Xtreamer נכנסת לתחום ה- HTPC

חברת Xtreamer אשר הכריזה לא מזמן בתערוכת CeBIT על מחשב ה HTPC הראשון מתוצרתה, זהו ה- Xtreamer Ultra, משפרת את מפרט ...

18:00
  /  
23.03.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד

Xtreamer Ultra 

חברת Xtreamer ידועה היטב לחברי הפורום בשל שלל הסטרימרים שהיא הציגה בשנה וחצי האחרונות. אם זה ה- Xtreamer אשר הציף רף מסויים של מחירים אשר גרם להרבה חברות אחרות להוציא מוצרים במחיר דומה על מנת שיוכלו להתחרות, ה Xtreamer Pro עם המקום לזוג כוננים קשיחים או ה- iXtreamer אשר מהווה את הסטרימר הראשון אשר מכיל תחנת עגינה לאייפון ואייפד. מה רבה הייתה ההפתעה כאשר בתערוכת CeBIT אשר נערכה בתחילת מרץ, החברה הכריזה על ה Xtreamer Ultra – מחשב ה- HTPC הראשון של החברה ופעם ראשונה בשוק בה חברת סטרימרים יוצאת לשוק עם מחשב HTPC.


ה- Xtreamer Ultra במלוא הדרו

הרבה לא התרגשו למקרא מפרט ה Xtreamer Ultra. מבוסס NVIDIA ION2 כמו שלל מחשבים אחרים מבית Giada, ASUS, Jetway ורבים אחרים ובאמת לא היה בו הרבה מן המיוחד, אך החברה היום הודיעה כי היא מעלה את ה- Bundle איתו מגיע המוצר והופכת אותו לתחרותי מאוד לעומת המתחרים.

אם קצת נרחיב על ה- Xtreamer Ultra הוא מגיע כאמור עם מעבד Intel Atom D525 processor 1.8 GHz ומעבד גרפי של NVIDIA ION2 בעל 512MB זכרון, כרטיס רשת 1Gb, שישה מחברי USB 2.0, כרטיס קול של Realtek ALC892, זכרון פנימי של 4GB ומחבר HDMI 1.4a. קרבי ה- Xtreamer Ultra מכילים מקום לכונן קשיח בגודל 2.5

 

מעבר לכך, ה- Xtreamer Ultra יגיע גם עם שלט MCE, כבל HDMI, שלט BT עם מקלדת מלאה ו- Disk On Key בנפח 8GB (בתקופת המבצע ה- Disk On Key יהיה בנפח 16GB ויחולק גם Dongle עבור תקשורת 802.11n). מקלדת ה BT מכילה משטח מגע ועובדת כבר בשלב האתחול של ה- Xtreamer Ultra, כולל השליטה ב- BIOS.

אז יש לפנינו מחשב HTPC קטן. מה קורה עם התוכנה, עכשיו אנחנו צריכים להתקין מערכת הפעלה? שלילי. זוכרים את ה- Disk On Key שהוזכר קודם לכן? הוא מכיל בין היתר זוג מערכות הפעלה. הראשונה הינה גרסה של BOXEE אשר עברה שינויים על מנת שתוכל לעבוד בצורה טובה יותר מעל ה- Xtreamer Ultra. מערכת הפעלה נוספת אשר קיימת מעל ה- Disk On Key הינה XBMC. מה שתצטרכו לעשות בסופו של דבר זה לחבר את ה- Disk On Key ל- Xtreamer Ultra ותוך כדי האתחול, יופיע מסך אשר יאפשר לכם לבחור את מערכת ההפעלה אותה תרצו להפעיל. בשביל לפשט, זה בסך הכל מחשב עם יכולת Boot מ- Disk On Key.


מסך בחירת מערכת ההפעלה בזמן אתחול

ה- Disk On Key מכיל בגרעינו מערכת הפעלה מבוססת לינוקס עם דרייברים גם עבור Windows. עכשיו אתם בטח שואלים את עצמכם מה באמת קורה עם מערכת הפעלה מבוססת חלונות. במידה ותרצו כזאת מעל ה- Xtreamer Ultra, פשוט תעתיקו ISO של המערכת לתוך ה- Disk On Key ותוכלו לבצע התקנה של ה- ISO. יש לציין כי התקנת מערכת הפעלה שכזאת דורשת נוכחות כונן קשיח פנימי במכשיר. 

במידה ובוחרים לבצע אתחול לגרסת הלינוקס, כל העדפות המשתמש אשר הוכנסו נשמרות מעל ה- Disk On Key, בשונה מגרסת Live CD ה"טפשה", כל ההגדרות אשר המשתמש מבצע – נשמרות כאמור.

ה- Disk On Key יכיל בנוסף מספר רב מאד של אפליקציות אשר נבדקו כעובדות כשורה מעל ה- Xtreamer Ultra, אם זוהי גרסה של CyberLink PowerDVD (גרסת Trial, לא לקפוץ), Skype ועוד.


Xtreamer – AIWI

ניתן יהיה לגרום ל Xtreamer Ultra להתממשק ל- iPhone או iPod Touch דרך Bluetooth או Wi-Fi ואז לעשות שימוש בהם כשלט עבור ה- Ultra. זוהי תכונה מוכרת וכבר קיימת עם הרבה סטרימרים אחרים, פשוט ממשק WEB לשליטה בסטרימר אשר עובד עם כל סלולרי בעל דפדפן. אז מה חדש פה אתם שואלים? ה AIWI מאפשר להשתמש בתכונות זיהוי התנועה הקיימות ב- iPhone או ה- iPod Touch ולעשות בהם שימוש כשלטים דמויי Nintendo Wii. הדבר יאפשר לנו לשחק במשחקים מבוססי תנועת משתמש. האם ה- iPhone מספיק מדוייק לזה? האם זוהי יכולת שאי פעם רצינו ממחשב ה- HTPC שלנו? לפחות יש לנו עכשיו את היכולת, אם זה יהיה שמיש או לא, נראה בקרוב.

  

Comfy ב- HTPC

מכיוון שה- Xtreamer Ultra מהווה מחשב HTPC לכל דבר, האפשרויות בלתי מוגבלות כמעט. תחשבו להפוך את ה- HTPC לכזה שגם יתאים לפעוטות על ידי שילוב מקלדת Comfy. הדבר גם יעזור לרכך את המכה של רכישת המכשיר אצל הרעייה ("לא נחסוך על חשבון הילדים, נכון?"). מסתבר שזה גם מה שחברת Xtreamer חשבה ושיתוף פעולה עם Comfy יניב אפשרויות רכישת Bundle של המקלדת יחדיו עם ה- Xtreamer Ultra.

 

CamSpace

CamSpace הינה חברה ישראלית אשר מדמה את פרוייקט Natal עבור ה- Xbox. המוצר של החברה עושה שימוש בכל מצלמת Web-Cam שגרתית על מנת לזהות את תנועות המשתמש ובכך מתאפשר לנו לוותר על המקלדת והעכבר כאשר אנחנו משחקים עם ה-HTPC שלנו. החברה בקרוב תשחרר API מתאים וחברת Xtreamer כבר הביעה עניין לעשות שימוש בטכנולוגיה הזאת בצורה מובנית ב- Xtreamer Ultra.

לחברת CamSpace יש וידאו Cool למדי אשר מראה את יכולות הטכנולוגיה. בהחלט מומלץ לצפייה.

 

NVIDIA 3D Vision

ה- Xtreamer Ultra, יתמוך גם בפלטפורמת NVIDIA 3D Vision אשר עוזרת להפוך כל אפליקציית תלת מימד כמו משחקים, צפייה בתמונות או סרטים – לחוויה תלת מימדית. כמובן שיש צורך במשקפיים מתאימות ומסך מתאים. מעבר לכך, הטכנולוגיה נתמכת רק במידה ותתקינו מערכת הפעלה מבוססת חלונות אשר דורשת כאמור גם כונן קשיח פנימי.


דעה אישית

חברת Xtreamer נכנסה לפני שנה וחצי בסערה בשוק הסטרימרים עם מוצר בעלות נמוכה שגרם להרבה חברת סטרימרים להזיע. חברות כמו DViCO ו- Popcorn Hour פיתחו והוציאו לשוק מכשירים בעלות נמוכה רק על מנת שיהיה להם מוצר שידע להתמודד עם פלח השוק אליו פנה ה- Xtreamer בזמנו. מאז חברת Xtreamer גדלה מאוד מבחינת היצע המוצרים שלה, אם אלו אביזרים נלווים כמו ה- NAS בשם eTRAYz, אוזניות אלחוטיות, מעביר HDMI אלחוטי או עוד שלושה סטרימרים אשר הוצגו מאז. עכשיו החברה נכנסת גם לתחום ה- HTPC.

המוצר Xtreamer Ultra מתומחר באתר החברה ב- 249 יורו ועל זה יש להוסיף 35 יורו משלוח. מי שיזמין מאתר החברה כנראה שלא ישלם מיסים מכיוון שזהו מוצר בתחום המחשוב ורק מע"מ יגבה. האם מחיר של 285 יורו עבור החבילה הזאת באמת מציאה גדולה? חברת Xtreamer לא המציאה את הגלגל כאן. יש מוצרים בשוק כמו ה- ASRock 3D או ה Giada i50 אשר מכילים חבילת חומרה מרשימה יותר, אך ב- Bundle נמוך יותר ועם מחיר סופי גבוה יותר ללקוח – מצד שני, אלו חברות עם שם חזק בתחום ה- HTPC, בטח ובטח יותר מחברת Xtreamer אשר רק עכשיו מוציאה את המוצר הראשון שלה לתחום זה.

מקריאת דפי השיווק של המוצר, הוא מאוד מרשים. מי לא היה רוצה להחזיק HTPC בסלון אשר יוכל לנגן כל סרט HD או כותר Blu-ray שתפילו עליו, עם אפשרות לצפייה בתמונות והאזנה למוזיקה בצורה שרק HTPC יכול לספק? אותו מכשיר יוכל גם לשמש עבור משחקים, אימיילים, גלישה מלאה באינטרנט, פתרונות MovieJukeBox ובעצם כל דבר שתרצו וכל זאת בחבילה שלא עוברת את ה 285 יורו ועם מינימום השקעה בהגדרת תצורה. בהחלט נשמע מפתה, אך יש להבין שכל מה שנאמר עד כה מבוסס על דפי השיווק של החברה. האם ה- Xtreamer Ultra באמת מתנהג כל כך טוב? האם באמת מחשב מבוסס ION2 ידע להריץ ללא בעיות תכני HD תובעניים? האם חבילת התוכנה שחברת Xtreamer הכינה כזאת טובה ולא בסופו של דבר תאכזב ונשאר עם מחשב לכל דבר אשר מחייב אותנו להתחיל בהתקנת מערכת הפעלה, דרייברים וימים של בזבוז על הגדרות תצורה – ואנחנו בכלל רצינו רק לראות סרט…

מכיוון שזהו בסופו של דבר מחשב, אנחנו גם צריכים להתקין Anti-Virus, לא? מה לגבי Firewall? האם כל הדברים האלו לא יעמיסו קצת יותר מידי על המחשב ועלולים להעכיר קצת את החוויה? אני לא רוצה למשל Pop-up שה- Virus Definition שלי התעדכן בדיוק כשאני רואה סרט או שמערכת ההפעלה דורשת אתחול כי הותקן איזה Service Pack או סתם עדכון ממיקרוסופט.


מצד ימין: ה- Xtreamer. מצד שמאל: ה- Xtreamer Ultra

האם ענקיות כמו ASUS, MSI או Acer באמת חוששות מ"צוציק" כמו Xtreamer אשר מוציא לאור מחשב HTPC ב- Bundle כזה? האם יש סיכוי בכלל שחברה כמו Xtreamer יכולה לקחת איזה שהוא נתח מהענקיות הללו?
ברגע שחברה עצומה במימדה כמו ASUS תחליט שהשוק הזה של מחשבים בעלות כזאת מספיק רלוונטי עבורה ושהיא רוצה להכניס אליו , היא יכולה למחוק את Xtreamer מהמפה בקלות. אין ספק כי המשאבים שעומדים לרשות ASUS כבירים הרבה יותר מאלו של Xtreamer. בנוסף, יש לה מספיק נסיון והכרה בקרב הקהילה כמוצרים טובים וכאלו אשר ידידותיים עבור Overclocking.

בסוף השנה חברת Intel תציג את המעבד הבא מתוצרתה בסדרת לסדרת ה- CE אשר יהיה בעל זוג ליבות ובעל תמיכה בתלת מימד מלא, כלומר אפשרות של קריאת ריפים של Blu-ray בפורמט MVC. בנוסף, חברת Sigma Designs תציג באמצע 2010 ליצרנים השונים את סדרת ה- SMP8910, זהו הדור החדש של החברה בעל תמיכה מלאה בתלת-מימד אשר מיועד להשתלב בשוק נגני ה- Blu-ray והסטרימרים. חברת Popcorn Hour & HDI כבר הודיעו כי הן שוקלות בחיוב הצגת מוצרים מבוססי סדרת מעבדים זאת. האם פלטפורמת ה ION2 מספיק חזקה לניגון כותרים כאלו? יש לציין כי ניגון כזה מצריך תוכנה מתאימה אשר לא קיימת מעל ה- Disk On Key המסופק, זוהי תוכנה שתאלצו לרכוש (כמו ה- PowerDVDV אשר מתומחר ב $50). דבר זה מוריד את הכדאיות של מוצר ה- Xtreamer Ultra לעומת פתרונות של סטרימרים מן השורה אשר ינגנו תלת מימד תוך דקה מרגע שתוציאו אותו מהאריזה.

מה לגבי אלו אשר ירצו לבצע שימוש ב- Xtreamer Ultra כפלטפורמת ה- OTT שלהם? כבר שמענו על אינספור מקרים בהם האתרים של רשתות גדולות סגרו את שעריהן בפני פתרונות מבוססי HTPC, כלומר לא כל הדלתות יהיו פתוחות.

הכללת ה- Disk On Key בפתרונות כמו גרסאות Trial של CyberLink DVD אולי נשמע ממבט ראשון ומהיר קצת קורץ, אך זה בדיוק כמו המחשב הנייד האחרון שרכשתם והגיע עם אינספור גרסאות נסיון של תוכנות שונות. מה הצעד הראשון שעשיתם אחרי שקיבלתם את המחשב הנייד? נכון, הסרתם את התוכנות הללו. 

ישנן שאלות אחרות, כמו האם הציבור בכלל רוצה HTPC בסלון? בשנים האחרונות תחום הסטרימרים פרח עם כניסה של המוצר לסיטונאיות החשמל הגדולות וכבר לא נדיר שאנשים חוזרים מהדיוטי-פרי עם סטרימר באמתחתם. יותר ויותר אנשים מחזיקים סטרימר בסלון ומורידים סרטים דרך האינטרנט או דרך חברים\ילדים. אנשים התרגלו לפשטות, מוצר שמוציאים מהקופסה הישר על המדף והוא מנגן את הסרטים. נכון שאפשר לעשות דבר דומה עם ה- Xtreamer Ultra, אבל כמה זמן אתם חושבים שיקח עד שהבעלים ינסה לקחת אותו ולהתחיל להתקין עליו דברים? כמה זמן יקח עד שמי שיגלוש עם המכשיר בכל מיני אתרים חשודים יתקין במקרה כל מיני רוגלות או סרגלי כלים שהגיעו מהשד יודע מאיפה? אני מניח שזמן קצר. עם סטרימר אין את החששות הללו. מצד שני, סטרימר מציע חוויה הרבה יותר מצומצמת וממוקדת.

יש כאן הרבה שאלות פתוחות שאני בטוח שחברת Xtreamer כבר חשבה עליהן טרם הצגת המוצר, אך בסופו של דבר, צריך לראות כיצד המוצר מתנהג בידיים אובייקטיביות. האם המוצר באמת מביא איתו לשולחן בשורה שאנשים ירצו או שזהו סתם עוד מחשב קטן כמו אחרים? בסופו של דבר, זהו מחשב עם חבילת תוכנה. האם חבילת התוכנה המסופקת כזאת ייחודית ומצדיקה רכישת המוצר? מה שבטוח זה שעניין מהקהל הרחב בהחלט קיים. בנתיים נדמה כי ה- Xtreamer Ultra מהווה הגשש הראשון של החברה בתחום על מנת לעמוד את השוק ובהתאם, להוציא מוצרים נוספים תחת תחום ה- HTPC או להתמקד בלחם והחמאה שלהם – סטרימרים.

להמשך דיון בנושא הכתבה: Xtreamer נכנסת לתחום ה- HTPC.


18:00
  /  
23.3.2011
  
מאת: זיו רוזנפלד

1