יס והוט מציגות אפליקציות iPad

יס הצטרפה להוט והציגה אפליקציית iPad משלה.נשווה ונראה כיצד השניים פועלות.

12:00
  /  
04.04.2011
  
מאת: עפר לאור

הוט VOD על האייפד

האפליקציה של הוט היתה הראשונה ולכן זה רק פייר שנתחיל איתה. הוט נכנסה במלוא העוצמה לאייפד כאשר המטרה שלה היא בסופו של דבר להכניס את מלוא הקטלוג של ה-VOD שלה לתוך המכשיר. הדגש בתוכנה היא על כמות של תכנים, כאשר האיכות היא כמעט תמיד SDTV, באיכות סבירה. 

מרבית התכנים מוזרמים היטב ויש מבחר לא רע בכלל של תכנים – חלק גדול מהם בחינם.

העיצוב של האפליקציה לא רע, אך ללא ספק מכוון VOD. גם השם של האפליקציה HOT VOD מראה תפיסה שבה VOD ניתן לצפיה דרך האייפד כעוד סוג של מכשיר טלויזיה. 

ניתן לעבור בין סדרות שונות בקלות רבה. אין ממש צורך בלימוד האפליקציה – הכל עובד חלק ויציב. תכנים מסויימים נגישים בחינם, למשל העונה הראשונה של מופע שנות השבעים. איכות התמונה SDTV לכל דבר ולא נראה שהקידוד או איכות התמונה היה הדגש העיקרי כאן, אלא היכולת להביא כמה שיותר תכנים לתוך המכשיר החדש ובכך יש הצלחה לא מבוטלת – יש כאן קטלוג סדרות וסרטים שיכול בהחלט להעסיק את האדם הממוצע לזמן לא קצר בכלל.

לכל סידרה יש עמוד בית עם עונות או ישר רשימת פרקים, הכל מסודר בסדר מאוד היררכי וקל לניווט. אין חיפוש או כלים מתקדמים, אך האמת שכרגע גם אין ממש צורך כזה. האינטגרציה עם פייסבוק בסיסית, בגדול קפיצה לעמוד הפייסבוק של סדרה, במידה ויש כזה להוט.

ניתן לרכוש פרק בודד בכל עונה, כאשר במרבית הסדרות יש פרקים חינמיים (לרוב 1-2 פרקים ראשונים). כאשר ניסיתי לעשות זאת דרך האייפון, העלות נעה בסביבות דולר לפרק ובין 3-4 דולר לעונה של סדרה. חשוב לציין שיש סדרות כגון עספור שעונה שלהן מונה 50 פרקים, כך שהעלות באמת מגוחכת. על העלות הזו, כידוע, הוט צריכה להתחלק עם אפל ביחס של 70% ל-30% (ה-30% הולכים לאפל כמובן). לרוב הסדרות פשוט ניתן לרכוש את כל העונה וזהו.

כאמור הדגש הוא על מגוון תכנים ועל תוכן ממשי לכל דבר, וכאן הוט הצליחה באמת להביא לאייפד כמות נכבדת של תוכן מעניין ומגוון, בעיקר מתוצרתה שלה.

איכות הוידאו בפירוש יכולה להיות טובה יותר על האייפד. הרזולוציה של השידורים נראית מעט חלשה ביחס ליכולות של המכשיר וכאן אני מאמין שיש מקום לשדרוג.


סה"כ עבודה יפה ואם לא היה צריך לשלם על התכנים (אני קמצן, כמו כל עם ישראל) הייתי מבלה עם האפליקציה הרבה יותר זמן, ללא צל של ספק. הוידאו ששודר לא גמגם לי ובקצב סביר של נתונים (כולל הממוצע הישראלי של בין 2-4 מגה ביט לשניה) זה יעבוד לכם באופן סביר.

yes.Mobile על האייפד

רשמית יס השיקה את האפליקציה ממש היום, אך מי שהריץ בימים האחרונים את האפליקציה של יס הרגילה (לא של האייפד) קיבל הודעה לשדרג במהירות את התוכנה. בהרצה ראשונה יש הנחיה שמסבירה מה ניתן לעשות, בעיקר צריך לדעת שניתן לא רק להזיז דברים אלא לחיצה ארוכה מפעילה פונקציות רבות וחשובות.

האפליקציה של יס שונה מאוד מזו של הוט. היא כלל אינה מתיימרת להכנס לתחום הוידאו אלא דווקא בתפיסה שונה לחלוטין של "מסך שני" שיושב איתכם בסלון במקביל לצפיה.

לכן, הוידאו כרגע באפליקציה הוא רק חלק מהמכלול. מגוון התכנים הוא קטן משמעותית מזה של הוט, אך התכנים שונים בתכלית. סדרות שלמות קשה יהיה למצוא כאן. ניתן למצוא תכנים משלימים רבים (מאחורי הקלעים של סדרות כגון ספרטקוס וכו'). ניתן לקבל פרומואים לסדרות חדשות (אני תמיד מפספס סדרות חדשות כי אני תמיד בהקלטות ואז מגלה שלפני חצי שנה יצאה סדרה מעניינת שבכלל לא ידעתי עליה). 

לכל סדרה יש הרבה מאוד אינטרקטיביות, ניתן להמליץ עליה בפייסבוק ובמקרים מסויימים ממש להגיב במין מסך מפוצל שכולל גם וידאו וגם תגובות מבוססות פייסבוק. יש לציין שהאייפד שלי בממשק אנגלית וזו הסיבה שחלק מהכפתורים מופיעים באנגלית בצילומי מס

מאוד אהבתי את הגישה של המסך השני. אני חושב שיש רבים שמשתמשים באייפד על הברכיים בעת הצפיה ואם מפסיקים לשניה בשביל לראות קטע מאחורי הקלעים של ספרטקוס זה בהחלט יכול לשעשע ולעניין. יש לציין שהתכנים של מאחורי הקלעים היו ב-SDTV, ובאיכות באמת לא להיט (לא רק ביחס למה שציפיתי לראות באייפד אלא באופן כללי, צריך בהחלט לשפר את האיכות הזו).

תכנים מלאים יש יחסית מעט באפליקציה. דוגמא אחת טובה לתוכן כזה זו הסדרה "המשרד", שלטעמי היא אחת הקומדיות המוצלחות שנעשו בישראל בשנים האחרונות. הסדרה מראה שלאפליקציה יש בהחלט גם יכולות HD והסדרה מוצגת ב-HD בקצב נתונים אדפטיבי שנראה פשוט מדהים על האייפד.

לאורך הבדיקות לא ראיתי גמגום אחד, גם לא כאשר צפיתי בתכני HD על גבי המכשיר.

מבחינת ממשק, אין ספק שנעשתה כאן עבודה מדהימה. יש כאן רמות שונות של אינטרקציה עם התוכן, הזזה, לחיצה ופעולות שונות ומשונות כאשר תוך כמה דקות די קל כבר להתמצא ולנצל את האפליקציה עד תום. 

האפליקציה כאמור מיועדת לשמש כמסך משני. לצורך זה, צריך לעשות Login גם לפייסבוק וגם לממשק yes.online שלכם. ברגע שעשיתם זאת יש לכם גם EPG מלא ומתוחכם, סוג של סופר שלט לממיר YesTotal שלכם.

כך נכנסים לחשבון ה-yes.online אשר מאפשר גם הקלטה והזמנת תכנים לממיר yes Total.

הממשק של ה-EPG נוח משמעותית מזה שעל הממיר עצמו. הוא גם כולל מידע שבממיר אין.

קל מאוד לנווט לתכנים, קפיצה לפריים טיים, בין ימים או ערוצים. קל גם לעשות התאמה אישית לערוצים אהובים וכו'.

לחיצה ארוכה על תוכן מאפשר הקלטה, הזמנה או בירור פרטים:

סה"כ הממשק יפה ונוח, אבל אי אפשר שהכל יהיה מושלם. מנגנון החיפוש נכה למדי. אם אתם יודעים את השם המדוייק של סרט או תוכנית ומתחילים להקליד אותו  זה יעבוד. אם תחפשו משהו באמצע (למשל עולם בכדי לחפש את "כשהעולם עמד מלכת"), תקבלו:

בקיצור ודייק:

כאמור, יש כמות סבירה של תכנים מקוריים, כאשר מרביתם מיועדים לצעירים מאוד (בובנאי, קופיקו) או לטרום תיכון (אליפים, דני הוליווד). למבוגרים לא יהיה הרבה מדי תוכן כאן.

צעירים, לעומת זאת, יהנו מאוד מהאפליקציה. בונוס נוסף הוא שהתכנים כולם, לפחות כרגע, ללא תשלום.

ממשק ההקלטה, ההזמנות וה-Favorites של האפליקציה.

סיכום

שתי האפליקציות יפות ובהחלט שימושיות. הן שונות זו מזו מאוד בתפיסה ובכיוון. הוט מתכוונת להכניס תכנים משמעותיים והפוקוס שלה היא, לפחות לפי התרשמותי, להכניס את קטלוג ה-VOD שלה ולחשוף אותו בתשלום למי שאינו מנוי של הוט. הממשק מינימליסטי ובגדול פשוט מאפשר לך להגיע לוידאו כמה שיותר מהר.

לעומת זאת, יס פחות מתרכזת בתוכן עם האפליקציה שלה ויותר מתמקדת בחוית המשתמש במה שנקרא "המסך השני". היא רוצה שתזמין תוכניות, תגלה תוכניות חדשות (content discovery) תמליץ לאחרים ותסמן להקלטה מהאפליקציה. יש באפליקציה גם וידאו, אך זה בפירוש אינו תחליף לממיר עם VOD, אלא ממשק משלים לחווית ה-VOD.

כל גישה שונה מאוד ושתיהן ולידיות מאוד. אני חושב שיהיה מעניין מאוד לראות מי שתי האפליקציות תצליח יותר לייצר הכנסה (לא שאני מצפה שהחברות יגלו זאת לציבור) וכיצד הן תורחבנה. אני חושב שאם יס תוסיף עוד תכנים, היא יכולה בהחלט להתחרות בכבוד עם הוט.

יש לציין שהקפיצה הזו לתוך עולם האייפד מפתיעה. בעולם המעבר לעולם הזה הוא איטי ואנחנו רואים כיוונים חדשים ומעניינים כל הזמן. יש כמה דוגמאות, כגון Time warner שמכניסים אפשרות לצפות בטלויזיה חיה בתכנים שאתה מנוי עליהם דרך האייפד, וגם Cablevision הוסיפו יכולות דומות – כך שבעצם למי שיש ממיר בבית ,ניתן להשתמש באייפדים שלו כמסכים נוספים, אך רק לצפיה בתוכן חי, הכל מוזרם דרך הרשת.

מעניין מאוד אם משהו כזה נמצא בתוכניות של שתי החברות.

בכל אופן, למי שיש אייפד יש עכשיו כמה שעות טובות של תוכן חינמי או בתשלום לא יקר לצפות בו. ולמי שאין אייפד וחיפש תירוץ, נראה לי שהוא קיבל תירוץ מצויין לרוץ ולרכוש אחד כעת (במיוחד עכשיו שהמחירים של אייפד 1 ברצפה).

להמשך הדיון באפליקציות הוט ויס לאייפד לחצו כאן


12:00
  /  
4.4.2011
  
מאת: עפר לאור

1