אביזרים לאייפד – עכשיו, לפני שהם יתייקרו…

אז דקותיים אחרי שהאייפד 2 מוכרז, אנחנו מציגים מספר אביזרים מלהיבים שתואמים גם לאייפד הקודם וגם לחדש. כל הדברים שאתם פשוט ...

11:00
  /  
08.03.2011
  
מאת: עפר לאור
מקלדת BT של Qmadix לאייפד

איפה הילד?

אז זהו, שאני ממש לא בטוח מי הילד כאן, אני שמארגן לאייפד שלי כ"כ הרבה קשקושים  שהוא ממש לא צריך (ושמזמן מזמן עברו את השווי שלו) או שהאייפד עצמו הוא הילד במשפחה שפשוט כיף לי לארגן לו צעצועים חדשים (אל חשש, גם הילדים האנושיים שלי מקבלים הפתעות לפי הצורך).

נתחיל בקשה ונעבור לקל…

מקלדת BT של Qmadix

הולך אני לתומי ב-CES עם האייפד (הלפטופ מחכה בסבלנות בחדר המלון ואני מבין שהעמידה הזו בתורים (לכניסה לפגישה, אירוע, הרצאה, הקרנה, מונית או כל דבר אחר) פשוט הופכת אותי ללא יעיל. שלפתי את האייפד ולראשונה הרגשתי את היכולות שלו. תכנים רבים כבר הוקלדו והוכנו בתורים הללו.

אבל לא הכל מושלם, אם אני באמת רוצה להקליד במהירות, אני זקוק למקלדת טובה. היתרון הבולט של מקלדת on screen היא בכך שהיא זמינה וקלה – אין ממש קושי של משקל או עובי שקשור אליה ואפשר להשתמש בה כשעומדים – האייפד ביד אחת והיד השניה מקלידה ב-LANDSCAPE, או בפורטרט – שני אגודלים פעילים.

בישראל יש מספר מקלדות שראיתי שהן בעצם כמעט העתק של המקלדת הזו. מדובר במקלדת שארוזה בעור, מאוד קריספית למגע, דקה למדי ומחזיקה כחודש (בדוק) על טעינה מלאה מ-MINI USB. עושים לה חיבור לאייפד (אפשר רק מכשיר אחד בו זמנית), כאשר בסוף התהליך מתבקשים על ידי האייפד להקליד מספר רנדומלי על המקלדת ואז ENTER בכדי להוכיח שהמקלדת באמת שלכם ושזה לא נסיון שלכם לגנוב KEYSTROKES ממישהו אחר.

המקלדת נוטה להרדם לא פעם, כאשר היא מתעוררת מיד עם המשך ההקלדה. זה טיפה מציק לאורך זמן, אבל עובד.

את הטיסה בחזרה מ-CES כבר ביליתי עם המקלדת. הבנתי שאי אפשר באמת להמנע מלקנות את הסיפור הזה (למרות שהעלות כבר עוברת מזמן את ה-100$). המקלדת מגיעה עם מארז עור מהודר (אולי אפילו יותר מדי), אשר כולל תפסן מגנטי. בכלל, אחרי ההכרזה של ג'ובס על כיסוי מגנטי, אני רואה שהכל סביבי פתאום מגנטי. המקלדת נעמדת בתוך המארז עור עם מגנטים ונסגרת עם מגנטים. החסרון העיקרי הוא הכנסה והוצאה די מסורבלים מהמארז (באייפד 2 זה כבר יהיה קל יותר למימוש בגלל שיש לו הכנה לתפסנים מגנטים). כשכל הסיפור סגור, מתברר שהפסדנו לא מעט מהיופי הדק של האייפד בזכות המארז. המארז פשוט עבה יותר מלפטופ ממוצע, כך שהשאלה היא מדוע להתאמץ בכלל עם אייפד…

התפסן הופך בקלילות למעמד שמאפשר שימוש בזה כסוג של לפטופ, והחלק הקדמי של המקלדת (לא הבנתי מדוע זה נחוץ, אולי בכדי לאחסן את הבטריה) מזכיר מאוד משטח מגע של track pad. מצאתי את עצמי לא פעם מתפלא מדוע העכבר לא זז כשאני מנסה להזיז את הסמן. 

במצב הזה מאוד לא נוח להשתמש "בעכבר", כלומר האייפד עומד ולכן כמעט כל פעולה דורשת מגע על המסך שלו שכרגע אנכי. זה הופך את כל העבודה למסורבלת ולא רציפה. 

אגב, למקלדת יש כפתור ייעודי להחלפת שפות – תנאי קריטי עבורי מכיוון שאני מקליד ב Hebrish -חצי עברית חצי אנגלית.

אבל, למקלדת כמובן לא היה עברית, מה עושה סחבק? עושה את טעות חייו, הולך לגראפוס ומבקש לטרסט. לטרה מה? letraset הם מדבקות שפעם היו משתמשים בשביל להדביק על עבודות כי להדפיס אותן היה קשה או מסובך מדי. היו מגרדים את המדבקה למקומה עם עט, ואם מדובר במקלדת, נגיעה קלה של לק שקוף יעשה את העבודה.

נשמע פשוט? שעתיים לאחר מכן עדיין גרדתי לק מהידיים ומהמקלדת והתוצאות? ממש לא מרהיבות. היצע המדבקות שקיים כיום הוא זניח, רובו ישן והדבק שלו כבר פג תוקף ובכלל, זה פשוט זיפט של פיתרון.

הצבע שנבחר הוא צהוב, בכדי לבדל בין הצבע של האותיות באנגלית לעברית. כפי שניתן לראות, בכל פעם ששמתי אות( (הצילום נעשה במהלך העבודה), צריך מיד לשים לק מכיוון שאחרת זה פשוט עלול ליפול. חשוב לשמור את המדבקות במצב סטרילי (שלא כמו שעשיתי כאן) כי הן מאבדות את היכולת שלהן להדבק בקצב מפחיד.

כאן ניתן לראות את סביבת העבודה שלי, כאמור, לא מספיק סטרילי לגבי המדבקות עצמן.

התוצאה?

בינונית במקרה הטוב, ולטעמי האישי מיותר וגרוע. מעבר לכך שהסטטיקה שלי נפגמה קשות מההדבקה, כנראה שאם השפה שכבר מובנית לתוך המקלדת שלכם אינה מספקת, אז אני ממליץ בחום לעשות הטבעה או ETCHING מקצועי של עברית ולא את מה שאני עשיתי. 

מעבר לכך, הצורך במקלדת בכלל לאייפד הוא דבר מאוד לא ברור. זה מעבה את כל המארז משמעותית, עד לכדי כך שלפטופ הופך לדק ביחס למכשיר המשולב והמעט נכה הזה… המחשבה שאני אקליד עם האייפד הפכה לטיפה מגוכחת לאחר החזרה מחו"ל כשהבנתי שהלפטופ שלי מוסיף עוד כמה מאות גרמים אבל עושה את העבודה פי מיליון יותר נוח. ולכן, המקלדת הזו בעצם לא ממש היתה בשימוש מאז התערוכה (כחודשיים). בקיצור, ממליץ בחום – לוותר (לא רק על המקלדת הזו, אלא בכלל).

עוד אביזרים

איפה הילד 2

נוסעים לחו"ל הרי ברור שתביאו לילדים דברים מיוחדים. האייפד לא שונה מכל ילד אחר, ואולי אפילו יותר רעב ל-accessories מאשר ילד רגיל.

Griffin A-frame

ה-A FRAME מעוצב באופן שמאוד מזכיר את העיצוב האחורי של האייפד. 

הוא סולידי מאוד למגע, והיתרון שלו הוא שניתן להניח את האייפד עם מארז, בלי מארז או בכל דרך שרוצים (אנכי או אופקי).

למי שרוצה לצרוך תכנים או להניח אותו בסלון במקומו הקבוע, זה המעמד בשבילכם. הוא מרופד גומי מכל כיוון שעלול בטעות לשרוט משהו באייפד היקר או אפילו בשולחן העבודה.

אין כאן הרבה להרחיב, מעבר לכך שהעיצוב חביב ותעשייתי – אלומיניום וגומי ושיש לו שני מצבי עבודה, האחד עומד והשני שוכב (מה שנותן לאייפד מעט זוית בכדי שאפשר יהיה להקליד עליו). המצב העומד לא מאוד אפקטיבי, אני חייב לומר, זה כמעט אנכי ולכן לא ממש נותן את הזוית הרצויה לאנגרי בירדס… כלומר… להקלדה נוחה.

 מסקנות? מי שצריך מעמד יציב לצריכת התכנים שלו או להעמיד את האייפד בסוף היום, מומלץ בחום.

המעמד המקורי של האייפד

למי שלא מיודע, אפל מייצרת מעמד מקורי לאייפד שנראה כמו מעמד אייפון מוגדל. לא ארחיב והוא לא מצדיק אפילו שליפה של מצלמה בכדי לצלם אותו. מדובר על מעמד PORTRAIT שפשוט לא עובד כשיש משהו, כלשהו, על האייפד (מארז, מגן, you name it). זה מפחיד להפליא להשאיר אותו על המעמד הזה כי אני כל הזמן חושש שמשהו ישבר ולכן הוא בעיקר משמש כיום כמשקולת ניירות כבדה ומכוערת.

מסקנות? להשאיר בחנות אפל יחד עם המארז המקורי של האייפד 1.

מתאם מצלמה עבור האייפד

לא כולם יודעים, אבל אפל מייצרת מתאם ייעודי למצלמות. הקיט הזה כולל בעצם שני אביזרים: מתאם מחבר 30 פין ל-USB (!!) ומתאם דומה ל-SD. המתאם הראשון הוא אחד הדברים המדהימים שאפל מחביאה ולא מספרת. בעצם זה הופך את האייפד ל-USB HOST כך שהוא יכול להתחבר לדיסקים ניידים USB (דיסק און קי, כפי שמכנים זאת בישראל) או מכשירים אחרים. לרוע הנאחס, אפל קיצצה בכמות הזרם שהיא מאפשרת להעביר דרך המחבר מה שמונע ממכשירים רבים מלהתחבר ללא בעיה. היתרון כאן בולט – כתיבה של דרייבר או אפליקציה מתאימה ואפשר לגרום בסופו של תהליך לאייפד לדבר עם כמעט כל חומרת USB.

כרגע זה עדיין בחיתולים ולכן נבחן את המטרה המקורית של הקיט הזה – התחברות למצלמות. 

בין אם אתם משתמשים במחבר ה- SD או USB, התוצאה בעצם כמעט זהה. מחברים את זה לתחתית האייפד, מוסיפים כרטיס זיכרון, מכניסים לתנור ויוצאת עוגה.

שכחנו משהו? כן, זמן. כרטיס זיכרון של 4GB שהיה די מלא, לקח המון, אבל המון זמן לעלות על האייפד. העליה היא אוטומטית, הוא מראה לך את כל התמונות שיש שם, כך שלא משנה אם סידרת יפה עם ספריות או לא. המיון והקריאה לוקחים דקות ארוכות ולכן רצוי להשתמש בכרטיסי זיכרון קטנים או לרוקן במהירות. ניתן לראות את התמונות לפי קטגוריה "camera" והמכשיר מאפשר העברה או העתקה של התמונות שנבחרו לתוך האיפד עצמו. חביב.

מצד שני, כל הסידור של המחבר מפחיד לחלוטין בדקיקותו ובעדינות שלו. בקלות מכה קטנה יכולה לגרום למחבר האייפד ו/או למחבר הזה להשבר ולכן צריך להניחו במקום בטוח.

 מסקנות? לא לכאן ולא לשם. בהחלט יכול להיות שימושי לאנשים רבים, אני התעייפתי פשוט מלהמתין שזה יסיים להעתיק את התמונות- פשוט היה לי קל יותר להעתיק אותם לספריה המשותפת במחשב ולסנכרן אח"כ את האייפד.

כבל קומפוננט

אפל שנים רבות נמנעה משימוש בכבל HDMI ובהכרזת האייפד 2 – זו היתה הפעם הראשונה שראינו כבל שכזה מצד החברה. למי שיש עדיין אייפד 1 או שמעוניין בפיתרון אוניברסלי, כדאי לשים לב שעדיין לא ברור אם האוניברסליות של הכבל HDMI (כלומר, שכל דבר שרואים במסך האייפד יוצג גם במסך הגדול) לאו דווקא יעבור גם בכבל הקומפוננט.

לכן, מספר האפליקציות שזה רלוונטי עבורם, בעיקר נוגע לפרזנטציות (KEYNOTE) ולוידאו. אבל האמת? רק בשביל שני אלה, זה שווה את זה.

אני במלון בארה"ב, 100 ערוצים ו-פשוט אין מה לראות. זו לא בדיחה, התוכן היחיד שמעניין שם הוא VOD שעולה 5$ לפרק עלוב של חצי שעה של איזה סיטקום ששודר אתמול בחינם בטלויזיה המסחרית. נו, מה עושים? האייפד מפוצץ תוכן, פשוט מתחברים "פיראטית" לטלויזיה, מחברים את האייפד ל-WIFI של המלון ורואים YOUTUBE, רואים סרטים וכו'.

האיכות לא מטורפת, בעיקר בגלל שהכיווץ של האייפד עובד טוב על האייפד, אבל נראה לא להיט על מסך גדול, אבל זה עובד לא רע. החיסרון העיקרי הוא הגודל של הכבל. זה כבר הכבל קומפוננט השני שלי. הראשון נכנס לרכב הקודם שלי (סיפור ארוך) ונשאר שם כשהחזרתי אותו לליסינג (הסיכון של הנזק של הוצאתו מהדשבורד היה גדול מהשווי של הכבל). לכן, לאחר כבוד רכשתי כבל נוסף כזה. הכבל משרת אותי נאמנה בעיקר בנסיעות. כיף לשמוע פודקסטים דרך הטלויזיה של המלון, כיף לראות ככה יוטיוב, ובמקביל לעבוד על הלפטופ. 

סיכום? מומלץ, אלא אם כן אתם מחכים לכבל ה-HDMI החדש.

להמשך הדיון בנושא אביזרים לאייפד לחצו כאן.

 

 

 

 

 

 


11:00
  /  
08.03.2011
  
מאת: עפר לאור