חברת HDi מציגה את ממשק הדור הבא של נגני ה-Dune

חברת HDi מתכוונת לשחרר בקרוב עדכון קושחה משמעותי. קיבלנו הצצה וקצת מעבר על מה שמצופה לנו.

7:00
  /  
10.05.2011
  
מאת: עפר לאור

למי שלא מכיר את סדרת הסטרימרים בשם Dune, אפשר לומר שזו תוצרת של חברה רוסית-ישראלית לשעבר (כיום רוסית, מזרח אסייתית) אשר מייצרת נגני בלוריי, שמשמשים גם כמזרימדיות, או מזרימדיות שמשמשות גם כנגני בלוריי.

סדרת המכשירים הזו היא מהיציבות בשוק והראשונה שהציגה תפריטי בלוריי מלאים (כולל כונן מובנה) עבור בלוריי.


הממשק הקודם והותיק של Dune

אבל הביקורות על המכשירים לרוב הצביעו על חיסרון בולט במיוחד בכל מכשירי החברה, ממשק המשתמש. הממשק היה ארכאי משהו – מאוד ממוחשב ולא צבעוני. היה מאוד קשה להתלהב מהמכשירים לרוב שמבחינה טכנית הם היו מהמוצלחים שבחנו כאן באתר. אבל כפי שכל אחד שהיה לו אייפון יודע – ממשק  המשתמש זה לא מחשבה שצריכה להתבצע לאחר מעשה אלא חלק מהותי מהחוויה של המשתמש ומהשימושיות של המכשירים.

כעת הגיעה לידנו גירסאת אלפא של גרסא חדשה של מכשירי Dune. גרסא זו לראשונה מוסיפה כמה יכולות חביבות ביותר. למשל, עברית מובנית, תמיכה נרחבת יותר ב-IPTV ובאפליקציות משתמש, גמישות בממשק משתמש ועוד.

לא ניכנס לכל פונקציה ופונקציה בפרוטרוט, מן הסתם לא הכל עבד (למשל YouTube, Hulu ו-Netflix כולן עדיין אפליקציות בפיתוח) ולכן נתמקד בנתינת טעימות מהדור הבא של תוכנה שעליו שוקדת החברה כבר מספר חודשים רבים.

הממשק

ניתן לראות שהממשק שונה באופן די משמעותי. ניתן להחליף Skin על ידי לחיצת כפתור אחת (לצערי זה רעיון לא ממש טוב, עדיף שזה דווקא יהיה באיזור ה-Setup ולא כאן). התפריט העליון מזכיר טיפה מכשירי מזרימדיה אחרים (למשל TViX) אשר תמיד כוללים מספר פונקציות בחלק העליון. מצד ימין למעלה המכשיר מזהה את מיקומך בעולם ואוטומטית מציג Applet עם הטמפרטורה ומצב מזג האוויר בחוץ.

האייקונים של השירותים והמקורות השונים בעצם נשארו כמו תמיד, אלא שהם מוקפים בכפתורים ואפקטים אשר משתנים לפי ה-Skin שבחרתם.

ניתן גם לשנות את שיטת התצוגה, כך שיש תקציר או אין תקציר בצד של מה שבחרתם. הצבעים משתנים אבל האייקונים נשארים זהים.

דוגמאות נוספות של גרפיקה ואפשרויות Layout של הממשק:

אין ספק שזה חינני ויפה יותר. האם זה שינוי דרמטי? לטעמי ממש לא מספיק. עדיין יש שימוש נרחב מדי בתפריטי Popup Menu. למשתמשים מתוחכמים כמוני זה נוח כי אפשר לעשות Cut & Paste, לשנות שמות של ספריות וכו', אבל מרבית האנשים לדעתי עדיין רוצים ממשק פשוט יותר וזה בהחלט חסר כאן. 

אם כבר, יתכן שהממשק החדש אפילו מעט מסובך מקודמיו, במיוחד בכל הנוגע לתפריטים והגדרות. ממשק ההגדרות נרחב מאוד, מלא אייקונים ואופציות ואפשר בקלות לטבוע מרוב אפשרויות ותפריטים.

התפריט העליון כאמור מציג ב-Sources את מה שהיה בתפריט הבית של הגרסאות הקודמות. תפריט Setup כולל את תפריטי ההגדרה השונים של המכשיר. נותר לבחון את האפשרויות השונות והחדשות:

TV

מכיוון שאין לי מחבר DTT שאני יכול לבדוק איתו, הפעלתי רק את מנגנון Kartina.TV. למי שלא מכיר, מדובר בספק תוכן רציני ומשמעותי ברוסיה אשר משדר את תכניו לישראל דרך IPTV. מנוי כולל בעצם את הזכות להשתמש במחשב או בנגן/ממיר תואם בכדי להציג את התכנים. DUNE כולל קליינט מלא של Kartina. כל מה שצריך לעשות הוא להכניס את קוד המשתמש והסיסמא והמכשיר הופך בעצם לסוג של ממיר. 

ה-EPG לא ממש נוח בערוצים החיים, אבל זה כולל מבחר סרטים הוליוודים בדיבוב לרוסית שלא מביישים כל ספק תוכן רציני. הממשק מעט צבעוני מדי וצעקני לטעמי, אבל זה עושה את העבודה (פרט כמובן ל-EPG לערוצים החיים שמופיע רק על גבי הוידאו ולא בנפרד).

איכות התמונה נעה בין מצויינת לבינונית, כפונקציה של סוג התוכן. הצליל לא להיט, בעיקר בגלל כל נושא הדיבוב, אבל בהחלט אפשר להשוות את האיכות למה שתקבלו מחברת לוויין או לויין פרטי.

האפשרויות השונות בממיר.

 שלב ה-Buffering. לצערי לא ניתן לראות תמונה ב-Screenshots המובנה שהמכשיר מאפשר, אך ניתן לומר שהאיכות בהחלט סבירה עם זאת.

דוגמאות למבחר ה-VOD והערוצים של חבילת Kartina.tv

האיכות של ה-VOD איננו HD, אבל זה SD לא רע שאפשר להשוות לאיכות ה-VOD ביס ובהוט. כל הערוצים כמובן מיועדים לקהל הרוסי בלבד ואינו כולל ערוצי אודיו בשפות אחרות…

Favorites

איזור ה-Favorites כולל בעצם לינקים לכל מקום או אפליקציה שתרצו. נניח ויש לכם מקום ברשת הביתית ששם יש סרטים, תוכלו להוסיף אותו לשם. גם Zappiti (ספריה גרפית עם Jukebox) יכול לשבת שם.

ניתן גם להוסיף לתפריט ה-Favorites מקומות ספציפיים באפליקציה. למשל תחנת רדיו ספציפית או ז'אנר ספציפי ב-Shoutcast

Applications

מן הסתם אחוז ניכר מהאפליקציות עדיין לא היו זמינות, שהרי מדובר ב-Alpha version, אבל מה שכן הוצג עובד לא רע בכלל. מדובר על מספר של פתרונות רדיו אינטרנטים (כגון Shoutcast ו-Radiotime) בעוד ש-Hulu, Netflix ו-Amazon אינם פעילים. החברה לא ממש מצליחה להתקדם בארה"ב ומחסור של אפליקציות כאלה בהחלט תורם רבות לכך. 

עדיין לא ידוע מי מהאפלקיציות הללו יהיו זמינות בישראל. ממה שאנחנו יודעים Amazon דווקא מאפשרת.

הורדת סרטים גם בארץ ולכן יש סיכוי לא רע שזה עלול לעבוד גם בארץ. כל השאר בעצם ידרשו קליינט VPN מובנה, שזה דבר שאינו זמין ב-Dune עצמו.

ניווט ברשת הביתית נשאר פחות או יותר זהה.

שליטה

החל מגרסאות אחרונות (נסיוניות), הסטרימרים מתחילים לקבל גם שליטה דרך IP. בעוד שב-TVIX ומכשירים אחרים ניתן לבצע זאת דרך דפדפן (ניתן לראות שיש שרת web שמומש במכשיר, אך הוא עדיין לא פעיל), כאן ניתן להוריד שתי אפליקציות שונות לאייפון ולאייפד לשליטה ב-Dune. שתיהן דומות למדי, מבחינת ממשק הן כמעט אחד לאחד השלט המקורי רק פרוס על גבי כל המסך של האייפד. ניתן להגדיר מספר חדרים בשתיהן ופשוט להתחיל לשלוט במכשיר. נוח למדי, אם כי האפליקציה של BOXEE BOX למשל, מתוחכמת יותר והיכולת שלה לראות במה צופים ולשלוט באופן יותר חכם, הגיונית יותר מאשר רק לשחזר את מה שהשלט הרגיל עושה.

בקיצור, מקווה ש-Dune יוסיפו יכולות כגון אפשרות לצפות במה שרואים כרגע במכשיר, אפשרות להזרים תוכן אליו, יכולת חכמה ונוחה יותר לדפדף בתפריטים שלו ועוד פונקציות מעבר למה שמומש.

רשת

נראה שהיה מאמץ לשפר את השימוש של ה-HD MAX כשרת ביתי. ניתן להגדיר כעת את פרטי הקבוצה ברשת, ושם השרת (מה שהקשה עד היום על שימוש במכשיר ברשת עם כמה Dune שונים). ניתן להשתמש במכשיר גם כאשר הדיסק מפורמט ב-NTFS, אך אני פירמטטי אותו ב-EXT2.

ברשת 1Gbps קיבלתי ביצועים של כ-8MB/s בכתיבה או בקריאה. ברשת 100Mbps קיבלתי ביצועים מעט נמוכים יותר (בין 6.5-7MB/s).

סיכום

אין ספק שהחברה עשתה כאן מאמצים משמעותיים לשפר את חווית השימוש במכשירים. זה ללא ספק שיפור.

האם זה מספיק כיום בסביבה תחרותית אל מול מזרימידות של חברות אחרות או חברות כגון אפל ו-Roku? לדעתי צריך היה כאן שינוי רדיקלי בהרבה. כזה שיכול להביא את המכשירים לקדמת הבמה בנוגע לעיצוב. אין ספק שזה היה המון עבודה, אבל בסופו של יום, משתמשים מחפשים כיום ממשקים פשוטים יותר והממשק הזה עדיין מותאם למשתמשים מתוחכמים כמוני, לא למשתמש הממוצע.

אחרי שאמרתי את זה, סביר להניח שלא אוריד את הגרסא הזו מסטרימר, היא גורמת למכשיר לעבוד טוב יותר…

להמשך דיון על גרסת קושחה עם GUI חדש למכשירי Dune.


7:00
  /  
10.5.2011
  
מאת: עפר לאור

1