Motorola XOOM – קבלו ביקורת וידאו ראשונה

הטאבלט של מוטורולה, ה XOOM, נוחת אצלכם לראשונה בביקורת וידאו מקיפה. בואו לראות על מה כל הרעש ומה חודש במערכת ...

23:00
  /  
12.03.2011
  
מאת: דניאל הררי
 [סירטון וידאו מקיף בסוף המאמר]
מוטורולה זום (XOOM) הוא הטאבלט הראשון מבית מוטורולה, הוא הטאבלט הראשון שבא עם מערכת ההפעלה ANDROID 3.0 המכונה HONEYCOMB המיועדת במיוחד לטאבלטים. הטאבלט הושק בארה"ב לפני כשבועיים ונכון להיום לא מוצע למכירה בארץ.

מפרט כללי:

מוטורולה זום בעל מסך 10.1" ביחס 16:10 ברזולוציה 1280X800.
הוא בעל מצלמה קדמית 2MP לשיחות וידאו ומצלמה אחורית 5MP עם מבזק LED כפול.
מסוגל לנגן תכני 1080p ולצלם ברזולוציית 720p.

 

 

מגיע עם חיבורי micro USB, micro HDMI, PL3.5mm חריץ לכרטיס SIM וחריץ לכרטיס זכרון  micro SD עד 32GB, שני האחרונים לא עובדים out of the box ונדרש עדכון או שדרוג כי להפעילם.

 

 

בעל מעבד כפול-ליבה במהירות 1GHz, זכרון פנימי בנפח 1GB ונפח אחסון פנימי בגודל 32GB.
כולל בתוכו ברומטר, מגנומטר, גיירוסקופ, אקסלרומטר ושלל חיישנים מתקדמים.

מבנה :

מבנה הXOOM אסטטי ונקי, צורת גבו מעוגלת מעט, דבר שהתגלה נוח מבחינת אחיזה.
הרושם הראשוני שקיבלתי מגבו המעוגל של הטאבלט הוא שברגע שאניח אותו על משטח ישר הוא יתנדנד ולא יהיה נוח, למעשה הטאבלט כמעט לא זז כאשר העברתי את אצבעי לרוחבו כשהוא מונח על משטח ישר.

 

הטאבלט לא גדול, למעשה בגלל צורת המסך שלו, שהוא יותר רחב מאשר גבוה, היה קל מאוד להקליד במצב portrait, דבר שקשה יותר בiPad, למשל, בגלל שהוא רחב יחסית וקשה להגיע למרכז המסך עם האגודלים.

מסביב למסך לא נמצא שום כפתור, רק מסגרת שחורה חלקה ודקה יחסית עם מצלמה וכמה נוריות חיווי בודדות. הכפתורים הפיזיים היחידים במכשיר הם כפתור ההדלקה\נעילה וכפתורי עוצמת השמע.

כפתור ההדלקה\נעילה קעור ושקוע, דבר שמקל על מציאתו, אין צורך לסובב את הטאבלט כדי למצוא אותו. הוא ממוקם במקום מאוד אסטרטגי – קל למציאה מחד, ולא במקום שהוא יילחץ בטעות מאידך.

כפתורי עוצמת השמע נמצאים בצדו השמאלי של המכשיר, הם כמעט ולא בולטים ממסגרת המכשיר והם קשים, קטנים ולא ממש נוחים.

הXOOM שוקל 730 גרם, 50 גרם יותר מהiPad, לא משקל נוצה אך גם לא כבד. ברגעים הראשונים הוא באמת הרגיש קצת כבד אך לאחר כמה דקות של התרגלות המשקל כבר לא מורגש והוא מרגיש טבעי. הXOOM מעוצב בצורה מינימליסטית. אין בו שום דבר חדשני או מושך במיוחד – שחור לגמרי, חלק, ללא דוגמאות או פיתוחים, מט.

חיבורים וקישוריות :

בתחתית המכשיר נמצאים חיבורי הmicro USB, micro HDMI, מגעי תחנת העגינה וחיבור הטעינה. אין אפשרות לטעון את סוללת המכשיר דרך חיבור micro USB, דבר שנעשה פופולרי ביותר במכשירים ניידים ובצדק, הצורך לשאת שנאי מתח נפרד לכל מכשיר סותרת את עקרון הניידות.

בצידו העליון של המכשיר נמצא חיבור PL 3.5mm סטנדרטי לאוזניות, מגשית לכרטיס SIM שתאפשר, לאחר שדרוג חומרתי, שימוש באינטרנט סלולרי דור רביעי – LTE במדינות המאפשרות את זה – לא בישראל.

אפשר להתנחם בעובדה שהWiFi עובד ותומך בתקנים 802.11a/b/g/n.
לצד מגשית הSIM נמצא חריץ לכרטיס זכרון פלאש מסוגmicro SD, אך כדי להשתמש בכרטיס נדרש עדכון תוכנתי.
למכשיר קישוריות Bluetooth 2.1 EDR המאפשרת חיבור עזרים שונים כגון אוזניות, מקלדות וכו'.

מצלמה :

לXOOM שתי מצלמות – קדמית ואחורית.
המצלמה הקדמית ברוזולציית 2MP, משמשת בעיקר לשיחות וידאו למיניהן כגון google talk, skype וכו', אך ניתן גם להשתמש בה כמצלמת סטילס ווידאו לכל דבר. לצד המצלמה הקדמית נמצא נורת LED אדומה המוארת בזמן שהמצלמה בשימוש.
איכות המצלמה הקדמית לא גבוהה במיוחד וכמובן שאין מבזק קדמי.

המצלמה האחורית ברזולוציית 5MP, משודכת למבזק LED כפול המספק תאורה מכובדת בתנאי אור קשים. איכות התמונות הפתיעה אותי לטובה, אם כי הן לא "הפילו אותי מהרגליים".
המצלמה מסוגלת לצלם וידאו ברזולוציה של 720p בקצב של 30fps. בתנאי אור קשים התמונה יוצאת מגורענת, אך בתנאים אופטימליים התמונה יפה וחלקה יחסית. הZOOM הדיגיטלי של המצלמות מגיע עד 8x והוא פעיל במצב סטילס בלבד, כלומר, אין אפשרות ZOOM בוידאו.

ממשק השליטה במצלמות נוח למדי, כפתור הלכידה ממוקם במקום נוח מאוד שלא מצריך שינוי צורת אחיזה, כל ההגדרות נמצאות מסביב לאותו כפתור. בתחתית נמצאים כפתורי שינויי מצבים (וידאו\סטילס) וכפתור ההחלפה בין המצלמות. ניתן להשתמש במבזק הכפול בתור תאורה קבועה במצב וידאו.
המצלמה האחורית והמבזק נמצאים במקום שכמעט ולא מאפשר הסתרה בטעות ע"י האצבע.

מולטימדיה :

בזכות המעבד החזק והזכרון הגדול הXOOM מסוגל להריץ תכני HD עד 1080p באופן חלק. מערכת ההפעלה מציעה בין היתר נגן מוסיקה נוח. עטיפות האלבומים מסודרות בזו אחר זו בצורה הדומה לקרוסלה. הקשה על אחת העטיפות תפתח את האלבום ותציג מידע נוסף אודותיו.

 

בחבילה כלולה גם תוכנת עריכת וידאו, כדי שבוכלו לערוך את סרטווני הHD שצילמתם הרגע on the go. התוכנה לא מתקדמת מאוד ומאפשר עריכה בסיסית של הסרטונים. כל זאת בשילוב נפח אחסון גדול וסוללה חזקה נותן חיית מולטימדיה ניידת.
בדפדפן המדיה ישנו כפתור שיתוף המאפשר שיתוף מהיר לרשתות חברתיות וyoutube.

מסך :

לXOOM מסך 10.1" ברזולוצייה גבוהה של 1280X800 פיקסלים (לשם השוואה, לiPad יש 1024X768). המסך ביחס 16:10 כמקובל במסכי המחשב החדשים, מצאתי שיחס זה מאוד נוח לעבודה. המסך מבריק בשל השימוש בGORILLA GLASS (בדומה לiPhone4), דבר שפוטר אותנו מקניית מגן מסך, אך מקשה על עבודה באור שמש ישיר בשל השתקפויות ומושך טביעות אצבעות.

 

ביצועים :

מתחת למכסה המנוע של הXOOM אפשר למצוא מעבד כפול-ליבה במהירות 1GHz המכונה Tegra2 מבית Nvidia. המעבד החדש חזק מאוד וחסכוני באנרגיה. הוא משמש כCPU וGPU ובזכותו אנו יכולים לבצע ריבויי משימות (multitasking) ברמה גבוהה, צפייה בתכני HD 1080p והרצה של תוכנות ומשחקים בעלי גרפיקה מתקדמת. לצד המעבד נמצא זכרון RAM DDR2 בנפח 1GB – לפי שעה, יותר מכל מכשיר נייד בשוק.

המכשיר מגיע עם 32GB של נפח אחסון פנימי עם אפשרות להוספת כרטיס זכרון (לאחר העדכון שהוזכר) בנפח של עד 32GB כדי לקבל עד 64GB מכובדים של נפח אחסון העונים כמעט על כל צרכיי המובייל של המשתמש הממוצע.

המכשיר מצויד בסוללה חזקה 3250mAh שלא הצלחתי לגמור, אחרי משחקים רבים, הורדות, סרטים והתקנות מהבוקר עד הערב הסוללה לא "גירדה את החצי".
כל תוכנה או סרט שזרקתי לעבר המכשיר נאכלה בלי מלח.

סרטי HD רצים באופן חלק (לא בדקתי חיבור למסך חיצוני גדול) ומשחקים תובעניים עם גרפיקת תלת-מימד וחישובים רבים (יחסית) רצו גם הם באופן חלק לחלוטין.
תוכנות שלא הותאמו לאנדרואיד 3.0 אלא לגרסאות מוקדמות יותר ירוצו בחלקן באופן תקין וחלקן באופן חלקי אם בכלל. חלק מהתוכנות פשוט ימתחו על כל שטח המסך ויפעלו כרגיל, חלקן יישארו באותו גודל, צמודות לאחת מדפנות המסך, חלקן יימתחו באופן חלקי, למשל כפתורים יישארו באותו גודל ולא במקום הנכון וחלקן יקרסו לחלוטין ולא יפעלו כלל.

חידושים :

מה בעצם שונה בטאבלט הזה? מה מבדיל אותו מכל הקודמים?

השדרוג המשמעותי ביותר הוא כמובן מערכת ההפעלה. בניגוד לטאבלטים הקודמים שהריצו גרסאות אנדרואיד שתוכננו במקור לסמארטפונים, הXOOM מריץ מערכת הפעלה חדשה לגמרי, אנדרואיד 3.0 המכונה honeycomb. אנדרואיד 3.0 תוכננה במיוחד לטאבלטים, משמעות הדבר הוא שיש ניצול נכון של כל המשאבים – בייחוד גודל המסך. מערכת ההפעלה החדשה מציעה ממשק נוח מאוד, 5 מסכי בית ושטח רב מאוד למיקום אפליקציות ווידג'טים, משמעות הדבר שניתן גם להשתמש בווידג'טים גדולים במיוחד שמציגים אינפורמציה רבה בלי להתפשר.

במסגרת מערכת ההפעלה החדשה מגיעות כמה אפליקציות מעניינות ששודרגו גם הן. ביניהן :

 אפליקציית Gmail היא חדשה לגמרי – היא מזכירה מעט את תוכנת OUTLOOK של מיקרוסופט, עם גלילת כל ההודעות משמאל ותצוגת ההודעה הנבחרת מימין. ניתן לברור בין חשבונות ע"י כפתור אחד. אפליקציית youtube גם היא חדשה, מנצלת באופן מצויין את שטח המסך – בדף הראשי נוכל למצוא קרוסלת סרטונים פופולריים, כאשר בוחרים סרטון נפתח ממשק חדש המציג את את הוידאו על שטח של כרבע מסך, מתחתיו פרטי הוידאו, מימין הוקצתה עמודה רחבה לסרטונים קשורים ותגובות הגולשים.

Voice Search, חיפוש קולי – ניתן לבצע פעולות רבות ע"י הקול בלבד – ניווט, חיפוש בגוגל, חיפוש בyoutube וpandora, שליחת מייל חדש, כניסה לדף אינטרנט מועדף ועוד. החיפוש הקולי מזהה אנגלית בלבד אך הוא הוא עושה זאת באופן מושלם.

הדפדפן קיבל מתיחת פנים ופיצ'ר חדש – לשוניות. בדומה לכל הדפדפנים החדשים במחשבים שולחניים, ניתן כעת לפתוח דף אינטרנט בלשונית חדשה ולברור בין דפי האינטרנט בלשוניות השונות ביתר קלות. לחיצה ארוכה על קישור תפתח תפריט עם אפשרות פתיחה בלשונית חדשה.

התמיכה בפלאש בדפדפן היתה מוגבלת בלבד עד שחרור עדכון תוכנה ב11.3 שהותקן ונמצא פועל בשלמות, כרגע יש תמיכה מלאה בפלאש 10.1.

אחד היתרונות הברורים של המכשיר הזה על כל קודמיו הוא כוח העיבוד. כאמור, הוא משתמש במעבד חדש וחזק במיוחד בשילוב זיכרון RAM בנפח 1GB הוא הטאבלט החזק בשוק, לפי שעה.

השורה התחתונה :

מוטורולה XOOM נמצא כמה רמות מעל כל טאבלט מבוסס אנדרויד בשוק. הוא מראה נתונים מרשימים עם ביצועים בהתאם, ממשק נוח, מושך וחדש לגמרי, הוא מעוצב בצורה מינימליסטית (זה לא אומר שהוא לא נראה טוב, להיפך), ונוח מאוד לתפעול.

מסך גדול עם רזולוציה גבוהה נותנים אפקט מרשים ועושים צדק עם מערכת ההפעלה החדשה שהיא מאוד ויזואלית.

התחושה הכוללת של המכשיר, נכון לרגע פתיחת הקופסא, היא שמוטורולה השיקה אותו מוקדם מידי, נראה כאילו רצו להיות הראשונים עם מערכת ההפעלה החדשה, להקדים את הiPad2 ואת גל הטאבלטים המתקרב אלינו במהירות. זאת בגלל בעיות התימיכה בפלאש, כרטיס הזכרון שלא מזוהה והתמיכה בדור רביעי שמצריכה שדרוג. כל אלה ברי פתרון וחלקם כבר נפתרו אבל בכל זאת, הייתי מצפה שכל הפונקציות יעבדו ישר מתוך הקופסא.

עם זאת, הXOOM מציע את כל העולמות באריזה אחת קטנה, אינטרנט, GPS, אפליקציות ומשחקים, מוסיקה, סרטי HD, שיחות וידאו, צילום סטילס ווידאו HD ועוד. כל זאת בשילוב מעבד וסוללה חזקים במיוחד נותנים חוויה מושלמת שלא נגמרת.

הXOOM מהווה יריב ראויי לiPad2, עם נתונים דומים וייתרונות קלים לכאן ולכאן (המשתנים מאדם לאדם), ההכרעה נשארת בידי מערכת ההפעלה. מבחינתי אין שאלה בכלל, אנדרואיד מציעה הרבה יותר מiOS אבל יש כאלה שיסתייגו, כל אחד וטאב שלו.

תג המחיר של הXOOM עומד על 800$, נתון זה בלבד יכול להרתיע מאוד אך הוא צפויי לרדת עם השקת טאבלטים חדשים לשוק. לדעתי, לאחר שתצא גרסת 3G GSM למכשיר והמחירים ירדו נתחיל לראות יותר ויותר טאבלטים בארץ.

תודה רבה ללורי שלו (lori בפורום) על הטאבלט הנפלא הזה.

ביקורת ה XOOM. חלק ראשון:
 

 

ביקורת ה XOOM, חלק שני:

 

להמשך דיון בפורום

23:00
  /  
12.3.2011
  
מאת: דניאל הררי

1