כוננים קשיחים חיצוניים של Hitachi ו-Transcend

זוג כוננים קשיחים מבית Hitachi & Transcend עומדים למבחן ידידותי. מי טוב יותר, למה ולאיזה ביצועים הם הגיעו?קדימה, למבחן!.

7:00
  /  
02.06.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן
הקדמה

הקדמה

בביקורת הזאת נסקור שני כוננים קשיחים חיצוניים, ה-StoreJet 25M3 של חברת Transcend וה-XL2000 של
Hitachi, אבל קודם תקציר קצר על החברות והסדרות הללו:

Transcend

החברה נוסדה בשנת 1988 ומרכזה ממוקם כיום בטייוואן. התחום העיקרי של החברה הוא מוצרי איחסון שונים כמו: זכרונות ניידים, כוננים קשיחים חיצוניים, נגני מוזיקה ועוד. הכונן הקשיח בבדיקה מגיע מסדרת הכוננים הקשיחים החיצוניים של החברה, ה-StoreJet שמכילה מס' רב של כוננים קשיחים חיצוניים בדגמים וגדלים שונים. באופן יותר פרטני מדובר על גירסת ה-25M3 שהיא גירסה עדכנית יותר של דגם ה-25M, כאשר ההבדל העיקרי מלבד שינוי צבע הכונן הקשיח הוא התמיכה בחיבור USB3 (ומכאן ה-3 שנוספה לשם הדגם).
את השם של הדגם ניתן לנתח בצורה פשוטה:

25

מציין את גודל הכונן הקשיח, 2.5", שאפשר למצוא בדרך כלל במחשבים ניידים וכן כמו במקרה שלנו בכוננים קשיחים ניידים קטנים.

M

הדגם הספציפי של הכונן הקשיח בסדרת StoreJet

3

תמיכה ב-USB3

בסדרה קיימים 3 דגמים בנפחים שונים: 500 ג'יגה (אותו נסקור בביקורת), 640 ג'יגה ו-750 ג'יגה.
מכיוון שחברת Transcend אינה יצרנית של כוננים קשיחים ניתן לצפות למצוא כונן קשיח של חברה אחרת בתוך מוצריה, זאת נבדוק בהמשך.

Hitachi

החברה נוסדה בשנת 1910 ביפן וכיום היא תאגיד על המכיל מס' חברות. בפועל הכונן הקשיח מגיע אלינו מחברת הבת Hitachi GST (Global Storage Technologies = טכנולוגיות אחסון גלובליות). סדרת Hitachi XL Desk היא אחת מסדרות הכוננים הקשיחים החיצוניים של היטאצ'י כאשר באופן די מובן ה-XL  מבהיר כי מדובר בסדרת כוננים קשיחים בעלי נפח גבוה. הדגם הנבדק בביקורת הוא דגם ה-XL2000 המציין את נפח הכונן הקשיח. בנוסף ניתן למצוא את הנפחים הבאים בסדרה: 500 ג'יגה, 1 טרה, 2 טרה (אותו נסקור בביקורת) ו-3 טרה.
יש לציין כי חברת היטאצי היא אחת מהיצרניות הבודדות שנשארו בתחום הכוננים הקשיחים יחד עם סיגייט (שרכשה את חטיבת הכוננים הקשיחים של סמסונג) ו-WD,  ולכן הכונן הקשיח שבתוך המארז החיצוני יהיה בהתאם של החברה עצמה ולא של חברה אחרת בדומה ל-Transcend.

מפרט טכני

יצרן

Transcend

Hitachi

דגם

StoreJet 25M3

XL2000

נפח

500GB

2TB

אתר

לינק

לינק

גודל

W

82.4 מ"מ

135 מ"מ

H

20.4 מ"מ

50 מ"מ

D

126.25 מ"מ

185 מ"מ

משקל

204 גר'

 

חיבור

USB2/USB3

USB2

שימוש בתוכנת CrystalDiskInfo נותן לנו מבט מעמיק יותר לגבי הכוננים הקשיחים שבתוך המארזים החיצוניים:

 

דגם

Samsung HM500JI

Hitachi HDS7222020ALA330

נפח

500GB

2TB

אתר

לינק

לינק

חיבור

SATA2

SATA2

מהירות סיבוב

5400  סל"ד

7200  סל"ד

באפר

8 מגה

32 מגה

מבט מקרוב על ה-StoreJet

אריזה ואביזרים StoreJet

הצד העליון של האריזה צבוע בצבע ירוק בהיר עם חלון התופס את רוב השטח שלו, שדרכו אנו יכולים לראות את הכונן הקשיח הנמצא באריזה עצמה.
בצד העליון גם נתונים לנו כמה פרטים מעניינים על הכונן הקשיח, העובדה שהוא עומד בתקן אמריקאי צבאי בנושא עמידות לנפילות, על ידי שימוש במעטפת הגנה רב שכבתית והדבר החשוב מכל, שימוש בתקן USB3 החדש.

בצד האחורי ניתן למצוא פירוט נוסף על הכונן הקשיח: המפרט הטכני, תכולת האריזה, כמות המידע שאפשר לאחסן בנפח הזה וקצת פרוט על תוכנת ה-StoreJet Elite שבאה עם הכונן הקשיח ומנצלת את הכפתור החיצוני שיש על הכונן הקשיח על מנת לבצע גיבוי.
בין הפרטים העניינים פה הוא תו התקן של הבדיקה שהחברה ביצעה לכונן: MIL-STD-810F Method 516.5 Procedure IV
מחיפוש מהיר בגוגל מצאתי שמדובר בבדיקה צבאית שנועדה לבחון את עמידות המוצרים שעומדים בתקן להתעללות הכוללת בתוכה הפלה של המוצר 26 פעמים על משטח על מנת לוודא שיוכל לעבוד באופן תקין לאחר מכן.זהו  דבר שללא ספק מעניק לו יתרון על כוננים קשיחים חיצוניים אחרים בנושא העמידות שלו בהתעללות על ידי המשתמש.
בעוד שמדובר בתקן מועיל למשתמש הביתי, מאותה קריאה באינטרנט ניתן לראות שבעוד שמדובר בבדיקה שבה מפילים את המוצר על מנת לבדוק שהוא שורד נפילות. התקן מאפשר בדיקת 5 מוצרים זהים במהלך הבדיקה ולכן לא מחייב שכונן יחיד אחד שרד את ה-26 הנפילות הללו. בנוסף, אין חובה לכך שהמוצר יהיה פעיל בזמן הבדיקות, כך שאולי הכונן הקשיח הזה ישרוד נפילות כאשר הוא כבוי, אבל אין מחויבות שהוא יעשה את זה גם כאשר הוא פעיל. לכן, ההמלצה היא לנסות להפיל אותו כמה שפחות.

פרט נוסף שניתן לראות בצד האחורי והקדמי של האריזה הוא האיזכור לכך שבכונן הקשיח משתמשים ב-3 שכבות על מנת לתת לו את העמידות שלו:

 1. שכבת סיליקון חיצונית
 2. שכבה פנימית המשמשת כמתלה לכונן הקשיח
 3. שכבה אמצעית של פלסטיק מוקשח

חשוב לדעתי לציין כי יש יתרון נוסף לשכבת הסיליקון החיצונית. היא מונעת מהכונן הקשיח לנוע כאשר הוא מונח על משטח ובנוסף היא משמשת כבידוד המונע מהויברציות של הכונן הקשיח לעבור למשטח עליו הוא נמצא.
בתוך האריזה ניתן למצוא מס' פרטים:

 1. הכונן הקשיח החיצוני
 2. מדריך משתמש
 3. כבל USB3
 4. כבל חשמל (מיועד לשימוש כאשר אין מספיק מתח מכבל ה-USB)

אחד הפרטים היותר מעניינים באביזרים הוא כבל החיבור לכונן הקשיח, בעוד שצידו האחד של הכבל נראה כ-USB  תקני, הצד השני הוא בתקן USB3 החדש השונה ממנו בצורתו.

מבט מקרוב על ה-StoreJet 25M3

עיצוב הכונן הקשיח סולידי למדי, כאשר הכונן הקשיח עצמו עטוף במעטפת סיליקון בצבע אפור, ופס ירוק מראה את ההפרדה בין מעטפת הסיליקון החיצונית למעטפת הפלסטיק הפנימית יותר.
ניתן להבחין גם בכפתור בודד המשמש לגיבוי מהיר (באמצעות התוכנה המצורפת) של מידע מהמחשב.

בצידו של הכונן הקשיח ניתן לראות את שני החיבורים הבודדים שנמצאים עליו, מימין לשמאל:

 1. חיבור ה-USB3
 2. חיבור החשמל (מיועד למקרים בהם חיבור ה-USB אינו מספק די מתח להפעלת הכונן הקשיח)

בחלק האחורי של הכונן הקשיח ניתן לראות משמאל לימין את:

 1. שם הסדרה
 2. נפח הקשיח
 3. מס' סידורי

דבר מעניין נוסף ניתן לראות בזמן השימוש בכונן הקשיח. מסגרת הכפתור משמשת להצגת פעילות הכונן הקשיח והיא מהבהבת בהתאם לפעילות שלו. כאשר מחברים אותו בחיבור USB2 רגיל, תאורת הכפתור היא כתומה וכאשר הוא מחובר ב-USB3 הצבע משתנה לכחול.

 


התוכנה המגיעה עם ה-StoreJet 25M3

כאשר מחברים את הכונן הקשיח בפעם הראשונה למחשב קופץ חלון ההתקנה של תוכנת הגיבוי של החברה, ה-StoreJet elite.
במקרה שלנו הגרסה שבאה עם הכונן הקשיח הייתה 3.0.6.7 וניתן לעדכנה בצורה קלה עם כפתור ה-Update שקיים בתוכנה.
מלבד זאת התוכנה די פשוטה לשימוש והבנה, כאשר עיקר הפעילות מתבצעת תחת לשונית ה-Data Backup, המציגה עץ תיקיות שמופיע על המחשב ממנו המשתמש רק צריך לבחור ולסמן איזה תיקיות לגבות לכונן הקשיח.


מבט מקרוב על ה-Hitachi XL Desk

אריזה ואביזרים Hitachi XL Desk

ה-Hitachi XL Desk מגיע בקופסת קרטון די פשוטה כאשר בחלק העליון רואים תצלום של הכונן הקשיח יחד עם שם הדגם והנפח שלו.

בצד האחורי ניתן לראות תיאור קצר של הכונן הקשיח ב-9 שפות שונות (עברית היא לא אחת מהן):

בצדדים רואים לעומת זאת צילום צדדי של הכוננים הקשיחים, ממנו ניתן לראות כי לכונן הקשיח יש חורי אוורור בצדדיו:

בתוך האריזה ניתן למצוא מס' פרטים:

 1. מדריך למשתמש
 2. שנאי
 3. כבל USB  למיני USB
 4. סטנד
 5. סט של 4 מתאמים חשמליים לספק הכוח

כשמסתכלים על הסטנד רואים כי הוא מגיע בעיצוב גלי דומה לכונן הקשיח עצמו, כאשר ישנם 2 תופסנים המיועדים להיכנס לחורי האוורור שקיימים בצדדי הכונן הקשיח.

אחד הדברים שאיכזבו אותי בסטנד הוא העובדה שלמרות שיש "מיקום" על הסטנד לרגליים, אין בו אותם, דבר המוריד מהיכולת של הכונן הקשיח להימנע מלהעביר ויברציות למשטח עליו הוא עומד ועל ידי כך להגביר את הרעש אותו הוא מייצר.


מבט מקרוב Hitachi

הכונן עצמו בנוי מפלסטיק שחור, קשיח ומחוספס מעט כאשר העיצוב הכללי שלו מעוגל מאוד ודומה לצורה 8. לא שיגרתי אבל נראה טוב מאוד על שולחן העבודה.

בשני צידי הכונן הקשיח ניתן להבחין בחורי אוורר בעלי תפקיד כפול: לאוורר את הכונן הקשיח בזמן הפעולה ולשמש כנקודה אליה יחובר הסטנד שלו למי שרוצה להעמיד אותו במאונך ולא במאוזן.

לצערי, במהלך הבדיקות גיליתי כי חורי האוורור הללו לא מספיקים לקרר את הכונן הקשיח בצורה מספקת והוא אף הגיע לחום של 55 מעלות, טמפ' שאני מחשיב כגבוהה מאוד לכונן קשיח חיצוני.
כאשר מוציאים את הכונן הקשיח מהאריזה בצידו האחורי נמצאת מדבקה כחולה שבעצם אומרת מהם החיבורים שנמצאים מאחוריה – חיבור חשמל וחיבור USB.

 

החיבורים שנמצאים על הכונן הקשיח מימין לשמאל הם:

 1. חיבור למנעול קנסינגטון – משמש לנעילה של הכונן הקשיח באמצעות מנעול יעודי (נמצא בעיקר במחשבים ניידים)
 2. חיבור חשמל
 3. חיבור מיני USB

בצד הקדמי ניתן למצוא את שם החברה שמואר בצבע לבן כאשר הכונן הקשיח נמצא בשימוש.

 


תוכנה Hitachi

כאשר מחברים את הכונן הקשיח למחשב צץ חלון פלאש הנותן מידע בנושא פרמוט הכונן הקשיח ל-NTFS  (הכונן הקשיח מגיע מפורמט ל-FAT32), וכן התקנה של תוכנת הגיבוי שלו:

הכונן הקשיח מגיע גם עם תוכנת TotalMedia Backup של חברת ArcSoft בגרסה 1.5.21.7:

ממשק התוכנה מאוד נוח ופשוט ומתחלק ל"גיבוי","שחזור" ו-"סנכרון":

בתפריטי הגיבוי מוצאים מבנה מוכר של עץ תיקיות ממנו בוחרים את התיקיות שיגובו על הכונן הקשיח:


בחינה

בדיקות וביצועים

מערכת המבחן

שני הכוננים הקשיחים החיצוניים נבדקו על המערכת הבאה:

מעבד

Intel I5 2500

לוח אם

Gigabyte GA-H67MA-UD2H-B3

זיכרון

Corsair 2X2GB 1600 DDR3 XMS3

כרטיס מסך

 5750 Gigabyte

ספק

SeaSonic 430W

מערכת הפעלה

Windows 7 64bit SP1

במקרה של ה-StoreJet הבדיקות נעשו פעמיים – פעם בחיבור USB2 ופעם בחיבור USB3, בעוד שההיטאצ'י נבדק בחיבור USB2 בלבד.
יש גם צורך לזכור שיש הבדל ניכר בין שני הכוננים הקשיחים, האחד מבוסס כונן קשיח 3.5" עם מהירות סיבוב של 7200 סל"ד מהיר וזיכרון גדול לעומת השני המבוסס על כונן קשיח 2.5" עם 5400 סל"ד בלבד (1800 סל"ד פחות).

HD Tune Pro 4.60

XL Desk

StoreJet USB2

StoreJet USB3

     

       

ההיטאצ'י מפתיע לטובה בבדיקת הקריאה עם היציבות שלו במהירות של 31~32 מגה בייט לשנייה, כאשר מאחוריו בפער זניח נמצא ה-StoreJet עם מהירות של 30 מגה בייט לשנייה. הביצועים דומים בהחלט וטובים מאוד בהתחשב בחיבור USB2 וההבדל במהירות הסיבוב והזיכרון של שניהם.
לעומת זאת, בחיבור ה-USB3 ה-StoreJet נותן ביצועים מהירים במיוחד של 68 מגה בייט לשנייה בבמוצע, אבל המהירות עצמה לא יציבה כמו בחיבור USB2. עדיין, הכונן מפגין ביצועים כפולים כמעט בממוצע.
פרט נוסף שאפשר לראות בבדיקה הוא העובדה כי זמן הגישה של ההיטאצי נמוך ב-4.1 מילי שניות מה-StoreJet, נתון הנובע בעיקר מהבדלי הגודל בין הכוננים הקשיחים.

XL Desk

StoreJet USB2

StoreJet USB3

     

     

כמו בבדיקת הקריאה, ביצועי הכתיבה ב-USB2  דומים מאד עם 26 מגה בייט לשנייה לעומת ה-USB3 עם ממוצע של 65 מגה בייט לשנייה.

CrystalDiskMark 3.0.1a

XL Desk

StoreJet USB2

StoreJet USB3

     

     

למרות הבדל הביצועים בין הבדיקה הקודמת לנוכחית המגמה עצמה נשארת עם הפרש קטן להיטאצ'י בחיבור USB2 ומהירות גבוהה יותר בהרבה בחיבור USB3.

ATTO

XL Desk

StoreJet USB2

StoreJet USB3

     

     

בבדיקה ניתן לראות בפרוש את הביצועים השונים של הכוננים הקשיחים באופן יחסי לגודל הקבצים אותם קוראים/כותבים על הכונן הקשיח.
ה-Transcend מצטיין כרגיל בחיבור ה-USB3 ובקבצים בגודל של 16 קילובייט ומעלה שומר על מהירות ממוצעת של 89 מגה בייט לשנייה בקריאה ובכתיבה, ומתחרה בקלות בחיבור ה-SATA הפנימי של המחשב.
בחיבור USB2 ה-Hitachi מפגין יתרון קל של 2.5 מגה בייט לשנייה בקריאה עם 37 מגה בייט לשנייה אבל בכתיבה ביצועיהם די זהים עם 30 מגה בייט לשנייה.
יש לציין כי לשני הכוננים הקשיחים לא היה חיבור ESATA כדי שיהיה אפשר יהיה להשוות אותו אליו, אבל אפשר להגיד בביטחון גדול שה-USB3 מגיע למהירות די דומה לחיבור SATA ישיר ללוח האם. לכל מי שרוצה כונן קשיח מהיר, אין בכלל מה לחשוב על כוננים קשיחים בחיבור USB2 אלא ללכת על חיבור USB3 בלבד.

הספק

בנוסף לבדיקות הרגילות בוצע גם בדיקת צריכת חשמל של הכונן הקשיח של Hitachi עם מד הספק של חברת DEBUY. מד סיני אבל מספק תוצאות אמינות עם מרווח טעות של 1%:

לא ניתן היה לבדוק את ה-StoreJet מאחר והוא לא משתמש בחיבור חשמל חיצוני אלא ניזון מחיבור ה-USB בלבד.

בחיבור ישיר של ההיטאצ'י לשקע ללא חיבור למחשב הכונן הקשיח צורך 1.2W~1.3W. לאור העובדה שמדובר על מצב שבו הכונן הקשיח לא עובד נראה לי די מוזר שהוא לוקח כמות כזאת של חשמל, אפילו כשמדובר בהספק נמוך מאוד.

בזמן ההפעלה הראשונית של הכונן הקשיח הצריכה קופצת לאזור ה-24W:

אבל אחרי מס' שניות שבהן הכונן הקשיח מתחיל לעבור הוא יורד למתח של 10W במהלך העבודה שלו ובזמן הבדיקות ההספק נא בטווח של 10~12 וואט.


סיכום

ניתן לסכם ששני הכוננים הקשיחים הציגו ביצועים מעולים של 30 מגה בייט לשנייה בחיבור ה-USB2, מספר הקרוב למהירות המקסימלית של החיבור כאשר ה-StoreJet נותן מהירות עדיפה בהרבה ברגע שהוא מחובר ב-USB3, אבל… לא הכל מושלם.

Hitachi

ה-Hitachi מגיע עם עיצוב לא שגרתי אך מדובר בעיקר בעניין של טעם וריח אישי של המשתמש שקונה אותו. הכונן הקשיח עצמו מפגין ביצועים טובים ויציבים מאוד, אך לדעתי כונן קשיח בנפח כזה יכול וצריך להשתמש בחיבור מהיר יותר כגון USB3  או ESATA  ולא להשתמש בחיבור ישן יותר להעברת קבצים בנפח הגדול שלו.
בנוסף, בזמן הבדיקות התגלה כי הכונן הקשיח לא בדיוק שקט, דבר שנגרם לא מעט מהעובדה שהמעמד שלו מגיע ללא רגליות, וזה לא תורם ליציבות של הכונן הקשיח והוא טייל לו על שולחן הבדיקות כאשר הזזתי את הכבל שלו לצדדים.
כאשר הכונן הקשיח נבדק במבחני המהירות התגלה כי חורי האוורור שנועדו לקרר אותו לא עושים עבודה טובה במיוחד והוא הגיע לטמפ' של 55 מעלות, לא טמפ' סבירה לכונן קשיח, במיוחד כשטמפ' הסביבה הייתה קרה באופן יחסי. לא יודע כיצד הכונן הקשיח ישרוד קיץ ישראלי רגיל.

StoreJet

ה-StoreJet יצא ללא פגע מהבדיקות שלנו. הוא שקט ומגיע עם חיבור USB3 מהיר מאוד, ומפגין ביצועים טובים וזהים לכונן קשיח שגדול ומהיר ממנו בפועל ומפיק את המקסימום מתקן ה-USB3 כאשר הוא מחובר אליו. אחד החסרונות היחידים שלו הוא המחיר הגבוה יחסית לכונן קשיח 2.5" בנפח זהה אולם ההפרש שווה את ההשקעה בעבור אלו הרוצים למצוא כונן קשיח מהיר ויש להם חיבור USB3 במחשב.
הכפתור הנמצא על הכונן הקשיח תורם גם לאפשרות של המשתמש לבצע גיבוי מהיר אבל זאת כל עוד הוא התקין את התוכנה המצורפת והיא פועלת על המחשב.

Hitachi XL2000 – פלוסים ומינוסים

 • + עיצוב
 • + מגיע עם סטנד אנכי
 • + מהיר יחסית לחיבור USB2
 • – קירור לא מספק
 • – ללא רגליות למעמד
 • – ללא ESATA / USB3
 • – רועש בחלק מהמקרים
 • + מחיר 600 ש"ח
 • ציון סופי: 6/10

StoreJet 25M3 – פלוסים ומינוסים

 • + עמיד בזעזועים
 • + מהיר בחיבור USB2 ועוד יותר בUSB3
 • + USB3
 • + שקט
 • + כפתור לגיבוי מהיר
 • – מחיר 400 ש"ח
 • ציון סופי: 8/10

לשרשור התגובות לביקורת כוננים קשיחים חיצוניים Hitachi ו-Transcend.

תודה לחברת ח.י על אספקת הכוננים הקשיחים לטובת הביקורת

 


7:00
  /  
2.6.2011
  
מאת: יאן (יעקב) לנגרמן

1