האייפד 2 – שדרוג. לא הכרחי

האייפד 2 בידנו! זו היתה הקריאה הכמעט מיידית והאוטומטית לאחר שהגיע אלינו הגביע הנכסף החדש מבית אפל יממה לאחר שהושק ...

12:00
  /  
14.03.2011
  
מאת: אלי חבוש

[סרטוני וידאו בסוף המאמר]

שמי אלי חבוש וזה כבר כחודש שלא נגעתי במוצר אפל. באייפון לא נגעתי כחודש ימים ובאייפד לא נגעתי כבר מספר חודשים. באמת. הייתי נקי תקופה ארוכה אבל אתמול נפלתי באייפד. אני חלש, אני יודע, אבל שיכנעו אותי. אמרו לי שהאייפד 2 הוא טוב יותר, חזק יותר ונותן באמת תחושה עילאית בשימוש איתו. לא יכולתי להגיד לא ובלי לשים לב מצאתי את עצמי תוך מספר דקות יושב ברכב ונוסע לקבל את המנה שלי.

לא, אני לא "פאנבוי" של אפל או איך שתרצו לקרוא לזה. למעשה יש לי היום שני מכשירי אנדרויד, אחד מהם הוא הטאב של סמסונג שמלווה אותי כבר למעלה משבועיים צמוד צמוד במקום מכשיר סלולרי רגיל. האייפון שלי מונח במגירה איפשהו ואני אפילו לא זוכר היכן הוא. בדרכי לאסוף את האייפד 2 הסתכלתי במראה של הרכב ונדהמתי מגודל הפאטתיות של אדם מבוגר שעוזב את הכל ונוסע לקבל מכשיר שיצא רק אתמול של חברה שהולידה את המושג "פאנבוי".  האייפד 2 הוא לא מכשיר מהפכני, אין בו שום דבר שלא ראינו במכשירים אחרים…כמעט….ובכל זאת יש בו את הקסם שלו, קסם שניתן למצוא גם באייפד 1, אבל בכל זאת קסם.

את האייפד 2 קיבלנו באדיבות חנות iStore בתל אביב.

מבנה:

עזבו מעבד חזק יותר. הדבר הראשון ששמים לב אליו הוא המבנה הדקיק של האייפד. המכשיר כלכך דק שבהנחה שלו ליד האייפד 1 יכולנו להישבע שהוא דק בלפחות מחצי העובי שלו אבל על פי אפל, העובי שלו הוקטן ב 33% מהעובי של האייפד 1, שזו הקטנה משמעותית. האייפד אכן מרגיש כך ביד לעומת האייפד הראשון.

 

מזל…מזלה של אפל שהיא הצליחה לדקק את האייפד החדש שלה בצורה הזו. אנשים אוהבים שינויים פיזיים ולדעת, באופן מוחשי שהמכשיר שלהם הוא הדגם החדש ביותר. ברור שעדיף שגם הסביבה תדע שמה שאתה מחזיק ביד זה את האייפד 2 ולא את האייפד הראשון חלילה ולכן רוכשים רבים פשוט קונים את האייפד הלבן. לאו דווקא משום שלבן הוא יפה יותר, אלא משום שהוא פשוט מראה לכולם שהאייפד שלך הוא האייפד החדש. 

אז מלבד הדקיקות והצבע שלו, ניתן לשים לב  לשינויי חומרה נוספים כשהחשובה מביניהם היא תוספת שתי המצלמות בחזית ובגב המכשיר. בקדמת המכשיר ניתן למצוא את המצלמה הקדמית ברזולוצית VGA לצורך צילומים עצמיים ושיחות וידאו. המצלמה מיועדת לשימוש ביחד עם תוכנת ה Facetime של אפל שהוסיפה אותה בגרסת ה 4.3 של האייפד ובאמצעותה ניתן לשוחח פנים אל פנים עם משתמשי אייפוד/אייפד/אייפון אחרים או עם משתמשי מאק.

האיכות היא איכות סבירה עבור שיחות וידאו ולא יותר, המצלמה היא ברזולוצית VGA ואין לצפות ממנה לצילומי וידאו איכותיים ולמרות זאת היא הצליחה לייצר תמונות סבירות פלוס.

המצלמה האחורית היא מצלמת 720p. איכות הוידאו באופן ברור טוב יותר מהמצלמה הקדמית. ניתן לבצע צילומי וידאו ביתיים או להעביר את המצלמה למצלמה האחורית בזמן שיחת וידאו עם החבר/ה.
למעשה, המצלמה האחורית היא די מיותרת לטעמי.המכשיר, למרות משקלו ודקותו הוא עדיין מכשיר בגודל של 9.7 אינטש וצילום עם מכשיר גדול שכזה אינו דבר נוח ויכול אולי להתבצע בבית במקרה הטוב למספר סרטונים ביתיים קצרים. גם האחיזה של המכשיר לא נוחה לצילום ובעת החזקה, האצבעות נוגעות במסך דבר שיוצר קצת בעיות בלחיצה על כפתור הצילום.
היינו מעדיפים שאפל תוותר על המצלמה האחורית ותכניס למשל חריץ הרחבה. אבל זו כבר טרוניה אחרת.

בדיקת צילום וידאו HD בתוך הבית ומחוץ לבית בתנאי תאורת יום:

 

כפתור ה HOME קיבל מתיחת פנים קטנטנה והיום הכפתור פחות שקוע במארז.

בצד ימין של המכשיר ניתן למצוא את כפתור הנעילה/השתקה ואת כפתורי הווליום. בגרסת האייפד החדשה נתנה אפל בחירה למשתמשים וכעת ניתן לבחור את תפקיד כפתור ההסטה – מצב נעילת מסך שבו המסך נשאר באוריינטציה נעולה ולא מסתובב או מצב השתקת סאונד.
כפתורי הווליום של המכשיר נמצאים ממש בקימור של המעטפת כלפי פני המכשיר. המיקום שלהם לא הכי נוח ובמצבים בהם האייפד מונח על השולחן, קשה להפעיל אותם ויש צורך לתחוב אצבעות מתחת לאייפד על מנת לעשות בהם שימוש.

מה לא מצאנו בחומרת המכשיר?

אפל עדיין, באופן עיקש ומתמיד, לא הוסיפה חריצי הרחבה/התממשקות כלשהם לאייפד 2. לא תוכלו למצוא כאן חריץ זיכרון כלשהו ולא חריץ USB. החוסר הזה הוא הרבה יותר מורגש במכשיר הזה משום שכעת ניתן לבצע עריכות וידאו באמצעות תוכנת ה imovie שהתווספה בגרסה הנוכחית, אבל אי אפשר להעביר סרטונים על גבי כרטיסי זיכרון בצורה נוחה אלא אנו עדיין מוגבלים לממשק האייטונס הלא נוח. 

מערכת ההפעלה

מערכת ההפעלה לא השתנתה והיא נשארה אותה מערכת הפעלה של אפל, לטוב ולרע – אייקוני אפליקציה שמסודרים זה לצד זה במסכים מתמשכים וללא יכולת כלשהי לקסטם (קוסטמיזציה) את מראה מערכת ההפעלה כפי שאנחנו רוצים. אין ווידג'טים נוחים כמו באנדרויד והכל מופעל על ידי קבוצות של אפליקציות באייקונים כמעט סטטיים ולא אינטראקטיביים.

מערכת ההפעלה שמגיעה עם האייפד היא בגרסה 4.3. את גרסת 4 אנחנו מכירים כבר מספר חודשים והמספר של הגרסה הזו מעיד על היקף השינויים הדל שנעשה בה.
ומה בכל זאת נעשה בה?

אחד השינויים המרכזיים שנעשו בגרסת מערכת ההפעלה הוא הוספת מנוע ה JAVA לדפדפן ספארי של אפל. מנוע ה JAVA אמור לתת גלישה מהירה יותר באינטרנט וצריכה מועטה יותר של משאבים. בבדיקה לא מעבדתית שערכתי למול האייפד 1 הובחן שינוי משמעותי בזמן טעינת הדפים כשהאייפד 2 טען דפים בכ-4 עד 5 שניות מהר יותר מהאייפד 1 שהיה ללא שדרוג הגרסה החדשה.

המעבד:

שדרוג משמעותי נוסף באייפד 2 הוא שדרוג המעבד למעבד A5 כפול ליבה במהירות 1GHZ. אחרי שאמרתי את זה, אני צריך לציין שבשימוש הקצר שהספקתי לעשות עם המכשיר, לא זיהיתי שינוי כלשהו במהירות העבודה איתו לעומת האייפד 1. האפליקציות עלו באותו הזמן, הסרט התנגן באותה חלקות שהתנגן באייפד 1, המשחקים שוחקו בצורה טובה וללא קיטועים בדיוק כמו עם האייפד 1 ובכלל ההרגשה הכללית היתה דומה.

על פי בדיקות בנצ'מרק, שביצעו רבים וטובים אחרים נראה שהמעבד של האייפד 2 הוא מעבד מהיר וחזק מאוד. ניתן רק לשער שכשייצאו משחקים ואפליקציות כבדות יותר שדורשות משאבים רבים יותר, או אז המעבד החזק של אפל ייכנס לפעולה ואז יורגשו ההבדלים.

במצב הנוכחי – קשה לשים את האצבע על הבדלים משמעותיים. 

מלבד זאת, ניתן למצוא את תוכנת הפייסטיים לשיחות וידאו, תוכנת iMovie לעריכת סרטי וידאו, תוכנת Photobooth לאפקטי מצלמה שונים ותוכנת ה Garageband.

PhotoBooth – להצטלם בקליידוסקופ

תוכנת iMovie:

לגרסת האפל החדשה, 4.3 ניתן לרכוש את תוכנת iMovie שראינו כבר במכשירי האייפון 4 בעבר. אלא שכאן התוכנה, על המסך הגדול, היא תוכנה מקצועית קצת יותר (אבל עדיין לא מקצועית) ובעלת אפשרויות גדולות יותר. התוכנה מחלקת את שולחן העבודה למספר חלונות – חלון הטיימליין שבו נראה את הסרטונים מסודרים על פי סדר העריכה שלהם כפי שקבענו, חלון המדיה שבו מצויות ספריות המדיה השונות להוספה לסרטונים (וידאו, מוסיקה, תמונות) וחלון ההצגה המוקדמת שבו נראה את הוידאו הערוך שלנו בזמן אמת.

לסרטוני הוידאו ניתן להוסיף אפקטים שונים ומעברים בין וידאו לוידאו. ניתן להוסיף גם אפקטים קוליים ששמגיעים עם התוכנה כמו נבחית כלב, מכונית וכדו'.
את הסרטון ניתן לשמור על גבי המכשיר או לשתף אותו באתר יוטיוב למשל.

אבל, עם כל הכוח הזה והפשטות של הכלי היפה הזה ישנו חיסרון עצום. לא ניתן להעביר סתם כך סרט שצילמתם במצלמה הביתית ולערוך אותו על גבי האייפד. אפל קנאית מאוד לפורמטים שלה ואם לא המרתם את הסירטון לפורמט המקובל על אפל, אל תנסו אפילו לערוך אותו על המכשיר. 

תוכנת Garageband:

למרות שאני איני מנגן על כלי מסויים בכלל, מצאתי את עצמי מאוד מתלהב מהתוכנה שאמורה לרכז מספר כלי מוסיקה פופולאריים במקום אחד וליצור מוסיקה על גבי האייפד. ניכר שנעשתה בתוכנה הזו השקעה רבה במגוון הכלים והקולות שיש בה ומחשבות יצירתיות על דרך יצירת השירים במגוון הכלים השונים.

ניתן לבצע תיפוף על מערכת תופים, נגינה על אורגן כפול או יחיד, פסנתר כנף, גיטרה חשמלית, אקוסטית, באס ועוד ועוד… גם אם אתם לא יודעים לנגן, לכל כלי יש כפתור מצבים שאיתו ניתן לבחור את רמת הקושי הרצויה ולנגן החל מרמת קושי גבוהה שבה הניגון נעשה כמעט אחד לאחד כפי שנעשה על גבי כלי אמיתי או רמת קושי נמוכה שבה הניגון נעשה כמעט אוטומטי ומבצע את האקורדים והמקצב לבד.

את כל הכלים ניתן להקליט ולחבר לאחר מכן ביחד עם הקלטת הקול שלנו בשירה וליצור תזמורת אמיתית.

 

סיכום:

נראה לי ששאלת השאלות בכל הנוגע לאייפד 2 היא האם כדאי לשדרג. האם מי שיש לו את האייפד 1 ימצא לנכון לשדרג לאייפד 2? אוכל להגיד בתשובה כמעט חד משמעית שלא. אין ספק שהאייפד 2 הוא טוב יותר מבחינת ביצועים, תוספת המצלמות והדקיקות המשמעותית שלו לעומת האייפד 1 אבל כל אלו הם שדרוגים נחמדים ולא יותר מזה. נכון שמי שתמיד חיכה למצלמות וידאו באייפד ימצא כאן שדרוג רציני, אך האייפד 1 עדיין מבצע את כל מה שהאייפד 2 יכול לבצע היום, ובשדרוג האייפד 1 לגרסת 4.3 אפשר להתקרב למכשיר החדש.

בתוך כך אוכל להגיד בלב שלם שמי שמחפש טאבלט מדיה ביתי שפשוט עובד, האייפד 2 עושה את העבודה ועושה אותה טוב. צריך לזכור כשמחזיקים את האייפד 2, כמו כל מכשיר אחר של אפל, להגיע בגישה קצת שונה שנראה שאפל מצליחה להחדיר לנו לאט לאט – המכשיר הוא מכשיר מדיה ולא מחשב. אל תצפו לבצע פעולות הדומות לאלו שאתם מבצעים במחשב האישי שלכם ואל תצפו שהוא יחליף אפילו את הנטבוק שיש לכם בבית.

חברת אפל, כך נראה, מתקדמת צעד נוסף מלשווק מכשירים שצורכים תכנים בלבד לשיווק מכשירים שגם יוצרים תוכן ואת זה ניתן לראות בתוספת המצלמות במכשיר, האחורית והקדמית ושילוב התוכנות החדשות שמטרת כולן היא יצירת תוכן – עריכת סרטים, הפקת מוסיקה ועריכת תמונות.

אפל, כבר הספקנו להכיר, תבצע את כל הדברים שאחרים כבר ביצעו, בצורה אחרת, ברוב הפעמים בצורה טובה יותר ופשוטה יותר. גם דברים בנאליים כמו כיסוי מגן למכשיר שחשבנו שאין בו מה לחדש, תגיע אפל ותגיד – הנה, שלנו טוב יותר, שונה… תוכנת עריכת סרטים, אפקטים למצלמה ושיחות וידאו הם לא דברים חדשים כלל. אפל לא מתביישת להוציא אותם כדבר חדש ומהפכני ולגרום לנו להשתמש באותם הדברים, אבל אחרת.

אנדרויד או IOS?

בחודשים הקרובים צפוייה מתקפה של טאבלטים מבוססי מערכת ההפעלה אנדרויד. ה XOOM של מוטורולה כבר יצא, הגלקסי של סמסונג אמור לצאת בשבועות הקרובים בשתי גרסאות גדלים ובמיוני בגרסת ה 10 אינטש וה LG וה WEBOS אמורים לצאת במהלך השנה. רובם מריצים את מערכת האנדרויד והחדשים מריצים את ה Honeycomb.
אז האם להמתין לטאבלטים של אנדרויד או לא? אל תצפו לשמוע תשובה חד משמעית ומי שנותן תשובה כזאת הוא לא אחראי. מה שכן, אוכל להגיד שמערכת ההפעלה של האייפד היא מערכת נוחה יותר, נעימה יותר ועובדת טוב יותר. הגלישה באייפד היא טובה בעשרות מונים מהגלישה במכשירי אנדרויד (נשים את הפלאש בצד) והיא פשוט חלקה יותר.

לעומת זאת מכשירי האנדרויד באים בגדלים שונים, בצורות שונות, ניתן להוסיף להם כרטיסי זיכרון, התוכנות שם פתוחות יותר לשינויים פנימיים במערכת וכך ניתן לקבל שולחן עבודה מותאם אישית. 

מי שמחפש את הגלישה האינטרנטית בבית, המסך המדהים שמגיב בצורה כמעט מושלמת למגע האצבע ואפליקציות לרוב, מומלץ שיילך עם האייפד. מי שחשוב לו "החופש" ההתקנתי, התמיכה בפורמטים רבים ויצירת תוכן, שיילך עם האנדרויד. 

במבט קדימה למכשירי הטאבלט השונים שאמורים לצאת בחודשים הקרובים אפל יכולה להיות רגועה. קשה להאמין שאחד מהטאבלטים הקרובים יגנוב לאפל את ההובלה וסביר להניח שהוא רק ינגוס נגיסות מעצבנות בנתח העוגה של אפל. אפל צפוייה, גם עם השדרוגים הקטנים באייפד 2, למכור יחידות נכבדות מהמכשיר.

סירטון חלק א': פתיחת האריזה, מסביב למכשיר וגרסת ה IOS 4.3, מה חדש בה?

סירטון חלק ב': השוואת מהירות דפדפנים, איך עובד מנגנון הכיסוי המגנטי וסיכום.

 

 

מפרט טכני:

מעבד: 1GHZ כפול ליבה A5
מסך: 9.7 אינטש. רזולוציה 1024X768
מצלמה קדמית VGA ב- 30fps. מצלמה אחורית 720p
עובי: 8.8 מ"מ
משקל 601 גרם

האייפד מגיע בנפחים של : 16/32/64 ג'יגהבייט ובקישוריות Wifi או Wifi+3g.
האייפד מגיע בצבעים שחור או לבן.

 

להמשך דיון בפורום בנושא: אייפד 2. 

 

 


12:00
  /  
14.3.2011
  
מאת: אלי חבוש

1