יפן – ההשלכות האלקטרוניות

רעידת האדמה והצונמי ביפן הם לא רק אסון הומניטרי בסדר גודל נוראי, אלא גם רעידת אדמה לתעשיית האלקטרוניקה העולמית.

7:00
  /  
17.03.2011
  
מאת: עפר לאור

הרעידה

בעוד שבתל אביב חוששים ממצב הסושי בעקבות רעידת האדמה ביפן, תושבים רבים ביפן נמצאים כעת ללא חשמל, מים זורמים או תחבורה. חברים שלי מיפן מדווחים שהם ישנו כמה ימים במשרדים שלהם בטוקיו מכיוון שאין רכבות או דרך לצאת לפריפריות – כל התחבורה נעצרה בכלל ותנועת רכבות, שכל יפן תלויה מאוד בהם, תקועה בשל מחסור באנרגיה ותקלות רציניות בפסי הרכבת.

התוצאות מדהימות ויוצרות את אחד האסונות הנוראים שראינו מזה שנים רבות – אסון הומניטרי שבו לא רק האלפים שנספו מהאסון הישיר נפגעים, אלא גם דאגה רבה לבאות. מדובר במספר רב של כורים אטומיים שאירע בהם פיצוץ כזה או אחר ואשר הנזק המצטבר שלהם עדיין רחוק מאוד מבירור.

להערכתי, לא הצונמי או הרעידה הם האסון הגדול, אלא אותם פיצוצים אשר כבר כעת גרמו לממשלת יפן לשלוח סמס לכל מי שיש לו סלולרי פעיל שלא לפתוח מיזוג אוויר, חלונות ולהפטר מכביסה שהיתה תלויה בחוץ. ככל הנראה בשל הרצון לשמור על הסדר האזרחי, אף אחד עדיין לא באמת יודע על הנזק האמיתי של הרעידה. מה שברור הוא שטוקיו לא תהיה דומה לעצמה בשנים הקרובות. 

כעת, נטולת מזון (אין דרך לשנע אותו), דלק, מחסור חמור מאוד בחשמל (אנרגיה אטומית הניעה את מירב יפן), בעיות רציניות של תנועה ורדיואקטיביות ככל הנראה תשתק את אחד המרכזים החשובים ביותר בעולם בכלל ובעולם הטכנולוגיה בפרט.

טכנולוגיה

זה אולי נשמע קטנוני, אבל אנחנו אתר טכנולוגי אחרי הכל, ולכן כדאי להתכונן ברמה הזו לנזק עצום ומתמשך לתעשיה. חדשנות רבה מגיעה מיפן, לא רק ברמת התכנון (בלוריי, מסכי LCD ופלזמה, פלייסטיישן) אלא גם בייצור. מפעלי יצור ענקיים רבים נמצאים ביפן.

מרבית החברות שמדווחות לבורסה משתדלות לעשות זאת בעדינות ולכן יש סיכוי רב שהדיווחים אינם רק חלקיים אלא אפילו מטעים בכדי למנוע רעידות אדמה כלכליות וכלל עולמיות.

עד כמה שאנחנו יודעים כל החברות הגדולות ביפן פינו כבר את משרדיהם באיזורים המסוכנים (קרובים לרעידה או לכורים האטומיים). מעט חברות (כגון קנון למשל) דיווחו על פגיעות בנפש.

קנון מדווחת על נזקים מתמשכים למספר רב של מפעלים ובניינים באיזורי הרעידות. עדיין לא ברור מה כמות הנזק מכיוון שרבים מהתושבים מהאיזור פונו ולכן לא ידוע עדיין עד כמה יכולת הייצור והפיתוח של החברה נפגע.

גם באפסון מדווחים על פגיעות במספר מפעלים, כגון בפוקושימה, אפסון אטמיקס וסייקו-אפסון. 

גם בניקון דיווחו על פגיעה במפעלי ה-DSLR שלהם בסנדאיי, וכן שנפגעו כמות לא קטנה של עובדי החברה.

בין שלוש החברות הללו מדובר ככל הנראה בפגיעה גדולה בתחום העדשות למצלמות ולתעשייה (תחום העדשות הוא תחום חזק מאוד ביפן).

מחוץ ליפן בסין ובטאיוון, חברות כגון HTC מדווחות שאין נזק משמעותי בעקבות הרעידה והצונמי. החשש כעת הוא במקומות הקרובים ליפן, שהרוח עלולה לסחוף חלקיקים רדיואקטיביים ולהשפיע על הימות שבין יפן לבין קוריאה, סין ורוסיה.

בפנסוניק מדווחים שהנזקים מהרעידות לא גרמו נזקים גדולים מאוד ומעטים מהעובדים נפגעו, אך כמו שאר החברות, הייצור בכל המפעלים המושפעים נעצרו לחלוטין ועובדים באיזורים שנפגעו פונו מהאיזור. מדובר בעיקר במפעלים שקשורים למוצרים לבנים ובמצלמות.

אונקיו וקנווד טוענים שהפגיעה במפעלים שלהם היתה מינימלית. כך גם קיוסטרה, מינולטה, פוג'י,חברת ברדר, ריקו וטושיבה.

מפעלים משותפים של סאנדיסק וטושיבה לייצור זיכרון פלאש ככל הנראה הושבתו לזמן מה, אך ככל הנראה המפעלים חוזרים לפעולה. יש לשים לב שתחום זיכרון הפלאש הוא מהקריטיים כיום בשוק ונפילה משמעותית של כושר ייצור בתחום הזה יכול לגרום לנזק מתמשך.

טושיבה מתכוונת לסגור פס אחד של ייצור LCD לכחודש – בעיקר בתחום המסכים הקטנים למחשבים ניידים ולמחשבי PC רגילים. לנובו הסינית (לשעבר IBM) כבר הודיעה על כך שהדבר יגרום למחסור ברכיבים. גם היטאצ'י ככל הנראה תעכב ייצור לחודש, בעיקר בתחום המסכים ל-PC. יש אפשרות אמיתית שהדבר יגרום לעליה במחירי המחשבים והמסכים בעתיד הקרוב ולמחסור בתחום המסכים הקטנים.

שארפ, שמייצרת את עיקר מסכי ה-LCD ביפן דיווחה שהמפעלים שלה לא נפגעו קשה וחזרו לייצור סדיר.

סוני מדווחת על עצירה גדולה של מפעלים רבים (מפעלים רבים ברשות החברה ברחבי יפן), עם השפעה בעיקר על התעשיות הכימיות של החברה, ייצור בלוריי/DVD, ורכיבים לתעשיית האלקטרוניקה (SMT).

ימאהה מדווחת שהיא עדיין לא יודעת על כמות הנפגעים מהחברה, אך למיטב ידיעתה אין נפגעים מעובדי החברה והם גם לא מודעים לנזק משמעותי למפעלים.

אפל ביומיים האחרונים התחילו שמועות של עיכובים בייצור האייפון 4 ובאייפד 2, כאשר הסיבה לכך היא העובדה שיש לה ספקים ביפן. מצד שני, מדובר ככל הנראה על הספקות של רכיבים שכבר נמצאים בפועל אצל אפל. הייצור של אפל נמצא בטאיוון ובסין ולכן לא צריך להיות מושפע.

מיצובישי ככל הנראה נפגעה ברמה קלה בתחום של ייצור כימי, אם כי הדבר עלול להשפיע על חברות שמשתמשות בכימיקלים הללו לצורך ייצור אלקטרוני.

צריך לזכור שחלק מהמפעלים הושפעו מהרעידה, חלקם מהצונמי וכיום בעיקר הנזקים הם בשל המחסור בחשמל בחברות.ב

סיכום

כאמור, מפעלים זה סיפור אחד, הנזק כאן הוא לא רק לתעשייה (וסביר להניח שנרגיש את הרעידה הזו בתחום הטכנולוגי למשך שנים רבות) אלא שאנחנו כאן חווים את אחד הזעזועים הגדולים ביותר בשנים האחרונות – אסון אקולוגי, אנושי וטכנולוגי. את ההשלכות הנוראיות של הרעידה הזו נגלה רק בעוד כעשור, הנזקים גדולים מדי בכדי שניתן יהיה לשער אותם כיום.

יש לקוות שכל מי שיכול לסייע ליפן בעת הזאת, בעיקר בהרגעה של הנזקים בכורים ברחבי המדינה, יעשה זאת במהירות. יש לשער שבימים ובשבועות הקרובים יהיה ביפן מחסור רציני של מזון, התפרצות של מחלות ועוד נזקים עצומים אחרים. למרות הכח הטכנולוגי, העושר והתעשייה של המדינה הזו – היא עדיין מדינה יחסית לא גדולה עם הרבה מאוד נפגעים והרבה מאוד נזק לתקן בזמן קצר יחסית.

נותר רק לאחל לאנשים האמיצים ביפן שיעברו את הרעידה הזו עד כמה שניתן בשלום ובהצלחה. 

לא לשכוח לתרום ישירות ל-RED CROSS ולא דרך גופים שונים ברשת, שכן יש ברשתות החברתיות מספר רב של חברות "לעזרה" שבפועל הם לא יותר מתרמיות, דבר נורא ככשלעצמו.

להמשך הדיון ברעידת האדמה והצונמי ביפן.


7:00
  /  
17.3.2011
  
מאת: עפר לאור

1