בריאות: משקפי i-AMP by Gunnar לבהייה בריאה במסך

הכל התחיל ממשקפי Gunnar שאמורים להקל על תופעות 'תסמונת המחשב'. למעין הם תרמו דווקא במשהו אחר. הסיפור המלא לפניכן.

11:55
  /  
13.03.2011
  
מאת: מעין קמחי
משקפי Gunnar

פתח דבר

כל הדברים הטובים בעולם מגיעים מקליפורניה – הזהב בבהלה הגדולה בשנת 1848, העץ הגבוה ביותר (Sequoia sempervirens), הגדול ביותר (giant sequoia), הותיק ביותר (Pinus longaeva), חברות הסטארטאפ של עמק הסיליקון וכמובן – הסושי.

מאותו המקום בדיוק מגיעים אלינו משקפי i-AMP by Gunnar. במה בדיוק מדובר? שניה לפני ההסבר, בואו נתחיל קודם כל מהבעיה.

CVS – computer vision syndrome

'תסמונת המחשב' בעברית, משלבת בעיות עיניים וראייה הנגרמות כתוצאה מעבודה מתמשכת ורציפה מול מסך מחשב. בין התסמינים של מחלת העידן-הטכנולוגי הזו נמצאים גם מיודעינו:

 • כאבי ראש
 • כאבי צוואר
 • עייפות
 • שרירים תפוסים
 • הקטנת יכולת הריכוז 
 • יובש בעיניים
 • עיניים אדומות
 • קושי במיקוד
 • טשטוש בראיה
 • ראיה כפולה

נשמע לכן מוכר? מחקר רפואי משנת 2009 מראה כי כ-85% מכלל משתמשי המחשב סובלים מהתסמונת. לא זאת בלבד אלא שיובש, אבק, ולחץ נפשי עלולים להחריף את התסמינים. ובפועל, לכן יצא לעבוד פעם בסביבת עבודה שאין בה יובש, אבק או לחץ נפשי?! או במילותיהן של גדולים מאיתנו, המצב פאקאקט. 

אז מה לעשות? 

שימוש נכון במחשב כבר הוזכר כאן בעבר, ואין לו תחליף. ארגונומיה – חוקי העבודה, כוללים בתוכם סדרת כללים לישיבה נכונה מול מחשב, לתאורה נכונה במשרד, למיקום ולצורת העכבר והמקלדת ועוד כהנה וכהנה. בתור מישהי שעובדת בכל מקום שבו אפשר להניח את המחשב הנייד, ברור לי ש'סביבת עבודה ארגונומית' היא יצור מיסטי שלא קיים במציאות ה-2.0 שבחרנו לחיות בה.

אם גם את, כמוני, ויתרת על האפשרות להנדס לעצמך סביבת עבודה, תוכלי לנסות לטפל בתסמינים – דמעות מלאכותיות לדוג' פותרות את בעית היובש. באופן אישי, הן (טיפות העיניים) תמיד מזכירות לי את הפרק ב'חברים' עם רייצ'ל והאמבוש הטיפותי' מה שהקשה עליי את כל הסיפור – לשים טיפות כשאת עסוקה בלצחוק זו לא מלאכה פשוטה. 

 

אפשרויות נוספות כוללות מסאג' יומי כדי להתמודד עם השרירים התפוסים, אקמול דו-שעתי כדי להתמודד עם כאבי הראש, ריטאלין בשביל בעית הריכוז ופתרונות נוספים (אותם אמנע מלהזכיר מעל דפי אתר זה) שפשוט גורמים לך לא לשים לב כמה כואב לך, אבל מה עושים עם העיניים? 

משקפי Gunnar, החזון

מדובר על משקפיים עם זכוכית צהובה ובעיצובים שנויים במחלוקת. אבל העיצוב פה הוא לא החלק המשמעותי. הטענה היא כי שימוש קבוע במשקפי Gunnar משפר את חוויית הצפייה של משתמשי המחשב ומונע את כל תופעות הלוואי. השיפור כולל כמה פרמטרים – עלייה ברזולוציית הראייה, עלייה בניגודיות, חידוד ו"נקיון" הראייה, ירידה בבוהק ובהחזר האור, הפחתת עייפות העיניים והפחתת היובש בעין בנוסף עליה בת 28% ביעילות העבודה אל מול המחשב. אם תבחרי להשתמש בהן, יעלמו, לדעת המשווקים הסימפטומים של ה CVS תוך 21 יום מתחילת השימוש במשקפיים.

 

משקפי Gunnar, דגם PipeLine

 משקפי GUNNAR – ניסוי ותהייה 

בין החזון למציאות

ביליתי בחברת משקפיים עם מסגרת אדומה ו'נשית' במשך כמה שבועות. מאוד מהר הסתגלתי לקיומם וזכרתי לשים אותם בכל פעם שהתיישבתי מול המסך. הם היו נוחים (בייחוד יחסית לעובדה שלא הורגלתי במשקפיים לפני כן) והעדשות גדולות למדי כך שהן כיסו את כל שדה הראייה ולא היו לי בעיות הסתגלות מיוחדות. נקודת זכות.

הבעיה העיקרית מבחינתי היתה שהם לא מתאימים לעבודה עם אור פלורסנט. האור משתקף בעדשות (המצופות חומרים מיוחדים) מבפנים והאפקט הפריע לי לעבוד. הרגשתי כאילו חייזרים פולשים לי לתוך העפעפיים באופן תמידי (שאלה לקוראות המצטיינות: איזו אפליקציות אייפון – של חברה ישראלית – מסתתרת מאוחרי המשפט הזה?).

שאר יושבות המשרד/בתי הקפה בהם עבדתי הביעו דעות חצויות לגבי ה-Gunnar. חלקן התלהבו שיש משהו שיכול להקל על התסמינים (כולן אגב טענו שהן סובלות מתסמין כזה או אחר… עובדה מדאיגה בפני עצמה) ומיהרו לחנות הקרובה לברר את הנושא מקרוב, חלקן סירבו להיראות איתן ברבים (הן אכן לא משהו שאפשר להתעלם ממנו), וחלקן טענו בפולניות מופגנת – 'להזיק זה בטח לא יכול'.

חיכיתי יום. יומיים. 20 יום. 21. ואפילו 30. הקפדתי לשים אותם על העיניים כמעט בכל דקת-מחשב. אבל האפקט המבוקש לא הגיע. העיניים עודן יבשות. הצוואר תפוס והריכוז לא קיים בעליל (אבל זה כבר יכול להיות מלידה). הכצעקתה?

משקפי Gunner, דגם Sheadog

מחקר שנערך בקרב אלפי אנשים מכל רחבי העולם מצא עליה של 17% בצורך במשקפי ראיה כתוצאה מעבודה ממושכת, ללא הגנה מתאימה מול מסכי מחשב. אם רק היו אומרים לי את זה בגיל 16, במקום מחשבים הייתי הולכת ללמוד קטיף ענבים ואז, אולי, לא הייתי נראית כמו ספרנית היום (למען הספר ספק – אין לכותבת ולא דבר אחד לומר בגנות ספרניות, היא פשוט לא אחת כזו, זה הכל). 

אנקדוטה קטנה לסיום – לאחר אותה תקופה החלטתי לעשות מעשה וללכת לרופא עיניים. מסתבר שיש לי מספר. וצילינדר. בשתי העיניים. מלבד העובדה המחרידה שאני צריכה משקפיים פתאום אחרי 29 שנה של ראיה 6/6, ייתכן שהאפקט המיוחל של ה-Gunnar לא הגיע משום שיש צורך במשקפיים מותאמות למספר ולי, כאמור, לא היו כאלה. כך שיתכן שגיליתי את הפגם הראייתי שלי בזכות אותה התנסות עם Gunnar וגם זו נקודה לזכותם. 

עם המשקפיים שלי (עם המספר, והצילינדר) החיים נעשו הרבה פחות מטושטשים אגב. אני בספק אם אני אשקיע כרגע בפטנט הרפואי הזה, אך ללא ספק – אם היתה לי בוסית, והיא היתה מביאה לי כאלו – הייתי טורחת לשים אותם. כמו שאמרו כבר טובות לפניי – להזיק, זה בטח לא יכול.  

מחיר:

 • משקפיי GUNNAR ללא מרשם: החל מ-349 ₪ ועד 549 ₪.
 • משקפיי GUNNAR אופטיים (מרשם) החל מ-1199 ש"ח ועד 2400 ₪ (עדשות מולטיפוקל)

*ניתן להזמין גם משקפים עם עדשות מרשם מותאמות שייוצרו במיוחד עבור המזמינה על פי מרשם במעבדות Gunnar ו- Carl Zeiss  Vision בארה"ב. 

את משקפי Gunnar ניתן לרכוש ברשת באג, 'מכבי ממבט ראשון' ו'עיניים'. 

להמשך דיון בנושא משקפי ה- Gunnar ותסמונת המחשב בפורום יוזרית, לחצי כאן

מקורות מידע

תודה לרשת באג על השאלת המוצר לצורך הסקירה 

11:55
  /  
13.3.2011
  
מאת: מעין קמחי

1