אוזניות Phiaton MS 400

ה-Phiaton MS 400 הינן אוזניות סגורות אך ניידות המתאימות במיוחד למי שאוהב באסים חזקים ומדוייקים. בדקנו אותן בשבילכם בסגנונות מוסיקה שונים.

7:00
  /  
12.05.2011
  
מאת: שגיא לוי

הקדמה

"יש לך נחש על הראש או שאתה סתם שמח לראות אותי?" ו- "אז מה, יודעים שזה המקצוע שלך אז מתחילים להנחית עליך גם נחשים?" הם חלק קטן מאוד מההערות הציניות שספגתי מאשתי בחודש האחרון, שמצידה הייתה מרוצה מאוד שהתחלתי להסתובב עם צבעי הקבוצה שלה, הפועל ת"א, גם בחוצות העיר.

האוזניות מדגם MS 400 של חברת Phiaton הן בהחלט לא אוזניות שניתן להתעלם מהם, ואפשר להגיד שהפרס הראשון בתחרות עיצוב בינלאומית כנראה הגיע להן. הן אוזניות המפגינות נוכחות וגם מושכות מבטים בוחנים רבים בעודי מבלה את שנותי היפות ביותר ברכבת ישראל בדרכי ללימודים והביתה.

האוזניות מדגם MS 400 הינן חלק מסדרה הנקראת Moderna Series ונמצאות במקום טוב באמצע בין אוזניות הדגל של החברה מדגם MS 500 לבין הדגם הבסיסי ביותר שנקרא MS 300. בעוד שהגימור של האוזניות מדגם MS500 מגיע עם רצועת עור שחורה וכריות שחורות, הגימור של הדגמים הזולים מגיע עם כריות עור אדומות. בנוסף, האוזניות מדגם MS 500 הן גדולות יותר ומכילות ציפוי עור שחור גם בחלק החיצוני של האוזניות, למי שמחפש את המראה היוקרתי יותר. ההבדל במחיר בין הדגמים השונים לא משמעותי ובקניה יש לקחת בחשבון את ההרגשה האישית והנוחות עם כל אחת מאוזניות החברה.


דגם MS500 להשוואה

אז מה באריזה?  

האוזניות מגיעות באריזה שחורה מרשימה ביותר שנפתחת במשיכת סרט אדום המבצבץ מהקופסא וממלאת אותי בהתרגשות למוצר שמתחבא לו בפנים. כנראה שהמעצבים מבינים את הילד שבתוך כולנו. האוזניות מגיעות עם מארז שחור השומר על האוזניות בדרכים, והוא קשיח ואיכותי ועושה את עבודתו נאמנה. עם האוזניות הגיעה חוברת הסברים של 4 עמודים מאוד מעניינים… בקוריאנית! חבל שאיני יודע קרוא וכתוב בשפות אסיאתיות כדי לחלוק עמכם רשמים.

האוזניות מגיעות עם מחבר של 6.3 מ"מ (חיבור עבה) ואמורות להגיע עם מתאם ל-3.5 מ"מ המתאים לכניסה בנגנים ניידים ובאמת חיפשתי אחד בצורה די אינטנסיבית אבל כנראה ששכחו לשים אצלי.

איכות החומרים

האוזניות בנויות לתלפיות. העור שמכסה את הכריות רך מאוד ונותן את הרגשת המשי שמבטיח היצרן ("Silky Soft"). האוזניות סגורות והאיטום החיצוני מתבצע ע"י כיסוי קרבון-גרפיט קשיח ואיכותי. הקשת גם קשיחה ויכולה לעמוד בתלאות שאוזניות ניידות צריכות לעמוד בהם. כבל האוזניות באורך של כמטר אבל דק מדי ומועד לקריעה ומתיחה, זאת מניסיון עם כבלים דומים. הכבל הוא כבל קבוע ולא ניתק, וזה מקשה על שדרוגו או החלפתו במקרה של קריעה או עייפות החומר.

נוחות

בהתחלה האוזניות לא היו נוחות לי אישית ורק לאחר כ-10 שעות של שמיעה הכריות התרככו במעט. הבעיה היא שהאוזניות מתאימות יותר לבעלי אוזניים קטנות עד בינוניות ולא לאלו כמוני שהתברכו באוזניים ממוצעות פלוס (הפלוס הגדול). לאשתי ולאובייקט נוסף עם אוזניות לא גדולות במיוחד הן היו נוחות ביותר. אני משער שהדגם של MS 500, שהאפרכסת שלו גדולה יותר יוכל להתאים יותר עבור מידותי. זה מוביל לכך שאצלי שמיעה ממושכת של יותר משעה מכאיבה מעט לחלק האחורי של האוזניים. 
האוזניות שוקלות 185 גרם והן קלות מאוד ומשקלן לא מורגש על הראש. הן יותר קלות מה-AKG K701, למשל, השוקלות 235 גרם. במשקלים כאלו 50 גרם הם משמעותיים ביותר.

הקשת נוחה לכוונון והיא נשארת מקובעת בצורה טובה. הכריות בתחתית הקשת נוחות מאוד והאוזניות לא לוחצות על הראש גם בשימוש ממושך.

לי זה מוזר שהמחבר הינו 6.5 מ"מ והכבל רק באורך של מטר. לדעתי החברה הייתה צריכה לחשוב לאיזו מטרה היא מייעדת את האוזניות. אם האוזניות מיועדות לנגנים ניידים אז לעניות דעתי, המחבר הראשוני היה צריך להיות מחבר של 3.5 מ"מ, ואז במקרה שהיינו רוצים לחבר את האוזניות ישירות למגבר אוזניות או למערכת אז היינו צריכים להשתמש במתאם ל-6.5 מ"מ. מצד שני, מחבר של 6.5 מ"מ וכבל קצר מדי לא מתאים לחיבור למגבר ובישיבה בנוחות בסלון במרחק סביר, הכבל פשוט לא מגיע!

לאחר בירור נוסף עם היצרן, מתברר כי זהו מחבר 1/4 שניתן בכח להוציא על מנת לקבל מחבר 3.5mm.

 

כמה מילים לפני מבחני ההאזנה

האוזניות עברו הרצה של 50 שעות לפני השמיעה הראשונה ובנוסף עוד כ-50 שעות של האזנה לסגנונות מוזיקה שונים.
לדעתי אין הבדל משמעותי בחיבור ישירות לנגן או למגבר אוזניות יעודי. כשחיברתי אותם למגבר של Audinst שברשותי לא הרגשתי הבדל משמעותי לעומת חיבור של האוזניות לאייפון. האוזניות באופן כללי קלות לדחיפה ולא דורשות מגבר. עניין זה חשוב מאוד עבור אוזניות שמשתמשים בהם בדרכים ומוגדרות כאוזניות ניידות. לא הייתי רוצה להיסחב עם מגבר בכל פעם שאני יוצא מהבית והכנסת המארז לתיק עם האוזניות ממש לא בעייתי עבורי. טוב, אולי קצת פחות נוח מאוזניות כפתור בכיס. לצערי לא יצא לי להשוות אותם לאוזניות Beats של Dr.Dre. ביקורות בחו"ל ערכו השוואה ביניהם מכיוון ששתיהן מתאימות לסגנון מסוים של מוזיקה (נגיע לזה בהמשך…) ולמרות שהאוזניות הללו הן אוזניות עם מנגנון של נטרול רעשי סביבה בצורה אקטיבית, הן אמורות לספק חוויה דומה.

בנוסף, מדובר באוזניות סגורות, עם כל היתרונות והחסרונות שבדבר. הצליל סגור יותר אבל הבס הרבה יותר פאנצ'י. אף אחד מבחוץ לא צריך להיות שותף למה שאתם שומעים ולדעתי יש לזה יתרון באוזניות שמיועדות לנגנים ניידים. כמו כן, זה יכול לתרום משמעותית לשלום בית והאזנת לילה מאוחרת.


מבחני האזנה

על מנת לבחון את האוזניות ניסיתי להיות ורסטילי מהרגיל בבחירת סגנונות המוזיקה. נבחרו אלבומים שאני מכיר טוב לפני כן ונעשו השוואות במקביל עם אוזניות אחרות שברשותי.

בגזרת הג'אז נבחנו האלבומים Miles Davis – Milestones ו-McJazz – Bass me.

    

בחרתי 2 אלבומים שאחד מהם הוא ג'אז קלאסי והשני עיבודים מודרניים עם הרבה באס וקצבי הרבה יותר. ג'אז הוא בהחלט לא התחום בו האוזניות מצליחות להתבלט. במה צרה יחסית, אין לי את הכלים לבדוק זאת אבל התדרים גבוהים היו קצת מרוחים. מיילס דייויס לא מרגש והצליל נשמע שטוח יחסית. בעיבודים מודרניים בדיסק של McJazz הבסים מודגשים ו"בועטים" במאזין.
אם אתם חובבי ג'אז אלו לא האוזניות בשבילכם.

בתחום הרוק והאלטרנטיבי נבחרו האלבומים Bob Dylan – Desire ו-Radiohead – OK Computer.

  

מקום חם שמור לי בלב לאלבומים אלו. שניהם אלבומים שאני מאוד אוהב ומכיר ודווקא בתחום הזה האוזניות מקבלות הזדמנות להראות מה הן שוות. Karma Police מרגש ומהנה, הנמוכים מודגשים והגיטרה החשמלית מפורטת ונעימה לאוזן. למרות שהבמה שוב מרגישה מעט צרה ולא עוטפת מכל הכיוונים עדיין יש פירוט מצוין בין הכלים השונים גם בחלקים הרועשים יותר.
הוריקן של בוב דילן נשמע מצוין ולמרות עומס הכלים עדיין אפשר לבדל כל אחד בנפרד. בס הדוק ולא נמרח והגיטרות נשמעות מצוין. למרות שההקלטות ישנות האיכות עדיין מצוינת וניסיתי את האלבום כאתגר לאוזניות. הן עמדו במבחן בצורה טובה מאוד!

ועכשיו קצת מוסיקת מועדונים – בחרתי את האלבום Dj Tiesto – Club Life 170.

סליחה על הבחירה הנדושה אבל זהו אלבום שאני מכיר טוב ואוהב לצרף אותו לריצות שלי.
האוזניות ממש הצטיינו בתחום. בס הדוק, צלילים מפורטים. למרות העומס המוזיקלי הן נותנות פרזנטציה טובה. האוזניות יהוו בחירה מצוינת עבור הקלאברים בינינו.

ומה לגבי מוסיקה שחורה?

במבחני האזנה לאלבומים שונים הן בהחלט מצטיינות בהאזנה למוזיקה שחורה וקיימו מה שהבטיחו. הבעיה היא שאיני נוהג לשמוע מוסיקה שחורה ולכן לא הרגשתי שזה יהיה נכון להכניס לביקורת התרשמות שלי מהז'אנר כשאין לי נקודת השוואה נכונה ואיני מכיר את הניואנסים הקטנים באלבומים השונים ואיך הם אמורים להישמע באוזניות אחרות. אני כן יכול להגיד שההתרשמות הכללית הייתה טובה.

נבחנו גם אלבומים של מוסיקה קלאסית ומוסיקה ישראלית, אולם כדי לא להכביד לא הכנסתי אותם לביקורת.

סיכום

האוזניות משדרות יוקרה ונוכחות. הן מתאימות לבעלי אוזניים קטנות והייתי ממליץ לבעלי אוזניים גדולות יותר ללכת אולי על הדגם של MS500 בתוספת של $50. האוזניות איכותיות ביותר והחומרים מהם הן עשויות (למעט הכבל) נראות כמו משהו שיחזיק מעמד תקופה ארוכה. ההמלצה שלי לגבי קנייתם תלויה בסגנונות המוסיקה המועדפים ובייעוד של האוזניות. במידה והמטרה היא לשמוע מוסיקה בדרכים ואתם מעדיפים מוסיקה כגון רוק, מוסיקת מועדונים ואפילו מוסיקה שחורה, אלו הן האוזניות בשבילכם. במידה ואתם מעדיפים מוסיקה שקטה ומפורטת יותר כגון קלאסית וג'אז, לא הייתי ממליץ על אוזניות מהסוג הזה והייתי דבק בהמלצה לאוזניות פתוחות עם מגבר יעודי.

מחיר: $249

המותג Phaiton חסר נציגות כרגע בארץ ומוצריו ניתנים לרכישה דרך רשימת המשווקים אשר מופיעה באתר היצרן.

לשרשור התגובות לביקורת אוזניות Phiaton MS 400.

תודה לחברת Phiaton על השאלת האוזניות לטובת הביקורת

7:00
  /  
12.5.2011
  
מאת: שגיא לוי

1