הצילו, האייפון שלי טבע!

האייפון של עפר לאור עשה טבילה בכיור מים ובשעת הלחץ עפר עשה כמה טעויות אבל מיד ביצע את מה שצריך ...

7:30
  /  
05.05.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

מכירים את זה שתמיד אומרים לכם שאין לכם מושג איך תתנהגו במקרה חירום?

אני זוכר פרק מוצלח במיוחד ב "משפחה מודרנית" שבה אחד מבני הזוג, כשהוא שומע שיש אזעקה של שריפה, מפיל את כל שאר בני הבית במירוץ שלו להמלט מהמקום. פאדיחה כשאשתו בהלם נעמדת מאחוריו ושואלת מה בדיוק זה היה.

ככה פחות או יותר הרגשתי כשאחד הגאדג'טים האהובים שלי היה במקרה חרום משל עצמו.

הסיפור מתחיל בשעות הבוקר. כפי שרבים יודעים עלי, אני הולך לישון מאוחר מאוד (לעיתים גם ב-3:00 ועד 4:00 בבוקר) ולכן לא תמיד הכי מאופס בשעות הבוקר. פרוצדורת הבוקר שלי היא לרוב לקרוא "עיתון" במקביל לצחצוח/גילוח של הבוקר. 

לרוב זה נעשה על גבי האייפון. שילוב של אפליקציות שונות, דואל, google reader ו-mini flipboard. 

באותו בוקר, לפני כחודש, לא היו מים חמים דיים ולכן השארתי את המים זורמים תוך כדי שאני מניח לצד הכיור את האייפון 4. כידוע, האייפון חלקלק למדי וכמעט ולא שמתי לב שהוא פשוט החליק מהמקום שהנחתי אותו (בזוית כמובן, בכדי לאפשר קריאה נוחה) והחליק בזריזות לתוך זרם המים…

כמובן ששלפתי אותו משם תוך שניה. הוצאתי אותו במהירות מהמארז שלו והנחתי בזריזות על עיתון.

כפי שניתן לראות בתמונה, זה לא היה מראה מלבב. אבל הטלפון עבד. גלשתי כרגיל, והמסך נראה זוועה.

טוב, לפחות המכשיר עובד בכלל. שיחת טלפון זריזה איששה שלא עובד ולא בטיח. הצד השני לא שמע אותי, ואני לא שמעתי אותו. כמה שיחות נוספות אישרו את החששות – אין קול ואין עונה. 

טוב, שמתי אותו על ספיקר ואז שמעתי משהו מגרגר שנשמע כמו קול אדם… 

טעות: ניקוי עם אוויר

בשלב הזה הנחתי שמגעים כלשהם נרטבו ולכן האייפון מסרב להעביר קול. ניקיתי עם אוויר דחוס את המיקרופון והספיקר. לאחר מכן גם ניסיתי לספוג את הנוזלים שנאגרו בחיבור המיקרופון. כאשר לא הצלחתי (המח לא ממש עובד כראוי בנקודות לחץ כאלה) הפעלתי גם שם ניקוי עם אוויר.

טעות!!

אסור בתכלית האיסור להכניס אוויר דחוס לא למיקרופון ולא לחיבור האזניה. הם לא אטומים ולכן כל מה שזה עושה זה לגרום לנוזלים להכנס עמוק יותר לתוך המכשיר!

האייפון 4 עצמו די חסין לנוזלים, זה בעיקר החיבורים שלו שעושים בעיות ושם כדאי או לשאוב או לנסות ולנגב עד כמה שאפשר (עם מטליות סופגות).

בשלב הזה המוח התחיל לפעול וסגרתי את המכשיר.

אורז…

בכל בית יש אורז ומלח. כפי שאנחנו יודעים, שניהם סופחים נוזלים, אבל בניגוד למלח שיכול לגרום לנזק, אורז לא ממש יכול לגרום לנזק כלשהו.

אז מילאתי קופסא מלאת אורז יבש, אטמתי אותה עם האייפון (הכבוי) בתוכה.


לפני הכבוי…

לאחר יותר מיממה…

האירוניה שכל הסיפור הזה התרחש בבוקר שבת חביב בדיוק לפני יציאה לטיול משפחתי. זה היה די מדכדך לעזוב את האייפון ולהשאיר אותו בחסדי האורז. אבל זה בוצע.

על הטיול עצמו לא נרחיב דיבור, הייתי די מדוכדך, ניווטתי בו עם אייפד 1 3G (תודה לאל ל-SKYPE ולאפליקציות התקשורת האחרות שמאפשרות להפוך את האייפד לכמעט אייפון).

זה דרש ממני את כל הסבלנות שיש בי להמתין יממה לפני הדלקת המכשיר…

הנזק

כנראה שהרבה נזק לסאונד לא היה. יש מדי פעם כאלה שמתלוננים שלא שומעים אותי טוב, אבל אחרי הכל – זה אייפון, מה הם מצפים?!

סנסור ה-Proximity הרבה פחות אמין כעת. קורה לי מדי פעם עכשיו שהוא מהבהב לי ליד האוזן (אבל גם זה תלונה נפוצה למדי אצל בעלי האייפון 4). 

והמסך? המסך פחות או יותר בסדר. ככל הנראה נרטב הדיפיוזר של התאורה האחורית ולכן בזויות שונות אני מקבל patterns קלים.

לדוגמא, פס אלכסוני של אור בזוית קהה מול המסך.

 

 ומזוית אחרת:

דווקא פרונטלית, כמעט ולא רואים את זה:

יש גם עוד נקודות אור שנתן לראות אותן (למשל מתחת לתאריך 3/5 אפשר לראות נקודה אחת כזו) בזויות מסויימות אך לא באחרות.

עכשיו השאלה היא האם לטרוח ולנסות ולתקן משהו כזה. האמת שאני מתלבט מאוד אם לטרוח. סה"כ האייפון הזה נתן את הפייט שלו, נראה לי שנמתין לאייפון 5 ואז נשלח את זה לתיקון…

הצעה לעתיד

אם אתם כמוני מצחצחים שיניים או מתגלחים תוך כדי קריאה באייפון, אני ממליץ להמנע מזה או לפחות למצוא מקום יציב להעמיד את המכשיר איתו. להניח אותו בזוית ליד קצה הכיור זה רעיון ממש רע…

עוד פיתרון הוא אביזר חביב שאספתי ב-CES בשם LOKSAK אשר מאפשר הכנסת האייפון לתוך שק אטום לחלוטין למים, אבל כזה שמאפשר עדיין תפעול מושלם של המכשיר!

לפחות אני יכול להתנחם שהמכשיר נפל לי "רק" לכיור ולא למקום הרבה פחות סימפטי. אני מכיר לא מעט אנשים שמחזיקים את הסלולר שלהם בכיס החולצה. התכופפות אחת בתזמון גרוע בשירותים ו… פלופ…

להמשך דיון על "הצילו, האייפון שלי טובע" לחצו כאן


7:30
  /  
5.5.2011
  
מאת: עפר לאור

1