מקלט DTT מדגם STQ500 ואנטנה אקטיבית PAQ100 תוצרת QUE

 סקירת ממיר DTT ואנטנה אקטיבית לקליטת שידורי עידן+

7:00
  /  
28.04.2011
  
מאת: קלוד בן-שאול
מבוא והתרשמות

הקדמה

לפעמים אני לא מבין את זיו העורך, הרי הוא יודע שבפעם האחרונה שצפיתי בשידורי ערוצי הטלביזיה המקומית הייתה בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה, אז למה נבחרתי דווקא אני לסקור מוצר שברור שאין סיכוי שאי פעם אשתמש בו בבית? אז מה אם הוא אמר שזה הופך אותי לאובייקטיבי, כאילו מה…הוא חושש שכתבים אחרים יתמכרו לשידורי הכנסת ויסרבו להחזיר את המוצר? אבל כאן נזכרתי בכל הסיבות בגללן אני גר כאן בארץ הזו ובגינן גידלתי בה אין ספור דורות של חתולים צבריים. אני כנראה ציוני וחובתי האזרחית מנחה אותי לבדוק מוצר שרובכם תזדקקו לו בעתיד הקרוב. כמה קרוב? אז ככה: זו רק שאלה של ימים עד שכבר לא תוכלו לקלוט את שידורי הטלביזיה הממלכתיים ללא מקלט המתאים לקליטת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים של עידן+. וכך, כשאני כולי חדור ברגשות של הקרבה עצמית למען הזולת, ניגשתי לפתוח את השקית שקיבלתי מנציגו החביב של היבואן ולהיכנס לעולם השידורים הקרקעיים המופלא.

DTT, בשביל מה ולמי זה טוב?

מתברר שיש תמורה לאגרה ושהיא מממנת מערכת גדולה וסבוכה (וגם ממשלתית!) שתפקידה לשדר לאוויר מספר ערוצי טלביזיה שכל אזרחי ישראל יכולים לקלוט בחינם. כלומר, בחינם כל עוד אותם אזרחים שילמו את האגרה האמורה לעיל כמובן.

נכון שעד היום יכולנו לעשות זאת עם האנטנה המרכזית שעל הגג אבל היו עם זה כמה בעיות. אני לא מדבר רק על הרגעים ההיסטוריים של הערוץ הראשון שנמחקו מהמסך בגלל ששידורי הטלביזיה המצרית היו עולים עליהם בחודשי הקיץ. הכוונה כאן היא שאותם שידורים משתמשים בשיטת שידור אנלוגית הדורשת משדרים רבי עוצמה וגוזלת הרבה תדרים.

המעבר לשידור דיגיטאלי (DTT) יאפשר את השבתת אותם משדרים ישנים ההופכים לקשים לתחזוקה ומעבר למשדרים דלי עוצמה הצורכים רוחב פס מינימאלי, כך שכולנו נצא נשכרים: האזרחים יזכו לחיות באווירה טיפה פחות רוויה בקרינה אלקטרומגנטית ואילו הממשלה תוכל למכור את הערוצים שהתפנו. יראו טוב יותר את שידורי הטלביזיה, אבל זה כבר בונוס.

אם זה נשמע לכם יותר מידי טוב מכדי להיות אמיתי אז צדקתם כי יש באמת בעיה קטנה והיא שאת אותם שידורים דיגיטליים חדשים לא תוכלו לקלוט ללא מקלט יעודי – מה שמחזיר אותנו לנושא הסקירה הנוכחית.

התרשמות ראשונית

מדובר בסט המורכב מממיר מדגם STQ500 ומאנטנה אקטיבית PAQ-100 נפרדת, שניהם תוצרת חברת QUE המוכרת יותר בזכות מכשירי הניווט GPS מתוצרתה הנמכרים בארץ. הממיר מגיע באריזת קרטון ואילו האנטנה האקטיבית ארוזה במארז פלסטיק קשיח מהסוג שפתיחתו דורשת זוג מספרים חדות וקצת זהירות.

הדבר הראשון אותו נגלה עם פתיחת אריזת הקרטון של הממיר הוא שקית פלסטיק ובה תעודת אחריות וחוברת מדריך למשתמש בשפה העברית. החוברת עצמה אינה מתקמצת בדפים ותמצאו בה הסברים, איורים וצילומי מסך שיאפשרו גם למי שאינו בקי ברזי תורת הקולנוע הביתי לחבר את הממיר למסך הטלביזיה ולהגדיר את הפרמטרים הנחוצים להפעלתו.

מלבד אותה חוברת תמצאו באריזה גם את הממיר, אנטנה פסיבית (לא מוגברת) עם בסיס מגנטי, כבל עם מחבר SCART בצד אחד וחיבורי Composite ואודיו דו ערוצי בצידו השני (חיבור A/V עם בננות צהוב, לבן, אדום), שלט עם כפתורים לא מוארים וזוג סוללות AAA עבור אותו שלט.

פתיחת אריזת הפלסטיק הקשיחה של האנטנה האקטיבית תגלה לעינינו גוף פלסטיק מוארך שחזיתו בצבע מתכתי, תושבת הבנויה מקליפס קפיצי וכבל די ארוך שבסיומו מתפצל למחבר לחיבור לאנטנה ולמחבר USB ועל כך נרחיב קצת בהמשך. כמו כן תמצאו שם מתאם IEC to MCX על מנת לחבר את האנטנה להתקנים הדורשים חיבור MCX.

 

ההתרשמות הראשונית לא תהיה שלמה ללא הצצה בשלט. זהו שלט מאוד בסיסי ללא שום טריקים וקונצים כשכפתורי העברת הערוצים ובקרת עוצמת הקול הוצבו במקום שהוא לא ממש אינטואיטיבי, אבל לכל דבר אפשר להתרגל וזה לא ממש מפריע.

בעלי עיני הנץ מביניכם יבחינו גם בנוכחות כפתורי בקרת מדיה בחלק התחתון של השלט. אותם כפתורים המפעילים את הניגון קדימה, השהייה, עצירה ודילוגים מיועדים לאפשר לכם לשלוט בניגון מוזיקה MP3 וצפיה בתמונות. בניגוד לרושם הראשוני, לא מדובר באפשרות של הקלטת שידורים או ניגון סרטים מהתקן USB חיצוני.

מספרים רבותי, מספרים!

הממיר עצמו בעל משקל נוצה של פחות מ 620 גרם וממדיו שדופים בהתאם: 21x13x4.5 ס"מ (הממדים בחוברת טיפה שונים אבל יכול להיות שלא לקחו בחשבון את רגליות הגומי).

צריכת החשמל המוצהרת במצב שינה היא פחות מ 3W ומגיעה עד ל 8W במצב הפעלה מלאה. לעניות דעתי צריכה של 3W במצב שינה עבור מכשיר שאין לו יותר מידי מחוונים ובקרים זה לא מעט אבל זה לא יגרום לכם לשבור תוכנית חיסכון או למכור מניות. מה עוד צריכת החשמל הצנועה בזמן הפעלה פשוט מצחיקה לעומת זו של ממירי לווין כמו היס מקס המקורי.

האנטנה האקטיבית היא באורך של קרוב ל 24 ס"מ ורוחב של כ 2.5 ס"מ וכפי שניחשתם היא מיועדת להצבה במצב אופקי.

בסך הכול, הסט אינו גדול בכלל ולדעתי ניתן להחביא אותו בקלות כך שגם בחדר שינה צפוף הוא לא יגזול יותר מידי מקום. עד כאן הכול נראה קטן ופשוט.

התקנה וקביעת תצורת

התקנה

מוטיב הפשטות ממשיך גם למלאכת ההתקנה ולנוכח מיעוט החיבורים בגב הממיר אין הרבה סיכויים שתתבלבלו ותזדקקו לעזרתו של טכנאי.

כל מה שנדרש הוא למצוא מקום לממיר ליד מסך הטלביזיה, לחבר מצד אחד את כבל ה SCART לשקע המסומן ב TV ומצד שני לחברו לשקעי ה A/V המתאימים במסך. לחבר את האנטנה האקטיבית לשקע ה ANT IN בממיר ולשקע ה USB, להכניס את הסוללות לשלט ולחבר את הממיר לנקודת חשמל.

החסרון של שקע HDMI בגב המכשיר בולט לעין והסיבה לכך היא שיציאות הוידיאו היחידות הקיימות בממיר היא חיבור ה SCART ויציאת האנטנה ANT OUT שהוא חיבור RF לכל דבר. אין גם מה להיסתבך בהגדרות יציאת ה SCART להתענות בשאלה אם S-Video עדיף על Composite או שבכלל כדאי להשקיע בכבל SCART  "איכותי" כדי לקבל RGB, כי אין בכלל אפשרות להגדיר מה יוצא מה SCART כך שהוא מקובע לצמיתות על הוצאת Composite בלבד.

לחיצה על כפתור ההפעלה בחזית המכשיר או הכפתור המקביל אליו בשלט תדליק את הממיר ומופע הקסמים יכול להתחיל.

כפי שבוודאי שמתם לב, בתמונה שמעלינו מופיע הממיר כשמחוברת אליו האנטנה הפסיבית הרגילה. לרוע המזל הקליטה באנטנה זו היא אפסית – למרות שאני גר במקום מרכזי למדי בארץ – כך שמכירת הממיר יחד עם האנטנה האקטיבית היא צעד מבורך מצידו של היבואן.

תמיכה בעברית והגדרות כלליות

עם פתיחת האריזה וגילוי חוברת המדריך בעברית החלה לקנן בליבי המחשבה שהפעם אני אופתע לטובה וכך באמת היה. התמיכה בעברית בממיר ה QUE STQ500 היא, במילה אחת, מושלמת וכפי שתראו בהמשך, היא גם ממשיכה לכל אורך הדרך.

מלבד עברית אפשר גם לבחור ביתר השפות הנפוצות בארץ: אנגלית, רוסית, צרפתית, ערבית ואמהרית.

תפריט ההגדרות יאפשר לנו גם להגדיר את תצורת המסך (4:3, 16:9 או אוטומטי), זמן ושעה, טיימר לכיבוי, נעילת ערוצים ותפריטים לילדים, שקיפות פס המידע וערוצים מועדפים.

לאחר התרשמות ראשונית שתפריט ההגדרות מכסה את מירב האפשרויות שמשתמש הממוצע עשוי לרצות לשנות, מיהרתי לבדוק מה בעצם ניתן לקלוט עם הממיר.

על שתי אנטנות וקליטה אחת

כפי שציינתי בפרק הקודם, האנטנה הפסיבית המגיעה באריזת הממיר היא חסרת כול תועלת. ניתן לקלוט איתה את לוח המשדרים ורשימת הערוצים אבל אי אפשר לצפות איתה בשום שידור. זה מצער היות ובסיס אותה אנטנה מכיל מגנט כבד והיא נצמדה כמו עלוקה לחלק העליון של המסך ובאופן כללי גם לא בלטה במיוחד.

האנטנה האקטיבית לעומת זאת אינה מצוידת בבסיס מגנטי והקליפס שלה אינו מתאים לשום בליטה בדפנות המסך שלי. כך שנאלצתי להצמיד אותה באמצעות גוש קטן של Blu-Tack. אני מתאר לעצמי שגם מדבקות דבק דו צדדי או סקוטש יעשו את המלאכה נאמנה אבל לא תמצאו אותן באריזת האנטנה.

מרגע שתצליחו לקבע את האנטנה האקטיבית היא לא תפריע לכם במיוחד בזכות המבנה האופקי וניתן להסתירה בנקל. מה שכן, שמחתי לגלות שהיא אינה זקוקה לחיבור חשמלי נפרד משלה כי היא ניזונה מהמתח החשמלי שהיא מקבלת דרך שקע ה USB של הממיר. זה טריק נחמד ושימושי בהחלט.

הקליטה עם האנטנה האקטיבית הייתה ללא תקלות ובאיכות מצוינת כך שלדעתי לא שווה בכלל להוציא את האנטנה הפסיבית מהשקית.

קליטת ערוצים

הממיר מסוגל לקלוט הן את מכלול הערוצים המשודרים על ידי עידן+ והם כוללים את ערוץ 1, 2, 10, 33 ו 99 – כולם ברזולוציית SD של  576i. הממיר מסוגל גם לקלוט את תחנות הרדיו שישודרו בערוצים הדיגיטאליים אם וכאשר הם יועברו ל DTT, אני אישית לא הייתי ממתין בקוצר רוח להתרחשות הזו.

סריקת הערוצים מתבצעת באופן אוטומטי כשהממיר עובר על כל הערוצים האפשריים ומסווג אותם לפי שידורי טלביזיה או רדיו (תדרי הרדיו ריקים כרגע).

בתום הסריקה ניתן לצפות ברשימת הערוצים או למחוק אותה ולהתחיל את הסריקה מחדש.

כפי שאתם רואים, רשימת ערוצי הטלביזיה מאוד מצומצמת ומקבילה לערוצי הטלביזיה המוכרים, בתוספת לערוצי הבדיקה של עידן+.

איכות תמונה וסיכום

איכות שידור

איכות התמונה בשידורי DTT אינה רעה בכלל. למעשה היא טובה יותר מזו המתקבלת דרך ספקי התוכן יס והוט, אבל היא עדיין אינה עומדת ברמה של תקליטור DVD.

בנוסף, הממיר מוגבל להעברת השידור אל הטלביזיה בשיטת Composite כך שניתן לראות תופעות של מריחת צבעים וטשטוש קווי מתאר. אני חייב לציין כאן שזה הרבה פחות חמור ממה שציפיתי ושגם על מסך 50 אינטש ניתן עדיין לקבל תמונה באיכות סבירה. הגורם המגביל את איכות התמונה הוא השידור עצמו ועל זה אין לאף אחד מאיתנו שליטה.

כפי שניתן לראות, הממיר דווקא עושה עבודה לא רעה בכלל בכל הנוגע למתיחה חכמה של תוכן שבמקור הוא 4:3 על מסך 16:9. השוואה לתמונה שהתקבלה דרך יס הראתה שבשידור ה DTT יש יותר איבוד פרטים בצווארון השמלה ושתווי הפנים בתמונה רוככו קשות עקב הצגת צבעים שהיא פחות מאופטימאלית בלשון ההמעטה. מאידך, השידור של יס סבל מתופעה של רעשי רקע שגרמו ל mosquito noise מאוד מורגש סביב שערות הקריינית.

בשני המקרים איכות התמונה היא סבירה ותו לאו אך מבין שתיהן אני העדפתי את זו שהתקבלה דרך ממיר ה DTT.

היתרון בשידור ה DTT לעומת השידור האנלוגי הרגיל הוא שניתן לשלב בו הרבה יותר מידע. אחת הדרכים שבה ניתן להשתמש במידע הנוסף הוא בהצגת פס מידע המכיל תקציר של התוכנית.

דרך אחרת והרבה יותר שימושית בעיני היא דחיפת לוח שידורים (EPG) וגם כאן הופתעתי לטובה מהתמיכה הטובה בעברית היות ואני יודע שבדרך כלל זו נקודה מאוד חלשה בכול המסכים המגיעים עם מקלט DTT מובנה.

יתרון נוסף שיש לשידור הדיגיטאלי הוא באפשרות להזרים בנפרד את הכתוביות והתרגומים, כך שלהבדיל מהשידור האנלוגי ניתן להקרין רק את הכתוביות בשפה המתאימה או לוותר עליהן כליל וכל זאת לפי בחירה אישית. 

תוספות ובונוסים

לפני שתפתחו צפיות מיותרות, אין הרבה מעבר למה שראיתם. לממיר יש אומנם כניסת USB אבל היא מוגבלת לאפשר לממיר להציג תמונות או לנגן שירים המקודדים ב-MP3 מכונני אצבע או התקנים דומים. לא ניתן להשתמש באותם התקנים כדי להקליט שידורים מהממיר או לצפות בסרטים.

האפשרות הנוספת היחידה הקיימת בשביל להעביר את הזמן הם שלושה משחקים הצרובים בקושחה של הממיר ונשלטים על ידי כפתורי הכיוון של השלט.

זה לא רע בשביל להעביר את הזמן אבל לא הייתי מוותר על החשבון שלי ב Steam בגלל זה.

סיכום

ממיר ה DTT STQ500 של QUE הוא מכשיר בסיסי ופשוט להתקנה והפעלה. הוא לא מהווה תחליף לממיר מקליט ובוודאי שלא מאפשר לקבל את מגוון הערוצים הזמינים דרך יס או הוט.

בהיותו מוגבל להעברת שידור ב Composite הוא גם לא פורץ דרכים חדשות בסעיף איכות התמונה, אבל צריך לזכור שיש לא מעט אנשים שזה כל מה שהם זקוקים לו והיות והשידורים האנלוגיים עומדים לפני סגירה זה גם בדיוק מה שהם יצטרכו. יש לציין לשבח גם את הגיור המושלם שעבר הממיר ואת תמיכתו בכל השפות השימושיות בארץ.

האנטנה PAQ-100 הנמכרת יחד עם הממיר בהחלט מעניינת בזכות הפרופיל הנמוך שלה ובחיבור ה USB החוסך שקע וספק כוח נפרדים. זה גם עוזר שהיא קולטת לא רע בכלל, רק חבל שאין לה בסיס מגנטי כמו לאנטנה הפסיבית הסטנדרטית.

חברת ח.י. המשווקת את מוצרי QUE מפיצה את חבילת המקלט והאנטנה דרך רשתות שיווק וחנויות מתמחות במחיר של כ 289 ₪ כבאנדל.

להמשך דיון על מקלט DTT מדגם STQ500 ואנטנה אקטיבית PAQ100 תוצרת QUE

תודה לחברת ח.י. על השאלת המוצרים לטובת הביקורת

7:00
  /  
28.4.2011
  
מאת: קלוד בן-שאול

1