הסטרימר הבא שלכם אולי כבר נמצא אצלכם בבית. יס מכריזה על yes streamer

חברת יס מכריזה על יכולת חדשה של ממיר yes MaxTotal - מזרימדיה.כנסו לפרטים נוספים מהכרזת yes streamer ורמזים על העתיד.

18:00
  /  
17.05.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה


רון איילון (מימין), מנכ"ל יס, ואיציק אליקים סמנכ"ל הנדסה ביס מכריזים על yes Streamer

את הצעד הראשון של יס לכיוון האינטרנט ראינו כאשר היא השיקה, בשנה שעברה, את ה-MaxTotal, ממיר עם יכולות להזרים את ה-VOD דרך האינטרנט. היום יס הכריזה על הצעד הבא שלה, צעד שהוא חלקית מפתיע אם כי גם מתבקש במידה רבה.

מה שיס משיקה הוא יכולת חדשה של סטרימר מלא הישר בממיר שלה. הסטרימר יאפשר הזרמת מדיה: סרטים, מוזיקה ותמונות מהמחשב הביתי (תחילה ב-Windows ובהמשך יתכן שמק או סביבות נוספות שיס תחליט שהן רלוונטיות) וכן יכולות אינטרנט.

שימו לב שהכיוון הוא מהמחשב לממיר ולא ההיפך! כלומר, ההזרמה (בשלב זה) היא של כל התכנים במחשב לתוך הממיר בסלון או בחדר השינה.

הפרוצדורה פשוטה: הוספת היכולות תרד לבעלי הממיר אוטומטית במהלך אוקטובר (ההשקה כרגע היא לניסוי מצומצם בקרב עובדי החברה ובהמשך יס תקיים גם ניסוי נרחב יותר). מה שצריך יהיה לעשות הוא להתקין תוכנת PC פשוטה אשר מבוססת על תוכנת TVersity, כלומר שרת DLNA לכל דבר.


ממשק התוכנה בצד של המחשב

התוכנה עברה התאמה מיוחדת לחברת יס, וממשק בעברית. עדיין לא ידוע אם ניתן יהיה להשתמש בשרתי DLNA אחרים (יתכן שלא, בגלל חלק מהיכולות המתקדמות יותר של התוכנה).

בתוכנה ניתן יהיה לסמן את הספריות שרוצים לשתף (היא גם תסרוק בעצמה כך שמי ששם תמונות באיזור התמונות, או מוזיקה באיזור המוזיקה של המחשב לא יצטרך לעשות פעולות מיוחדות). הממיר יזהה את כל המחשבים שכוללים את התוכנה, כלומר אין שום בעיה להציב מספר רב של מחשבים ובהדגמה אכן הוצגו שני מחשבים שונים שכאלה.


הממשק של yes Streamer

הממשק בצד של הממיר מזכיר מזרימדיות שראינו בעבר, אם כי בעברית ומותאם במידה רבה ליכולות של הממיר עצמו ולממשק של יס. תחילה בוחרים בסוג התוכן שניתן לצפות בו ואז ניתן לקבל רשימת השמעה (במוזיקה), ספריות של תמונות, או וידאו.

עוד בנושא: המדריך המהיר והמלוכלך לבחירת סטרימר / מזרימדיה

הממשק אינו מתוחכם או בעל אנימציה מתוחכמת, אלא שרואים שהמטרה שלו הוא לטשטש את העולם בין האינטרנט והמחשב הביתי ולהפוך את הממיר של יס והממשק של יס לדבר היחיד שיהיה ליד המסך בסלון. זה ממשק שבהחלט אפשר לראות מבוגרים שיכולים להסתדר איתו. במהלך הפגישה, בכירי יס בפירוש אמרו שזה לא מיועד להחליף את המזרימדיות אלא לאפשר לקהל הרחב בעצם להחשף לראשונה למזרימדיה ולקונספט הזה.


rnממשק תמונות


rnממשק המוזיקה


rnסרטים ביתיים וסרטים חיצוניים עבדו ללא בעיה

יש תמיכה בעברית, כולל שמות קבצים וספריות. יש כמובן תמיכה בתרגום (SRT!) וכל הפורמטים המשמעותיים נתמכים, כולל WMV, DIVX, MPEG ו-MKV.בנוסף, הודגש הנושא שאודיו יועבר ב-PASSTHROUGH. הם דיברו על כך שזה יעבוד עם 5.1 ללא כל בעיה, אבל צריך לזכור שהיו לחברות שונות בעיות בנושא זה עם רשיונות DTS ו-DD. בכל אופן, ההכרזה דיברה בפירוש על כך שאודיו יעבור ללא כל בעיה.

חשוב לציין שיס מכוונים את המוצר לקהל הרחב ולא למשתמשים המתקדמים ביותר, ולכן דברים כמו תפריטי בלוריי וכו' הם בפירוש דברים שבשום אופן לא תראו כאן, ובצדק…

עוד יכולת מעניינת היא העובדה שניתן לסמן ספריות "מוגנות" על ידי סיסמא שתוכנס דרך השלט, בכדי למנוע מתכנים מסויימים מלהגיע לידיים הלא נכונות…

המחיר עדיין לא נקבע, והשירות ינתן בחודשים הראשונים בחינם למנויי יס אשר מחזיקים בממיר yesTotal. בהמשך, שירות yes Streamer ככל הנראה יעלה כמה שקלים לכל חודש.

האינטרנט

עוד שני דברים מעניינים הוצגו כחלק מיכולות של yes Streamer : ניתן לסמן וידאו מועדף בדפדפן מאתרים כגון Youtube על ידי toolbar שיותקן ב-internet explorer (זה מוגבל רק לדפדפן הספציפי הזה כרגע) מה שיאפשר הצגת הקטע על ידי הממיר ומשמש כסוג של bookmark חכם.

יכולת נוספת היא צפיה דרך RSS בתכני וידאו שונים באתרי וידאו ישראלים ובחו"ל. הוצגו קטעים למשל מגלובס, כולל הפרסומות וכל השטיקים שמופיעים באתר globes.

 

בנוסף, ניתן יהיה להתחבר לאתרים כגון Picasa, flickr ודומיהם ולצפות בתמונות הפרטיות שלכם הישר בממיר.

עוד בנושא: סטרימר חדש: Boxee Box

איך יס עושה את זה?

חשוב תחילה לציין שבעצם כל הפעילות בין הממיר למחשב שלכם נעשה בפרטיות ביתכם ואינו מתועד. רון איילון, מנכ"ל חברת יס, הדגיש נקודה זו מספר פעמים. "אין לנו כחברה עניין לדעת מה יש לאנשים בבית ואנחנו איננו מתעדים במה אנשים צופים" כך אמר.

 

 

בעצם יש כאן הישג טכני משמעותי ליס שקשה שלא להעריך אותו. יס בעצם לקחה ממיר רגיל, עם מגבלות לא קלות בפיתוח התוכנה שלו ובמספר חודשים הפכה אותו למזרימדיה. כמובן שהתוכנה עדיין לא הושלמה, אבל אם היא עוברת לשלב הניסוי הראשוני, ועוד עם הכרזה כזו מול העיתונות, הם בהחלט עושים כאן צעד משמעותי.

למי ששואל מדוע להכריז כעת עם היכולת הזו כאשר היא תושק באיזור אוקטובר, אפשר לומר שבניסויים המוניים כאלה ברור לחלוטין שידלוף המון מידע ולכן החברה מעוניינת לשחרר את המידע ולהשיק אותו ולא לאפשר למידע לזלוג מעצמו.

עוד בנושא: יס והוט משיקות אפליקציות לאייפד

למה יס עושה את זה?

עוד בנושא: יס חושפת את  yesTotal, שירות VOD מבוסס אינטרנט

מעבר להישג הטכני, אין מנוס מהשאלה, מה יס מרוויחה מזה שהלקוחות שלה צופים ביותר תוכן "לא בדיוק הכי חוקי שבעולם". ביס אומרים שהם רואים את מה שקורה בעולם ובישראל בפרט ושהם לא רואים במזרימדיה תחרות ישירה לשירותים שלהם. מי שמוריד ימשיך להוריד או ימצא את הדרך לצפות בתוכן.

ההסבר האמיתי מורכב יותר. יס ללא ספק רואה שכל סיפריות הוידאו בישראל נעלמו לטובת מזרימדיות ו-DVD ברי צריבה. המודעות לסטרימרים בישראל עומדת על 30% בעוד שבקרב לקוחותיה יש לזה חדירה של כ-3% בלבד. המשמעות היא שללא מהלך קיצוני בתוך מספר שנים יס יכולה לראות את הלקוחות הטובים ביותר שלה (אלה שצורכים סרטים רבים ותוכן רב) עוברים למזרימדיות כאלטרנטיבה לשירותי יס.

על ידי חיבוק העולם הזה הם יכולים להסיט אנשים שאולי תכננו להוריד תכנים לסביבת ה-VOD שלה. אין שום ספק שה-VOD של יס הוא חוויה פשוטה יותר לניווט ולהורדה בקרב הקהל הרחב שאינו יודע איך "מורידים" סרטים.

עוד הסבר הוא שבניגוד לבזק ולהוט, אין ליס תשתית – ובעולם שבו עוברים לאט לאט להורדות ושירותי OTT מבוזרים, חברה כמו יס חייבת להמציא את עצמה מחדש בשביל להתאים לקהל הישראלי גם במהלך העשור הקרוב.

עם כל ההסברים האלה, זה מהלך די מפתיע באומץ שלו. ללא ספק שזה יכול לגרום לחדירה גדולה של תפיסת הסטרימר בישראל. זה גם יעלה בוודאי את כמות ההורדות והסובלת הראשונה עלולה להיות יס שכן למה להוריד תוכן מה-VOD כשאפשר להוריד אותו בחינם. לדברי רון איילון, הוא כאמור לא רואה בזה תחרות שמשתנה באופן כלשהו ממה שקורה היום, והוא מאמין ששירותי ה-VOD של יס מספיק טובים בכדי לפשט את ההליך ולהתחרות בכבוד בעולם ההורדות.

עוד בנושא: מזרימדיה של פופקורן : A-210

להיכן זה הולך?

קשה להצביע על כיוון ספציפי אבל אפשר לראות מה גופים דומים ליס עושים ברחבי העולם. שיבוץ חכם יותר של פייסבוק בממיר, אפשרות של הממיר להזרים תוכן בתוך הבית לקליינטים תואמים (למשל לאייפד שלכם, או לממיר אחר) יאפשרו בעצם פיתוח של יכולות multi-room. כלומר, היכולת שלנו להתחיל לראות תוכן על מסך אחד ולעבור למסך אחר או לאייפד בכדי להמשיך ולצפות בו. 

אצלי בבית זה ללא ספק פיצ'ר חזק מאוד, הילדים מסולקים בשעה 20:20 לחדרים בשביל החדשות (אני כמובן מדלג על הפרסומות ולכן העיכוב). היה נחמד מאוד אם היה אפשר להמשיך ולהזרים מהממיר לאייפד ובכך להוריד את כמות הריבים בבית שלנו…

קליינטים אפשריים כאלה יכולים להמצא גם במסכים מחוברים. בארה"ב וברחבי אירופה מספר חברות כבלים ולויין מדברים כיום על יכולות להשתמש במסכים עם יכולות DLNA או אפילו עם קליינטים יעודיים לצפות בתכנים מהממיר שלכם או אפילו ב-VOD ישירות. 

כל אלה בוודאי עולים גם במוחם הקודח של קברניטי יס עבור החודשים והשנים הקרובות.

עוד בנושא: Xtreamer נכנסים לתחום ה-HTPC
ראיון וידאו של קברניטי יס מדגימים את הסטרימר של יס

להמשך הדיון בסטרימר של יס, לחצו כאן


18:00
  /  
17.5.2011
  
מאת: עפר לאור

1