Kingston SSD – השדרוג המטורף למחשב שלכם

מרבית האנשים משדרגים בתדירות גבוהה והולכת את הלפטופים והמחשבים בשל איטיותם. קבלו את אחד השדרוגים המדהימים ביותר שתוכלו לעשות למחשב שלכם ...

7:00
  /  
05.05.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

כולנו מכירים את התחושה. המחשב היה מהיר כשקיבלנו אותו, וכעת הוא איטי ומעיק. זה כאילו שטבלו את המעבד בדבש והוא פשוט עובד לאט… לאט… לאט… בשלב הזה העצבים לרוב מתעצמים ואנחנו מתחילים לחשוב מה היינו עושים ללפטופ או לדסקטופ אם רק זה לא היה כנגד החוק להעיף אותו מהחלון…

אנחנו גם יודעים שלפעמים יש מכשירים או כלים מדהימים שמאותו רגע שנוגעים בהם לא ניתן להבין כיצד אי פעם חיינו בלעדיהם. זוכרים מה קרה כשמישהו נתן לכם לגעת באייפון בפעם הראשונה? באייפד?

SSD זו טכנולוגיה כזו. זה מסוג הדברים שעולים מאוד יקר, אבל פשוט לא ניתן להבין כיצד שרדנו את החיים לפניהם. אני ממש יכול לדמיין את השיחה שתהיה לי פעם:

"סבא, מה זה?"

— זה דיסק קשיח. 

"מה זה דיסק קשיח"?

— זה מה שבני האדם היו משתמשים לפני SSD…

מה הוא SSD?

הגאווה הישראלית שלנו צריכה להיות במיטבה, כי כמובן ש-SSD זו המצאה ישראלית שהיא המשך ישיר לדיסקי הפלאש (דיסק און קי על כל הפרמוטציות הנוראיות של שמות שנותנים לו מדי פעם). הקיצור הוא Solid State Drive, שבתרגום מגיקית מדוברת זה פשוט "דיסק קשיח שעשוי כמו דיסק-און-קי".

הראשונים לייצר SSD, היו כמובן סאנדיסק שמייצרים אחוז ניכר מזיכרון הפלאש ביקום.

כיום יש מספר חברות שמובילות את התחום הזה, כולל סאנדיסק, Kingston ולא אחרת מאשר אינטל.

מה בחבילה?


קיט 2.5"

SSD לרוב מגיע במארזים של 2.5" (שתואמים ללפטופים רבים) וזה אכן הדיסק הראשון שקיבלתי (בטעות). החבילה שמיועדת להעברה מלטפופ או מחשב קיים כוללת מספר אביזרים נחמדים: כבלים לחיבור ישיר, מתאמים למארז 3.5" (למחשב רגיל) ומארז קטן USB שמאפשר חיבור של הדיסק ל-USB לצורך העברת התוכן.

עם ה-SSD מגיע CD של תוכנת Acronis שכל מי שמבין מספר מילים פשוטות באנגלית יכול לעשות בה שימוש להעברת כל הדיסק הקשיח שלו ל-SSD החדש. הפרוצדורה פשוטה ביותר. מכניסים את ה-SSD למארז, מחברים למחשב ומתחלים את המחשב כשה-CD בכונן. התוכנה פשוטה להפליא ומבוססת על LINUX, אך מרגישה כמו Windows לכל דבר. ניתן להעתיק אחד לאחד את הדיסק ללא כל שינוי, אם להגדיל/להקטין את ה-partitions לפי הצורך. 

במקרה שלי לא היה בכך צורך וכעבור פחות משעתיים שועתק הדיסק אחד לאחד. מעולה.

הבעיה הקלה היתה שבמחשב שלי – לפטופ של לנובו (יקר מאוד בזמנו, מהראשונים שיש להם touch pad מולטי טאץ' – ה-T400s עם 4 גיגה זיכרון ב-32 ביט, לפטופ דקיק ומהיר למדי) אין בכלל דיסק של 2.5". הדיסק הוא של 1.8" (יותר קטן מכרטיס אשראי).

החברה ביקשה את הציוד בחזרה, וכך נעשה, חבילה נשלחה, ובאותו יום ממש הגיע המחליף שלה – דיסק 1.8" בגודל 256GB. למי שחושב לעשות את התהליך הזה במחשב – העלויות הן משמעותיות מאוד ולכן רצוי להתמקד בדיסק C שלכם – זה שכולל את מערכת ההפעלה. את הדיסק עם כל המוזיקה, הסרטים, מסמכים ואולי גם את התוכנות אפשר להשאיר בדיסק נפרד ולהתמקד רק במערכת ההפעלה.

לרוע המזל, לגרסאת ה-1.8" היתה רק גרסא עם דיסק קשיח בלבד ולא גרסאת laptop migration kit שכוללת את כל התוספים החביבים. הדבר בהחלט הקשה על המעבר, בעיקר מכיוון שללפטופ שלי יש חיבור ESATA אך לא הצלחתי לאתר באיזור כבל שיכול לאפשר חיבור של דיסק ה-1.8" לחיבור שכזה (לא, SATA ל-ESATA ככל הנראה אינו מספיק, צריך חיבור חשמל נוסף כלשהו). 

לכן, תהליך המעבר בין הדיסק הרגיל לדיסק ה-SSD היה ממושך יותר. חיברתי דיסק גדול ורגיל, העברתי אליו עם Acronis את הדיסק, ואז תהליך זהה בחזרה ל-SSD.

בסוף התהליך – הפתעה, מסך כחול (BSOD) שמזמן כבר לא נראה כזה במחוזותינו עם Windows 7. תיחול מחדש של המחשב ונזכרתי שלא כיביתי אותו כראוי לפני השדרוג, אלא עשיתי לו Hibernate. ואכן, כשהמחשב חזר לעצמו הוא שאל אותי אם אני מעדיף להתחיל את Windows מחדש או לנסות שוב לעלות מ-hiberation. ויתרתי על השחזור והתחלתי כראוי.

כל התהליך, ביחד עם קיט חיבור מתאים, צריך לקחת בסביבות כשעתיים עבור דיסק 256GB. אם יש צורך בהעברה לדיסק ביניים, זה יכול להכפיל את זמן המעבר.

גרסאת ה-1.8" (V180)

גרסאת ה-1.8" כאמור מגיעה כמעט ללא תוספות ונראית כמו אריזה שתמצאו ל-USB HUB באופיס דיפו. האריזה מינימליסטית אך אפקטיבית.

גודל הדיסק קטן ודקיק משמעותית מהדיסק המקורי שהגיע עם הלפטופ.

הוא דקיק וקטן משמעותית מהאייפון, כמובן.

הגודל שלו בסביבות כרטיס אשראי…

מהירות

בימים שקדמו לקבלת החבילה, בני הבית נאלצו לסבול את הלפטופ שלי בסלון למשך מספר שעות בכל ערב, עושה Benchmarks, בודק מהירויות העברה ויושב עם טיימר באייפון בכדי למדוד זמני עליה של תוכנות והדלקה וכיבוי של המחשב. היה משעשע לנסות ולהסביר את התהליך הזה לבני הקטן שלא הבין מה בדיוק אני מנסה לבדוק עם המחשב ומה אני מעולל לו, למסכן.

לשם דיוק הבדיקות, ערכתי את התזמונים מספר פעמים מכיוון שלעיתים הם היו מהירים יותר ולעיתים איטיים יותר. זמני עליה של תוכנות נבדקו מיד אחרי BOOT ורק בהרצה ראשונה (ל-Windows 7 תכונה של Precaching של קבצי DLL רבים ולכן העלאה שניה של תוכנה יכולה להיות מהירה באופן דרמטי מהפעם הראשונה). כך גם בגלישה באתרים ובתכנים, נאלצתי לעשות שמיניות באוויר בכדי להמנע ממלכודות Cache כאלה ואחרות ולתת לכם מדידות ראליות ככל הניתן.

נתחיל בזה שהמחשב קיבל חיים מחדש. הוא לא היה איטי במיוחד מלחתחילה, אבל עכשיו הוא מגיב באופן שמעולם לא ראיתי אף מערכת הפעלה של מיקרוסופט מגיבה – ללא שום דיליי. התחושה היא של מיידיות. אין המתנה, אין עיכוב. 

עוד דבר מפתיע הוא עד כמה התרגלנו ללד הזה של האור של הדיסק הקשיח. לא יודע איך זה אצלכם, אבל אצלי הוא דלוק כמעט כל הזמן. ב-SSD הוא מרבית הזמן כבוי. משמעות הדבר היא שלפני כן המחשב פשוט המתין כמעט כל הזמן לנתונים מהדיסק הקשיח, המתנה שכבר אינה רלוונטית יותר.

ככל שהתוכנה כבדה יותר, כך זמני ההמתנה היו ממושכים יותר. תוכנות כגון Photoshop לוקחות זמן רב ממושך לעלות. 

אבל אין דבר שמדגיש את הבדלי המהירות כמו זמני ההדלקה והכיבוי של המחשב. בכדי להבין את כל התהליך, הפרוצדורה שנבחרה לבסוף היתה הדלקה של המחשב בעזרת טביעת האצבע ומדידה של הזמן שלוקח מרגע זיהוי המשתמש ועד לשלב שבו סקייפ עובד ופעיל. בכיבוי הזמן נמדד מרגע לחיצת האייקון של Shutdown ועד לכיבוי האור האחרון במחשב.

מתוך זמן ההדלקה צריך להוריד 22 שניות של זמן BIOS (ארוך, לא?). כולל זמן זה הזמן שמדדתי על הדלקה עם דיסק רגיל עומד בין 3:07 דקות ל-3:33 דקות. ב-SSD מדובר על 1:22 ועד 1:32 דקות.

אם נקזז את זמן ה-BIOS מדובר על חסכון זמן של 2:39 דקות בעת ההדלקה! כלומר, כמעט שליש מהזמן!

בכיבוי, זה הופך לדרמטי אפילו יותר. בלפטופ שלי משום מה יש תקופות שהוא עובד על shutdown למשך 3:55 דקות! אין לי ממש מושג מה לוקח לו כל כך הרבה זמן, אבל נניח ואני צריך לארוז את הלפטופ ומחליט בטעות לעשות Shutdown על פני Hibernate, אני לעיתים מוצא את עצמי דופק את הראש בקיר בהמתנה למחשב סוף סוף להכבות לחלוטין. 

המספרים בכיבוי אופייני נעים בין 2:36 דקות לבין 3:55 (זה המקסימום שמדדתי אי פעם במחשב הספציפי הזה). עם SSD, כיבוי לקח לי לכל היותר 0:48 דקות. חסכון של כשלוש דקות! במרבית המקרים, היחס עבר את 1:3 לטובת SSD!

בהפעלת תוכנות ההפרשים נעו בין זניחים למשמעותיים.  לפוטושופ לוקח 24.6 שניות להתחיל בפעם הראשונה מתוך דיסק קשיח. ב-SSD, מדובר על 3.5 שניות!!! נשמע הזוי? זה אכן הזוי, אבל בדקתי זאת מספר רב של פעמים וזה עקבי!

ב-Picasa 3 ההפרש היה דומה. לוקח בהרצה הראשונה כ-23.2 שניות לפיקסה להפוך לפעילה מרגע הלחיצה על האייקון שלה. עם SSD, מדובר על פחות מ-2 שניות!

גם תוכנה כמו Live Movie Maker של מיקרוסופט לוקחת 10.9 שניות לעלות עם דיסק קשיח רגיל. עם SSD מדובר על 1.9 שניות!

רוחבי סרט ומדיה

אחד היתרונות של SSD הוא בכך שהוא לא תלוי בחלקים זזים כלשהם ולכן אין משמעות להתייעלות בסגנון של Defragmentation. טכנולוגיית SSD אמינה יותר בנתונים שלה (היא מפזרת את הנתונים באופן אחיד, מה שמאפשר התמודדות טובה יותר עם תקלות לאורך זמן), לא רגישה לשדות מגנטיים או לנפילות וכו'. 

בנושא זמן הבטריה של הלפטופ, לא הרגשתי שיפור משמעותי. ככל הנראה המסך ומעבד ה-Core2Duo שלי הם המגבלה מבחינת בזבזנות חשמל ולכן אין רווח גדול בתחום הזה. מצד שני בהחלט ניתן לעשות עבודה מהר הרבה יותר. מעבר בין אפליקציות, הפעלת תוכנות, עדכונים וכו' – הכל טס. זו אחת הסיבות שאפל למשל לא טרחה לשדרג את המעבדים של ה-Macbook air החדשים שלה, אלא השקיעה אך ורק ב-SSD.

לפי הספציפיקציות של ה-V180, הוא מגיע למהירות של 230MB/s בקריאה, ו-180MB/s בכתיבה (יש גרסאת 2.5" עם מהירות סימטרית של 230MB/s בקריאה ובכתיבה) ונכלל בו גם זיכרון CACHE של 128 מגהבייט.

לצורך הבדיקות, השתמשתי בתוכנת בדיקת ביצועים של אינטל, אשר לטעמי יעילה מאוד בבדיקות מהסוג הזה.

בבדיקות ניגון תכני HD מהירים במיוחד (מתוך קבצים יעודיים), הדיסק הרגיל הגיע לכ-27MB/s. ה-SSD הגיע למהירות של 193MB/s! כמעט פי 10!

כאשר נתתי לתוכנה להקליט סטרים של וידאו HD במקביל לניגון של אחר, הגענו לביצועים של  31MB/s עם דיסק רגיל, בעוד שעם SSD הגעתי ל-254MB/s, גבוה אפילו מהמהירות שהדיסק אמור לפעול בו (ככל הנראה בשל היתרון של ה-cache).

בממוצע, העתקות פנימה והחוצה נעו בין פי 7-10 בהתאם לסוג התוכן, כאשר תכנים גדולים במיוחד (קבצי מדיה ענקיים) היו אלה שנתנו את הביצועים הטובים ביותר גם בקריאה וגם בכתיבה.

מחיר

ללא ספק, מדובר בשדרוג לא זול. קיט SSD של 2.5" יכול לעלות בישראל כ-3800 ש"ח, בעוד שגרסאת ה-1.8" יכולה להיות מעט יותר יקרה.

ממה שאני רואה כאן, אין צורך להעביר את כל תוכן המחשב עם מערכת ההפעלה ל-SSD. אין ממש קושי להשתמש בגרסאת 64GB של הדיסקים הללו לשם אחסון מערכת ההפעלה ועל זה להוסיף עוד דיסק קשיח רגיל בשביל המסמכים, תמונות וכל שאר המידע שלכם. שילוב של SSD עם דיסק רגיל יתן לכם ככל הנראה שדרוג דרמטי מעבר לכל שדרוג מעבד או שדרוג אחר שניתן להשיג היום.

סיכום

ניכר שצוואר הבקבוק של הלפטופ כעת מצוי במעבד שלו כעת. מדהים לחלוטין השדרוג ש-Windows 7 עובר עם השימוש ב-SSD. אחת התופעות המדהימות זה העלמות "האפליקציות הלבנות" שממתינות שאיזה תהליך כלשהו יסתיים – בכל זמן נתון כל האפליקציות נראות פעילות ואקטיביות וה-response של המחשב מדהים.

כמו שכתבתי בתחילת המאמר, פעם כשמישהו ישאל "האם מישהו ברצינות השתמש בדיסק קשיח מגנטי" נצטרך להרכין ראש ולהודות בכך. ה-SSD הופך את הדיסק הקשיח הרגיל לסוג של קוריוז, בדומה לדיסקט 5.25" (תאמינו או לא, כשהייתי ילד, היו גם דיסקטים פלופי של 8"!) – אם אראה את הדבר הזה לילדים שלי, לא יהיה להם מושג מה זה ומה אפשר לעשות או להכניס לתוך זה…

להמשך הדיון בנושא Kingston SSDNow – השדרוג המטורף למחשב שלכם.

תודה לחברת Kingston על אספקת המוצר לטובת הביקורת 

7:00
  /  
05.05.2011
  
מאת: עפר לאור