USB 3.0 כבר כאן

 בשעה טובה מגיע אלינו ה-USB 3.0 המצופה, שצפוי לתת שידרוג גדול ל-USB 2.0 הותיק. אנחנו עושים קצת סדר במושגים ובתכונות של ...

7:00
  /  
11.03.2011
  
כתב: דניאל מטלון

USB 3.0 כבר כאן

עם צאתו לאוויר העולם בשנת 1981 ידע המחשב האישי שפותח ע"י IBM והתואמים שבאו אחריו, קשיים רבים בכל הקשור לחיבור ציוד נלווה כמו עכבר מיקלדת מדפסת מודם ועוד. באותם שנים היה החיבור הסיריאלי דייר קבוע במחשב כשאליו מתווספים חיבור פררלי למדפסתכ, חיבור עגול למיקלדת, חיבור מסוג סקאזי לדיסקים חיצוניים וסורקים ועוד. 

בשנת 1995 חל מפנה בכל הקשור לחיבור אביזרים למחשב האישי כאשר פורום של 7 חברות ביניהן אינטל, מיקרוסופט ו-HP אשר נקראות כיום USB Implementers Forum – USB-IF, הוציאו תקן חדש למחבר סיריאלי למחשב וקראו לו Universal Serial Bus או בקיצור USB.  בניגוד למחבר הסיריאלי המוכר גם כ-RS-232 שמחבר ציוד קצה בודד למחשב, ב-USB היתה כבר מהפכה קטנה, כאשר תקן זה עוד מראשיתו מאפשר חיבור של עד 127 אביזרים שונים על מחבר אחד. בנוסף לזה פתר תקן ה-USB אתגר נוסף כאשר ביטל את הצורך באיתחול המחשב כל פעם שחיברנו ציוד קצה נוסף למחשב. כיום ניתן למצוא במחשבים כ-6 חיבורי USB Port כאשר חלקם נמצאים בצידו האחורי של המחשב וחלקם בצידו הקידמי.  בנוסף ניתן גם לחבר מרכזייה קטנה הנקראת USB Hub, המכילה מספר נוסף של חיבורי USB לצורך חיבור אביזרים שונים למחשב בקלות, וזאת מכיוון שלעיתים קרובות החיבורים המצויים בחלקו האחורי של המחשב אינם זמינים בקלות עקב המצאותו מתחת לשולחן העבודה או בארונית מיוחדת. 

USB Hub דקורטיבי

 חיבורי ה-USB   והכבלים השונים הזמינים היום הולכים ומתרבים, כשבתחילת הדרך נקבעו שני מחברים תקניים:

תקן A

תקן B

כיום ניתן למצוא באביזרים שונים מחברי USB בגדלים שונים, לדוגמא במצלמות, נגני mp3, ציוד של חברת אפל, ועוד.  תקן ה-USB אפשר בתחילת הדרך בשנת 1995 מהירות העברת נתונים נמוכה של 1.5Mbps (עכברים ומקלדות), ומהירה – 12Mbps. תקן ה-USB 2 שיצא בשנת 2000 אפשר העברת נתונים במהירות של 480Mpbs, כאשר התקן החדש USB 3.0 מאפשר כבר העברת נתונים מהירה ביותר בקצב של 4.8Gbps.

USB 3.0

לקראת סוף שנת 2007 הכריז פורום USB על הגירסה הבאה של תקן ה-USB,  וב-2009 הציגה אינטל בכנס CES את הטכנולוגייה מאחורי USB 3.0. בימים אלה של תחילת 2011 עושים מוצרי USB 3.0 את דרכם לחנויות. ובכן, מה חדש בתקן מהיר זה? שם התקן שונה מ- High Speed ל-SuperSpeed, חיבור USB הסטנדרטי כולל 4 מגעים: + 5 וולט, + דאטה, – דאטה ואדמה. USB גירסא 2.0 עובד בצורת Half Duplex, לעומת זאת USB 3.0 עובד כבר ב-Full Duplex דבר שהצריך שינוי בחיבורים השונים של מחברי ה-USB החדשים. כמו כן היה צורך לשמור על תאימות אחורה לתקן USB 2.0 כך שמעצבי המחבר (Connector) מסוג A הוסיפו 5 מגעים בעומק המחבר וסך הכל יש 9 מגעים.

גם המחבר מסוג B  עבר שינוי ונוספה לו גיבנת קטנה

שינוי התקן מאפשר להשתמש באביזרי USB 3.0 בכבלים של USB 2.0 אולם שימוש כזה יגביל את מהירות העברת הנתונים. נושא החשמל גם הוא עבר שדרוג. תקן ה-USB 2.0 כלל אספקת חשמל בעוצמה של 500mA ובתקן USB 3.0 יש 900mA, דבר זה פותר את הצורך לפעמים להוסיף ספקי כח קטנים לאביזרי USB או להשתמש בכבלי Y כפי שרואים לפעמים בדיסקים קשיחים חיצוניים הדורשים מתח הפעלה נוסף. התקן החדש הפך גם ירוק יותר על ידי הטמעת שיטות מיתוג שונות לצורך חיסכון בחשמל. אורך כבל ה-USB גם הוא חשוב והוא קוצר מ-5 מטר בתקן הקודם ל-3 מטר בתקן 3.0. פורום ה-USB קבע גם את צבע המחבר והוא ממליץ על פאנטון 300 סי (כחול) כצבע המזהה סופרספיד USB 3.0 גם בחיבור במחשב, וגם בכבלים החדשים שמסופקים עם הציוד החדש. בתקופה הקרובה אנחנו נראה גם שינוי בחיבורי ה-USB בטלפונים סלולריים, מצלמות, סמארטפונים, ונגני מדיה שונים בהם יוטמעו שקעי USB 3.0 מסוג Micro-B, מהסגנון החדש התומכים אחורה בתקן USB 2.0.

USB 3.0  בשטח

כמו כל טכנולוגייה חדשה, גם הטמעת התקן החדש USB 3.0 תיקח זמן מה עד שתתפוס תאוצה. אילו מאיתנו שהם "מאמצים זריזים" (Early Adopters), יכולים כבר עכשיו לרכוש לוחות אם עם התקן החדש מיצרניות מובילות כמו אסוס וג'יגהבייט. יצרנית לוחות האם והמעבדים אינטל צפוייה גם היא לשלב USB 3.0 בלוחות האם החדשים שלה שייצאו לשוק השנה וזאת בערכת השבבים החדשה Sandy Bridge. משתמשי מחשבים שאינם מעונינים לשדרג מערכות יכולים להתקין בקר PCI קטן במחשב ובו כניסות USB 3.0.

בקר PCI למחשב

בכנס CES 2011 אשר התקיים לאחרונה בלאס וגאס ניתן היה לראות מוצרים רבים כמו מערכות עריכת וידאו, דיסקים קשיחים מהירים ועוד, בהם חיבורי USB 3.0. לסיום, חברת אינטל למרות היותה מראשי פורום ה-USB, לא מיהרה בכל הקשור לשילוב התקן החדש בלוחות האם שלה, ייתכן וזה קשור לתקן והחיבור למחשב שנקרא Light Peak אותו מפתחת אינטל ויהיה מהיר יותר מה- USB 3.0 ועל כך בפעם הבאה.

להמשך דיון בנושא: USB 3.0 כבר כאן.


7:00
  /  
11.3.2011
  
כתב: דניאל מטלון

1