אחד באפריל: תם עידן העידן+ משרד התקשורת ורשות השידור נערכים מחדש לשידורים אנלוגי

 כשההורים רבים, הילדים בוכים. ישראל חוזרת 20 שנה אחורה בשל כשלים בתקשורת בין משרדי הממשלה.

7:00
  /  
01.04.2011
  
מאת: קלוד בן שאול

עדכון אחד בארפיל: מתברר שבשל אחד בארפיל, דיווח זה שגוי מיסודו… חג אחד בארפיל שמח לכל התפוצות!


השבוע התברר שעולם כמנהגו נוהג, ומשרדי הממשלה ממשיכים לריב ביניהם על גבו וחשבונו של האזרח. התקרית האחרונה אירעה בין משרד האוצר למשרד התקשורת שבו הצהיר נציג משרד האוצר שמדיניות התמלוגים לגז ולנפט תחול גם על הערוצים שהתפנו בזכות השידורים הדיגיטליים של עידן+.

לפי השקפת משרד האוצר, רוחב הפס שהתפנה הוא אוצר טבע לכל דבר ולכן על הזכיינים שירכשו את הערוצים הפנויים יוטלו אותם אחוזי תמלוגים – אחוזים העשויים במקרים מסויימים להגיע עד ל 80% מההכנסה. נציג משרד התקשורת הצהיר מצידו שבמציאות שאותה מבקש משרד האוצר לצייר, אין סיכוי שיימצא גוף כלשהו שיסכים לאותם תנאים, כהוכחה לכך הדגיש את מצבם העגום של זכייני הרשות השניה, כדוגמת ערוץ 10, שגם הם כבולים היום בהסכמי זכיינות שאין להם סיכוי לצאת מהם ברווח כלשהו. זו לא הפעם הראשונה שנשמעו התבטאויות חריפות המוחלפות בין שני משרדי ממשלה, ברם מתברר היום שבבסיס המריבה לא מוטלת טובת הציבור או דאגה למצבם של הזכיינים אלא שיקולים כספיים טהורים הנוגעים ישירות לתקציב משרד התקשורת.

הקש ששבר את גב הגמל היה כנראה גילוי הכוונה של משרד האוצר שלא להפנות את ההכנסות מהתמלוגים למשרד התקשורת, אלא לנהוג בדיוק כמו במקרה של התמלוגים לגז ולכנס אותם לקופה הכללית של הכנסות המדינה. מהלך זה יגרום לכך שמשרד התקשורת לא יקבל ולו שקל אחד מאותם תמלוגים וברור שמבחינת משרד התקשורת נוצר כאן מצב בלתי אפשרי היות והוא עודנו נאבק על סגירת הסכם השכר עם רשות השידור ונערך להתמודד באתגרים הקשים של חידוש הציוד – שני מהלכים שגם היום הוא מתקשה לבצע במסגרת התקציב הנוכחי. על כן ההודעה מטעמו שאנו צפויים בקרוב להקפאת מיזם עידן+ וחזרה לשידורים האנלוגיים לא התקבלה בקרב קברניטי תעשיית התקשורת בהפתעה של ממש .

לדברי נציג משרד התקשורת שאליו פנינו לקבלת הבהרות, המשדרים הדיגיטליים יושבתו עד סוף השנה ואנחנו צפויים להישאר עם השידורים האנלוגיים עוד שנים רבות. מי שישמחו הם בוודאי חברות הכבלים והלווין – שאותם שידורים איימו על ההכנסות שלהם ומי שיסבול יהיו כרגיל כלל האזרחים. נציג משרד התקשורת מצידו מיהר להרגיע והצהיר שכל מי שרכש ממיר דיגיטלי יוכל לקבל זיכוי בתשלום האגרה הבאה תמורת הצגת החשבונית או הוכחה אחרת על תשלום הממיר הדיגיטלי.

בתשובה לשאלה מאיפה יושגו הכספים שישמשו להחזר התשלום על הממירים הדיגיטלים אותם רכשו אזרחי ישראל במיטב כספם, ענה המשרד שממילא רוב המקלטים נמסרו בסבסוד מלא לשכבות האוכלוסיה החלשות ושהכמות הכוללת של המקלטים בבתים קטנה כל כך עד שגם ללא העימות עם משרד האוצר הייתה קיימת אפשרות מאוד ריאלית להכרזה על כישלון המיזם לקראת שנת 2012.

במקביל החל משרד התקשורת בהליך מזורז לפתיחת מכרז חדש שבמסגרתו ימונה זכיין שתפקידו יהיה לבדוק את מצבן של האנטנות המרכזיות הפרוסות על גגות הבתים בערים ומרכזי מגורים ולחלק טיונרים אנלוגים במחיר שיקבע על ידי ועדה שתמונה בקרוב.

להמשך הדיון על ביטול שידורי עידן+ וחזרה לשידורים אנלוגים.


7:00
  /  
1.4.2011
  
מאת: קלוד בן שאול

1