המדריך האולטימטיבי לשיתוף ספריות לשימוש עם מזרימדיות ו-Windows7

לא פשוט לגרום למזרימדיות לעבוד כיום עם Windows 7.להלן המדריך האולטימטיבי לכל מה שקשור בשיתוף ספריה עם תוכן למזרימדיות שונות.

7:00
  /  
10.04.2011
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

זה נשמע פשוט, משתפים ספריה ואז BOXEE או Dune או TVIX או כל מזרימדיה אחרת אמורה לעבוד עם זה. אלא שב-Windows 7 העניין הסתבך. שינוי בפרוטוקולים והרשאות מסבך את העניינים. מזרימדיות רבות ירוויחו מהמדריך הזה את האפשרות לגשת לספריות פומביות במחשב שלכם.

בכדי לפשט את העניינים נפצל את הקטעים הפשוטים ביותר ונעשה אותם תחילה בכדי שאם זה עובד לכם מכה ראשונה, לא תצטרכו להמשיך לצעדים "מתוחכמים יותר".

צעד ראשון – שיתוף הספריה וזכויות

1. נניח ולספריה שאתם רוצים לשתף קוראים Movies, פשוט תעשו Right Click עם העכבר, בחרו ב-Properties ונווטו ל-Sharing. ב-Windows 7 יש גם אפשרות לעשות את זה טיפה פשוט יותר עם "Share with" ואז פשוט ניתן להוסיף את Everyone לרשימה.

כשאתם בתפריט הזה, פשוט לחצו על SHARE ותוסיפו לרשימה את Everyone (אפשר עם זכויות קריאה בלבד או עם כתיבה וקריאה). 

2. עכשיו שהוספנו את Everyone, זה אמור לאפשר לכולם גישה, נכון? אז לא בדיוק. צריך גם לוודא בתפריט ה-Security שגם שם יש זכויות גישה.

אם ברשימה אין ל-Everyone גישה, אז תקנו זאת. 

עכשיו נותר לנסות ולגשת לדיסק ממחשב או ממזרימדיה.

אם שם המחשב שלכם הוא COMPUTER ושם השיתוף הוא MOVIES :

\\Computer\movies

לא עובד – מתקדמים הלאה

3. נמשיך הלאה, כי סביר להניח שזה לא כזה פשוט (אחרת לא הייתם טורחים להגיע למאמר הזה).

הצעד הבא הוא לכבות את ה-Firewall. אם יש לכם בבית כמה מכשירים, סביר להניח שאתם משתמשים בראוטר בייתי. לראוטר כזה יש כבר firewall ולכן לא ממש קריטי שלכם יש Firewall בתוכנה. כבו אותו (או לכל הפחות תוודאו שהוא לא הבעיה).

לשם כך נכנסים ל-Control panel מנווטים לרשת ומשם ל-Windows Firewall ומכבים אותו. אם אתם מרגישים ערומים בלעדיו, אפשר בסוף התהליך לחזור ולהדליק אותו רק בכדי לוודא שהוא לא מקור הבעיה.

4. עכשיו צריך לוודא שהפרוטוקולים ש-Windows 7 והמזרימדיות מדברים, יהיו זהים. ב-Windows 7 הקשיחו את הדרישות ולכן יש צורך בשינויים בכדי להפוך אותו לתואם למכשירים ישנים יותר.

כנסו להגדרות המתקדמות של הרשת:

כאן צריך להקפיד על ההגדרות:

אורח בסוכה?

טוב, עכשיו כבר אתם מבינים שאנחנו עמוק בתוך הנאחס אם זה עדיין לא עובד. כאן כבר צריך להוציא את התותחים הגדולים. 

5. הצעד החשוב הזה נועד לוודא שמשתמש Guest שהוא פופולרי ביותר לשימוש במזרימדיות לצורך גישה למחשב הוא אכן תקין, פעיל ויכול באמת להתחבר למחשב שלנו.

הפיתרון הוא להכנס שוב ל-Control panel והפעם להכנס ל Edit Local users and groups. כנסו ל-Users ותוודאו שליד Guest אין חץ למטה. זה אומר שהוא מנוטרל. במידה ויש חץ, יש לעשות Double Click ולהוריד את האופציה "Account disabled".

6. יופי, פתחנו את החשבון של Guest, עכשיו צריך לוודא שהוא גם יכול להתחבר פיזית דרך הרשת. ניכנס ל-Control panel שוב, והפעם נכנס ל Administrative tools.

ב-Windows 7 מנסים לחסום כל דרך לפריצה ולכן ספציפית חסמו את Guest מלגשת לרשת. זה לא קורה לכולם, אם יש לכם Home sharing יתכן ש-Windows כבר הוריד את האופציה הזו מכם. בכל מקרה, נווטו ל Local Security Policy.

בתוך זה, בחרו ב-Local policies ומשם  ל-User rights Assignment.

מצאו את Deny Access to this computer from the network. אם כתוב מימין לזה "Guest", אז בינגו – צריך לערוך את זה (double click, סימון של Guest ואז Remove) כדי שזה יראה בסוף התהליך כך:

לא הכרחי, אבל לא מזיק

בשלב הזה זה כבר צריך לעבוד, אבל ליתר בטחון, יש עוד צעד שכדאי לבצע אותו בכל מקרה כאשר יש רשת שכוללת גם מחשבי XP או מע' הפעלה קדומה יותר, כדאי לבצע את הפעולות הללו בכל מקרה.

8. באותה תוכנה (Local Security Policy) לעבור לאיזור Security options ולמצוא את Network Security: LAN Manager authentication method.

צריך לשנות את זה ל: Send LM & NTLM – use NTLMv2 session security if negotiated.

מה שפעולה זו עושה, היא לאפשר ל-Windows 7 לשחק טוב יותר ברשת עם מחשבי XP וקודמיהם ובמקביל לא לפגוע ב-Windows 7 או מכשירים מתקדמים יותר.

הערה (תודה ל-Catskinner): למי שאין Windows בגרסאת professional ניתן לעשות פעולה זו על ידי שינוי מפתח ב-regedit והתחלה מחודשת של המחשב:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa 

כעת שנו את הערך LmCompatibilityLevel למספר "1".

ממש לא הכרחי, אבל ממש מומלץ למי שסובל מבעיות רשת ויש לו שרת כלשהו.

9. לפרוטוקול האימות שמוודא למחשב שאתה מי שאתה טוען שאתה קוראים Kerberos. יש כמה גרסאות של ההצפנה שלו וחלקם לא ממש תואמים אחד לשני. לי מה שפתר את זה היה להכנס ל-Regedit ולמצוא את המפתח הבא:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa\Kerberos\Parameters]

את הערך של DefaultEncryptionType צריך לשנות ל-17 (Hex) או 23 (Decimal).

10. עוד פעולה שהומלצה לי על ידי חברי האתר:

"Dependingrn on configuration you may also need to enable the local security settingrn "Network access: Let Everyone permissions apply to anonymous users" 
Start editing local security settings by selecting the start menu/All Programs/Accessories, select "run", 
type secpol.msc and hit enter. 
select "Local policies". 
select "Security options". 
Find "Network access: Let Everyone permissions apply to anonymous users" and set it to enabled if disabled."

Reboot

כמובן ש פעולות 8-10 דורשות תיחול מחדש של המערכת.

משום מה, כבר מספר חברות (בוקסי, Dune) מדברים על הסרת חבילת התוכנות של Live של מיקרוסופט שככל הנראה משהו בה מפעיל חסימה כלשהי. אני יכול להגיד שהחבילה כמעט במלואה נמצאת ופועלת על המחשבים שבהם ניסיתי את הפרוצדורה שמתוארת לעיל. יתכן מאוד שבשלב ההתקנה של Live essentials מתווספות הגנות שיתכן שמה שרשום כאן מתקן. אם עברתם את כל השלבים וזה עדיין לא עובד, שווה לנסות להסיר את החבילה הזו מהמחשב שלכם.

סיכום

ההמלצה הכללית היא לנסות את הצעדים הללו בצורה מסודרת. אחרי שאתם מסיימים צעד כלשהו, תבדקו אם החיבור מתחיל לעבוד. המגנונים הללו חסומים ברמות שונות בהתאם לסוג Windows 7 שיש לכם. חלק מהגרסאות של Windows 7 חוסמות ברמות מתוחכמות יותר מאחרות. יש גם הגדרות שגורמות לחסימה גבוהה יותר או נמוכה יותר.

אצלי למשל יש שרת Domain, מה שגורם ל-Windows להעלות משמעותית את רמת החסימה שלו בכדי למנוע כמה שיותר מאנשים לפרוץ לתוך המחשב שלי. אם יש לכם למשל רשת Home sharing סביר להניח שחלק מהצעדים המתקדמים יותר פשוט לא יהיו נחוצים.

מנסיוני, הפעולות הללו מכסות את מרבית הדברים שעלולים לגרום לכך שהמחשב שלכם והמזרימדיה שלכם (או לחליפין, שני מחשבים שלכם) יסרבו לשתף ספריות ברשת. 

אם בשלב הזה העסק לא עובד, תוודאו שאתם באותה רשת פיזית (ולא דרך שני ראוטרים שונים או שיש איזה Firewall שחוסם את העסק בדרך). פיתרון אחד לנושא הוא לעשות Ping אחד לכתובת ה-IP של השני. 

אם כל העסק עובד, שווה לנסות ולהדליק כעת בחזרה את ה-Firewall של Windows. אם זה עדיין עובד, אתם מסודרים.

להמשך הדיון בנושא שיתוף ספריות ברשת הביתית.


7:00
  /  
10.4.2011
  
מאת: עפר לאור

1