גוגל צועדת בכיוון של אפל?

גוגל מפתיעה השבוע ומודיעה שלא תשחרר את הקוד של Honeycomb לעת עתה וסוגרת שבוע של נעילות. אריה אושרוב מסכם את השבוע ...

7:00
  /  
27.03.2011
  
מאת: אריה אושרוב

מוטורולה לא שמה את כל הביצים בסל אחד

השבוע התבשרנו על כך שמוטורולה שוקלת לייצר מערכת הפעלה נוספת לחלק מהמכשירים החדשים שלה על מנת לא לשים את כל הביצים שלה בשק אחד (האנדרואיד). אומנם ברור שמוטורולה לא תזנח את האנדרואיד בקרוב, בטח אחרי ההשקעה שלהם בשני מכשירי הדגל של החברה. טאבלט ה XOOM וסמארטפון ה Atrix, אבל זה כן משקף בעיני את המצב, שמתרחשים לא מעט דברים מאחורי הקלעים שמציקים למוטורלה (לדעתי זה קשור באיזה שהוא אופן לגוגל עצמה) 

מוטורולה עדיין נעולה לשדרוגי ROM

השבוע גם התבשרנו בשימחה שהנה מישהו בקהילה הצליח למצוא פירצה בחלק ממכשירי מוטורולה הסגורים. פירצה שאיפשרה לו לשלוף את מפתחות ההצפנה של המכשירים האלה ובעצם מאפשר מעכשיו לקהילה לייצר רומים משודרגים למכשירי מוטורולה השונים, בלי שמנגנון ההגנה (החומרתי) של מוטורלה יחסום את התקנה והרצת הרומים האלה. בסופו של דבר, כעבור מספר ימים, התברר שהמפתחות האלה לא היו אמיתיים ומכשירי מוטורולה ימשיכו להיות נעולים לשידרוגי רום (ה Atrix הוא לדוגמה מכשיר כזה) 

גם HTC נועלת

עוד התבשרנו שהמכשירים החדשים של HTC כנראה יכילו גם הם הגנות חומרה בדומה לאלה של מכשירי מוטורולה. הגילוי הזה הגיע מקבצי אימג' של מכשיר ה Incredible S שלהם שנחשפו. שם עושה רושם שהמכשיר הזה (שאמור להיות מכשיר פתוח ולא מחובר למפעילה כלשהיא) יהיה בעל מפתח הגנה, שימנע התקנה של רומים משודרגים על המכשיר. מכשיר אחר HTC מכיל כבר הגנות כאלה וזה מכשיר ה Thunderbolt שלהם. אבל כאן כולם חשבו שהנעילה הזאת נבעה בגלל דרישת המפעילה שמוכרת את המכשיר הזה והיא Verizon ולא חסימה של היצרנית. אז האם מתברר ש HTC הולכת בצעדי חברת מוטורולה.

גוגל נועלת את הגן?

 

 

אבל הבשורה "המעניינת" ביותר השבוע היא הפרסום של גוגל עצמה לא לשחרר כרגע את הקוד של גירסת 3.0 למכשירי הטאבלט. גוגל דיווחו על דחיית שחרור הקוד לקהילה וזה, על פי הפרסום שלהם, נובע מכך שהם לא מעונינים שה Honeycomb ילקח ע"י קהילת המתכנתים ויומר למכשירי סמארטפון (גירסת 3.0 מיועדת רק למכשירי טאבלט בעל מסכים גדולים), פעולה שלדעתם תרגום לחוייה לא טובה לבעלי הסמארטפון שיריצו את ה OS הזה (שלא יועד להם). אז אומנם, גוגל רק דוחים את פרסום הקוד, אבל הכיוון הזה בעיני הוא מדאיג מאוד…..הנה התגובה שלהם על פי אתר engadget: 

 

 

 

 

ציטוט:
" Android 3.0, Honeycomb, was designed from the ground up for devices with larger screen sizes and improves on Android favorites such as widgets, multi-tasking, browsing, notifications and customization. While we're excited to offer these new features to Android tablets, we have more work to do before we can deliver them to other device types including phones. Until then, we've decided not to release Honeycomb to open source. We're committed to providing Android as an open platform

לסיכום: 

הדבר היחיד שיכול לפגוע באנדרואיד זה לא ה iOS של אפל ולא ה Phone 7 של מיקרוסופוט ונוקיה ובטח לא הבלאקברי של RIM. הדבר היחיד שיכול לפגוע באנדרואיד זה האנדרואיד עצמו. די ברור שכל שוק הטכנולוגיה כבר קלט את הפוטינציאל הכלכלי הבלתי נתפס של האנדרואיד. כולם רואים את הפיכת האנדרואיד ל OS השולט בעולם המובייל ולכן כולם רוצים נתח מהעוגה הזאת. משחק הכוחות האדיר הזה בין גוגל, מוטורולה, סמסונג, אמאזון, LG, HTC, וירוזון, AT&T (ו T-Mobile), רשת Sprint, חברת Oracle ואפילו קהילת הקוד הפתוח של לינוקס (הם טוענים על הפרת רשיון הקוד הפתוח ע"י גוגל באנדרואיד) פשוט כולם רוצים חלק מההצלחה האדירה הזאת….השאלה היא מי הוא זה שישמור על הרעיון מאחורי האנדרואיד שהביא אותה להיות טובה ודומינטית כל כך…האם גוגל תעשה את זה?! 

להמשך דיון במאמר 


7:00
  /  
27.03.2011
  
מאת: אריה אושרוב

1