אוזניות Audez’e LCD-2

חברת Audez'e המתיימרת לפתח את האוזניות הטובות בשוק, הוציאה לשוק את הדגם הראשון של האוזניות שלה ה-LCD-2. שמנו ידינו על ...

7:00
  /  
20.03.2011
  
כתב: איתי חזום

היצרן

Audez'e היא שחקנית חדשה יחסית בתעשיית האוזניות. החברה הוקמה על ידי שני חברים מלוס אנג'לס (Alex Rosson ו Sankar Thiagasamudram) ואלה שמו להם למטרה ליצור (איך לא) את האוזניות הכי טובות בשוק. הכל התחיל מדגם בשם LCD-1 שהם אוזניות מסוג Planer Magnetic או Orthodynamic (הסבר בהמשך) שנבנו בכמויות קטנות והיוו את הבסיס לפיתוח של הדגם הנוכחי (והיחיד נכון לעכשיו) של החברה, ה-LCD-2.


Audez'e (מבוטא – "אודיסי")

מה בקופסה

האוזניות מגיעות ארוזות בתוך תיבת עץ נאה ומרופדת (בשונה לדוגמא מה Grado PS1000 שעולות כמעט כפול אבל מגיעות "בתיבה" שמזכירה יותר קרטון פיצה…).

 כשהפדים עטופים בניילון נצמד ובתוך שקית סגורה הרמטית, כנ"ל הכבלים וכנ"ל ערכת השימון למסגרת העץ של האוזניות.

יחד עם האריזה מקבלים מעטפה עם תעודת האחריות, עלון "הוראות", וגרף היענות תדרים של האוזנייה אותה קיבלתם. מלבד חברת Sennheiser  (המספקת דרך האינטרנט את הגרף ל-HD800 הספציפיות שרכשתם), לא ידוע לי על אף יצרן שעושה זאת.

 

תכונות ה-Audez'e  LCD-2

ה-LCD-2 (אין קשר למסכי LCD למי שתוהה), הן אוזניות פתוחות גדולות (גדולות מאד האמת) אשר עובדות בשיטת ה Planar Magnetic.

דרייבר ה-Planar כולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה (במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינאמי). הדרייבר ב-LCD-2 הוא פרי תכנון של החברה מ Audez'e וכולל בן היתר: שטח ממברנה של כמעט 40 סמ"ר (מעט יותר מזה של וופר 3 אינץ' ברמקולים ופי כמה וכמה מדרייבר דינאמי ממוצע באוזניות), מהלך סליל של 2.5 מ"מ לכל כיוון (מדובר כבר בטריטוריה של וופרים קטנים), מבנה של push/pull ייחודי שכולל 12 מגנטים מסוג Neo בכל דרייבר ויכולת לעבוד ללא צורך במגבר יעודי רב עוצמה (לא שאני ממליץ) בשונה מדרייברים אחרים בסגנון.

ה-LCD-2 בעלות מראה יותר רטרו/בוטיק מאשר הייטק סטייל מתחרות כמו ה-HD800 Sennheiser או ה-Beyerdynamic T1 ולכן מזכירות יותר אוזניות כמו ה-Hifiman HE5 מבית Head direct (שכבר הוחלפו בדגמים אחרים) או ה-Grado GS1000. גוף האוזנייה עשוי מעץ Caribbean Rosewood (שקרוי גם Chechen) עם פדים מעור טלה/כבש (קצת בעייתי בקיץ) אשר רופדו בעובי שונה מלפנים ומאחור על מנת להטות מעט את הדרייברים יותר לכיוון האוזן, וגריל אחורי + קשת ממתכת. 

איכות הבנייה טובה והדברים היחידים שהפריעו לי זה הספוג בקשת שחשוף לגמרי ואינו מכוסה בשום שכבת מגן (זה עדיין עדיף על הספוג בגרסאות קודמות של האוזנייה), העובדה שכל פעם כשמורידים את הראש למטה התקעים של הכבלים מתחככים מתחת לצוואר, וסדק קטן בעץ שמצאתי במקרה.


הערת היצרן לגבי הסדק:

This type and location of wood crack is the first example of it's kind. We were experiencing some integrity issues around the connector due to a bad plank of wood but we quickly recalled about 10 units and have not had any more issues.


אין ספק שההרגשה הכללית כשמחזיקים את האוזניות היא "קלאסה". הן נראות טוב, מרשימות בגודלן ועל אף המשקל הרב (550 גרם ללא כבלים), הן עדיין נוחות לשימוש (בשונה מאוזניות כבדות אחרות שניסיתי כמו ה-Grado PS1000). הכבלים שמגיעים עם ה-LCD-2 הם בסה"כ משהו שמצפים לקבל ברמה הזו (למרות שרוכשי אוזניות במחירים האלו נוהגים לשדרג אותו מסיבה כזו או אחרת). מדובר על כבל שמצד אחד כולל קונקטור תוצרת Neutrik (החברה המפורסמת מליכטנשטיין) ומצד שני קונקטורים מסוג מיני XLR תוצרת Rean (מותג של Neutrik).

הכבל עצמו הוא כבל רמקולים (אני רציני ככה רשום עליו) תוצרת Canare היפנית. הכבל מתפצל לשניים בערך ארבעים ס"מ לפני האוזנייה ולצערי הקשיחות שלהם גורמת לרעשים כשהם מתחככים אחד בשני (בדומה לאפקט המיקרופוניות באוזניות In ear).


מפרט טכני

מבנה: פתוחות
גוף: עץ משולב עם מתכת
קוטר גוף: 111 מ"מ
פדים: עור טלה/כבש
סוג דרייבר: Magnetic Planer (או Orthodynamic)
תחום היענות: 5hz-20khz (לא צוין באיזה tolerance)
עכבה: 50 Ohms
רגישות: 91dB
הספק מקסימאלי מורשה: 15 watt (זו לא טעות)
SPL מקסימאלי: 133dB (עם 15W)
משקל: 550 גרם (ללא כבל)
כבל: מיני XLR
אחריות: שנה
מחיר: $945 (לא כולל משלוח/מיסים)


מדידות

כפי שניתן לראות קיים דמיון ברור בין הגרף פה לגרף שהגיע עם האוזניות – צל"ש (או Kudos כמו שאומרים באנגלית) לחברה מ Audez'e על האמינות.

 

ניתן לראות שה-LCD-2 שטוחות מ-10Hz עד כמעט 1KHz (מגרפים אחרים שראיתי ישנן כאלו שיצאו שטוחות כמו סרגל עד ל-1KHz). משם ישנה ירידה קטנה בעוצמה עם כמה עליות וירידות עד ל-20KHz. בסה"כ תוצאה מרשימה ויחסית מאוזנת.


מבחני האזנה

האזנה ל-LCD-2 נעשתה עם מגבר אוזניות/DAC מדגם DAC1 תוצרת Benchmark.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/מלטף/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי עם הציוד שברשותי ולמישהו אחר עם ציוד אחר המוצר יכול להישמע שונה לגמרי אז לקחת את זה בחשבון.

Loreena McKennitt – The Wind That Shakes The Barley
מדובר על האלבום האחרון והחדש של הזמרת הקנדית אשר כולל את הגרסה שלה לבלדה האירית המפורסמת שעל שמה קרוי האלבום. זה שיר שקט עם סאונד מאד אופייני לזמרת ועל ה-LCD-2 זה נשמע בדיוק במקום, לא "חם" מדי, לא "קר" מדי. בקטע The parting glass, קולה של הזמרת נשמע מאד "קטיפתי" ולא מעייף בצורה כזו או אחרת. בקטע As I roved out ניתן להבדיל בין כל כלי וכלי וקולה של Loreena לא נבלע בעומס, כנ"ל גם בקטע אינסטרומנטלי כמו Brian Boru's March בו כל כלי היה חד וברור.

Massive Attack – Heligoland
הליגולנד (על שם קבוצת איים גרמניים) הוא אלבום טיפוסי לצמד הבריטי בזה שהוא כולל כל מיני זמרים אורחים וכמובן סאונד אפל למדי. דוגמא טובה הוא הקטע Flat of the blade שכולל סאונד מאד אלקטרוני ובסים דומיננטיים, ה-LCD-2 לא התקשו כלל ונשמעו נקיות לאורך כל הדרך. בקטע בעל סאונד יותר "היפ הופי" כמו Splitting the atom הבסים היו "בשרניים" אך לא "בומיים" כלל. בקטע הקצבי יותר Girl I love you התופים נשמעו נקיים וגם בעומס עם כל הכלים ברקע (כולל חצוצרות לא פחות) לא נפגעה ההצגה.

Sara K – Made In The Shade
אלבום של "מלכת האודיופילים" שפשוט נולד בשביל אוזניות כמו ה-LCD-2. בקטע כמו After There's A Blizzard הכל נשמע טוב – קולה של הזמרת, הגיטרות, הנבל, והבסים המצוינים. תענוג. הנבל כבר יותר דומיננטי בקטע כמו Watching You Fall Into Sleep שם הכל נשמע "חלק" כמו חמאה "וחם" למדי (אולי אפילו יותר מדי "חם" אבל זה כבר לדעתי הסאונד של ההקלטה). בקטע Manchild הפסנתר ברקע היה "בשרני" והשתלב מעולה עם קולה של הזמרת.

Sting – Sacred Love
עוד אלבום של סטינג בו הוא מנסה דברים חדשים עם רמזים של רוק והיפ הופ (כולל הופעת אורח של Mary J. Blige). בקטע הקצבי Forget about the future ה-LCD-2 כאילו באות ואומרות "זה כל מה שיש לך לתת?", הבסים פשוט רקדו והגיטרה ברקע נשמעה ברור וחד. בקטע יותר מהיר כמו Never coming home המעט בהירות של הקטע לא הציקה והקטע פשוט זרם אל אף העומס.

Tracey Thorn – Out Of The Woods
אלבום סולו של הזמרת מהצמד (הנשוי) Everything but the girl או EBTG בקצרה. סאונד אלקטרוני יחד עם קולה הנעים של הזמרת הוא מתכון מצויין. בקטע עשיר בנמוכים כמו Falling of a log ה-LCD-2 כרגיל פשוט לא מתאמצות להפיק את הבסים החזקים, הכל נשמע נקי והגבול הוא השמיעה שלי. בקטע הדאנס Grand canyon האוזניות שמרו על קור רוח ולא נתנו לקטע להישמע בהיר יותר מדי.

Youn Sun Nah – Same Girl
אלבומה השביעי של הזמרת הקוריאנית (שלולא השם שלה בחיים לא הייתי מנחש). בקטע Breakfast In Baghdad שבעל אופי "סקאט" הזמרת מתקתקת את "השירה" בסנכרון מעולה עם הגיטרה ברקע ועל ה-LCD-2 שומעים את זה טוב מאד. קצת הופתעתי לשמוע באלבום גרסת כיסוי שקטה לשיר המטאל המפורסם Enter sandman של Metallica אבל הזמרת בהחלט מתאמצת, זה רק היא בליווי גיטרה ברקע. האוזניות דאגו להפרדה מעולה אפילו ברגעים המעט עמוסים מדי (לטעמי) של הקטע.

בגדול אם אני צריך לאפיין את הסאונד של ה-LCD-2 במילה אחת זה יהיה מאוזן. חובבי Grado GS1000 לדוגמא סביר להניח לא יתחברו במיוחד לאוזניות האלו אבל משתמשי Sennheiser HD650 כנראה ירגישו שיפור כללי בקצוות של סקלת התדרים. ה-LCD-2 מפיקות את הבסים הכי מוצלחים ששמעתי עד היום באוזניות בגודל מלא (כמובן שזה עדיין לא בסים של רמקולים גדולים, לא בלי EQ בכל אופן), והמיד/הגבוהים שם, הם פשוט לא צורחים לי באוזן. ישנה הרגשה של סאונד "גדול" וחסר מעצורים כאשר תמיד ה-LCD-2 נשמעו כאילו אני לא מפריע להן. בהשוואה לאוזניות אחרות בגזרת ה High End שיצא לי לשמוע כמו ה-Sennheiser HD800 או ה-Grado PS1000, אני בהחלט מעדיף את חתימת הסאונד של ה-LCD-2 אבל כרגיל (בעולם האודיו) ההחלטה נופלת על טעם אישי.

עוד בנושא: מבחן אוזניות ה- High End הגדול

סיכום

נכון להיום ה-Audez'e LCD-2 הן האוזניות הכי מוצלחות שיצא לי להאזין להן. חתימת הסאונד שלהן מאוזנת יחסית ומי שמחפש "אופי גדול" יקבל את זה כאן בשפע. איכות הבנייה טובה, האריזה מעולה, לא פסחו על ההקפדה לפרטים והרגשת הייחוד קיימת. אמנם ה-LCD-2 לא מצריכות בהכרח מגבר יעודי (בורר הווליום אצלי היה רק מעט גבוה יותר ממה שאני בדר"כ משתמש עם ה HD555), אבל זה ללא ספק מומלץ ודי צפוי בהתחשב במיצוב שלהן. דבר שצריך לציין הוא כמובן התחרות הברורה מצד דגמים דומים בשיטת ה Planer מבית Head direct הסינית ככה ש Audez'e לא לבד במגרש ה Orthodynamic, אבל לדעתי אין להם מה לדאוג.

מחיר: $945

מוצרי Audeze חסרים יבואן כיום בארץ וניתנים לרכישה ישירות מאתר היצרן.

להמשך דיון בנושא: אוזניות Audez'e LCD-2

Thanks to Audeze who supplied us with the sample unit we used for this review.

7:00
  /  
20.3.2011
  
כתב: איתי חזום

1