רוט, רום, ומה שביניהם

אנדרויד, רוט, רום. לא זו לא שפה רובוטית ואם לא נחתתם אתמול מהירח, אז כדאי שתכירו ותבינו את מערכת ההפעלה ...

7:30
  /  
15.05.2011
  
מאת: רפי לאופר

למקרה שלא ידעתם (ואז אתם צריכים להתבייש בעצמכם!) אנדרואיד היא מערכת קוד פתוח (מבוססת לינוקס) מבית גוגל. היתרון בסוג כזה של מערכת טמון בעובדה שקבצי המערכת ניתנים לשינוי, מה שאומר שמשתמש 'מבין עניין' יכול להביא את המכשיר שלו ליכולות חדשות ומתקדמות, בהתאם להתקדמות והתפתחות של המערכת. איך בעצם עושים את זה? מתחילים בלהשיג הרשאות רוט למכשיר.

אז קודם כל, מה זה בכלל רוט? (ROOT)


חשוב להבין שמערכת האנדרואיד היא לא כמו iOS (מערכת ההפעלה של אפל) ולא "פורצים" אותה. רוט הוא תהליך של השגת הרשאות כתיבה לקבצים של מערכת ההפעלה (קבצים שבמקור יש להן הרשאות לקריאה בלבד).
במילים אחרות, אחרי שמשיגים הרשאות רוט – אפשר לעשות כל מה שרוצים למכשיר, והכי חשוב – אפשר להתקין רומים אחרים על המכשיר.

רגע, מה זה רום? (ROM)


רום הוא גרסת מערכת ההפעלה של המכשיר (נכון שמערכת ההפעלה היא אנדרואיד – אבל השאלה היא, איזה אנדרואיד – כלומר, איזו גרסה – מותקנת כרגע על המכשיר?). כשקונים מכשיר חדש הוא מגיע עם הרום המקורי של החברה שיצרה אותו. אחרי שמשיגים הרשאות רוט, אפשר להחליף (המושג התקני הוא "להפליש" – מהמילה Flash) לכל רום שתרצו.

למה אני צריך רום חדש? ממש טוב לי עם המכשיר שלי כמו שהוא עכשיו!
זה כי אתה עוד לא יודע מה אתה מפסיד…

כל כך הרבה טמון בעולם של החלפת רומים, והנה רק כמה דוגמאות על קצה המזלג:

שדרוג לגרסאות אנדרואיד מתקדמות יותר
למרות שכיום כבר קיימת גרסת אנדרואיד 2.3.4, העדכונים הרשמיים למכשירי האנדרואיד אינם מתקדמים באותו הקצב. למכשיר HTC Desire, למשל, יצא באופן רשמי רק העדכון לאנדרואיד 2.2.1, וזה עוד המצב הטוב! עדכון הגרסה הרשמי והאחרון שייצא למכשירים כמו HTC Hero הוא בכלל 2.1. ע"י הפלשת רום ניתן כבר היום לעדכן לגרסא האחרונה של האנדרואיד (כמובן במגבלות חומרת המכשיר) מבלי לחכות לעדכון הרשמי, גם למכשירים שנחשבים כ"מתים".  

 
ממתינים בתור לעדכון

 

עוד מקום לאפליקציות
מכשירים מסוימים, בעיקר כאלו של HTC, סובלים מבעיה של מעט מקום פנוי להתקנת אפליקציות על גבי המכשיר (בעיה שגם באנדרואיד 2.2 – המאפשר העברה של אפליקציות לכרטיס ה-SD – לא נפתרה). כיום כמעט כל הרומים תומכים במה שנקרא A2SD. בתיאוריה מדובר בכך שהמכשיר "חושב"  שמחיצה מסוימת בכרטיס ה-SD היא בעצם הזיכרון הפנימי של המכשיר, ובפועל – התקנה אין סופית של אפליקציות (בגבולות גודל כרטיס ה-SD, כמובן).

גיבוי ושחזור
לאחר ביצוע רוט למכשיר, תפתח בפניכם האפשרות לבצע גיבוי מלא (הנקרא גיבוי "נאנדרואיד – nandroid") למכשיר שלכם. ע"י שימוש באפשרות זו, כל מה שקיים במכשיר – הגדרות, אפליקציות, סידור מסך ובעצם כל מה שאתם יכולים לחשוב עליו – מגובה. היתרון בכך הוא ברור – במידה ומשהו נהרס במכשיר בשלב מסוים (כמו למשל התקנת רום שלא עברה בהצלחה, חס וחלילה), תמיד יהיה אפשר לשחזר את הגיבוי ו"לחזור אחורה" למצב שהמכשיר תיפקד כמו שצריך.

התקנת אפליקציות שדורשות רוט
ישנן אפליקציות מסוימות (הרבה מהן חינמיות במרקט) שדורשות רוט על מנת לתפקד, כמו למשל:

  • Adfree: חוסמת פרסומות בדפדפן ובאפליקציות (כמו למשל באנגרי בירדס) – פתרון מצוין לאנשים כמוני שסובלים מפרסומות.
  • SD Speed Increase: האצת מהירות הקריאה/כתיבה של כרטיס ה SD. המכשיר יפעל מהר יותר – תמונות מהגלריה, למשל, יטענו עכשיו תוך שניות. מצד שני גם אומרים שפעולה זו עלולה לקצר את אורך החיים של כרטיס ה SD.
  • SetCPU: באמצעות אפליקציה זו תוכלו לשלוט על מהירות פעולת המעבד – האטה או האצה, כאשר לכל אחת מהאפשרויות אלו יתרון שונה:
    א. Overclock – פעולה אשר מביאה להאצת המעבד, כלומר – הוא יעבוד יותר מהר ויוכל לבצע יותר פעולות בו זמנית.
    ב. Underclock – פעולה אשר מאיטה את פעולת המעבד, מה שיכול לתרום בשיפור חיי סוללת המכשיר.
  • Titanium Backup: מגבה את כל האפליקציות על המכשיר ואת המידע שלהן. לא עוד איבוד השיא בפרוט נינג'ה והשלבים באנגרי בירדס! או ברצינות – גיבוי מלא של כל האפליקציות ורכיבי המערכת.
  • Drocap2: אפליקציה זו מאפשרת צילום מסך נוכחי (כמו Print Screen במחשב) ושומרת אותו על גבי כרטיס ה- SDכתמונה.

עברית
העברית באנדרואיד, כמו שבטח כבר הספקתם לשים לב, היא די נוראית. רק באנדרואיד 2.2 נכנסו פונטיים עבריים למערכת, אבל גם עכשיו – העברית רחוקה מלהיות מושלמת: מספרים הפוכים, היישור הוא לשמאל ולא לימין, הכותרות בGmail הפוכות וכו'. את כל הדברים האלה ניתן לפתור אם מפלישים רום שתומך בתיקוני עברית, והמתקדמים מבינכם יוכלו גם לבחור באיזה פונט עברי להשתמש – ולא להישאר עם הפונט הרגיל והדי מעצבן.

איך בעצם מבצעים רוט למכשיר? ואיך מפלישים רום? זה כבר לפעם הבאה.

להמשך הדיון בפורום.


7:30
  /  
15.5.2011
  
מאת: רפי לאופר

1