דעה אישית: הקץ לתשלום גלובלי על חיבור לאינטרנט

החיוב באינטרנט בישראל יאלץ לעבור למודל של עלות לפי צריכה, במקום עלות לפי רוחב פס כפי שנעשה כיום.מאמר דעה.

7:00
  /  
12.04.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

לאחרונה אני מתקרב יותר ויותר למסקנה שאין מנוס לחברות האינטרנט מלקבוע את מחיר השירות לפי צריכה במקום לפי קצב התקשורת. המודל הנוכחי הפסיק לעבוד…

כאשר תארתי את המצב ואת התוכנית שלי לכתוב מאמר בנושא למכר קרוב שלי, הוא אמר – "אל תעשה את זה, בסוף תגרום להם באמת לעבור מודל". נתחיל בזה שחברות האינטרנט מודעות לנושא ובהחלט שוקלות את זה, ולא מאמר שלי יגרום להם להחליט אם כן לעבור למודל שכזה או לא… בקיצור Don't shoot the messenger.

חיוב לפי צריכה? השתגעת?

יש הרבה סיבות מדוע אני חושב שאין מנוס ממעבר לחיוב כזה, ובהחלט לא אכנס לכולן במאמר הזה. התגובה הראשונה שאני מקבל כשאני מדבר עם צרכני אינטרנט כבדים על הנושא הזה היא הדחקה… אין מצב שהם יעשו את זה, אני אתנתק, זה בחיים לא יקרה, וכו'.

אז בהחלט יש מצב שהם יעשו את זה. זה נעשה כך בארה"ב ובסופו של תהליך כשכל הספקים יעברו למודל כזה, לא יהיה ממש דרך להתנתק.

אז למה המודל לא עובד?

נתחיל באנלוגיה שאשתמש בה לאורך המאמר הזה מספר פעמים – נדמיין שהמידע באינטרנט הוא מים. אנחנו מחוברים לאינטרנט דרך צינור מים לספק שלנו (="מקורות"). קצב התקשורת שלנו הוא בעצם לחץ המים שנקבל הביתה. הוא תלוי בעובי הצינור הפרטי לבית שלנו, וכמובן בצינור השכונתי וכמה השכנים שלנו צורכים בכל זמן נתון.

המודל הנוכחי פשוט לא יכול לעבוד כי הוא לא הגיוני… חברות האינטרנט משלמות לא לפי עובי צינור המים, אלא לפי כמות המים שעוברת במוביל הארצי (החיבור לחו"ל, לרוב).
לפי המודל הנוכחי, לקוח אליו הביתה מגיע צינור עבה עם לחץ מים גבוה, אך שומר על הברז סגור רוב היום, ישלם הרבה יותר מזה שמקבל זרזיף של מים אבל הברז שלו קבוע פתוח ובפועל הוא מפעיל בבית בריכה ציבורית ענקית…

המודל הקיים של חברות האינטרנט הוא שעל כל Mbps חיבור לחו"ל, הם מוכרים אותו שוב ושוב ל-20-50 משתמשים שונים. זה נעשה מכיוון שיש הנחת יסוד שלא כולם יזדקקו לחיבור הזה בו זמנית. בפועל, אם כולם משתפים תוכן בביט טורנט, אז במקום לקבל את ה-10Mbps שהזמנתם, אתם עלולים לקבל 1/50 מהקצב הזה (חצי מגה).
הדבר העצוב בסיטואציה זו הוא שלרוב, מי שמשלם על מהירות גבוהה יותר יקבל גם תיעדוף מתאים, מה שאומר שמי שיש לו 100מגה יכול יהיה לקבל 50 מגה, בעוד שהמסכנים עם 1Mbps או 2.5Mbps יתקעו עם 20K בגלל שזה מה שנותר להם…

אקדים תרופה למכה – לחוכמולוגים ששואלים בשלב הזה למה 1Mbps פשוט לא נמכר ככזה, אסביר שללא מכירת היתר הזו, אין כלל הצדקה לספקי האינטרנט. 1Mbps לחו"ל זה קו נל"ן שעולה הון עתק. גרוע מזה, אין ממש תחרות בשוק הזה, יש רק שחקן אחד – מד1, ולכן המחירים לנל"ן לחו"ל ימשיך להיות יקר מאוד, עד אשר התוכניות למתחרים יצאו לפועל.

מכיוון שקו כזה יקר, הפיתרון היחיד הוא למכור את אותו שטח לכמה צרכנים. התקווה היא שלא כולם ירוקנו את הכינרת בגלל צריכת יתר.

פתרונות עקומים

יש כמה פתרונות לבעיה הזו, מבלי לעשות שינוי דרמטי במודל העסקי. אנחנו מכירים היטב את הפתרונות האלה, כולנו "אוכלים אותה" איתם. הפתרון הראשון הוא כמובן "תיעדוף" (traffic shaping). תיעדוף אומר שאם תשלמו יותר, תקבלו רשת מועדפת. רשת Private NGN היא בדיוק אחת כזו – רשת נפרדת שבה היחס הוא טוב יותר, ולכן (תאורטית), מי שנמצא עליה אמור לקבל רוחב פס גבוה יותר. אם נחזור למוטיב הקודם, יש לנו שני מובילים ארציים, אחד עם זרם מים גדול יותר לאלה שמשלמים יותר.

כמובן, בשביל תיעדוף צריך לשלם. שירות זה יקר יותר (משמעותית) מכיוון שניתן לקיים "רק" יחס נמוך בין רוחב פס הנמכר ללקוחות ביחס לרוחב הפס לחו"ל (לא יותר מ-1:20) עבור רשת שכזו. לכן, המחירים שלה מדורגים במספר רמות – תיעדוף רגיל ("גיימרים") עולה מעט יותר ממחיר הבסיס. תיעדוף רציני יותר ("חשבון ביזנס") הינו הרבה יותר יקר. חיבור 2 מגה סימטרי יכול לעלות אף אלפי ש"ח לחודש, בעוד שחיבור לא סימטרי (לא עסקי), "רגיל", יעלה עשרות ש"ח במקרה של משתמש ביתי רגיל.

פתרון נוסף הוא Bandwidth shaping. בגדול, זה דומה למישהו שעומד מחוץ לבית וכשהוא שם לב שאתה משתמש ביותר מדי מים, הוא סוגר טיפה את השיבר לבית שלך, כך שהוא מוריד את העומס שאתה יוצר על השכנים… אם אתה לא חורג משימוש רגיל, הוא פותח אותו בחזרה והזרם שלך חוזר למקסימום.
גם כאן יש המון שיטות ווריאציות. אפשר למשל לזהות לפי סוג הזרם ועוצמתו שאתה מתקלח, כלומר מוריד קובץ עדכון ממיקרוסופט – ואז זה לא יגע בזרם שלך. אם אתה למשל פותח את המים לצורך בריכה שכונתית, כלומר ביט-טורנט, המערכת מזהה את זה ופשוט מאיטה לך את זרם המים, עד זרזיף עלוב שלא ממש יעזור לך במטרתך למלא את הבריכה…

כל ספקיות האינטרנט משתמשות כיום בטריקים כאלה. זו הסיבה שכאשר אתם מורידים תוכן, אתם נאבקים באינטרנט במקום להנות מה-10Mbps או ה-12Mbps ששילמתם עליהם בכסף מלא.

זו הסיבה שכאשר ההורים שלי שואלים מדוע הם לא מצליחים לקיים שיחת סקייפ נורמלית, למרות שיש להם 5Mbps, אין לי ממש מה להגיד להם. הרי גם עם 128kbps אפשר לקיים שיחה איכותית, העובדה שהם לא מצליחים היא עדות למצב הגרוע של רשת האינטרנט הישראלית כיום.


המחשה גרפית לפתרונות ה"עקומים" הקיימים. בעולם אידיאלי, הלקוח היה משלם עבור רוחב פס מסוים ומקבל בדיוק אותו (כפי שמתואר בקו הכחול הכהה. הישורת בערך 37 מתארת את הערך המקסימלי עבורו הלקוח משלם, ובו הוא גולש). בישראל, היום, ישנן הגבלות על הגלישה אשר מיוצגות בעקומים האחרים. ניתן לראות בבירור את הפגיעה בלקוח אשר לא קרוב אפילו לקבל את אשר שילם תמורתו, גם במקרים בהם הוא משלם על תעדוף יחסי (הבהרה – הערכים המוצגים בגרף הינם שרירותיים למטרת הצגת מגמות ואינם מסתמכים על נתונים אשר נמדדו בשטח)

הפיתרון העקום ביותר ששמעתי הוא (לצערי הרב) זה של משרד התקשורת. הפיתרון הוא לחייב את ספקי האינטרנט לדווח על קצב מינימלי מובטח לרשת. אפילו אם היה הגיון כלשהו בהנחיה כזו (ואין כמובן), אז הפיתרון ההגיוני יותר הוא לחייב אותם בשקיפות –  מה כל תיעדוף אומר, מה סוג ה-bandwidth shaping שהם עושים, מה היחס בין כמה רוחב פס שיש לחברה לחו"ל לבין זה שמכרת ללקוחות.

הבעיה האמיתית היא שכל קומבינציה של מספרים כזו:

1. תזעזע את המערכת. אם תדעו כמה מורחים אתכם בתחום הזה, תהיו בבעיה רצינית…

2. כל קומבינציה של מספרים כזו משמעותה אחרת. מה יעזור לי כצרכן שאני יודע שהיחס הוא 1:100 ושיש DPI במערכת של ספק האינטרנט שלי? בסופו של דבר, פשוט נגלה רק כמה המצב גרוע אצל כל הספקיות…

3. אין ממש תחרות – לכל הספקיות יש את אותה הבעיה בדיוק!!

קצב עולה (Upload)

נו? מתי יפסיקו לספק לנו 100Mbps, כאשר כל מה שאני רוצה זה קצב עולה – upload גבוה יותר.

ספקי האינטרנט לא עושים המון כסף מצרכנים ביתים. כסף גדול אפשר לעשות מצרכנים עסקיים. בעסק שלי אני משלם על חיבור אינטרנט שהוא טכנית זהה למה שמקבלים הצרכנים הרגילים הביתה, פי 5 ויותר ממשתמש ביתי. זה נחשב זול. לרוב, חיבורים עסקיים-סימטריים יעלו פי 100 ויותר , כאשר היתרון שלהם טמון בכך שיהיה בעלי ערוץ עולה גבוה.

החשבון מאוד פשוט – אפשר לקחת הרבה כסף ממעט צרכנים "עשירים" ומעט כסף מהרבה צרכנים "עניים". זה אמור להיות כך גם במשק המים – יש מחסור במים ולכן הצרכנים ה "עשירים" בסביון והחקלאים שמשתמשים במים כדלק לעסק שלהם צריכים לשלם יותר. בפועל זה לא קורה במשק המים, ואם יעלו את קצב הערוץ העולה ללקוחות ללא "מסלול עסקי", תופעה דומה תתרחש גם בשוק החיבורים לרשת.

כלומר, ברגע שיפתחו את הברז לשני הכיוונים (ללא התלות בתשלום גבוה יותר), כל הכסף של העשירים יעבור למסלול של העניים. מי יתעניין בחיבור נל"ן של 2Mbps/2Mbps כשאפשר להשיג חיבור טוב משמעותית (100/2) ברבע עלות כמשתמש ביתי… 

מכיוון שהחיבורים הסימטריים הם "הקצפת" של חברות האינטרנט, יש סיכוי לא רע שהמודל הזה ישמר בעתיד הנראה לעין, אלא אם כן ימצא פיתרון אלטרנטיבי…

המצב יחמיר

כל עוד מה שאנחנו עושים זה לגלוש בפייסבוק ומדי פעם לראות סרטונים פצפונים של תעלולי חתולים, אנחנו במצב טוב. הבעיה היא שהשירותים שניתן לקבל דרך האינטרנט עוברים מהפכה. מכירים מישהו שלא מוריד, או שלא מורידים לו, סרטים? 

מתי ביקרתם בחנות השכרת ה-DVD הקרובה לביתכם? אולי לא שמתם לב, אבל מספר החנויות האלה בישראל צומצם בעשרות אחוזים בשנתיים האחרונות. אנשים לא משכירים סרטים, אבל הם ממשיכים לראות אותם כרגיל.

סקייפ משפרים את האיכות כל הזמן, ומאפשרים כיום לבצע שיחות וידאו עם מספר רב של משתתפים.

Youtube משדרים כבר ב-HDTV, ובחו"ל שירותי השכרת וידאו באיכות גבוהה דרך האינטרנט (Netflix, HULU, Amazon on demand וכמובן iTunes) עולים בקצבי התקשורת באופן דרמטי. בארה"ב Netflix בלבד תופסים 20% מכלל רוחב הפס בשעות הפריים טיים (8 בערב ועד 10 בערב!). וזה שירות עם 2 מיליון משתמשים, מה יקרה כשהשירות הזה יעלה ל-20 מיליון משתמשים?!

בישראל יש ניצנים של תופעות דומות. סלקום ופלאפון פתחו שירותי מוזיקה בסטרימינג (גם Walla ו-Ynet מתכננים שירותים דומים). אורנג' מאפשרת צפייה בסרטים בתשלום דרך האתר שלהם – Orange Time.

חברת YES השיקה את שירות ה-VOD שלה כשירות OTT. נכון, אי אפשר לצפות בזה על המחשב, אבל הסיבה לכך היא לא טכנולוגית אלא החלטה עסקית ומסחרית. טכנית, הממיר של יס מושך את התוכן שלו דרך האינטרנט בשביל שירות ה-VOD. זה שירות מבורך, הוא מקדם את הטכנולוגיה דרמטית, אבל זה נעשה על חשבון חיבור האינטרנט שלנו. גם הוט השיקו שירותי VOD על גבי האייפד והאייפון וגם הם פועלים מעל רשת האינטרנט הביתית.

השירותים הללו יהיו צרכני מידע כבדים יותר ויותר. ככל שנצרוך יותר מידע, כך נהיה תלויים יותר באינטרנט והשיטה הנוכחית פשוט תקרוס. תחשבו מה יקרה כשחברות מהסוג של Hulu ו-Netflix (או מקבילות ישראליות להן) יגיעו ארצה…


נתון לפרושכם – אנחנו חונקים את רוחב הפס, או שהספקיות חונקות אותנו…

אז מה הפיתרון?

מי שמסתכל על המצב הנוכחי וחושב שהוא יימשך לתמיד, פשוט חולם. משהו דרמטי חייב לקרות והמצב יהיה ללא ספק גרוע בהרבה לפני שהוא ישתפר. הצריכה הביתית שלנו גדלה והולכת וללא מקורות אינטרנטיים חדשים, אנחנו נגיע לשנת בצורת. לא רחוק היום שבו נפתח את הברזים וזרזיף של מים יבקע החוצה פשוט מכיוון שלכולנו כבר תהיה בריכה וגינה מפוארת. 

פיתרון אחד הוא לשפר את התשתיות ולאפשר לעוד מובילים ארציים להגיע לישראל. קבוצת בזק בינ"ל כבר עובדת על חיבור כזה (אם כי, פחות או יותר דרך אותו מסלול גאוגרפי של מד'1, מה שלא בהכרח יעזור לנו עם קצב התעבורה, אבל עשוי להוזיל את המחיר). זה פיתרון יפה, אך הוא סוג של "התפלת מים". זה עוד מקור של מים, אך גם הוא יהיה יקר, ובמקום מונופול יהיה לנו פשוט דואופול עם מחירים טיפה יותר זולים.

יש עוד פתרונות טכניים שיכולים להתחרות יפה במודל של Bandwidth shaping, אבל לא ארחיב בשלב זה (אשאיר לכם טעם של עוד, אני לא רוצה לתת את כל הפתרונות לכולם עם כפית…).

בסופו של תהליך, פתרונות כאלה הם מימיה מלאה באמצע המדבר. הן יעזרו, אבל לא יפתרו את הבעיה האמיתית.

הפיתרון הוא פשוט – לעבור למודל שבו משלמים לפי צריכה. מי שיש לו בריכה צריך לשלם על בריכה. מי שיש לו בבית גיגית, צריך לשלם על גיגית. כל עוד המשוואה היא כזו שמשלמים לפי לחץ מים, תמיד יהיה מחסור.

המעבר לא יהיה פשוט. אף ספק אינטרנט לא רוצה להיות הראשון לעשות את הקפיצה. הראשון שיעשה אותה יקבל הכי הרבה על הראש והאחרון שיעשה אותה יקבל הכי הרבה נמלטים שברחו מכל הספקיות שעשו את המעבר…

לכן, התחזית שלי היא שהמעבר יהיה הדרגתי.
פיתרון אפשרי אחד הוא חבילות של רוחב פס, בסגנון של חברות הסלולר. גם בסלולר יש בעיה זהה – יש רוחב פס כללי, ואם כולם יבצעו שיחות בו זמנית, הרשת תקרוס מיידית. לכן, בכדי למנוע מאנשים לקשקש ללא סוף, נותנים להם איזה מגבלה כלשהי ומוודאים באופן זה שהם ידאגו לנתק בזמן. מי שיש לו, יכול לקשקש יותר בטלפון. מי שאין לו, ינסה להמנע מכך או יקח חבילה אחרת מתאימה יותר לכיס שלו.

בארה"ב המגמה הזו כבר מתחילה לחדור. ב-AT&T הגדירו לאחרונה שהחבילה הבסיסית מגיעה עד לנפח של 150GB. מעבר לגודל הזה הם יכולים או לסגור את החשבון או לחייב את המשתמש לעבור לחבילה יקרה יותר.
גם בישראל עושים זאת, כבר מזה זמן רב, כל חוזה חדש למשתמשים פרטיים כולל סעיף עם מגבלות צריכה. 

אבל, החברות חוששות לעשות את המהלך. הפיתרון הוא כמובן לנצל את אותו משאב שהם משאירים כיום לחברות. שילוב של UPLOAD ו-DOWNLOAD גבוהים.
לדוגמא, חיבור של 100Mbps כמעט לא שימושי היום עם upload שעומד כיום על סביבות 1.7Mbps. יחס של 1:58.8 בין קצב ההורדה להעלאה.

אם למשל נקבל חיבור 100/20 במחיר סביר אך בחבילות של 150GB (מספיק להורדת 100 שעות של וידאו HD באיכות טובה בחודש), או חבילה יקרה יותר עם מגבלה של 300GB לחודש, זה כבר סיפור מעניין.

חבילות כאלה צריכות להגיע בקצב המקסימלי שהקו שלנו תומך בהן. הבעיה היא שישנן שתי ידיים בדרך – היד של חברת התשתית והיד של ספקית האינטרנט. זה שילוב בעייתי מכיוון שכל אחת משתי החברות צריכה להחזיק תשתית יקרה ומסובכת. כחלק מהרפורמה של שר התקשורת, משה כחלון, הוא כבר אישר להוט להקים ספקית אינטרנט. כרגע זה במתכונת דומה לזו של בזק בינ"ל מול בזק – חברת בת נפרדת שיש עליה מגבלות זהות לכל ספקיות האינטרנט האחרות.

ככה לא בונים חומה. בחו"ל כבר מזמן איחדו את התשתית עם ספקית האינטרנט. דמיינו עכשיו שתצטרכו לשלם על המים לגורם אחד ועל צינורות המים שלכם לגורם אחר. או לחברת הסלולר על המכשיר ועל החיבור ולחברה נפרדת עבור היכולת שלכם לדבר בטלפון. ברור שזה יגרום למחירים גבוהים יותר כי יש כפול ידיים וכפול רווח בדרך.

כחלק מהרפורמה הזו, נצטרך להפרד מכל הרעיון של ספקיות בנפרד ותשתית בנפרד.

בסופו של תהליך, לא בטוח שנשלם הרבה יותר בממוצע – אבל נעבור מ-משק סוציאליסטי (כולם משלמים אותו דבר, וצורכים כמה שהם "צריכים") למשק קפיטליסטי (משלמים לפי צריכה).

ועכשיו, כשאתם מגיבים למאמר הזה בפורום, בבקשה תזכרו – אני רק השליח, אז אל תירו בי.

להמשך דיון על המאמר הקץ לתשלום גלובלי על חיבור לאינטרנט.


7:00
  /  
12.4.2011
  
מאת: עפר לאור

1