WheelStand Pro – הגה המירוצים שלכם

רבים מאיתנו היו רוצים לשחק במשחקי מירוצים בקונסולה שלהם באמצעות מושב מקצועי, אך המחיר היקר מרתיע, WheelStand Pro  מציע פיתרון ...

7:00
  /  
19.05.2011
  
מאת: תומר הוברמן

פרולוג

"זאת הייתה שעת לילה מאוחרת, עננים אפורים כיסו את השמיים והמכונית שעטה לה בכביש הריק והרטוב. הגלגלים החליקו במהירות והשלימו עוד פניה מהירה, אולי מהירה מדי בסיבוב המעוקל, אבל ידי הבטוחות על ההגה מרסנות את המכונית רגע לפני ההחלקה והרגל על הגז חוזרת ללחוץ חזק, עוד רגע הגעתי לסוף הדרך, לא היה זמן לבזבז."

הקדמה

לא, זה לא עוד מסלול ב-Gran Turismo 5 החדש שיושב לו בטוח בתוך ה-PS3, זה היה הערב בו נסעתי מהעבודה וידעתי שה-WheelStand Pro החדש מחכה לו בבית לשימוש ראשון, לא היה זמן לבזבז.

הרומן שלי עם מרוצי מכוניות החל בסדרת Need For Speed במחשב. קניתי אז במיטב כספי, הגה רוטט שהעביר את חווית הנהיגה ישירות לידיים הרועדות על ההגה ושולחן המחשב הרעוע בקושי רב הצליח להחזיק את ההגה ואת תנופות הידיים שלי עליו מצד לצד, כאשר עוד משטרה רודפת אחרי ברחובות מדינה אקזוטית ביבשת אמריקה/אסיה/אוסטרליה (סמן את המועדף).

מאז התקדמנו מאוד, סימולטורי המכוניות השתפרו מאוד וגם המחשב שלי פינה את מקומו כמכונת המשחקים לטובת ה-PS3, אך אז נתקלתי בבעיה מוכרת לחובבי הנהיגה, משהו היה חסר:

 • משחק מירוצים מתקדם – יש.
 • טלוויזיה Full HD ומערכת קול שמדמים את רעש מכונית המרוץ שלי מתרסקת על עוד מעקה בטיחות בעיקול חד – יש.
 • הגה שמעביר את חווית הנהיגה – יש (Logitech Driving Force GT).

אבל מה עושים עם ההגה כאשר אתה יושב על הספה בסלון ואשתך מתעקשת מסיבה לא ידועה שלא תשתמש בשולחן הקפה בתור מעמד בשבילו? אז הגיע הזמן לחפש משהו מקצועי שיעזור לסיים סוף סוף את המרוץ במקום הראשון ולממש את הפוטנציאל מההגה, כיום ישנם כמה פתרונות מעניינים לנושא.

מעמדי הגה

פתרון אחד שנראה מבטיח היה ה- PlaySeat Evolution, מתקן מרשים ביותר הכולל מתקן להגה, הילוכים ודוושות ובנוסף גם כסא מרוצים מהנה במיוחד בשביל להשלים את הרגשת הנהג המקצוען. במתקן הזה היו מבחינתי כמה בעיות – קודם כל, הוא יקר מאוד, עלותו בארץ (אם תמצאו אחד) או בהזמנה מחו"ל מגיעה לכמה אלפי שקלים. דבר שני, הוא תופס מקום, ובישיבות ההנהלה האחרונות בבית, הנושא לא עבר אישור.

לכן הגעתי אל הפתרון שהכתבה מתמקדת בו: ה-Wheel Stand Pro.

מעמד ההגה הזה מבטיח להיות נייד, חזק, מתאים לכל הגה (אם לא בצורת ברירת המחדל אז בתוספות שניתן להרכיב עליו) ולכן גם מתאים בתור פתרון לכל בעיות המרוץ הווירטואלי. המעמד מיוצר בפולין ע"י חברת Abitech שמתמחה בעיקר בחלקים הידראוליים לרכבים תעשייתיים. בחברה ישנם כמה אנשים אשר נהנים ממשחקים, כך הם טוענים באתר ומאחר והמומחיות שלהם היא במתכות הם שילבו את המוצר הנ"ל בתוצרת המפעל.

UnBoxing

נחזור ליום בו הגעתי הביתה ואל קופסת הקרטון הקורצת לי מפינת החדר. לכאורה נראית כמו קופסה תמימה, בלי יותר מדי גינונים ואריזות מיוחדות, אבל בפנים הכל ארוז יעיל וטוב, ללא פגמים ונראה שהייתה לה טיסה נעימה. חיש מהר התארגנו אני ובעלות הבית (ראו תמונות..) והתחלנו במלאכת ההרכבה.

"אל תדאג, אני שומרת לך על החבילה"

"קדימה, לעבודה!"

באופן כללי, מעמד ההגה מגיע שהוא מורכב כמעט לגמרי, אין הרבה מה לחבר ולהרכיב ומה שאפשר למצוא בתוך הקופסה זה:

 • המעמד המקופל.
 • שתי לוחות מתכת דקות להידוק הפדלים למעמד, 2 ברגים שמתאימים להם ו-2 מדבקות מעוגלות שמונעות חיכוך עם לוחות המתכת.
 • 2 מפתחות LN להידוק הברגים.
 • מפתח "רינג" שעוזר בהידוק פלטת ההגה במקומה.
 • 2 אזיקונים קטנים לחיבור הכבלים למעמד ההגה.
 • חוברת הוראות.

הרכבת ההגה

החוברת שמגיעה עם המוצר מורכבת מדף אחד מנוילן היטב ומודפס משני צידיו ומכיל את כל ההסברים הדרושים להרכבת המוצר. אם בכל מקרה מישהו יצטרך פרטים נוספים, החברה פרסמה מספר סרטוני הדרכה מועילים ביותר ב- YouTube.

לאחר שהוצאנו את המעמד, מרימים את הכידון הראשי ומחזקים את 4 הברגים בכל פינה של גלילי המעמד לכיוון סופי. לאחר מכן מחברים את הפדלים כאשר ההרכבה היא פשוטה, פשוט מניחים אותם במקום המיועד להם כאשר הדגש הוא על הצמדה לגליל האחורי והרכבת הפלטות לחיזוק הפדלים, כך שלא יזוזו בזמן משחק או הזזת המעמד.

חיזוק הברגים האחרון

שמים את שתי מוטות המתכת, הלבן למטה, כאשר ההחורים למטה, האדום למעלה.

"עוד טאצ' קטן… פיקס.

המדבקות נגד שפשוף המתכת בפדלים.

חיזוק של ברגי הפלטות

מתחת למתקן שמים את הפלטה הכסופה ומעליו את האדומה, כאשר לאחרונה שמים את המדבקות למניעת שפשוף ומחזקים בעזרת ברגים. חשוב, לא להבריג עד הסוף או חזק מדי, מאחר וניתן להבריג אותם מעבר למה שצריך ואז או שתחרצו את הרצפה שלכם, או שתשברו את הפלטות… נראה תכנון בעייתי, אבל בשביל מתקן שאמור להיות אוניברסאלי, לכמה סוגי פדלים, זה מובן.

הידוק הברגים לפלטות, לא יותר מדי…

השלב האחרון הוא לחבר את ההגה. בשביל זה קיבלנו בערכה את מפתח הרינג, בעזרתו ובעזרת אחד ממפתחות ה-LN אנו משחררים את בורג פלטת ההגה, מזיזים אותו כך שיגיע למקום הרצוי לנו ומחזקים חזרה היטב. אז מחברים את ההגה לפלטה בעזרת בורגי ההגה הרגילים.
מי שרוצה בשלב הזה יכול להדק את הכבלים השונים של ההגה למעמד בעזרת שתי האזיקונים הקטנים שקיבלנו בערכה.

זה הכל, גם אם תרצו להיות יסודיים ביותר לא ייקח יותר מחצי שעה הרכבה.

מוכן. יאללה, למירוץ!

חייבים לציין שלפני שעולים על ההגה, המעמד נראה מעט רועד ולא בטוח שיספוג את כל התזוזות והמשא עליו, אך ברגע שמרכיבים את ההגה עליו והרגליים מונחות על הפדלים המעמד עומד היטב ויציב מאוד.

 

לאגרסיביים מבינכם שכל פניה כרוכה בסיבוב פראי וכל סיבוב הוא סיבה לדריפט, יכול להיות שתחושו בתזוזות וחוסר יציבות קל, אך באופן כללי המעמד מחזיק יפה בכל תנאי דרך ומסלול ובמהלך המרוץ לא שמים לב שמדובר במתקן קל אלא בהגה שעומד מולך ומחכה להוראותיך.

כמו שנכתב בהקדמה, הכתבה הוכנה עם הגה Logitech driving force GT אשר קיים בו ידית הילוכים צמודה להגה (בנוסף לכפתורים מאחורי ההגה), אך המעמד מתאים לכל סוגי ההגאים הרגילים של Logitech. בנוסף, עבור ההגאים המקצועיים מסוג G25/G27 אשר באים עם ידית הילוכים בנפרד, ניתן לקנות מעמד הגה שמותאם להם או אם שודרג לא מזמן ההגה, לקנות רק את השדרוג של החברה, פיסת מתכת שמתחברת למעמד ומחזיקה את ידית ההילוכים.

איחסון וניוד ההגה

אחד הפרמטרים הכי חשובים במעמד הנ"ל הוא הניידות שלו והאחסון. גם בנקודה הזאת הוא בהחלט מצטיין, כל מה שצריך זה להחליש את הידית שמחזיקה את הכידון ולקפל אותו קדימה והנה, המתקן שטוח ומוכן להזזה. הוא לא שוקל הרבה (כ-5 קילו ללא הגה) ולכן גם קל מאוד לקחת אותו לחדר אחר, או לצד החדר אם זה לא מפריע לדיירי הבית.

קיפול המעמד

המעמד בצד כך שבקושי ניתן להבחין בו

השימוש בהגה

ניתן לראות בוידאו המצורף את השימוש בהגה מכמה זויות, אפשר לראות את נוחות השימוש ויציבות המעמד.

סיכום

מבחינתי המסקנה האם היה כדאי לקנות את המוצר הסתכמה באירוע אחד בשבוע שעבר, בו היו לי בדיוק 20 דקות פנויות ורציתי לשחק ב-GT5.

ללא המעמד, רק המחשבה על להביא את ההגה, לחבר לשולחן ולחזק, לחבר לחשמל ול-PS3 ולהפעיל את המשחק הייתה מבטלת ישירות את הרעיון ואילו עם מעמד ההגה עד שהמשחק עולה הכל כבר מוכן, ההגה מוכן לפעולה ויש לי אפשרות לשחק, גם תחת אילוצי זמן.

לסיכום, אם חשקה נפשכם במתקן קל ונייד, שניתן להזיזו בקלות ובמחיר סביר, המתקן הנ"ל בהחלט מתאים לכם. אם תרצו מתקן וכסא מקצועיים, הרי שתחסכו עוד כסף כי זה לא המטרה שלו.

מחיר: (כל המחירים כוללים משלוח, לא כוללים מיסים וחתולים!)

 • 109 יורו למתקן הרגיל.
 • 115 יורו למתקן עבור הגה של XBOX.
 • 125 יורו למתקן עבור הגה G25/G27.

מאחר והמוצר מעל 50 דולר, יש גם מיסים כלולים בסך 33 אחוז מהעסקה + עמלה שגוזרת עמילות המכס (כ-100 שקל).

ה-WheelStand Pro חסר נציגות מקומית בארץ וניתן לרכישה דרך החנות המקוונת שמפעיל היצרן.

אפילוג

"הנסיעה בעיקול הסתיימה בהצלחה כאשר הרכב צמוד לסימון הנתיב ומאיץ בליווי נהמת מנוע חזקה שמאיימת להעיר את הרחוב החשוך והמנומנם בעוד אני מחזיר את האחיזה האיתנה על ההגה, מדביק את דוושת הגז לתחתית ומגיע לסוף המסלול, הפעם לבד, לפני כולם."

כן, זה כן עוד מסלול ב- Gran Turismo 5 והפעם סיימתי ראשון.

להמשך דיון בנושא הכתבה: WheelStand Pro – הגה המירוצים שלכם.


7:00
  /  
19.5.2011
  
מאת: תומר הוברמן

1