטלויזיה הלימודית, ערוץ 9 ברוסית, ערוץ 24, ערוץ בערבית) כבר כיסינו שני תדרים לפחות. בנוסף, יש תוכניות לערוץ חדשות, ערוץ מקומי, ערוץ ירוק ועוד ערוצים יעודיים נוספים. איך כל זה בנוסף לערוצי ה-HD יכנסו ב-18 ערוצים? הם לא, או שהחבילה תורחב, או שהאיכות תפגע.

ככל הנראה הכוונה היא שהיא תורחב עד ל-18 ערוצים. ערוץ HD כאמור יתפוס מקום של 2-3 ערוצים כאלה.

פרסום

 

 

צריך לזכור שכל הערוצים הללו צריכים לחיות מפרסום. כפי שראינו מערוץ 10, ערוץ שמפיק סוגה עילית לפי הגדרות הרשות השניה, מתקשה לחיות בכבוד ונאלץ לפרסם כאילו אין מחר. בערוצים החדשים יהיה עוד פחות הכנסות, פחות רייטינג ולכן תוכנית אשר מראש אין לה מימון מלא מספונסר לא תעלה. דמיינו שבמקום לראות 90% מהזמן את אהרוני ו-10% את הלוגו על המחבת או הסכין שהוא מחזיק, היחס יתהפך. תראו 90% מהזמן את הלוגו על הסכין ועל המחבת ו-10% את אהרוני…

איכות התוכן חייבת לרדת, כפי שהיא מדרדרת כבר שנים. ככל שההיצע מתרחב, גופי הפרסום הגדולים (מקאן אריקסון למשל) מחזיקים בכל הכח והערוצים יהיו רק גופי התקשורת של סוכנויות הפרסום. במקרה של ערוץ 10, אנחנו כבר ראינו שהכפלת מספר הערוצים המסחריים לא גרם להכפלת עלויות הפרסום, כלומר, ככל שערוצים נוספים נכנסים למשחק, כך הרווח של הערוצים מדקת פרסומות יורדת. או שהם צריכים לשדר הרבה מאוד תוכן פרסומי (ע"ע אהרוני והסכין של XXXX) או שהם צריכים להוריד את עלויות ההפקה. אף אחד לא עושה טלויזיה בשביל להפסיד כסף, ולכן המגמה תהיה שעל כל דקה משודרת יהיה ספנוסר ברור והסבר מי משלם עליה ולמה. זוכרים את ה infomercials של שנות התשעים?

פרט לערוץ אחד, מרבית גופי התקשורת בישראל מתקשים ממילא לסגור את החודש, הוספת עוד גופים כאלה לא הגיונית גם במבטם של כאלה אולי חשבו להכנס לזה ממילא.

אגב, מה שהיה הרבה יותר חכם היה לעשות את המודל של ערוץ 4 בישראל. פירוק של ערוץ 1, ושכל הכסף מהאגרה, בנוסף לכסף נוסף שנכנס מהערוצים המסחריים, יועברו כך שבערוץ עצמו לא עושים שום הפקה, אלה מחליטים על חברות הפקה לרכוש מהן תוכן.

מה עם יס והוט

יס והוט כבר מתכוננים ליום שאחרי ה-DTT כבר מספר שנים. החברות מעריכות שבין 10-20% מלקוחותיהן הפוטנציאליים יעברו ל-DTT בסופו של תהליך. ככל הנראה מדובר על בין 150-200 אלף לקוחות (אל חשש, זה יקח כמה שנים עד שזה יקרה). מן הסתם, מדובר בעיקר בלקוחות שהרווח שלהן לחברות אינו גדול במיוחד, כגון לקוחות האנלוגים של הוט (יש עדיין כ-80 אלף כאלה, בעוד שהחברה מעבירה את כולם לדיגיטלי). עדיין, מדובר על כמות הכנסות לא מבוטלת לשתי חברות אשר אינן רווחיות. סביר להניח שירידה בהכנסות שלהן תגרום בראש ובראשונה לירידה גם באיכות התכנים שהן יכולות לרכוש.

טכנולוגית, החברות משקיעות בשיפור הטכנולוגיות שלהן. הוט, כך לפי דיווחים בעיתונות הישראלית, עובדת על HD PVR חדש (MAGIC HD) אשר יאפשר לה להרחיב משמעותית את תכני ה-HD שלה. בנוסף, גם יס וגם הוט עובדות ומשפרות בהדרגה את הפלטפורמות האלטרנטיביות שלהן, כגון הוספת שידורים על גבי האייפד.

יס בבעיה קשה יותר, שכן בניגוד להוט, אין לה תשתית, שרותי אינטרנט וטלפוניה שיכולים להשלים לה את ההכנסה. כל הכנסותיה מבוססים על שידורי טלויזיה. לכן יס נכנסה לתחום ה-VOD, על בסיס שידורים דרך האינטרנט (OTT). הוספת yes streamer תאפשר ליס לנקוט באסטרטגיה חדשה אשר משלבת תכנים מהאינטרנט שהורדו על ידי משתמשים רגילים עם התכנים שלה. עד כמה האסטרטגיה הזו תעזור לה נגלה רק בעוד כמה שנים, כאשר התחרות רק תחריף.

שתי החברות צריכות לדאוג לא מ-DTT בפני עצמו, שכן עדיין חסר בו הרבה מאוד תכנים שמונעים מהקהל הרחב לעבור לשירות. פרט לדרדסים בערוץ 1 אין ממש תכנים לילדים, אין חבילת ספורט (ומכיוון שאין דרך טובה לגבות מנוי חודשי, גם לא תהיה חבילה שכזו בשנתיים הקרובות), ובערוצים מסחריים סרטים וסדרות לרוב מגיעים מאוחר (ראיתם לאחרונה סרט טוב בערוץ 2 או 10?).

הבעיה הקשה יותר היא DTT משולב עם תוכן OTT. הבעיה הקשה ביותר של יס ושל הוט היא פלטפורמה משולבת כזו, אשר המעמד החוקי שלה לא ברור כלל בארץ. כיום אין ממש דרך לעשות רגולציה לתכנים שעוברים על גבי האינטרנט. משרד התקשורת עובד על פתרונות, אך כרגע חוקית כל אחד יכול לקחת ממיר IPTV ולהפוך ליס ולהוט ללא כל המגבלות הרגולטוריות והעלויות הכרוכות בכך. יש כבר כמה שעוסקים בכך, כולל חברת אנונהTV וחברת KartinaTV. עם זאת, מדובר ביוזמות מאוד ממוקדות קהל יעד ולא רחבות. באם יגיע מתחרה גדול מהארץ או מחו"ל כלל לא ברור שהרגולטור יכול לעצור אותו, בדומה למה שקרה בזמנו עם חברת מירס שעבדה שנים ללא הסדר רגולטורי ברור.

כמו בכל תחום יש עקומת גאוס (פעמון). מצד אחד יש את אלה שלחוצים על כספים וסביר להניח שהם יעברו ל-DTT בגלל חוסר העלות החודשית. מצד שני יש את הבזבזנים והטכנולוגיסטים שלא זקוקים ליס והוט, מכיוון שהם מורידים תכנים שיס והוט עדיין לא קיבלו דרך השליח של הקלטות בדואר (כן, כן, עדיין שולחים קלטות של תוכן במשלוחי אוויר, תאמינו או לא, אם כי אנחנו רואים יותר ויותר תעבורה דרך הלויין ודרך האינטרנט).כך שמי שישאר עם יס והוט יהיו שכבות הביניים, אלה שהרוויות שלהם לא מאוד גבוהה. השאלה אם זה מספיק לחברות הללו בשביל להתקדם. DTT בהחלט לא יעזור לעניין…

אז מה בסוף יהיה לנו?

כדאי להבין מה לא יהיה לנו. שירותי טלויזיה בתשלום, שמשרד האוצר ניסה להכניס להצעה, לא נכנס לבסוף. כלומר, לא יתאפשר לשידורי ספורט וערוצי פרמיום להכנס לחבילה. המשמעות המיידית היא שחבילות ספורט יוקרה (בדומה לכל ערוצי הספורט היקרים) rnימנעו מהחבילה והדבר בהחלט מוריד את הסכנה אל מול עיני יס והוט.

מן הסתם, בכלל לא ברור שתכנים כאלה צריכים להיות שם. במקומות אחרים בחו"ל השוק גדול דיו בכדי להכיל מתחרים נוספים בסגנון הזה, אך לא ברור מאליו שזה המצב בישראל.

 

 

הערוצים שיתווספו לחבילה צריכים לעשות חשבון קר ופשוט. עלות העליה לתשתית ה-DTT צפויה לעלות כ-5 מיליון ש"ח בשנה. מספר המקלטים שיעבדו איתה בלבד יעמדו על כ-200K (לעומת 1.2 מיליון מקלטים שקולטים יס והוט כיום). פרסום זה מקור ההכנסה ובשביל שערוץ כזה יוכל להתקיים הוא צריך להכניס כ-100 מיליון ש"ח בשנה לכל הפחות. כל זה בשוק שבו כמעט אף אחד אינו מרוויח. 

בקיצור, מי שפותח ערוץ כזה הוא יותר ציוני מהרצל, כי בשוק הזה מעט מאוד כסף ניתן באמת לעשות כאן. אלא אם כן אתה ערוץ 2 (ובקרוב גם ערוץ 2 יתפרק ממספר הפלא).

הערוצים שכן יקומו יתבססו על פרסום מאוד אגרסיבי. סביר להניח שערוצים 2 ו-10 שהפכו תוכניות רבות לפלטפורמות שיווק יעילות, יוכלו לנצל את הפלטפורמות הכלליות שלהן (לעומת ערוצים ממוקדי נושא) באופן קל הרבה יותר. עם זאת, גם הן יאלצו להוריד את איכויות ההפקה שלהן מכיוון שההכנסות מפרסום ירדו. זה אמנם לא משחק סכום אפס, אבל זה לא רחוק מזה בשוק שבו יש הרבה יותר מדי היצע…

סביר להניח שמתוך ה-18 הערוצים נראה משהו כמו 9 או 10 ערוצים אמיתיים (במקרה הטוב). מרביתם יהיו דומים להפליא למה שאתם רואים גם ככה בטלויזיה שלכם.

סביר להניח שזכייניות ערוץ 2 יעדיפו להפרד. בקונסטלציה כזו, הן רק מפסידות שהן ביחד.

כדאי לזכור שכל ערוץ HD שעולה חייב ערוץ מקביל ב-SD שיעבוד לכל מי שרכש ממיר SD או מחזיק בטלויזיה ישנה. כלומר, זה שיש גם ערוץ 1 ב-HD וגם ערוץ זהה ב-SD, לא הופך את זה לשני ערוצים שונים (חוץ מכשסופרים את זה לטובת הפלטפורמה). המקום שיש כרגע (ערוץ HD תופס בין 2-3 ערוצים רגילים, תלוי באיכות הקידוד) מתיר רק עד 3 ערוצי HD חופשיים (ערוץ 1 HD, ושני ערוצים נוספים).

איכות הקליטה חייבת להשתפר, והרשות השניה עובדת על כך עם משדרים במקומות בעייתיים (צומת שילת כנראה הבאה בתור). עם זאת, צריך לזכור שבהחלט יתכן שלא כולם יקלטו את כל הערוצים. אחד הפרמטרים שצריך יהיה לחשוב עליהם טוב טוב זה כמות תיקון השגיאות שמשודר. ככל שדוחסים יותר ערוצים לחבילות השידור, כך נפגעת איכות התמונה, אך גם צריך לוותר על תיקון שגיאות. תיקון כזה מאפשר צפיה גם במקומות שבהן יש קליטה משובשת. עם זאת, ככל שמגבירים את התיקון כזה, כך ניתן להעביר פחות ערוצים בתשתית. הרשות השניה צריכה לחשוב טוב כיצד היא תנהל את התדרים החדשים, אחרת יהיו תלונות גדולות והולכות לגבי איכות הקליטה.

בנוסף, עדיין לא נפתר בעיית הממירים לקשיי יכולת. החשב הכללי ממונה על טיפול בנושא זה, והטיפול בו לקוי להפליא. גם המודעות של הקהל הרחב לחבילת ה-DTT היא עדיין נמוכה מדי – למרות פרסומות חביבות, רבים מעמך ישראל כלל לא מודעים לאופציה של ה-DTT.

להמשך הדיון בנושא עידן+, אושרה הרחבת חבילת ה-DTT ל-18 ערוצים.


12:00
  /  
6.6.2011
  
מאת: עפר לאור

1