סרט לסופשבוע Battle: Los Angeles

אחד מסרטי המלחמה המדע בידיונים המדוברים ביותר לשנת 2011 היכה את האקרנים בישראל. כתב הקולנוע הזריז שלנו לא יכול להשאר ...

7:00
  /  
14.04.2011
  
מאת: mulder

Battle: Los Angeles

הסרט מתחיל בעוד יום קיץ טיפוסי בלוס אנג'לס, שנקטע בדיווח חדשותי על עצמים שהתגלו בחלל ונעים לכיוון כדור הארץ. כאשר מתברר שאותם עצמים מאבדים מהירות לקראת הכניסה לאטמוספירה, זה מוציא מהחשבון אפשרות שמדובר בסתם גופים דוממים. ואכן, לא עובר הרבה זמן והעצמים האלה מתגלים כגזע חייזרי מתקדם ואלים שנוחת פה ומתחיל לתקוף ולחסל ערים, צבאות ואוכלוסיות אנשים.

מפקד מחלקת הנחתים מייקל נאנץ (ארון אקהרט) הוא חייל ותיק ושחוק שקרוב לפרישה. המחלקה שלו מסופחת בדחיפות לאיזור לוס אנג'לס כדי לעזור לחלץ אזרחים ששלחו אות מצוקה מתוך העיר באיזור שבו כבר השתלטו צבאות החייזרים, כאשר תוך מספר שעות כל האיזור יופצץ על ידי הצבא בין אם יצליחו לחלץ אותם או לא. מהנקודה הזאת מתחיל האקשן באמת. היחידה נכנסת לעיר ונתקלת בהתנגדות קשה ומסוכנת מצד החייזרים שאורבים בכל מקום, ונמצאת במירוץ נגד הזמן להגיע לאזרחים. בהמשך יתברר שהמשימה שלהם חשובה וגורלית הרבה יותר.

הסרט הזכיר לי כמה סגנונות, ביניהם בלאק הוק דאון , Independence Day ואת קלוברפילד ומחוז 9 מהשנים האחרונות יותר. אבל מי שמחפש את העומק (היחסי, היחסי..) של העלילה בסרטים האלה או דומים להם קצת יתאכזב. חסר קצת סיפור רקע על הדמויות מלבד זו של הסמל נאנץ שהיא גם הכי מעניינת, וכמעט כל הזמן ההתמקדות היא סביב היחידה ובמה שעובר עליהם. הסרט לא מציע סיפור מתוחכם או דמויות מורכבות ולפעמים נראה שההשראה נשאבה גם ממקומות אחרים לגמרי כמו משחקי אקשן פופולריים דוגמת Crysis או Call of Duty. אמנם העובדה הזאת עלולה קצת להפריע, אבל בכל זאת יש משהו נגיש בדמויות וכל מיני רגעים קטנים שבהם השחקנים מצליחים להראות חולשה אנושית ומצליחים ליצור דרכן נקודות הזדהות, והעובדה שלא חושפים מה קורה מחוץ ללוס אנג'לס עוזרת להשאיר מקום לדמיון. 

הסרט קיבל לא מעט ביקורות פושרות, לדעתי שלא בצדק. צריך לזכור שמדובר בסרט אקשן שהסיפור שלו הוא פלישת פתע לא מתוכננת של חייזרים, לא "להציל את טוראי ראיין". הכל קורה מהר ואין הרבה זמן להרהורים נוגים. מצד אחד זה קצת מגביל כי לא קל לפתח דמויות ועלילה בצורה מספקת, אבל זה לא בהכרח דבר רע כאן. אז או שבאים עם מצב רוח מתאים וציפיות הגיוניות ונהנים מרכבת ההרים הזאת או שלא, זה כבר ענין של טעם אישי. אני כן יכול להבטיח לחובבי האקשן שמה שהסרט לא תמיד מצליח לספק מבחינת עלילה או דיאלוגים מעוררי מחשבה, הוא מפצה בנדיבות באקשן סוחף שכמעט לא פוסק, עם קרבות מרהיבים באיזורים עירוניים ועם פסקול מעולה.

לסיכום, אמנם לא מדובר כאן ביצירת מדע בדיוני רבת משמעות ונכון שהוא קצת קלישאתי (אבל בינינו ככה זה עם 90% מהסרטים), אבל מה שהוא כן מציע וטוב בו, זה המון אקשן משובח ומלא אדרנלין מהסוג שלפעמים עמוק בפנים אנחנו אוהבים לראות גם אם אחר כך אנחנו אוהבים להתלונן על שטחיות הקולנוע. ארון אקהארט הוא לא כוכב אקשן מהסוג של ברוס ויליס, אבל הוא שחקן מעולה ורב-גוני שמוכיח שוב שהוא יכול להוביל סרט והסביבה הפוטוגנית של לוס אנג'לס יחד עם אפקטים טובים מצליחים ליצור שעתיים מהנות.

להמשך דיון בנושא סרט לסופשבוע Battle: Los Angeles.

קדימון לסרט:

 


7:00
  /  
14.4.2011
  
מאת: mulder

1