איך מתכננים 'בית חכם', באופן חכם?

 תכנון 'בית חכם' הינו משימה כלל לא פשוטה - בין אם מדובר במערכות פשוטות יחסית בתקציב צנוע וודאי כאשר מדובר במערכות ...

7:00
  /  
04.03.2011
  
מאת: עומר ברוקשטיין

הקדמה

ההחלטה על תכולת ואופי המערכות בבית החכם היא ללא כל ספק החלטה חשובה ומשמעותית, שכן עם מה שנבחר ונתכנן אנו אמורים 'לחיות', ולשנים רבות קדימה. לכן, לפני קבלת החלטה או קביעת בחירתנו מומלץ לבצע כמה בדיקות ותהליכי חשיבה אשר ימנעו ככל הניתן הפתעות לא נעימות בהמשך. חשוב לזכור כי חלק מהבתים החכמים היום, אינם נופלים במורכבותם ובמגוון המערכות הטכנולוגיות הקיימות בהם מפרויקטים מסחריים, צבאיים ואחרים מקבילים, לכן יש חשיבות רבה לתכנון נכון, שימנע אי נעימויות בהמשך הדרך.

ניסיתי לרכז במאמר זה מספר נקודות מפתח, אשר מניסיוני, עשויות למנוע תסכולים מיותרים ממי שבמסגרת בניית / שיפוץ ביתו מעוניין ביישום מערכות 'בית חכם' שללא ספק מקלות ומשדרגות את איכות ונוחות החיים, באופן אשר יאפשר בתקווה, להפיק הנאה מירבית מהתוצאה וכאמור לשנים רבות וארוכות.


השקיעו מאמצים בבחירת האינטגרטור שלכם

כאמור, מערכת לבית הינה השקעה שתלווה אתכם שנים רבות קדימה. לא מדובר בטלוויזיה שניתן להחליף בקלות יחסית או רכב אשר במקרה הגרוע ביותר מלווה אתכם מספר מועט יחסית של שנים – מדובר בדרך כלל בחיווט של כלל הבית (גם אם מרבית המערכות אלחוטיות, עדיין יידרש לרוב חיווט מסיבי יחסית) ובהוצאה כספית לא מבוטלת. ראשית – חשוב שתפנו ותצרו קשר עם מספר אינטגרטורים -התרשמו מהחברה, ממקצוענות אנשיה ומיכולתם להתמודד עם פרוייקט המתאים לסדר גודל שלכם (מצד אחד לא תרצו לפרויקט של מערכת ביתית קטנה חברה שעיקר התמחותה בפרוייקטים במאות אלפי דולרים – ייתכן שלא יהיה להם הקשב הרצוי. מצד שני, אם אתם מתכננים בית עם מגוון רב של מערכות, רצוי שהחברה המיועדת תוכל לעמוד בסדר גודל כזה של פרוייקט). לצערנו השוק בארץ מלא ב'חאפרים' אשר יבטיחו ניסים ונפלאות, אולם יתקשו לעמוד בהבטחותיהם בשלב מאוחר יותר, לכן בקשו לראות בית בודד או מספר בתים לדוגמא ולשמוע המלצות מלקוחות אחרים שסיימו פרויקט בהצלחה עם אותו אינטגרטור.

בבואכם לבחון פרוייקט לדוגמא שכזה, אל תסתפקו רק בבחינת ה'מעטפת', נסו לאמוד את נוחות השימוש. ישנה חשיבות גבוהה לנוחות השימוש במערכת ורצוי לוודא כי האינטגרטור ואתם ב'אותו ראש'. בנוסף, נסו להתרשם מאיכות ההתקנה, האם החיווט ופריסת התשתיות נעשה בצורה מקצועית? האם התקנת הפאנלים בקירות נעשתה בצורה איכותית ונראית אסתטית? במידה ואין לכם את הידע הדרוש, אל תתביישו וצרפו לביקור חבר או איש מקצוע שאתם סומכים על דעתו. בסופו של דבר, התקנה לא טובה של הציוד עשויה להיות גורם מרכזי לשלל בעיות שעשויות לצוץ בשלבים מאוחרים יותר (לעיתים אחרי חודשים ושנים). כמו כן, מרבית האינטגרטורים הרציניים עוברים הכשרות מסודרות ע"י היבואנים או היצרים בחו"ל, ולכן כדאי ומומלץ לבקש לראות תעודות הסמכה של אנשיהם הטכניים וכן גם אישור הסמכה של האינטגרטור כחברה לעסוק במערכות המוצעות על ידו. זכרו, לכם ולאינטגרטור שלכם צפויה תקופה ממושכת יחד, הן בשלב ביצוע הפרויקט והן בשנים שלאחר מכן במסגרת השרות שיידרש למערכות – היו שלמים עם הבחירה.

 


האם החיווט ופריסת התשתיות נעשה בצורה מקצועית?

שירות והדרכה

וודאו כי אחרי מסירת המערכת קיימת תקופת שירות (האם בכל ימות השבוע? באילו שעות משעות היממה?) וכן הגדירו מספר שעות של הדרכה על המערכת עם האינטגרטור – חשוב שידריך אתכם איך עובדים נכון עם המערכת. בנוסף, מומלץ מאוד לבקש מהאינטגרטור ספר מערכת מפורט, הכולל את כלל הציוד הקיים בבית ותוכניות החיווט שלו לשימוש עתידי ותיעוד אצלכם.


מבנה המערכת

אינכם נדרשים להיות מומחים בתחום, אולם רצוי להעלות (ושוב, אולי כדאי להיעזר בחבר / קרוב שמבין יותר מכם) שאלות טכניות – גם על מנת לבחון את מידת ההבנה והשליטה של מי שעומד מולכם וגם על מנת לבדוק כי המערכת אכן מתוכננת בצורה נכונה. האם מדובר במחשב / בקר אחד שישלוט בכל מערכות הבית או שמדובר במספר יחידות מבוזרות המתקשרות ביניהן (יתרון יתירות, חלוקת עומסים נכונה וגיבוי, במידה ומתוכנן הכול נכונה)? במידה ומדובר במספר יחידות, כיצד מתבצע הממשוק ביניהן? האם מדובר ביחידות וכלל הציוד של אותו היצרן המדברים ב'שפה' אחת או מדובר בציוד של יצרנים שונים, אשר הקישור ביניהם עשוי ליצור עוד מקור לתקלות ובעיות?


בחירת הציוד

עדיף להתקין מערכת חלקית באופן טוב ועם ציוד איכותי ולהרחיב בהמשך, מאשר לסיים את כל הבית, עם ציוד ברמת אמינות וגימור נמוכה – אתם עוד עשויים להצטער על כך מהר מאוד. היצרן / ציוד שתבחרו ילווה אתכם דרך ארוכה ולכן וודאו כי אתם בוחרים יצרן ציוד איכותי, עם וותק וניסיון בשוק. אל תתפשרו על ציוד מיצרן לא מוכר, יצרן שאינו מיוצג באופן מבוסס בשוק הישראלי עם מערך תמיכה ומחויבות של החברה מחו"ל עצמה (חברות רציניות גם ממציאות אישור יצרן מסודר ומחייב לעניין זה) או ציוד שהינו זול במיוחד ביחס למתחרים. מניסיון, אתם עוד תשלמו על כך ביוקר אחר כך.

גם אם התקציב שלכם אינו מגשים כרגע את שלל חלומותיכם, נסו לבנות יחד עם האינטגרטור תכנון של כלל המערכות ואפשרות ליישמו בשלבים. לדוגמא, במידה ותרצו לשלב בבית מערכות חשמל חכם וכן הפצת אודיו-ווידאו לחדרים השונים בבית, ייתכן כי כדאי ונכון לבצע קודם כל את פרק ה'חשמל החכם' (שהינו גם חיוני יותר לטובת כניסה לבית) ואחרי תקופה מסוימת להשלים את הפצת האודיו והווידאו. הפרדה כזו, אם נעשית בצורה חכמה (את החיווט וההכנות האחרות, אם נדרשות, כדאי כמובן לעשות בשלבים הראשוניים של השיפוץ / בניה), תאפשר לכם גם לבחון את רמת העבודה של האינטגרטור ולקבל החלטה חכמה להמשך העבודה (ותהווה במידה מסוימת גם תמריץ עבור האינטגרטור לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר).


אל תתנו לזנב לקשקש בכלב

זכרו, הבית צריך להיות 'חכם' יותר ולהקל על החיים שלכם, לא להיפך. גם אם רכשתם את מיטב המערכות, במיטב כספכם, אולם עיצוב המסכים והתפריטים מסובך מידי, אינו נוח או שאינו תואם את אורח חייכם, המטרה לא הושגה. לעיתים מומלץ לוותר על פונקציות למען פונקציונאליות ולטובת תפעול פשוט ונוח של המערכת. התייעצו עם האינטגרטור (אם מדבר באינטגרטור רציני, סביר כי יש לו ניסיון רב), אולם וודאו כי אתם אלו שמחליטים. זה הבית שלכם וחשוב שלכם תהיה ההפעלה נוחה ואינטואטיבית (זכרו, רוב האינטגרטורים באים מרקע טכני ותפיסתם לגבי מה 'נוח' ו'קל' עשויה להיות שונה מאוד מזו שלכם).

 
כל חדר צריך מרפסת, אבל לא כל חדר צריך מסך מגע

מסכי מגע הם נפלאים – הם מאפשרים לנו לקבל חיווים רבים על מה שמתרחש בכל מקום בבית ולהגיע למגון רב של תפריטים ואפשרויות בקלות. יחד עם זאת, לא בהכרח כדאי ונכון לתכנן מסך מגע בכל חדר. לעיתים פאנל כפתורים (Keypad), מתוכנן ומעוצב יעשה את העבודה ובדרך כלל התפעול שלו יהיה הרבה יותר פשוט (בטח לאורחים ומשתמשים מזדמנים).


תערוכות / מרכזי מבקרים

במידה ואתם מתכננים בית גדול, ייתכן וכדאי לשקול בנוסף לביקור בבתים לדוגמא וחדרי תצוגה של האינטגרטור בארץ, ביקור באחת התערוכות המתקיימות מדי שנה בעולם (ISE באירופה בחודשים ינואר-פברואר בכל שנה ו- CEDIA בארה"ב בחודש ספטמבר) או לחלופין, ביקור במרכזי המבקרים של היצרנים בעולם, שם תוכלו ממש לחוש את המערכות ולהתרשם ממגוון הפתרון שתוכלו לרכוש עבור הבית שלכם. בקשו מהאינטגרטור שלכם לסייע לכם בארגון ביקור שכזה.

להמשך דיון בנושא: איך מתכננים 'בית חכם', באופן חכם?

עומר ברוקשטיין, הינו נציג חברת ברקאי, נציגת Crestron בישראל. 

7:00
  /  
4.3.2011
  
מאת: עומר ברוקשטיין

1